Építkezés Fórum

Építkezés Fórum (http://epitkezes.forum.hu/)
-   Hőszigetelés (http://epitkezes.forum.hu/hoszigeteles/)
-   -   Hőátadás számítása (http://epitkezes.forum.hu/hoszigeteles/169-hoatadas-szamitasa.html)

Gábor 2010-07-06 08:32

Hőátadás számítása
 
Sziasztok!

Egy újabb ötletet álmodtam meg éjszaka, amiben a mérnökök segítségét szeretném kérni! A honlapomra minden egyes cm-re kiadott rendszeremnél szeretnék betenni egy olyan kalkulátort, amelynél a vendég kiválasztja a falazatát (ennek van egy hőátadása) és beírja az aktuális fűtésszámláját. Miután ezt beírta, azonnal kidobja, hogy kb mennyi lesz szigetelés után a köv. egész havi számlája!

Régebben már excellel készítettem egy hasonló kalkulátort, amelynél, ha az ablakok hőszigetelőek voltak, akkor egy nm beírásával kb kitudtam számolni, hogy mennyi most a jelenlegi számla egy házban, illetve a különböző rendszerek összehasonlításával ezek után mennyi lesz. Hellyel közel +-5 % eltéréssel bejött mindegyik lakásnál a számításom.

Sajnos azóta volt egy váratlan esemény, melyek által a gépemről nem tudtam kimenteni az xls-t, ezért újra megakarom csinálni a kalkulátort.

Ha meglenne ez a kalkulátorom, akkor kifog jönni egy %-os érték, mely különböző falazatoknál és kül cm-es rendszereknél szokott előjönni, ezt akarom majd felhasználni a netes progimban. A látogató majd beírja mondjuk a 15 cm-es rendszerben az aktuális számláját és majd azután egyből kidobja a szigetelés utánit. Egyszerű dolog... A reklamálások elkerülése érdekében rakok bele egy kis súgót, hogy csak hőszigetelt tető és nyílászáró esetén ennyi meg ennyi maximál eltéréssel.

Hogy kezdjük a számítást?

Van egy aktuális falazom, mondjuk szilikát: 1,8 w/m2 hőátadással. A honlapomra már régebben csináltam egy ilyet, de rájöttem, hogy rossz volt a számítás. Mondjuk ehhez hozzáadunk egy 4 cm-es 0,04 w/m2-es rendszer. Akkor hogyan fog ez változni?

Köszi a segítséget! Bocsi, ha ezt a kérdést feltettem, csak az időm mostanság elég szűk ahhoz, hogy kutatómunkát végezzek, ráadás hátha hasznosak lehetnek az információk a fórumlakóknak is!

Gábor 2010-07-06 16:32

re: Hőátadás számítása
 
Na miközben ti dolgoztatok, eközben én is gyűjtöttem egy pár infót:

Hivatalos hőtanos tanulás és példaanyag a falazatra nézve:

http://www.homlokzatihoszigeteles.hu/hotan.png

Na szóval első kérdésem az lenne, hogy első első, vagyis a 23 mértékegységű dolog a végén a 8? A végén látom, hogy hőátadás levegőben. De az első azt nem tudom még mindig.

Arra rájöttem, hogy más fajta falazatnál, mondjuk 38-as 0,5-ös hőátadással úgy kell a tégla helyére beírnom, hogy 0,5/0,38

De mondjuk, ha már 15 cm-es hőszigetelőm van, akkor 0,04/0,15?

Köszi az infót, összeakarom újra hozni ezt a kalkulátorom. Ma már felkutattam az összes pen drivom, az emailjeimet, sajnos nem találom.

istvan62 2010-07-06 19:32

re: Hőátadás számítása
 
Gábor, minden tiszteletem a tiéd!
Valamikor nagyon régen tanították ezt nekünk, mára már inkább szoftveresen küzdök meg vele, és nem igazán szándékozom mélyen belerágni magam.
Amiben tudok segíteni:
a képen látható "k" helyett használjuk most az "U" értéket, azonos tartalommal
a 23, és a 8 a belső, illetve a külső hőátadási érték a levegőre. Az "i" index belsőt, az "e" index külsőt jelöl.
A 0,04/0,15 gondolatmeneted korrekt.
Viszont az oldal alján lévő határértékek elavultak. Az aktuális értékeket a 7/2006 TNM rendeletből tudod kiszedni. (fal: 0,45; padlásfödém: 0,30; tetőtéri tető: 0,25)
Egyébként amit tervezel a kalkulátorral, elég rágós falatnak tűnik, mert a megtakarítás szempontjából az sem mindegy, hogy egy viszonylag jól záró ablakok, vagy elöregedett, óránként háromszoros légcserét produkáló ablakok vannak. Az utóbbi esetben a falakon keresztüli hőveszteség az összes fűtési számlán belül kisebb arányt képvisel, így a hőszigetelése kisebb arányban javítja a költségeket, de ez csak egy kiragadott rész. Nem véletlen, hogy a multkori minta számításnál mellé írtam egy halom adatot.

Gábor 2010-07-06 22:00

re: Hőátadás számítása
 
Igen sajnos tudom, hogy a tetőszigetelés, vagy padló, vagy bármely más, mondjuk a nyílászárók tulajdonsága nagyon sokat számít. Természetesen marketing szempontból a tökéletességre kell számolni a legrosszabb értékből. Vagyis a legnagyobb, de még korrekt adatot kell kiírnom. Ezért valami középút lesz.

De mellé fogom írni, hogy ahhoz, hogy az adatok korrektek legyenek, a ház további részében is korrekt szigetelésnek és nyílászáróknak kell lennie. Ezeket a termékeket akár nálam is megvásárolhatják stb...

Gábor 2010-07-06 22:02

re: Hőátadás számítása
 
Idézet:

istvan62 eredeti hozzászólása (Hozzászólás: 953)
Gábor, minden tiszteletem a tiéd!
a képen látható "k" helyett használjuk most az "U" értéket, azonos tartalommal
a 23, és a 8 a belső, illetve a külső hőátadási érték a levegőre. Az "i" index belsőt, az "e" index külsőt jelöl.
A 0,04/0,15 gondolatmeneted korrekt.

ÖÖÖ ez okés, A fal az jó lenne szted? vagyis amit kiírtam? A 23 és a 8 érték az állandó? Használhatom mindig ezt?

istvan62 2010-07-06 22:10

re: Hőátadás számítása
 
A ,fal az jó, és a 23 meg a 8 fal esetében közelitőleg jó szám, az MSZ szerinti állandó: 23,3, illetve 8,1

Gábor 2010-07-06 22:24

re: Hőátadás számítása
 
Ha holnap is esik az eső, akkor inkább itthon maradok és megcsinálom a kalkulátorom! Majd letölthetővé teszem a fórum számára a tesztelés szempontjából. Ha egy páran áment mondtok, akkor dobom át a programozómnak :D

Köszi mindent!

istvan62 2010-07-07 06:03

re: Hőátadás számítása
 
Ha bele akarsz merülni a szerkezetek hőtechnikai számításainak élvezetébe, akkor egy jó kis program ingyenesen letölthető innen: Austrotherm Kft. - Bausoft Winwatt program letöltése A program automatikusan számolja a szerkezeten belüli páratechnikát is

Gábor 2010-07-07 22:26

re: Hőátadás számítása
 
Van István egy kis bajom! xls-ben elkeztem ezt számolni és ugyanezekkel az értékekkel nem ez az eredmény jött ki! Nálad is edz történt?

Már a sablonját jól megcsináltam, hogy honnan mi hova van irányítva, de nem jön ki az aminek kéne! Elszámoltam, vagy tényleg a 0,45 jön ki?

istvan62 2010-07-08 07:12

re: Hőátadás számítása
 
Van egy kevés igazságod.
A megoldás egyszerű, és nem feltűnő. A nevező középső négy törtjét fordítva írták. Helyesen: 1/(1/23+0,015/0,7+0,24/0,5+0,06/0,04+0,01/0,7+1/8)


A pontos idő 12:03 , a GMT +1 időzóna szerint.

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.3.2
Copyright © 2016 Építkezés Fórum