Építkezés Fórum

Építkezés Fórum (http://epitkezes.forum.hu/)
-   Faanyagvédelem (http://epitkezes.forum.hu/faanyagvedelem/)
-   -   Nagygombos , GRASSALKOVICH MAJOR (http://epitkezes.forum.hu/faanyagvedelem/820-nagygombos-grassalkovich-major.html)

Zsuzsa 2012-06-06 12:01

Nagygombos , GRASSALKOVICH MAJOR
 
Nagygombos, 2012.
2012.tavaszán azon szerencsében volt részem, hogy eljutottam a nagygombosi Grassalkovich majorba, ahol néhány épület tető és födémszerkezetének a faanyagvédelmi vizsgálatát végeztem el, mivel a hatvani Önkormányzat készül az épületek felújítására.
A majorság rövid története:

Grassalkovich I. Antal herceg 1734-ben, kétszázezer forintért vette meg a hatvani birtokot. Német mesterembereket, szőlőművelő zselléreket, sőt telkes gazdákat is telepített a városba, korszerű majorságot hozott létre a város körül. 1762-ben posztómanufaktúrát is alapítottak, ami rövid időn belül megszűnt.

A Grassalkovichok felhalmozott adósságai miatt az uradalmat 1827-ben zárgondnokság alá vették. A Grassalkovich család 1841-ben Grassalkovich III. Antallal kihalt. Ezzel a birtokok sorsa kérdésessé vált. A gödöllői és a hatvani uradalmat unokaöccse, Viczay Mihály örökölte, aki eladta azokat egy bankárnak, báró Sina Györgynek. Később az ő fia, báró Sina Simon birtoka lett, majd egy belga konzorcium tulajdonába került.
Utána nem igen találtam anyagot, hogy mi történt. Én onnan ismerem a további eseményeket, hogy az Gödöllői Állami Gazdaság használta a területet, a háború után,majd egy forintért az Önkormányzatnak tovább adta, 2009-ben.
Néhány épületben laktak emberek, a családok egy része kapott lakást az Önkormányzattól. A családok egy része ott él még, a kiköltöztetés folyamatban van.
A majorság fő épülete a gabonatároló, ez hatalmas, többszintes helyiség. Két gyönyörű istálló van itt, ami műemlék, és nagyon értékes épület.
A majorban működött egy múzeum, egy gazdasági hivatali épület és 2 őrtorony, valamint 5 olyan épület, ami földszintes kertes lakóépületté lett átalakítva. Ebből jelenleg 3 lakott még, ezek az épületek melléképületeknek épültek.
Kettő U alakú istálló van, a lovak és a juhok, tehenek számára voltak építve. Az U alakú épület két szárában alakítottak ki lakásokat Ezek a nyeregtetős épületek tetőszerkezete nagyon magas, a tetőszerkezetbe, rettentő sok faanyagot építettek be. A barokk tető című írásban ezt az istállót mutattam be.
A 1970 –es évek végén a zsindelyt átcserélték minden épületen azbesztpalára, ami jelenleg már átengedi a csapadékot, mint a szivacs.
A pala egy része mindenhol, törött, hiányos, egyértelműen cserélendő kivétel nélkül minden általam vizsgált épületben, két istállóban, 3 lakott földszintes épületben, a két őrtoronyban, valamint a múzeum épületén.

A födém vagy boltíves, vagy borított fagerendás. A födémgerenda egy darab gerendából készült, ott is, ahol a fesztáv kb.8 méteres.

Gyakorlatilag a két istálló is eltér a tetőszerkezetének és födémének a tekintetében.
A lóistálló alaprajzilag U alakú, maga az istálló oszlopos, a tetőszerkezete nyeregtetős, de a két U szár tetőszerkezete is eltérő.
Az épülettel szemben állva jobb oldali tető szerkezet kötőgerendája egyben födém gerenda is. Sajnos a tető leggyengébb pontja a szarufa-födém kapcsolódása, csapolása, mert ez a rész szétkorhadva a tetőszerkezet súlyát nem képes tartani.

A korhadás a födémgerenda falra felfekvő végére is ráterjedt, ezért az épület két oldalán nagyon sok fafödém gerenda vége teljesen elkorhadt, statikailag nem számolható a teherbírása.
Ezek a fafödémgerendák egy darab gerendából készültek, hiába vannak felfüggesztve , maga a függesztő is bogaras, fertőzött. A szarufákon lehet látni, hogy a csapolás helye máshol van, ez egy használt szarufa lett ide beépítve. Több helyen mechanikai sérült.

loistallo Az első 19 kép a jobb oldali szárny, a többi a bal oldali.

Az épülettel szemben állva bal oldalon lévő lakások mennyezete boltíves, a tetőszerkezet ehhez igazodik, fiókgerendás, fiókkiváltóval. A tetőszerkezet alsó része igen súlyosan károsodott a beázások miatt, sok helyen hiányzik a fiókgerenda, és a fiókkiváltó is erősen sérült. Ezt a tetőszerkezetet mielőbb cserélni kellene.

Az épület tűzfala a barokk oromfal, ezek sajnos eléggé elállnak a függőlegestől, kifelé hajlanak, mellettük a tető beázik.

Ennek a tetőnek a folyamatos karbantartása elég nehéz a magas belmagasság miatt. Igen fontos lenne az oromfal melletti bádogozás folyamatos karbantartása.

A birkaistálló:
tetonagyg
A másik barokk tető eredeti faanyag, valóban nagy átmérőkkel dolgoztak, a mai korhoz viszonyítva, kétszer, háromszor annyi faanyag van beépítve. Nagyon szép ácsmunka, aki teheti nézzen meg egy eredeti barokk tetőt. Ez az épület kívülről romos állapotú, nincs padlásajtó sem rajta, a víz az ott lévő faanyagot már elkorhasztotta. Az épületet körben benőtte a gaz, az eresz tele van növénnyel.

A két őrtorony a három udvar közül a két szélsőben található, északi és déli torony a neve.
Az északi torony: a szoba felett van a torony, előszoba, konyha, padlásfeljáró felett kontyolt nyeregtető van.
A két tetőszerkezet illeszkedése az épület gyenge pontja, ott sok beázás lehetett, mert a födémet kicserélték már szilárd födémre.

A két torony szerkezete eltérő, az északi torony 4 oszlopon nyugszik, a déli toronyban középen van egy oszlop, ehhez csatlakozik be a többi gerenda.

Mind a két torony nagyon szép ácsmunka. A délei toronyban régen laktak, az előtere földes, a szoba burkolótéglás.

ortorony 1-8 képek északi torony, 9-13 déli torony.
A múzeum épülete kívülről elég hadviselt, a növények benőtték, egy fa is nő a tetőtérben. Ablakait betörték, kezd gombásodni. A lakatlan épületeket óvni kell a beázásoktól, növényektől és a romboló külső személyektől, lehetőség szerint.
A födémgerenda egyben kötőgerenda az épület feléig, onnan új a födém.
A fafödémgerenda főfaltól főfalig 1 darab gerendából készült, középső függesztéssel.

muzeumnagygombos

.

Zsuzsa 2013-05-25 07:10

re: Nagygombos , GRASSALKOVICH MAJOR
 
Napi-hirek.hu | Ügyészi felhívással akadályoztak meg egy kilakoltatást

Az életveszély elhárítását feleslegesnek ítélte meg a Hivatal, Heves Megyei KH. A lakók felkértek egy szakértőt, Wehner Pétert, aki a lakásokban is benn járt és megállapította, hogy nincs életveszély sehol.Kifogásolták, hogy a lakókat nem vontuk be az eljárásba:ez sem igaz, mivel a vizsgálatom ideje alatt kinn volt a helyi tv, feljöttek a padlásra is, az egyikre, és a lakók az udvaron tanácskoztak, arról, hogy miért kell elköltözniük

KONKRÉTAN 4 család feletti zárófödém életveszélyes és 1 család felett a tető, azt fontos tudni, hogy a zárófödémet felülről kell feltárni a padlás felől és CSAK ott lehet látni. A szakértő megállapította, hogy a lakások lakhatók és a hibát ki lehet javítani, ha ott élnek benn.
A következő kifogás, hogy nincs engedélyem:34 éve vagyok faanyagvédelmi szakértő, és a cégem is Igazságügyi szakértő cég, igazán nem értem mit nem lehet ezen megtalálni, de ez a lejáratás kimeríti a hitelrontás fogalmát.

A Hivatalok packázása jó, ha nem fog valakinek az életébe kerülni.A másik a szakértő kollégán is csodálkozom, nem területe a fafödém, akkor , hogy meri más szakterületét ilyen mértékig felülbírálni?

istvan62 2013-05-25 10:00

re: Nagygombos , GRASSALKOVICH MAJOR
 
Sajnos azt látom, hogy a szakmai érveket könnyű felülírni populista politikai okokból

Zsuzsa 2013-05-26 20:35

re: Nagygombos , GRASSALKOVICH MAJOR
 
Tisztelt
Simor István,
Hatvan Város Jegyzője, Gyöngyös Város jegyzője, Heves Megyei Kormányhivatal, Egri Járási Hivatal Járási Építésügyi és Örökségvédelmi Hivatal

2012.évben májusban megbízott a Nagygombos Grassalkovich Major épületeinek a zárófödém, és tetőszerkezet faanyagvédelmi vizsgálatával.
Észrevételeim a Heves Megyei Kormányhivatal, Építésügyi Örökségvédelmi Hivatal
Építésügyi, Örökségvédelmi és Építésfelügyeleti Osztály
végzésével kapcsolatban:
Iktatószáma:HED/EOH/274-4/2013 ÉTDR AZONOSÍTÓ:201300037670,.Üi:Rubóczky Judit

A FAANYAGVÉDELMI VIZSGÁLAT MENETE:
A faanyagvédelmi vizsgálatról a jelenleg is érvényben lévő Faanyagvédelmi Szabályzat,
valamint a hazai és Eu-s szabványok előírásai a mérvadók.
A zárófödém feltárását minden esetben felülről kell végezni- ez azt jelenti, hogy a padlástér
felöli oldalról kell vizsgálni a zárófödémet, hiszen alul nádazat és vakolat fedi, nem látható.
Tehát a lakásból nem lehet zárófödémet. sem tetőszerkezetet, sem a tető héjazat állapotát vizsgálni!!
Ki lehet faanyagvédelmi szakértő:Holyop Zsuzsanna vagyok.
1997-1990-között a Faipari Kutató Intézetben dolgoztam, mint faanyagvédelmi
szakértő.1982-ben MÉM engedélyes szakértő lettem.
1992-ben felvételemet kértem az Igazságügyi Minisztérium által kijelölt Igazságügyi
faanyagvédelmi szakértői névsorba . A z Igazságügyben dolgozom folyamatosan, 1992
január 1.óta. Engedély számomat az Igazságügyi szakértői névsorban
kell keresni, Eng. számom 3179.Igazságügyi faanyagvédelmi szakértő vagyok.

szakterületem:vegyészet, kivéve toxikológia, faanyagvédelmi szakértő.
2007 óta lehetőség nyílt, hogy Betéti Társaság is végezhet Igazságügyi szakértést, így a
HOP Építőipari és Faanyagvédelmi Bt, is bejegyzett
Igazságügyi cég: tevékenységi körében a
Jogi tevékenység is szerepel.
A z általam átadott dokumentációban három helyen van megemlítve, hogy az
Igazságügyben dolgozom, és milyen engedélyszámmal, így Rubóczky Judit ez alapján
lekérhette volna az adataimat, vagy e-mailban az Igazságügyi Kamarától is, ahol szívesen
adtak volna felvilágosítást.
Értelemszerűen a hivatalos okiratok fénymásolatát mellékelem.

A vizsgálat időpontjáról a lakók tájékoztatást kaptak, így kerülhetett sor arra, hogy mire megérkeztem a vizsgálatra tüntetés fogadott, Perlaki Gyula vezetésével, ahol kivétel nélkül minden lakó jelen volt. Velük elbeszélgettem a szükséges mértékig, mely esetemben a padlásra való feljutás lehetőségét jelentette.

6van.eu - Hírek - Csendes tüntetés Nagygomboson

A sajtó, a Tv is értesült a vizsgálatokról. Ahol szükségesnek láttam a lakásban is fotóztam.
A 6 LAKOTT épületek közül 3-ban a lakáson át tudtam a padlásra feljutni, három esetben kívülről.
Faanyagvédelmi szempontból:L3-as épület, szemben állva az épülettel,
L3 jobb oldal,tető és zárófödém 23 gerendája bármikor leszakadhat, oromfal kidőlhet
L3 bal oldal, tetőszerkezet bedőlhet
J3 tető az oromfal után 4 méteres szakaszon+ oromfal kidőlhet, Aktívan gombásodik a tető!
J4 három zárófödémgerenda, Balogh lakás felett, , 8,9, 12-es födém a hátsó udvar felöli oldalon elkorhadt, ki kell váltani.
A legrosszabb állapotban a L3 jobb és bal szárnya, a tető, és a fafödém egyaránt nagyon rossz, a J3 épületnél gombásodik a tetőszerkezet és az oromfal kifelé elmozdult. A tetőszerkezet beszakadása, a súlya miatt veszélyes, az oromfal meg kifelé dől. Ezt az udvarról is lehet látni.
Közvetlenül az itt élők vannak életveszélyben.
J4 épületben javítható a zárófödém még. A szakértői véleményemben ezt írtam le részletesen. Itt is leszakadhat zárófödém, de mivel méterenként van, csak 1-1 szakadhat le.
Három kritikus gerenda van a J4-nél L3-nál 23 igen kritikus gerenda van, a zárófödémben, ami leszakadhat.
A lakók által felkért szakértő a lakások állapotát vizsgálta, de én meg a padláson dolgoztam, a lakásból a zarófödém, vagy tető állapota nem mérhető fel.
A pala csere, tető és födémcsere lakott állapotban nem hajtható végre, mivel az épület beázhat a munkavégzés alatt, és építési területen civilek tartózkodása balesetveszélyes.
A faanyagvédelmi szakértőt csak egy másik faanyagvédelmi szakértő, vagy a statikus írhat felül a gyakorlatban .Ez az eljárás, hogy egy kimondott leírt súlyosan károsodott tetőre, födémre, oromfalra az előző szakvéleményeket figyelmen kívül hagyja és kimondja, hogy ez a hiba javítható, igen súlyos következményekkel járhat az ott élők életére, ha leszakad a födémgerenda, vagy bedől a barokk tető, vagy kidől az oromfal.


A pontos idő 19:08 , a GMT +1 időzóna szerint.

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.3.2
Copyright © 2016 Építkezés Fórum