Építkezés Fórum   Hofstadter Tüzép Schiedel és Leier kémények - Hofstadter Építoanyag Centrum Kft. Szaniter - Hofstadter Építoanyag Centrum Kft. Nyílászárók - Hofstadter Kft. Beltéri ajtók - Áron Ház Kft. Mixerbeton - HODA Beton Kft. Lájkolj a Facebookon! Kövess a twitteren!

Vissza   Építkezés Fórum > Érdekességek és minden egyéb > Faanyagvédelem
Súgó Közösség Naptár Mai hozzászólások Keresés

Válaszol
 
LinkBack Téma eszközök Megjelenítési módok
Régi 2012-03-16, 15:17   #1 (permalink)
Bölcs
 
Zsuzsa avatarja
 
Csatlakozott: 10-12-10
Hely: Budapest
Összes hozzászólás: 979
Kiosztott köszönetek: 10
Begyũjtött 133 köszönetet 123 hozzászólással
Zsuzsa Vannak jó hozzászólásaiZsuzsa Vannak jó hozzászólásai
Üzenetküldés Skype™-on keresztül Zsuzsa részére
Alapbeállítás Gyakorlati faanyagvédelem-tetők vizsgálata

Tetők faanyagvédelmi vizsgálata a gyakorlatban

teto
Faanyagvédelmi szakértőt akkor kérnek fel tetőszerkezetek, fafödémek vizsgálatára, amikor héjazat csere szükséges, tetőteret be akarnak építeni, vagy csak tudni akarják hogy milyen munkákat kell elvégezni, ahhoz, hogy a Tulajdonosokra vonatkozó Jókarbantartási kötelességüket elláthassák.
Mielőtt elkezdem a vizsgálatot tájékozódom az épület koráról és mikor volt utoljára karbantartva, milyen munkákat végeztek el.
Az alapozás , ha nem volt elegendő, akkor az épület sarka, vagy sarkai el kezdenek süllyedni, széles repedést okozva a falon. Ahol a repedés van a falon, ott a tetőszerkezet kimozdul, a gerendák kifordulnak, a csapolás szétcsúszik. Kötőgerenda-szarufa érintett gyakran.
Nagyon fontos információ a bádogozás állapota, az épületek sarkainál a bádog nagyon hamar tönkremegy, és ott az élszarufa elkezd gombásodni, felülről, az oldala még épnek látszik, de felül már nincs belső része a szarufának, ezt a Lenzites abietina , fenyőlemezes tapló nevű gomba szokta okozni. Jó esetben csak az élszarufa sérül, de igen gyakori, hogy a kötőgerenda és a talpszelemen is korhad az ilyen sarkokban. A képen azt lehet látni, hogy az élszarut kicserélték a kötőgerenda, meg a két talpszelemen ott maradt korhadtan, majd újra szét kell bontani a fedést és ezeket is kicserélni.
A kezdődő gombásodást úgy lehet észrevenni, ha kis fehér színű telepek látszódnak a fafelületen, gyakran a meszeléssel fel lehet cserélni, mert elég megtévesztő a kinézete.
A kötőgerendák falazatba nyúló végeit is ellenőrizni kell, ha indokolt, mert a falban elkezdődött korhadás után leszakadhat a kötőgerenda, én ezeket a gerenda végeket ki szoktam bontatni. Ezt itt két főszaruállásban is lehet látni, szombathelyi Csillagvizsgáló épületében.
A gerendákat egy vésővel kalapáccsal szoktam finoman megütögetni, kis mintát venni, és a levett mintán megnézem, hogy van-e elváltozás, rágáskép, rovarjárat, kirepülési nyílás bogár esetén, és bontáskép, gombafonal, ha gomba bontja.
Itt egy nagyon bogaras szarufa látható, és a másik gerendába a véső teljesen belement, gyakorlatilag kézzel bele tudtam nyomni a gerendába, mert olyan korhadt.
Gyakori hiba a szellőzők rövidsége, nagyon bátran bevezetik a légtérbe, sőt rá a borítódeszkára. Ne sajnáljuk egy méterrel hosszabb csövet odatenni, és kivezetni a párát a tetőn kívülre.
A belvárosi épületek padlásterében nagyon sok a galamb, gyakran a tetőszerkezet már nem látható a galambürüléktől, élő és holt tetemeken kel átgázolni egy némely padláson. Erre már kitaláltak galambűző tüskéket, a tető szélére, hálókat az ablakra. Azokon a helyeken tudnak berepülni, ahol a verébdeszka sérült, világító ablak nyitva van.
A padlástérben tárolt lomokról is az a véleményem, hogy bátran dobjuk ki, biztosíthatok mindenkit, hogy az életben nem használja többet. Voltam olyan tetőtérben, ahol lapjával tudtam közlekedni a fenn tárolt limlomoktól.
Külön nehézség, ha a lépcső tele van pakolva, és alig lehet fel-le közlekedni.
Fenn a padláson ha jó a héjazat, akkor nem süt be a nap, ha törött a cserép, el van csúszva a helyéről nem az a baj, hogy a nap besüt, hanem az eső , hó is beesik. A víz meg átáztatja a gerendákat és elkezd korhadni.
A cseréptartóléceken gyakran lehet látni sókiválást, hajlottak, töröttek, a cserép ki van mosódva, felületük ki van szálkásodva. Ezt a cserépből kimosódott kálcium és magnéziumsók okozzák. Persze, ha a cserépből már ennyire kimosódik a szervetlen só, akkor a vizet átereszti már ki kell cserélni.
Gyakori hiba a világítóablak nyitva felejtése. Általában hosszú ideig úgy felejtik, és ez már a födémen is károsodást okozhat.
A favédőszerek a gomba és rovar elleni megelőző és megszüntető szerek önmagukban csodákra nem képesek, a faanyag szárazon tartása a védőkezelés után is elvárható, mert a favédőszer előbb utóbb kimosódik.
Amikor már van bogár a gerendákban ezt le kell bárdolni. Ekkor lecsökken a gerenda átmérője, már nem látja el a feladatát, ilyenkor nem érdemes bárdolni, cserélni kell. A gerenda átmérője 8x8 cm alá ne csökkenjen lehetőleg.
Ha nehezebb a cserép súlya, úgy az annak megfelelő gerenda átmérőt kell biztosítani, a bárdolás után is. A faanyagvédelmi szakértő minden esetben statikai vizsgálatot javasol a tetőre, ha gomba, vagy rovarfertőzött.
__________________
A könnyező házigomba, a lakóépületek legveszélyesebb károsítója!!
Az Építkezés Fórum Igazságügyi faanyagvédelmi szakértője: Holyop Zsuzsa, 06-70-366-60-18
faanyagvédelmi szakértés, kivitelezés, szaktanácsadás
Zsuzsa nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Hálásak a hozzászólás írójának:
krisz1986 (2012-03-16)
Válaszol

Címkék
beázás, bogarak, faanyagvédelem, farontó gombák, tetők


Hozzászólás szabályai
Új témákat nem hozhatsz létre
Válaszokat nem küldhetsz
Fájlokat nem csatolhatsz
A hozzászólásaidat nem módosíthatod

BB code : bekapcsolva
Pofik bekapcsolva
Az [IMG] kód bekapcsolva
A HTML kód kikapcsolva
Trackbacks are bekapcsolva
Pingbacks are bekapcsolva
Refbacks are bekapcsolva



A pontos idő 18:44 , a GMT +1 időzóna szerint.


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.3.2
Copyright © 2016 Építkezés Fórum