Építkezés Fórum   Hofstadter Tüzép Schiedel és Leier kémények - Hofstadter Építoanyag Centrum Kft. Szaniter - Hofstadter Építoanyag Centrum Kft. Nyílászárók - Hofstadter Kft. Beltéri ajtók - Áron Ház Kft. Mixerbeton - HODA Beton Kft. Lájkolj a Facebookon! Kövess a twitteren!

Vissza   Építkezés Fórum > Érdekességek és minden egyéb > Faanyagvédelem

Válaszol
 
LinkBack Téma eszközök Megjelenítési módok
Régi 2012-06-06, 13:01   #1 (permalink)
Bölcs
 
Zsuzsa avatarja
 
Csatlakozott: 10-12-10
Hely: Budapest
Összes hozzászólás: 979
Kiosztott köszönetek: 10
Begyũjtött 133 köszönetet 123 hozzászólással
Zsuzsa Vannak jó hozzászólásaiZsuzsa Vannak jó hozzászólásai
Üzenetküldés Skype™-on keresztül Zsuzsa részére
Alapbeállítás Nagygombos , GRASSALKOVICH MAJOR

Nagygombos, 2012.
2012.tavaszán azon szerencsében volt részem, hogy eljutottam a nagygombosi Grassalkovich majorba, ahol néhány épület tető és födémszerkezetének a faanyagvédelmi vizsgálatát végeztem el, mivel a hatvani Önkormányzat készül az épületek felújítására.
A majorság rövid története:

Grassalkovich I. Antal herceg 1734-ben, kétszázezer forintért vette meg a hatvani birtokot. Német mesterembereket, szőlőművelő zselléreket, sőt telkes gazdákat is telepített a városba, korszerű majorságot hozott létre a város körül. 1762-ben posztómanufaktúrát is alapítottak, ami rövid időn belül megszűnt.

A Grassalkovichok felhalmozott adósságai miatt az uradalmat 1827-ben zárgondnokság alá vették. A Grassalkovich család 1841-ben Grassalkovich III. Antallal kihalt. Ezzel a birtokok sorsa kérdésessé vált. A gödöllői és a hatvani uradalmat unokaöccse, Viczay Mihály örökölte, aki eladta azokat egy bankárnak, báró Sina Györgynek. Később az ő fia, báró Sina Simon birtoka lett, majd egy belga konzorcium tulajdonába került.
Utána nem igen találtam anyagot, hogy mi történt. Én onnan ismerem a további eseményeket, hogy az Gödöllői Állami Gazdaság használta a területet, a háború után,majd egy forintért az Önkormányzatnak tovább adta, 2009-ben.
Néhány épületben laktak emberek, a családok egy része kapott lakást az Önkormányzattól. A családok egy része ott él még, a kiköltöztetés folyamatban van.
A majorság fő épülete a gabonatároló, ez hatalmas, többszintes helyiség. Két gyönyörű istálló van itt, ami műemlék, és nagyon értékes épület.
A majorban működött egy múzeum, egy gazdasági hivatali épület és 2 őrtorony, valamint 5 olyan épület, ami földszintes kertes lakóépületté lett átalakítva. Ebből jelenleg 3 lakott még, ezek az épületek melléképületeknek épültek.
Kettő U alakú istálló van, a lovak és a juhok, tehenek számára voltak építve. Az U alakú épület két szárában alakítottak ki lakásokat Ezek a nyeregtetős épületek tetőszerkezete nagyon magas, a tetőszerkezetbe, rettentő sok faanyagot építettek be. A barokk tető című írásban ezt az istállót mutattam be.
A 1970 –es évek végén a zsindelyt átcserélték minden épületen azbesztpalára, ami jelenleg már átengedi a csapadékot, mint a szivacs.
A pala egy része mindenhol, törött, hiányos, egyértelműen cserélendő kivétel nélkül minden általam vizsgált épületben, két istállóban, 3 lakott földszintes épületben, a két őrtoronyban, valamint a múzeum épületén.

A födém vagy boltíves, vagy borított fagerendás. A födémgerenda egy darab gerendából készült, ott is, ahol a fesztáv kb.8 méteres.

Gyakorlatilag a két istálló is eltér a tetőszerkezetének és födémének a tekintetében.
A lóistálló alaprajzilag U alakú, maga az istálló oszlopos, a tetőszerkezete nyeregtetős, de a két U szár tetőszerkezete is eltérő.
Az épülettel szemben állva jobb oldali tető szerkezet kötőgerendája egyben födém gerenda is. Sajnos a tető leggyengébb pontja a szarufa-födém kapcsolódása, csapolása, mert ez a rész szétkorhadva a tetőszerkezet súlyát nem képes tartani.

A korhadás a födémgerenda falra felfekvő végére is ráterjedt, ezért az épület két oldalán nagyon sok fafödém gerenda vége teljesen elkorhadt, statikailag nem számolható a teherbírása.
Ezek a fafödémgerendák egy darab gerendából készültek, hiába vannak felfüggesztve , maga a függesztő is bogaras, fertőzött. A szarufákon lehet látni, hogy a csapolás helye máshol van, ez egy használt szarufa lett ide beépítve. Több helyen mechanikai sérült.

loistallo Az első 19 kép a jobb oldali szárny, a többi a bal oldali.

Az épülettel szemben állva bal oldalon lévő lakások mennyezete boltíves, a tetőszerkezet ehhez igazodik, fiókgerendás, fiókkiváltóval. A tetőszerkezet alsó része igen súlyosan károsodott a beázások miatt, sok helyen hiányzik a fiókgerenda, és a fiókkiváltó is erősen sérült. Ezt a tetőszerkezetet mielőbb cserélni kellene.

Az épület tűzfala a barokk oromfal, ezek sajnos eléggé elállnak a függőlegestől, kifelé hajlanak, mellettük a tető beázik.

Ennek a tetőnek a folyamatos karbantartása elég nehéz a magas belmagasság miatt. Igen fontos lenne az oromfal melletti bádogozás folyamatos karbantartása.

A birkaistálló:
tetonagyg
A másik barokk tető eredeti faanyag, valóban nagy átmérőkkel dolgoztak, a mai korhoz viszonyítva, kétszer, háromszor annyi faanyag van beépítve. Nagyon szép ácsmunka, aki teheti nézzen meg egy eredeti barokk tetőt. Ez az épület kívülről romos állapotú, nincs padlásajtó sem rajta, a víz az ott lévő faanyagot már elkorhasztotta. Az épületet körben benőtte a gaz, az eresz tele van növénnyel.

A két őrtorony a három udvar közül a két szélsőben található, északi és déli torony a neve.
Az északi torony: a szoba felett van a torony, előszoba, konyha, padlásfeljáró felett kontyolt nyeregtető van.
A két tetőszerkezet illeszkedése az épület gyenge pontja, ott sok beázás lehetett, mert a födémet kicserélték már szilárd födémre.

A két torony szerkezete eltérő, az északi torony 4 oszlopon nyugszik, a déli toronyban középen van egy oszlop, ehhez csatlakozik be a többi gerenda.

Mind a két torony nagyon szép ácsmunka. A délei toronyban régen laktak, az előtere földes, a szoba burkolótéglás.

ortorony 1-8 képek északi torony, 9-13 déli torony.
A múzeum épülete kívülről elég hadviselt, a növények benőtték, egy fa is nő a tetőtérben. Ablakait betörték, kezd gombásodni. A lakatlan épületeket óvni kell a beázásoktól, növényektől és a romboló külső személyektől, lehetőség szerint.
A födémgerenda egyben kötőgerenda az épület feléig, onnan új a födém.
A fafödémgerenda főfaltól főfalig 1 darab gerendából készült, középső függesztéssel.

muzeumnagygombos

.
__________________
A könnyező házigomba, a lakóépületek legveszélyesebb károsítója!!
Az Építkezés Fórum Igazságügyi faanyagvédelmi szakértője: Holyop Zsuzsa, 06-70-366-60-18
faanyagvédelmi szakértés, kivitelezés, szaktanácsadás
Zsuzsa nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Régi 2013-05-25, 08:10   #2 (permalink)
Bölcs
 
Zsuzsa avatarja
 
Csatlakozott: 10-12-10
Hely: Budapest
Összes hozzászólás: 979
Kiosztott köszönetek: 10
Begyũjtött 133 köszönetet 123 hozzászólással
Zsuzsa Vannak jó hozzászólásaiZsuzsa Vannak jó hozzászólásai
Üzenetküldés Skype™-on keresztül Zsuzsa részére
Alapbeállítás re: Nagygombos , GRASSALKOVICH MAJOR

Napi-hirek.hu | Ügyészi felhívással akadályoztak meg egy kilakoltatást

Az életveszély elhárítását feleslegesnek ítélte meg a Hivatal, Heves Megyei KH. A lakók felkértek egy szakértőt, Wehner Pétert, aki a lakásokban is benn járt és megállapította, hogy nincs életveszély sehol.Kifogásolták, hogy a lakókat nem vontuk be az eljárásba:ez sem igaz, mivel a vizsgálatom ideje alatt kinn volt a helyi tv, feljöttek a padlásra is, az egyikre, és a lakók az udvaron tanácskoztak, arról, hogy miért kell elköltözniük

KONKRÉTAN 4 család feletti zárófödém életveszélyes és 1 család felett a tető, azt fontos tudni, hogy a zárófödémet felülről kell feltárni a padlás felől és CSAK ott lehet látni. A szakértő megállapította, hogy a lakások lakhatók és a hibát ki lehet javítani, ha ott élnek benn.
A következő kifogás, hogy nincs engedélyem:34 éve vagyok faanyagvédelmi szakértő, és a cégem is Igazságügyi szakértő cég, igazán nem értem mit nem lehet ezen megtalálni, de ez a lejáratás kimeríti a hitelrontás fogalmát.

A Hivatalok packázása jó, ha nem fog valakinek az életébe kerülni.A másik a szakértő kollégán is csodálkozom, nem területe a fafödém, akkor , hogy meri más szakterületét ilyen mértékig felülbírálni?
__________________
A könnyező házigomba, a lakóépületek legveszélyesebb károsítója!!
Az Építkezés Fórum Igazságügyi faanyagvédelmi szakértője: Holyop Zsuzsa, 06-70-366-60-18
faanyagvédelmi szakértés, kivitelezés, szaktanácsadás
Zsuzsa nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Régi 2013-05-25, 11:00   #3 (permalink)
Építész
 
istvan62 avatarja
 
Csatlakozott: 10-06-11
Hely: Budapest
Összes hozzászólás: 3.318
Kiosztott köszönetek: 46
Begyũjtött 826 köszönetet 768 hozzászólással
istvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtag
Üzenetküldés Skype™-on keresztül istvan62 részére
Alapbeállítás re: Nagygombos , GRASSALKOVICH MAJOR

Sajnos azt látom, hogy a szakmai érveket könnyű felülírni populista politikai okokból
__________________
Mérnöki szolgáltatások álmai megvalósításához - http://www.csaladi-epitesziroda.hu/
istvan62 nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Régi 2013-05-26, 21:35   #4 (permalink)
Bölcs
 
Zsuzsa avatarja
 
Csatlakozott: 10-12-10
Hely: Budapest
Összes hozzászólás: 979
Kiosztott köszönetek: 10
Begyũjtött 133 köszönetet 123 hozzászólással
Zsuzsa Vannak jó hozzászólásaiZsuzsa Vannak jó hozzászólásai
Üzenetküldés Skype™-on keresztül Zsuzsa részére
Alapbeállítás re: Nagygombos , GRASSALKOVICH MAJOR

Tisztelt
Simor István,
Hatvan Város Jegyzője, Gyöngyös Város jegyzője, Heves Megyei Kormányhivatal, Egri Járási Hivatal Járási Építésügyi és Örökségvédelmi Hivatal

2012.évben májusban megbízott a Nagygombos Grassalkovich Major épületeinek a zárófödém, és tetőszerkezet faanyagvédelmi vizsgálatával.
Észrevételeim a Heves Megyei Kormányhivatal, Építésügyi Örökségvédelmi Hivatal
Építésügyi, Örökségvédelmi és Építésfelügyeleti Osztály
végzésével kapcsolatban:
Iktatószáma:HED/EOH/274-4/2013 ÉTDR AZONOSÍTÓ:201300037670,.Üi:Rubóczky Judit

A FAANYAGVÉDELMI VIZSGÁLAT MENETE:
A faanyagvédelmi vizsgálatról a jelenleg is érvényben lévő Faanyagvédelmi Szabályzat,
valamint a hazai és Eu-s szabványok előírásai a mérvadók.
A zárófödém feltárását minden esetben felülről kell végezni- ez azt jelenti, hogy a padlástér
felöli oldalról kell vizsgálni a zárófödémet, hiszen alul nádazat és vakolat fedi, nem látható.
Tehát a lakásból nem lehet zárófödémet. sem tetőszerkezetet, sem a tető héjazat állapotát vizsgálni!!
Ki lehet faanyagvédelmi szakértő:Holyop Zsuzsanna vagyok.
1997-1990-között a Faipari Kutató Intézetben dolgoztam, mint faanyagvédelmi
szakértő.1982-ben MÉM engedélyes szakértő lettem.
1992-ben felvételemet kértem az Igazságügyi Minisztérium által kijelölt Igazságügyi
faanyagvédelmi szakértői névsorba . A z Igazságügyben dolgozom folyamatosan, 1992
január 1.óta. Engedély számomat az Igazságügyi szakértői névsorban
kell keresni, Eng. számom 3179.Igazságügyi faanyagvédelmi szakértő vagyok.

szakterületem:vegyészet, kivéve toxikológia, faanyagvédelmi szakértő.
2007 óta lehetőség nyílt, hogy Betéti Társaság is végezhet Igazságügyi szakértést, így a
HOP Építőipari és Faanyagvédelmi Bt, is bejegyzett
Igazságügyi cég: tevékenységi körében a
Jogi tevékenység is szerepel.
A z általam átadott dokumentációban három helyen van megemlítve, hogy az
Igazságügyben dolgozom, és milyen engedélyszámmal, így Rubóczky Judit ez alapján
lekérhette volna az adataimat, vagy e-mailban az Igazságügyi Kamarától is, ahol szívesen
adtak volna felvilágosítást.
Értelemszerűen a hivatalos okiratok fénymásolatát mellékelem.

A vizsgálat időpontjáról a lakók tájékoztatást kaptak, így kerülhetett sor arra, hogy mire megérkeztem a vizsgálatra tüntetés fogadott, Perlaki Gyula vezetésével, ahol kivétel nélkül minden lakó jelen volt. Velük elbeszélgettem a szükséges mértékig, mely esetemben a padlásra való feljutás lehetőségét jelentette.

6van.eu - Hírek - Csendes tüntetés Nagygomboson

A sajtó, a Tv is értesült a vizsgálatokról. Ahol szükségesnek láttam a lakásban is fotóztam.
A 6 LAKOTT épületek közül 3-ban a lakáson át tudtam a padlásra feljutni, három esetben kívülről.
Faanyagvédelmi szempontból:L3-as épület, szemben állva az épülettel,
L3 jobb oldal,tető és zárófödém 23 gerendája bármikor leszakadhat, oromfal kidőlhet
L3 bal oldal, tetőszerkezet bedőlhet
J3 tető az oromfal után 4 méteres szakaszon+ oromfal kidőlhet, Aktívan gombásodik a tető!
J4 három zárófödémgerenda, Balogh lakás felett, , 8,9, 12-es födém a hátsó udvar felöli oldalon elkorhadt, ki kell váltani.
A legrosszabb állapotban a L3 jobb és bal szárnya, a tető, és a fafödém egyaránt nagyon rossz, a J3 épületnél gombásodik a tetőszerkezet és az oromfal kifelé elmozdult. A tetőszerkezet beszakadása, a súlya miatt veszélyes, az oromfal meg kifelé dől. Ezt az udvarról is lehet látni.
Közvetlenül az itt élők vannak életveszélyben.
J4 épületben javítható a zárófödém még. A szakértői véleményemben ezt írtam le részletesen. Itt is leszakadhat zárófödém, de mivel méterenként van, csak 1-1 szakadhat le.
Három kritikus gerenda van a J4-nél L3-nál 23 igen kritikus gerenda van, a zárófödémben, ami leszakadhat.
A lakók által felkért szakértő a lakások állapotát vizsgálta, de én meg a padláson dolgoztam, a lakásból a zarófödém, vagy tető állapota nem mérhető fel.
A pala csere, tető és födémcsere lakott állapotban nem hajtható végre, mivel az épület beázhat a munkavégzés alatt, és építési területen civilek tartózkodása balesetveszélyes.
A faanyagvédelmi szakértőt csak egy másik faanyagvédelmi szakértő, vagy a statikus írhat felül a gyakorlatban .Ez az eljárás, hogy egy kimondott leírt súlyosan károsodott tetőre, födémre, oromfalra az előző szakvéleményeket figyelmen kívül hagyja és kimondja, hogy ez a hiba javítható, igen súlyos következményekkel járhat az ott élők életére, ha leszakad a födémgerenda, vagy bedől a barokk tető, vagy kidől az oromfal.
__________________
A könnyező házigomba, a lakóépületek legveszélyesebb károsítója!!
Az Építkezés Fórum Igazságügyi faanyagvédelmi szakértője: Holyop Zsuzsa, 06-70-366-60-18
faanyagvédelmi szakértés, kivitelezés, szaktanácsadás

Utoljára módosítva: Zsuzsa által : 2013-05-26 21:42
Zsuzsa nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Hálásak a hozzászólás írójának:
sbs (2013-05-31)
Válaszol

Címkék
grasssalkovich major, nagygombos

Téma eszközök
Megjelenítési módok

Hozzászólás szabályai
Új témákat nem hozhatsz létre
Válaszokat nem küldhetsz
Fájlokat nem csatolhatsz
A hozzászólásaidat nem módosíthatod

BB code : bekapcsolva
Pofik bekapcsolva
Az [IMG] kód bekapcsolva
A HTML kód kikapcsolva
Trackbacks are bekapcsolva
Pingbacks are bekapcsolva
Refbacks are bekapcsolva



A pontos idő 18:11 , a GMT +1 időzóna szerint.


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.3.2
Copyright © 2016 Építkezés Fórum