Építkezés Fórum

Építkezés Fórum (http://epitkezes.forum.hu/)
-   Telek, átalakítandó épület kiválasztása és megvásárlása (http://epitkezes.forum.hu/telek-atalakitando-epulet-kivalasztasa-es-megvasarlasa/)
-   -   Régi ház fafödém és tetőszerkezet hibái (http://epitkezes.forum.hu/telek-atalakitando-epulet-kivalasztasa-es-megvasarlasa/353-regi-haz-fafodem-es-tetoszerkezet-hibai.html)

sbs 2010-12-12 12:57

Régi ház fafödém és tetőszerkezet hibái
 
Sokan nem építkeznek, hanem már egy használt épületetvásárolnak meg. Több helyen is említettük, mennyi buktatója van egy ilyen vásárlásnak, és őszintén szólva bármilyen szimpatikus is az eladó, ne ebből induljunk ki és vizsgáljunk át mindent személyesen. Már csak azért is, mert akár az eladónak sincs tudomása rejtett hibákról a legnagyobb jóindulat mellett sem.

Természetesen ne feledjük, hogy MI vásásrlók nem vagyunk és nem is lehetünk szakértői minden területnek, igy a faanyagok vizsgálatának sem, igy természetesen a javaslat ilyenkor mindíg, egy szakember véleményét kikérni.

Tudjuk azt is, hogy a probléma ez esetben ott jelentkezik, hogy nem biztos, hogy az adott épületet vennénk, meg, sőt lehet, hogy a szakértő véleménye alapján biztos nem, igy lehet 2-3 házat is át kell nézetni, ami ugye nem ingyen van..... viszont a végén biztos hogy megéri, hiszen azt hiszem nem kell ecsetelnem, hogy egy tetőszerkezeti javítás, ami 4-5 év múlva lesz időszerű a helyetelen, hibás, gombás faanyag miatt nagyságrandekkel nagyobb költség, és kellemetlenség.

A témát Zsuzsa vetette fel, igy ezúton is megkérjük őt avasson be minket azokba az alap-rejtelmekbe amik ilyenkor előfordulhatnak, a megvétel előtti épület faszerkezeteiben.

hyper 2010-12-18 17:39

re: Régi ház fafödém és tetőszerkezet hibái
 
noh kedves sbs nagyon tetszik ez a topic és igy a mesziből kérdeznék/kérnék lehetetlent de mégis 1 irányadó adatot, pl zsuzsától, hisz ő itt a szaki köztük az én tetőteremben megjelent a szú 1ik gerenda elis repedt , édesapámmal házi megoldásokkal igyekeztünk minnél hamarébb megerősíteni ezt a gerendát, nem mondanám 100%os munkának hisz 1 új gerenda vagy tetőszerkezet lenne a tuti,
feltenném a kérdést ha 1x eljutok odáig hogy tetőteret teljes egészében újracsinálom, új gerendák, esetleg a födémet is megpiszkálom, jó megoldás e az ha veszek nagy menyiségű vékony lazurt és ezzel kezelem az összes faanyagomat ezzel igyekszem megvédeni a nedvességtől, gombától és káros rovaroktól szútól stb. vagy van valami erre kitalt szer ami nem kerül anyiba mint a faanyag de mint az én esetemben szeretnék erre időt és energiát fordítani..
és a másik ugye ez a házikó nagyon otthonos , egyre jobban alakulnak a dolgok, van mikor csak 1 küszöb de van mikor 1 függöny, és ha minden tuti akkor az előszoba fog megszépülni, megújulni (kicsit elkanyarodtam) tehát a tetőszerkezetem nem a legtutibb ugye a szú megjelent rágcsál de lehet közben már nincs is ott ez csak a régi maradványa ami történt a gerendával, sok költséget nem akarok rá költeni de szeretném ha még 6-7 évet bírna ebben a formában ez a tetőszerkezet, hogy másba fektethessem a pénzem majd ezután költsek a tetőszerkezet cserére, tehát a jelenlegi állapotomban kelle e tennem valamit, pénzt kell e kötsek bármi féle dologra anyagra amivel megkezeljem ezeket a gyanus felületeket vagy jó igy ezzel a házilagos erősítéssel.

Zsuzsa 2010-12-18 18:31

re: Régi ház fafödém és tetőszerkezet hibái
 
A födémgerendák falra felfekvő végeit kell megvésni, ráütni vésővel, kalapáccsal, mert ha a felfekvés el van korhadva, bogaras, akkor hiába jó a gerenda közepe, attól még le fog szakadni.

Kis szekercével ezeket a rovar rágott, korhadt részeket le kell bárdolni, ha csak 2-3 cm mélyen van rovarrágás. Előtte, azért fel kell mérni a kockázatot, hogy leszakad a gerenda, vagy sem a bárdoláskor.lehetőleg ne úgy bárdoljon, hogy áll a gerendán és a lába alatt vágja a fát, mert leszakadhat.

Ha 4-5 cm mélyen rovar rágott a gerenda más kiváltani, cserélni kell.
A gerenda kiváltása két palló közé fogva csavarokkal történhet.
A védőkezelésre csak az Üllő, Pesti út 198 alatti boltot ismerem, itt az Embalit Hausbock,125ft/nm vagy az Impra Sanol F, 330 Ft/nm oldat megvásárolható, postán elküldik.Anyagvédelmi KFT néven található egy korhadt gerendára egy liter
elég, ezért nem kell kicserélni.Telefon:06-29 320-097, itt lehet érdeklődni.
A dolog nem olyan bonyolult még én is megszoktam csinálni egyedül.

istvan62 2010-12-18 18:49

re: Régi ház fafödém és tetőszerkezet hibái
 
A Zsuzsa által visszatérően emlegetett cég honlapja elérhető itt: Tűzvédelem. Kábel, kábeltűz védelem. *:*Tűzvédelmi Centrum PROTECTIEANTIINCENDIU

istvan62 2010-12-18 18:53

re: Régi ház fafödém és tetőszerkezet hibái
 
A témához még általánosságban annyi figyelem felhívást fűznék, hogy a fafödémes házaknál a legtöbb esetben a födém és a tető szerkezetileg együtt dolgozik. Tehát ha a födém faszerkezetéről kiderül, hogy károsult, akkor jó eséllyel a statikust is érdemes megkérdezni.

Zsuzsa 2010-12-19 09:53

re: Régi ház fafödém és tetőszerkezet hibái
 
Műszaki adatlapot át tudok e-mailra küldeni a favédőszerekről. Favédőszerek lehetnek bogár , vagy gomba ellen megszüntető és megelőző védőszerek.
Kombinációban megszüntető védőszer gomba és rovar ellen, stb.Árban a megelőző védőszer olcsóbb.A megszüntető szer jóval drágább.
A Basilit B Flüssig például megelőző favédőszer 70Ft/nm áron, egy jó megszüntető szer 330 Ft/nm áron kapható.
Magam részéről a fában fixálódó sókeverékeket szeretem ajánlani, ezek nehezen mosódnak ki beázás során.


Ezek tetejére viszik fel az égéskésleltető anyagot, ami tűz hatására felhabosodik, ezzel késleltetve az éghetőséget.
Ezek is nagyon eltérő minőségben és árban kaphatók.

Set 2011-08-13 22:55

re: Régi ház fafödém és tetőszerkezet hibái
 
tetőtér beépítés során a tető egyik felét kicseréltük, a másikat meghagytuk. A tervező, és az ács is azt mondta, hogy a régi faanyag jó, nem kell kicserélni. Most tartunk a belső szigetelés felrakásánál, és hallom, ahogy a szú eszi rágja a régi gerendákat.
Mit lehet még tenni?

istvan62 2011-08-14 14:10

re: Régi ház fafödém és tetőszerkezet hibái
 
Mivel Zsuzsa régen járt erre, és ez az ő területe, megpróbálom az alap információkat megadni.
Elsősorban meg kellene győződni arról, hogy tényleg rovarkáros a faanyag. Amikor egy faszerkezet rovarkáros, akkor valamilyen mértékben látszanak a járatok kezdő nyílásai, aminek a mérete a károsító fajtájától függ. Ha ez a járat friss, akkor a környezetében, alatta a furatliszt a figyelmeztető jel (ha jól írom a nevét). Ez egy finom fűrészpor jellegű anyag.
Mentesítés esetén az elsődleges tennivaló az esetleges háncs darabok, és más lazán álló felületi részek eltávolítása bárdolással. Fertőzött szerkezet esetében ezek alatt általában találunk járatokat is. Ha sokat kell faragni a szerkezetből, akkor egy statikusnak is meg kell mutatni az eredményt. Ezek után következik a vegyszeres kezelés, megszüntető szerrel, aminek a kiválasztásához már szakértő szükséges. Budapest környékieknek ismét az üllői céget tudom javasolni: Tűzvédelem. Kábel, kábeltűz védelem. *:*Tűzvédelmi Centrum PROTECTIEANTIINCENDIU
Mellesleg megjegyzem, hogy az aktuális építésügyi előírások minden beépített faanyagra előírják a vegyvédelmet, így az eljárást mindenhogy végig illik csinálni. Legfeljebb ha nem fertőzött a meglévő szerkezet , akkor elegendő a megelőző szerek alkalmazása, ezek jóval olcsóbbak.

Zsuzsa 2011-08-14 17:35

re: Régi ház fafödém és tetőszerkezet hibái
 
István már válaszolt érdemben a kérdésre, szerncsére volt közös munkánk, egy nagyon rovarfertőzött tetőtér.

A tetőszerkezetben agerendákat egyenként át kellene nézni, ahol van furatliszt, kirepülési nyílás, rágáskép, ott lehet bogár, fenyő esetén a szíjácsos részben.Érdemes kalapáccsal vésővel megnézegetni a gerendákat, mert lehet ép a felület, alatta már csak por van, számtalan esetben.
A kérget is le kell szedni.
A gerendákat drótkefével portalanítani kell, a védőkezelés előtt.
Ahol mélyen rovarfertőzött a faanyag ott le kell bárdolni a rovarrágott részeket, egézsen az ép gerendáig.
A védőszer:Embalit Hausbock, ára 1250 Ft/liter, kapható Üllő, Pesti út 198 alatt, egy liter 4 nm felületre elegendő.

A födém felfekvő végeit is érdemes megnézni, mert leszakadhat, ha elrágták a bogarak.

Set 2011-08-16 22:20

re: Régi ház fafödém és tetőszerkezet hibái
 
Köszönöm a válaszokat!
A gerenda még erős. Azonban hullik belőle a fűrészpor rendesen, ha kalapáccsal megütöm. A tervezőnk látta, és azt mondta jó lesz az még, nem kell kicserélni.
Lignotol rovar és gomba elleni szerrel kezeltem is a gerendákat.
Elkezdtem a kőzetgyapot szigetelést felrakni, az első réteg elkészült. Most, hogy ott dolgoztam 1-2 napig, kezdtem el hallani, ahogy rágcsál valami bogár a gerendákban.
Mennyire veszélyes ez a dolog? Érdemes ezért szétszedni az elkészült szigetelést?

Zsuzsa 2011-08-17 07:23

re: Régi ház fafödém és tetőszerkezet hibái
 
Hol van ez az ingatlan?Egy faanyagvédelmi szakéretővel meg lehetne vizsgáltatni, ez a távgyógyítás eléggé kétséges.
Az említett favédőszer nem megszüntető a rovarra.
Amit leírtam az megszüntető, más amegelőző védőszer és a megszüntető, de javaslom a szakértő bevonását.

Zsuzsa 2011-08-17 07:29

re: Régi ház fafödém és tetőszerkezet hibái
 
Amikor valaki vásárol favédőszert kérem, hogy a műszaki adatlap első sorát olvassa el legalább, ha tovább nem is érdekli a téma.Az első sor tartalmaz egy kulcsszót Megelőző védőkezelés nem szüntet meg semmit!!!
A bogarak megszüntetésé:Megszüntető védőszer rovarok ellen nevet viseli.!!!!
Ne használjunk már mindent össze-vissza, ha lehet.

Zsuzsa 2011-08-31 10:21

re: Régi ház fafödém és tetőszerkezet hibái
 
A .....V.ik kerületi általános iskola közbensőfödéme fa, csaposgerendás.
Az egy dolog, hogy vizes blokk van egy részén, a másik, hogy egy szifont bentfelejtettek, ezért a vakolat egy jó nagy területen leszakadt, a felette lévő 5 darab fagerenda egyike málik, porlad szét, kimondtuk a z életveszélyt, a helyiség azóta is üzemel, a műszaki igazgató nem tesz semmit.Rá egy héttel később ismét a fafödém, de két szobával arréb:nyakig gombás a padlásról lezúduló víz miatt, újabb 5 födémgerenda torka véres.A műszaki igazgató ismét döntésképtelen.Egyébként flegma, modortalan, kapkodó.A jókarbantartási kötelezettség miatt a fafödémen végzett munka jogilag bejelentésköteles?
Nem tudom műemlék-e, de nagyon régi az 1800-as évek végén épült iskola.

istvan62 2011-08-31 19:33

re: Régi ház fafödém és tetőszerkezet hibái
 
Egyszerüsített építési engedély köteles eljárások listájának első mezője:
"a) Azon meglévő építmény bármely okból történő felújítása, helyreállítása, átalakítása, korszerűsítése, megerősítése, homlokzatának megváltoztatása, tetőtér-beépítése, mely építése e rendelet szerint építési engedélyhez, egyszerűsített építési engedélyhez kötött lenne, ha a felsorolt építési tevékenység során az építmény tartószerkezeti rendszerét vagy tartószerkezeti elemeit is meg kell változtatni, át kell alakítani, el kell bontani, meg kell erősíteni."

Zsuzsa 2011-09-01 07:32

re: Régi ház fafödém és tetőszerkezet hibái
 
Köszönöm, sőt , mint kiderült számomra bejelentési kötelezettségem van az Önkormányzat felé, mivel életveszély alakult ki.Ehhez képest az üzemeltető a fülebotját sem mozgatja.

Zsuzsa 2011-09-24 12:40

re: Régi ház fafödém és tetőszerkezet hibái
 
2011. szeptember 24. | Facebook

Saturn 2011-10-03 14:57

re: Régi ház fafödém és tetőszerkezet hibái
 
Kedves Zsuzsa!

Érdeklődöm, hogy van-e az én problémámra valamilyen hathatós megoldás? A családi házunk tetőszerkezetében, valószínüleg az álmennyezet felfogató lécében állandóan percegő hangot lehet hallani. Amikor felmentem megnézni, akkor egérre vagy más rágcsálóra utaló jelet nem láttam, csak a kb. 2,5x5 cm-es lécek melett kisebb falisztet kupacban. Utána olvastam és valószínüleg házi cincér lárvái lehetnek a fában, és mivel azok akár 10 évig is elélhetnek, így kirepülési nyílás még nincs, teljesen épnek látszik a fa. Nagyon tanácstalan vagyok, hiszen a lárvák kaparászó, percegő hangjai, megkeserítik az ember életét. Már használtam Tetol-t, BI-58-at, meg szalmiákszeszt, de teljesen hatástalannak bizonyultak. Van-e olyan megszüntető folyadék, vagy más módszer, amivel ki tudnám írtani őket? Gondoltam hormon csapdára, vagy gázosításra is. Sajnos nem sikerült Szabolcsban olyan faanyagvédelmi szakembert felkutatnom, aki segítene nekem. Remélem van megoldás a gondomra.

Zsuzsa 2011-10-03 20:59

re: Régi ház fafödém és tetőszerkezet hibái
 
A szer nem probléma, a nagyobb feladat megtalálni hogy melyik fában van a bogár.Tettem fel képet a facebookra , Holyop Zsuzsa adatlapomon látható bogaras fagerenda, amit majdnem szétrágott a bogár.Amikor elkezdtük lebárdolni a rovarrágott részeket 7,5 cm-t lebárdolt a kollégám.
A percegés, csak a jéghegy csúcsa általában a régi tetőszerkezetben, fafödémben ezek a jószágok boldogan elélnek, igen hosszú ideig.
Kis lécet ritkán rágnak.A tetőre javasolom afelmenetelt egy vésővel, kalapáccsal és a gerendák élét kicsit megvésni, ahol bogár van ott már könnyen belemegy a véső és faforgács van a gerendából.
Szóval a szer egy dolog, hogy hol a bogár, az meg a másik dolog.
Szer:Embalit Hausbock,nm 1 liter 4 nm fafelületre elegendő, ára 1250 ft, kapható Üllő , Pesti út 198 alatt.A rovarrágott részeket egy szekercével le kell faragni, utána lehet bekenni.

Ha valami nem világos a holyop@t-online.hu címen megtalálható vagyok.

Saturn 2011-10-04 07:15

re: Régi ház fafödém és tetőszerkezet hibái
 
Köszönöm a választ. Embalitot kerestem növényvédő boltokban, de nem árulnak. Csak Budapesten szerezhető be? Felmentem én a padlásra és a tetőgerendák teljesen épek, az allattuk lévő szigetelésen nincs faliszt. A szigetelést felhajtva az alattuk lévő párnafa mellett találtam két kupacot, olyan fél maroknyit, de kirepülő nyílást nem láttam. Csak azt tudom elképzelni, hogy az állmennyezet és a léc közötti részen mászhattak a fába és ott nyomta ki a falisztet, csak ezzel az a probléma, hogy csak akkor látszik, ha leszedem az állmennyezetet, amit ugye el szeretnék kerülni. Ha bekenem ezzel a szerrel a fát, akkor az hatékonyan elpusztítja a lárvákat? Hogyan kell azt felvinni? Melyik módszer a jobb, az ecsetelés, vagy permetezés? Azért úgy lennék nyugodt, ha egy szakember látná a tetőszerkezetet, mert én nem akarom szétvésni a 6 éve épült tetőt, és a cincér a lárváit úgy rakja le, hogy maga után betapasztja faliszttel a nyílást, amit én valószínüleg nem is vennék észre, nem látok semmi különleges dolgot a fán. Viszont állandóan kaparásznak.

Zsuzsa 2011-10-04 07:30

re: Régi ház fafödém és tetőszerkezet hibái
 
Persze meg tudom nézni atetőt, megbeszélhetjük, hogy oda megyek és levizsgálom.
A védőszer nem Pesten, hanem Üllőn van, kizárolagos forgalmazó.
Hány nm fafelület van, kb?
A védőszert lehet mázolni, vagy permetezni, de a permetnél átázhat az álmennyezet.
e-mailon elérhető vagyok.

Saturn 2011-10-04 09:14

re: Régi ház fafödém és tetőszerkezet hibái
 
Köszönöm a választ. Igen az a gond, hogy a permetezésnél átázhat, annak ellenére, hogy a léc és az álmennyezet között van fólia. Mivel vékonyka lécekről van szó, így szerintem 8 négyzetméterre való elegendő lenne, de persze nem tudom felmérni az egész tetőt, mert kb 150 négyzetméter. Most egyenlőre, csak a háló felett hallom, de nem kizárt, hogy máshol is meg fog jelenni.

Zsuzsa 2011-10-04 09:56

re: Régi ház fafödém és tetőszerkezet hibái
 
Talán egyszerűbb lenne leszedni az álmennyezetet és kidobni a bogaras léceket.

Saturn 2011-10-04 13:23

re: Régi ház fafödém és tetőszerkezet hibái
 
Igen én is gondolkodtam ezen, de ha lehet inkább még nem szedném le. Ha volna olyan gáz, vagy mit tudom én, vegyszer amivel csak bekenem és kipurcannak, na az lenne a legjobb. Ha mondjuk fóliával betakarnám azt a részt és kis gázampullákat törnék bele és így 24 óra alatt elpusztulnának, az jó lenne. Érdekes, hogy csak nekem jutnak ilyen dolgok az eszembe? Azt tapasztalom, hogy a nagy 21. században, az emberek mindennapjaiban nincs olyan ésszerű és egyszerű megoldás. A nagy technikai vívmányok, mind megfoghatatlanok az embereknek. Azért reméltem, hogy Magyarországon ez egyszerűbben is elintézhető.

istvan62 2011-10-04 18:57

re: Régi ház fafödém és tetőszerkezet hibái
 
Amerikai filmekben termeszek ellen fordul elő ilyesmi, de utána külön feladat a megfelelő kiszellőztetés. Gondolom nem szándékod még hígított formában sem beszívni, amitől a röppentyűk kifekszenek. Ez biztosan többnapos folyamat.

sbs 2011-10-04 19:57

re: Régi ház fafödém és tetőszerkezet hibái
 
Ez tényleg érdekes a modern haditechnikai, biologiai fegyverarzenállal rendelkező világban, hogy ezt nem tudják megoldani? Miért nem erre fordítják azt a tömérdek pénzt? Mármint a kártevők kiirtására az emberek helyett.
Emlékszem a történelemből a németeknek volt valami hangfegyverük....

De lehet már túl messzire megyünk. Nekem is van 1-2 sercegő bogaram immáron 9 éve és nem találtam semmit odafent :-( Igaz nem is akartam bontani, de szinte biztos vagyok , hogy valamelyik cserépléccel hoztam haza...:(

Zsuzsa 2011-10-04 21:02

re: Régi ház fafödém és tetőszerkezet hibái
 
Szénkéneg jó, legfeljebb egy-két kutya is kipurcan a környéken.
Ez egy párolgó folyadék, gőzei mérgezők.

Zsuzsa 2011-10-05 07:08

re: Régi ház fafödém és tetőszerkezet hibái
 
iSIS ERDÉLYI MAGYAR RESTAURÁTOR FÜZETEK 2001.Morgós András farestaurátor ír le 10-12 gázosítószert, amit a restaurátorok alkalmaznak, sátorban, gázkamrában.
Ezek azért elég kiadós mérgező anyagok és a végén a levegőbe kerülnek.Egy koncentrációt el kell érni az adott helyen és ezt fenntartani, például a ciánozás ismert és használt eljárás, de addig a háziak ne aludjanak ott, mert meghalhatnak.

Saturn 2011-10-05 07:12

re: Régi ház fafödém és tetőszerkezet hibái
 
Persze már hallottam olyat, hogy totális gázosítás, ami úgy működik, hogy a házból ki kell költözni és az egész tetőteret befóliázzák, ami mondjuk egy 150 négyzetméteres háznál szép feladat és talán egy hétig nem lehet hazamenni, de az tuti, hogy kipusztít minden élőlényt, hangyát, egeret, patkányt, termeszt, stb. Nem is találtam ilyen céget, aki ezzel a technikával foglalkozna, de gondolom az USA-ban ez nem probléma. Nálunk biztosan több száz ezerbe kerülne, viszont egy teljes tetőcsere több millióba. Úgy gondoltam, hogy ugye nekem csak kb. egyméter szélben kellene leragasztani fóliát a léc felett, lazán és kb. méterenként egy kis lyukon keresztül bejuttatni az ampullát, majd a lyukat beragasztani, így egy 5 méteres szakasz kész egy óra alatt. Addig persze másik szobában kell aludni, de talán így nem volna veszélyes emberre és a házi állatokra. Bár a cincérem is házi ::))). Úg gondoltam, hogy van olyan megszüntető szer, amivel bekenem ecsettel a lécet és az átitatódva elpusztítja a lárvákat. Reménykedem, hogy talán az Embalan jó lesz. Érdekes az, hogy ezer százalék, hogy nem csak nekem vannak ilyen gondjaim és ahhoz képest nem találni olyan korrekt céget, aki kijönne, felmérné és megoldásokat ajánlana. Persze most találgathat az ember, hogy mi ez, meg, hogy szét kellene szedni az álmennyezetet, de nem vagyok szakember, mindez lutri. A sok próbálkozás meg tudjuk, hogy pénzbe kerül. Én itt látok egy nagy űrt Magyarországon.

Zsuzsa 2011-10-05 07:24

re: Régi ház fafödém és tetőszerkezet hibái
 
Az Embalan??? nem erer van, és nem így működnek a favédőszerek, ez folyadék, amit kenni mázolni kell!!

A fenti két fejezetben írtam, le mit kell használni gázosításnál, próbálja meg a Morgós cikket elolvasni, a google keresőbe be kell ütni, a szénkénegről is írnak benne.Ezt el kell párologtatni.

Sajnálom, ha nem vagyok érthető, de a FAVÉDŐSZEREK NEM PÁROLOGNAK, nem az a hatásmechanizmusuk.

A műtárgyakat restauráló személyek használnak gázokat, megfelelő körülmények között.
A házak elgázosítása során is a mérgező gázok a levegőbe kerülnek.Ez nem játék, mert bele is lehet halni.

Saturn 2011-10-05 09:53

re: Régi ház fafödém és tetőszerkezet hibái
 
Én ezt olvastam:

Házicincér, kopogóbogár és szíjácsbogár ellen
Akció! Érvényes: 2011-12-19. éjfélig!
EMBALAN HAUSBOCK BV Enyhén szagos (vizes) favédőszer faroncsoló rovarok ellen, megelőző és megszűntető védelemre. Védelem céljából házi cincér, tarka rágóbogár (nagy kopogóbogár), kopogóbogár lárva és lyctus (szijácsbogár) ellen.

Igaz, hogy itt nincs egyértelműen leírva, hogy házi cincér lárvája, lehet, hogy ez zavart meg. És az, hogy megelőző védelemre, ami nekem azt jelenti, hogy a még ki nem fejlett bogarakra. Biztosan én értem félre a dolgokat. Azt hittem az Embalit egyenlő az Embalannal. Na akkor mégegyszer. Van-e olyan favédőszer, amely hatásos a házicincér lárváinak az alpusztitásában?
Egyébként valószínüleg érdemes lenne az embalant is használni kipermetezéssel, hogy a már kifejlett házi cincért elpusztitsa, így nem lenne ami lerakná a lárvákat, így megakadályozva a továbbfertőzést.

Zsuzsa 2011-10-05 18:14

re: Régi ház fafödém és tetőszerkezet hibái
 
A favédőszerek folyadék halmazállapotban vannak, vizes oldat , ez nem párolog, nagyon legfeljebb megszárad a fafelülete, amire permetezik, vagy rákenik.A fába 1-2 mm mélyen jut be.
Ott van, hogy 250 nm/nm a felhordás. A lárva nem tudjuk milyen méleyen rág, lehet 2-3 cm mélyen is, például egy gerendában.

A bogár, amikor lárva, akkor rág, majd bebábozódik és kirepül.Amikor kirágja magát a fából, akkor átrágja magát ezen a mérgező permethrin rétegen, és attól elpusztul.
Utána nme rak petét. Az hogy a lárva elpusztul,vagy sem nem tudom, mert nem tudjuk, milyen mélyen van, hol rág?
Valóban Embalan a neve, eddig ez nem tünt fel számomra, mert van egy sorozat, ami Embalit nevet visel.Egy a lényeg, hogy amikor ezzel lekenték a gerendát még nem reklamált senki, hogy kijött új bogár.
A nagyon rovarrágott gerendákról le kell bárdolni a rovarrágott részeket, azért ezt elárulom, mert a bárdolásnál az álcákat is lecsapkodják.Azért nem egyértelmű, hogy a hatása az álcára hat, vagy sem, ezt nem tudjuk ellenőrizni.









Próba, szerencse, remélhetőleg a bogaras fa is le lesz kenve.

Saturn 2011-10-06 06:40

re: Régi ház fafödém és tetőszerkezet hibái
 
Igen tudom, hogy ez a mechanizmus, és azt olvastam a lárvákról, hogy a rágott fa széléig mennek csak el, de ott hagynak kb. 1 mm vastag anyagot, melyet valóban a kirepüléskor szakítanak át, rágnak át. Csak az a baj, hogy a cincér lárvája el él 10-15 évig, így ilyen sokáig hallhatom a szép kis rágcsálásukat. Úgy tűnik, hogy a gázosítás marad a megoldás, bár ha a bemeneti nyílás alul is el van zárva, akkor nem sok sikert jósolok. Én azon lennék, hogy bontás, és a lécek kicserélése, de a párom ezt nem akarja.

Zsuzsa 2011-10-06 07:53

re: Régi ház fafödém és tetőszerkezet hibái
 
A favédőszer hatóanyaga a pirethrin, neurotoxin, idegméreg.Ezzel írtják a szúnyogokat is , meddőséget, rákot , parkinsonkórt okozhat.
Az elgázosítás sem egyszerűbb élettani szempontból, ha egy, vagy két léctől meg kéne szabadulni, az utóbbit választanám.
Az emberek nem mindig számolnak a következményekkel, más a padláson védőkezelni, mint lakott helyiségben.

Zsuzsa 2011-11-16 10:30

re: Régi ház fafödém és tetőszerkezet hibái
 
A tetőterek beépítése előtt nagyon tanácsos, célszerű, faanyagvédelmi szakértővel átvizsgáltatni a tetőszerkezet gerendáit, és a fafödémet, mert a későbbiekben sok kellemetlenséget kerülhetünk el, ily módon.De nézzük is miért?A farontó bogarak és gombák kártételének az elkerülése egy elég súlyos érv lenne, mégis előfordul, hogy igen igényes kivitelezésnél a faanyagvédelmi szakértés elmarad.Az általam vizsgált nagyon szép budai villában a beépítés után a konyhai ferdetámból hullott furatliszt, a beépítést követő 13-ik évben vették észre.A vizsgálat során kiderült, hogy a 15x15 cm-es gerendának több, mint a felét elrágták már a bogarak.Persze az is kiderült, hogy jóval általánosabb és elterjedtebb a károsítás mértéke a tetőszerkezet egészében.A műszaki probléma súlyos.A gerendák falban lévő tartószerkezetein gombatermőtest növekszik a páralecsapodás miatt.Gyakorlatilag 3 lakást kellene, vagy kell szétbontani.A lakásban készült fényképek a fotók között láthatók.

Zsuzsa 2011-11-16 10:36

re: Régi ház fafödém és tetőszerkezet hibái
 
Gyakran az épületetek közbenső födéme fából készült és a jelenlegi üzemeltető nem tudja, hogy milyen állapotban van ez a fafödém.Esetleg eszébe sem jut, hogy fafödém van az egyes emeletek között.Ez különösen igaz a közel 100 éves műemlék épületeinkre, ahol gyakran még vizes helyiséget is tettek erre a fafödémre.
A veszélyre az alsóbb szinten leszakadó mennyezeti vakolat, a fafödém feletti felpúposodó parketta figyelmeztet. A baj bármelyik percben bekövetkezhet, ha a csapos fafödém gerendák falra felfekvő végei elkorhadtak, és már nem képesek tartani az 5-6 méter hosszú, nehéz gerendákat.Minden esetben faanyagvédelmi szakértő és statikus szükséges az életveszély elhárításához.

DIV 2014-04-29 11:24

re: Régi ház fafödém és tetőszerkezet hibái
 
Kedves Forumozók, egy kis segítséget kérek.
Egy tetőtér felújítást tervezek idén. A tetőtér most is lambériázott (hajópadló) a szarufák között azonban nagyon elavult, éppen csak valamicske üveggyapot szigetelést tett be az elöző tulajdonos. A szigetelő szakember több mindent javasolt, többek között azt, hogy a belső párazáró fóliát nyugodtan rá tehetem a lambériára. Ami aggaszt, hogy hogy fog a fa viselkedni késöbb ill., milyen kockázatai vannak annak, ha polisztirol vagy gipszkarton, vagy mindkettő kerül még eléje, és mivel érdemes elötte kezelni. Kivül a pára áteresztő fólia után 1x cserépfedést szeretnénk.

istvan62 2014-04-29 14:26

re: Régi ház fafödém és tetőszerkezet hibái
 
Kedves DIV!

Amikor egy rétegrendben párazáró fóliát kell lehelyeznünk, akkor azt minden esetben a meleg oldalhoz lehető legközelebb kell beépíteni, vagyis közvetlen a belső oldali burkolat alá. A páratechnikai tervezés alapja, hogy az egyes rétegek páratechnikai ellenállása a hideg oldal felé haladva csökkenjen. Ahol ezt nem tartjuk be, ott a pára lecsapódására kell számítani, ennek minden következményével.

DIV 2014-04-29 15:37

re: Régi ház fafödém és tetőszerkezet hibái
 
Köszönöm István, ez így érthető is. Lényeges elem, hogy nem szeretném a meglévő lambériát elbontani. Így vetődött fel az ötlet, hogy a lambériára tegyünk egy réteg szigetelést és arra a gipszkartont. Ilyenkor hova tennéd a fóliát?

istvan62 2014-04-29 16:03

re: Régi ház fafödém és tetőszerkezet hibái
 
Mindenképpen a gipszkarton, és a tartóváza közé.

degado 2016-02-10 08:47

re: Régi ház fafödém és tetőszerkezet hibái
 
Kedves fórumozók!
Nagy munka előtt állunk, tanácsot kérek, mielőtt a konkrét szakemberektől árajánlatot kérek!
Két éve költöztünk egy kb. 55 éves házba, amit belülről teljesen felújítottunk, (új falak, víz, fűtés, villany, stb.) Tetőcserét is terveztünk, de kiderült, hogy ahhoz kevés a pénz, így maradt a belső. Mostanra kezd összejönni a rávaló, egy kis hitellel nekifoghatnánk a munkának, ami fontos lenne, mert már két viharkárunk is volt a tető állapota miatt.
A kérdés a következő: Bramac cserépben gondolkodunk, mert egy szélcsatornában lakunk, fontos lenne a súly. Viszont nem lettek kicserélve a fagerendák. A mennyezetre lettek rögzítve a tetőlécek, és erre jött a függesztett gipszkarton álmennyezet. Az akkori mester szerint a gerendáknak semmi bajuk, na én ebben nem vagyok biztos, de mert a padlástérben valami lekent felület van (betonhoz hasonló), így nem látható. A falak nagyon stabilak, sehol egy repedés. Azt most nem tudnám megmondani, hogy koszorú van-e, ennyire nem értek hozzá, hogy mit kellene néznem.
Szívem szerint új gerendákat tennék, de gondolom, ezt nem tehetem az álmennyezet miatt. Ha így megy rá egy teljesen új tető, elég erős a Bramachoz? Vagy meg lehet erősíteni? Ha kiderül munka közben, hogy károsodott a a régi gerenda, és ki kell cserélni, akkor kezdhetjük újra a mennyezetet? (A villanyvezetékek is ott lettek elvezetve...) Ja, és a középső tartófalat is megbontottuk, összenyitva a nappali-étkezőt, kb 3 méteres áthidalót raktunk a nyílásba. Ha a gerenda jónak látszik, akkor maradhat? Előre is köszönöm a tanácsokat!


A pontos idő 03:22 , a GMT +1 időzóna szerint.

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.3.2
Copyright © 2016 Építkezés Fórum