Építkezés Fórum   Hofstadter Tüzép Schiedel és Leier kémények - Hofstadter Építoanyag Centrum Kft. Szaniter - Hofstadter Építoanyag Centrum Kft. Nyílászárók - Hofstadter Kft. Beltéri ajtók - Áron Ház Kft. Mixerbeton - HODA Beton Kft. Lájkolj a Facebookon! Kövess a twitteren!

Vissza   Építkezés Fórum > Építkezés > Szigetelés > Vízszigetelés

Válaszol
 
LinkBack Téma eszközök Megjelenítési módok
Régi 2021-04-14, 10:25   #11 (permalink)
Új tag
 
Csatlakozott: 21-01-25
Összes hozzászólás: 19
Kiosztott köszönetek: 13
Begyũjtött 0 köszönetet 0 hozzászólással
Lallr79 Van már jó hozzászólása
Alapbeállítás re: Lábazat nedvesedése, sókiülés

Kedves István,
Korábban már eléggé körbejártuk a problémát, köszönöm az eddigi segítséget, információkat. A következő hónapokban szeretnék már valamit csinálni vele. A tervezett őszi homlokzati/lábazati szigetelést valószínűleg egy évvel elhalasztom, részben azért, hogy kiderüljön, az elvégzett munka után is jelentkezik-e a lábazaton a nedvesedés, sókiülés.
Arra jutottam, hogy mivel a korábbi években ilyen problémát nem, illetve csak jelentéktelen mértékben tapasztaltam, ezért 99% a válószínűsége, hogy a beton alapú térkövezés, vagyis a térkő és a beton közé bejutó, ott pangó (homokot átáztató) nedvesség lábazati beton irányába történő felszívódása okozza. Minden jel erre utal.
A ház egyik sarkánál a térkő alatti betonra kátránypapírt raktunk még a kivitelezéskor, aminek a széle a lábazatra is felhajtásra került kb. 5 cm magasságban (úgy, hogy a térkő szintje alatt maradjon). Ezzel a fektető homok és az alatta levő beton, illetve a homok és a lábazat közvetlenül nem érintkeznek egymással). Jó hír, hogy a máshol látványos nedvesedés ellenére itt abszolút nem volt tünet.
A fentiekből kiindulva a nedvesedési tüneteket mutató oldalon is hasonlót tervezek, kiegészítve azzal, hogy a szegélykövet az udvar irányában kifúrom, hogy a víz távozni tudjon. Gondoltam arra is, hogy a járda elé egy lefedett, kulé kavicsot tartalmazó árkot is kialakítok, ami a járda alatti terület, közvetve a lábazat talajszint alatti kipárolgását segítené véleményem szerint.
A talán jobb átláthatóság kedvéért készítettem egy sematikus (de nagyjából méretarányos) ábrát a tervemről. A piros vonal a kátránypapír borítást jelöli, a zöld rajz pedig a kulé kavics feletti tetőt. Ennek célja, hogy az esővíz közvetlenül ne jusson a kavicsra, mert nagy mennyiség esetén a gödör aljára lefutva az alapot is veszélyeztethetné (ez egy esztétikus, fából készült pl. virágtartó is lehet...).
Reményeim szerint így a térköves betonjárda alatti talaj az esővíztől védve lesz, sőt, ideális esetben a mégis bejutó nedvesség nem a lábazati beton, hanem a kisebb ellenállású kulé kavics irányába szivárog majd és párolog ki. A térkő fektető homokjából a kátránypapír miatt pedig szintén nem fog tudni a nedvesség a lábazat irányába felszívódni, hanem a viszonylag nagy lejtés és a kifúrt szegélykőnek köszönhetően a kavicsok felé szivárog majd.
Az ábrán nem szerepel, de valószínűleg a járda szintje alatti részen a lábazati beton és a talaj közé be fogok tenni egy 5-6 cmes XPS lapot, hogy a szigeteléskor a talajt már ne kelljen megbontani. Azt nem tudom, hogy ez a fenti folyamatokra káros hatással lesz-e (a talaj alatti lábazati beton párolgását a talaj felé nagyjából lezárja, de lehet, hogy ez nem baj). (Függőleges vízszigetelés a lábazati betonon nincs, nem is volt. Ebből kiindulva utólag sem akarok tenni.)
A fentieket átgondolva szakértő szemmel mi a véleménye? Biztos, hogy nem ez a 100%-os, könyvben leírt megoldás, én megelégszem azzal, ha működik
Válaszát előre is köszönöm, a rajzot csatoltam! (két részletben, mert nagyon kicsi az engedélyezett fájlméret...csak az a rész van színesen, aminél lényeges)
Üdv. Gábor
Csatolt képek
Fájl típus: jpg rajz1.jpg (85,6 KB, 2 letöltés)
Fájl típus: jpg rajz2.jpg (93,2 KB, 2 letöltés)
Lallr79 nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Régi 2021-04-14, 13:03   #12 (permalink)
Építész
 
istvan62 avatarja
 
Csatlakozott: 10-06-11
Hely: Budapest
Összes hozzászólás: 3.318
Kiosztott köszönetek: 46
Begyũjtött 826 köszönetet 768 hozzászólással
istvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtag
Üzenetküldés Skype™-on keresztül istvan62 részére
Alapbeállítás re: Lábazat nedvesedése, sókiülés

A járda szélénél a kulés árok hatását bizonytalannak érzem. A fedése a csapadékot közvetlen nem engedi bele az árokba, de egy ilyen árok a környezetéből gyűjti a felszíni vizeket, vagyis azt a csapadékot, ami már leesett a talajra. Nem csak az épület felől folyik bele oldalról, hanem a külső irányból is, és onnan várhatóan több, mint az épület felől. Az elszivárgás viszont minden irányba megy - sőt a járda védelme miatt szárazabb állapot akár azt is eredményezheti, hogy arra több szivárog el.
__________________
Mérnöki szolgáltatások álmai megvalósításához - http://www.csaladi-epitesziroda.hu/
istvan62 nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Hálásak a hozzászólás írójának:
Lallr79 (2021-04-15)
Régi 2021-06-23, 07:04   #13 (permalink)
Új tag
 
Csatlakozott: 21-01-25
Összes hozzászólás: 19
Kiosztott köszönetek: 13
Begyũjtött 0 köszönetet 0 hozzászólással
Lallr79 Van már jó hozzászólása
Alapbeállítás re: Lábazat nedvesedése, sókiülés

Kedves István,

Most jutottam odáig, hogy elkezdtem a nedvesedő lábazat feltárását. Gondoltam, hogy eltávolítom a nedvesedéssel, sókiüléssel érintett részeket - de nem tudtam miből van egyáltalán. Kiderült, hogy a beton lábazaton kb. 3 cm vastagságú meszes vakolat van, majd azon egy kb. 0,5-1 cm vastag cement-homokos simított réteg (amit végül le is festettek anno). A kopogtatásra kongó hangot adó vakolat mindenhol csak a külső cementes réteg elválását jelentette az alatta levő meszes vakolattól, de végül úgy döntöttem, hogy a teljes felületen levertem a cementes és a meszes vakolatot is, így most a tiszta betonfelület látszik... Talajszint alá még nem mentem le, de ugyanezt a műveletet tervezem ott is, vagyis "betontiszta" felületet szeretnék majd ott is.
Erre a felületre mindenképp rakok 5 cm vastag XPS hőszigetelést (a talajszint alatti részre is), de felmerült bennem, hogy ha már ki lesz bontva, akkor érdemes lenne utólag valamiféle bitumenes vízszigetelést is csinálni, még az XPS alatt a beton felületre. A rossz hozzáférhetőség miatt a bitumenes lemez lánghegesztéses felhelyezése elég nehézkes lenne, a folyékony bitumenes szigetelő anyag meg igen drága, így a következőre gondoltam. Mivel az XPS is képez már egyfajta vízszigetelést a felületen, ennek kiegészítésére már lehet elegendő lenne az XPS felrakása előtt bitumenes kellősítővel átkenni a felületet 1-2 rétegben. Ez jelentősen olcsóbb mint a folyékony bitumenes szigetelő anyagok, és könnyebb, mint a bitumenes lemez hegesztése. Az XPS-t a talajszint alatt ilyen "nem táguló", kifejezetten hőszigetelő lemezek ragasztására használható "pur habbal" szeretném rögzíteni. Dübelezni csak a talajszint felett.
Mi a véleményed, a kellősítő használata a fenti módon növeli valamelyest a vízszigetelés "értékét"?
Azt nem írtam még, hogy a nedvesedést valószínűleg a külső oldali vastag meszes vakolat nedvszívó képessége okozta...alatta a beton felület a vakolat leverése után közvetlenül mutatott némi nedvességet (4-5%), de abszolút nincs átázva a beton...pár nap után már sehol a felületen nem mértem 2%-nál magasabb értéket. Gondolom a talajszint alatt is így lesz majd, ha szárad pár napot.
Előre is köszönöm a választ!
Üdv. T. Gábor
Lallr79 nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Régi 2021-06-23, 09:41   #14 (permalink)
Építész
 
istvan62 avatarja
 
Csatlakozott: 10-06-11
Hely: Budapest
Összes hozzászólás: 3.318
Kiosztott köszönetek: 46
Begyũjtött 826 köszönetet 768 hozzászólással
istvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtag
Üzenetküldés Skype™-on keresztül istvan62 részére
Alapbeállítás re: Lábazat nedvesedése, sókiülés

Kedves Gábor!
A meszes vakolat eltávolítását mindenképpen helyeslem. A lábazati szinten minden anyagnak, minden rétegnek lábazati minőségűnek kell lennie.

A kellősítő már összetettebb kérdés, és nagyon nem mindegy, hogy mögötte alápincézett az épület, vagy sem. Önmagában egy kellösítő sokkal kisebb védettséget ad, viszont nehezebben garantálható a felület folytonossága - pl zsalukő elemek találkozásánál, vagy bármilyen felületi egyenetlenségnél - és akkor teljesen vége a szigetelőképességnek. Emellett korábban talán már beszéltünk arról, hogy az ilyen megbolygatása a terepnek (ami nélkül sajnos nem elképzelhetőek ezek a munkák) minden esetben létrehoz egy lokális vízgyűjtőt. Ennek az alja pedig mindig egybe fog esni a felületen készíthető vízszigetelés aljával, vagyis a falra tett vízszigetelés alsó szélénél, ahol véget ér, fokozott igénybevételnek tesszük ki.
__________________
Mérnöki szolgáltatások álmai megvalósításához - http://www.csaladi-epitesziroda.hu/
istvan62 nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Hálásak a hozzászólás írójának:
Lallr79 (2021-06-23)
Régi 2021-06-23, 10:47   #15 (permalink)
Új tag
 
Csatlakozott: 21-01-25
Összes hozzászólás: 19
Kiosztott köszönetek: 13
Begyũjtött 0 köszönetet 0 hozzászólással
Lallr79 Van már jó hozzászólása
Alapbeállítás re: Lábazat nedvesedése, sókiülés

Kedves István,
A kívülről talajszint alatti lábazati falrész belső oldala lakótér fala, de nem nagy mélységről beszélünk (50-60 cm).
A lábazatot deszkával zsaluzták, így az egyes deszkák "nyoma" látszik, mint felületi egyenetlenség (pár mm kiugrások/mélyedések vannak), de nem vészes, az XPS-t simán rá lehet tenni, akár kiegyenlítés nélkül is, csak gondoltam, hogy talán növeli a vízszigetelését, ha előtte lekenem kellősítővel...vagy mondjuk úgy, hogy rontani csak nem ront rajta. Bár amit, mondasz, hogy a szigetelés aljához koncentrálódik a falazatot támadó víz, az akár probléma is lehet. Most ha jól tudom pl. dréncsöveznek "ezen probléma ellen", de ez 30-40 éve még biztos nem volt általános, akkor mivel védték ki a szigetelt falaknál ezt a problémát?
Bízom benne, hogy túl sok víz nem fogja "támadni" a lábazatot a talajszint alatt, mert mindenhol széles, nagy lejtésű és bitumenes lemezel szigetelt beton felület lesz (rajta a térkő), és a terep is mindenhol kifelé lejt az épülettől.
Lehet már ez az egész kicsit túl lett gondolkodva, hogy a lehető legjobb megoldás szülessen, pedig 99%-ban azt érzem, hogy a probléma abból ered mindössze, hogy a térkő alatti fektető homokban pangó nedvesség (ami a bontáskor tapasztalható is volt, úgy mint: vizes homok + nedves beton felület), a beton és a házfal közötti rések, és a külső oldalon levő meszes lábazati vakolat nedvszívása, valamint az extrém csapadékos időjárás együttesen okozták a tüneteket, a korábbi egyensúlyi állapot kibillenését.
Ha nem teszek a falra kellősítőt sem, csak a betonra simán az XPS-t, ez a "gyűjtő" hatás akkor is fennáll, igaz? Mert az is levezeti az aljáig a vizet, ha az illesztések is jól zárnak...
Lallr79 nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Régi 2021-06-23, 18:37   #16 (permalink)
Építész
 
istvan62 avatarja
 
Csatlakozott: 10-06-11
Hely: Budapest
Összes hozzászólás: 3.318
Kiosztott köszönetek: 46
Begyũjtött 826 köszönetet 768 hozzászólással
istvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtag
Üzenetküldés Skype™-on keresztül istvan62 részére
Alapbeállítás re: Lábazat nedvesedése, sókiülés

A deszka zsaluzat miatti pár milliméteres kiugrások elméletben átkenhetőek, de ideális pontok ahhoz, hogy a kenés elvékonyodjon, és megszakadjon, egyébként maga a kenés rontani tényleg nem ront.

Nem tudok róla, hogy régen vízszigetelték volna a terepszint alatti helyiségeket (bár részleteiben nem foglalkoztam a kérdéssel). Olyan helyen csináltak csak pincét, ahol nem kapott komolyabb nedvességet, illetve tudomásul vették a fal nedvesedését. A különálló borospincék például azért nem áztak be, mert bányászati módszerekkel készültek, és akkora vastagságú érintetlen termett talaj volt felettük, amin nem jutott át nedvesség.

A meglévő épületek kisebb hibáinál is az a probléma, hogy van egy jelenlegi állapot, ami ha nem is érintetlen, de az évtizedek alatt beállt helyzet, és ennek megbolygatása. Nem elsősorban az XPS lemez felülete vezeti le a nedvességet, hanem az egész megbolygatott környezet, és ezért szoktam javasolni a lehető legjobb védelem kialakítását.
__________________
Mérnöki szolgáltatások álmai megvalósításához - http://www.csaladi-epitesziroda.hu/
istvan62 nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Hálásak a hozzászólás írójának:
Lallr79 (2021-06-24)
Válaszol

Címkék
lábazat, nedvesedés, salétrom, sőkiülés, vízszigetelés

Téma eszközök
Megjelenítési módok

Hozzászólás szabályai
Új témákat nem hozhatsz létre
Válaszokat nem küldhetsz
Fájlokat nem csatolhatsz
A hozzászólásaidat nem módosíthatod

BB code : bekapcsolva
Pofik bekapcsolva
Az [IMG] kód bekapcsolva
A HTML kód kikapcsolva
Trackbacks are bekapcsolva
Pingbacks are bekapcsolva
Refbacks are bekapcsolva



A pontos idő 18:59 , a GMT +1 időzóna szerint.


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.3.2
Copyright © 2016 Építkezés Fórum