Építkezés Fórum

Építkezés Fórum (http://epitkezes.forum.hu/)
-   Vakolás (http://epitkezes.forum.hu/vakolas/)
-   -   Gipsz vakolat (http://epitkezes.forum.hu/vakolas/462-gipsz-vakolat.html)

Joooe 2011-03-26 07:24

Gipsz vakolat
 
Hali!

Felületes információkat hallottam eddig a gipsz vakolatról, ismeri valaki?
Állítólag jobb páraáteresztő mint a sima a mészhabarcs, csomó előnye van és nem is lényegesen drágább. Google is viszonylag kevés infót ad...

Vályogház, belülről már lepucoltam a vakolatot, itt pihen már 5 m3 homok, már csak azt kéne tudnom mivel keverjem be? :)

Gipszkartont sokan ajánlják mostanában, de nekem nem tetszenek a kongó, irodai jellegű műfalak, rendes vakolatot akarok.

istvan62 2011-03-26 10:27

re: Gipsz vakolat
 
Én kicsit tartok a vályogra rakott gipsz vakolattól. A gipsz egyik fontos jellemzője, hogy a levegő páratartalmát elnyeli. Egy párásabb légtérben lévő falon, a meszelésen keresztül is látszik, hogy a villanyszerelő hol használt gipszet. Ez a vályognak nem tesz jót.
Vályogra a vályog vakolat az igazi. Közvetlen kapcsolatom még nem volt vele, de forgalmazóktól azt hallottam, hogy ami lepotyog belőle, azt egyszerűen vízzel újra keverik, és lehet vakolni.

papesz28 2011-03-26 10:48

re: Gipsz vakolat
 
A gipszes vakolat tényleg egy jó találmány, főleg felületfűtésnél, de a Te esetedben én sem ajánlanám.

Norbi01 2011-03-26 12:39

re: Gipsz vakolat
 
Ha kiváncsi vagy milyen is lehet a gipszes vakolat van mód kipróbálni kicsiben is.
Rigips rimano 6-30 gipsglettputs 6mm-30ig felhordható létezik 5kg-os kiszerelésben is. Szinte teljesen megegyezik a vakológépesek által használt anyagokkal.

BPéter 2011-04-03 12:56

re: Gipsz vakolat
 
Sziasztok!
A vályogfalra én is vályogvakolatot javasolnék. Létezik már készen kapható változata, de ha kedves és időd engedi saját magad is elkészítheted. Ebben a témában rendkívül sok információt találsz egy másik fórumon, vályogház igen, vagy nem? topicban.
Alapvetően elmondható, hogy amennyire lehet ne alkalmazz olyan anyagokat, amelyek a falazatot lezárják, és nemvárt folyamatot indítanak el. Vagyis használj természetes anyagokat, úgymint: mészvakolat, mészfesték, vályogvakolat/tapasztás, nád, fa stb... és kerüld a műanyagokat!!! Nagyon nem mindegy hogyan alakítod ki otthonodat, ahol időd jelentős részét eltöltöd, és hogy otthonodban mennyi károsanyag vesz körül. Otthonainkat egészségesen kialakítani sokszor nem is olyan nagy kiadás, mint ahogyan azt sokan gondolnák, inkább csak több gondosság és utánnajárás.
Nem is gondolnánk, hogy mennyi káros hatás éri szervezetünket, otthonainkban, mert erre legtöbbször egyik szakember sem hívja fel a figyelmünket.
Lehet vályogból, modern mai igényeknek megfelelő és azon túlmutató házat is építeni -akár passzívházat is-, de ott a felhasznált anyagok miatt 10-20%-kal drágább, mint egy hagyományos ház.

Üdv: Petya

Joooe 2011-04-07 09:38

re: Gipsz vakolat
 
A vályogvakolattal semmi bajom, van egy kis tanyánk is ahol meghagytuk és a meszelés alatt semmi baj nincs vele.
De talán nem elég tiszta, egyenes és erős egy "modernebb" lakásba, és úgy tudom a sima mészhabarcs is elég jó páraáteresztés szempontjából, alkalmas vályog vakolására, így inkább azt választanám. Csak a gipszhabarcsról is csupa jókat írnak, ezért nyitottam ezt a topikot, de maradok inkább a kipróbált módszernél. Bár amit problémaként említetek, azt a vályog falról is szokták mondani pozitívumként, hogy magas páratartalom esetén magába szívja, alacsonynál kiadja a nedvességet, és elvileg a gipsz páraáteresztése is jobb a mészhabarcsnál.
De nem akarok a gipsszel úgy járni, hogy bevakolok 270 nm-t és akkor derül ki, hogy valami mégsem stimmel :) Kicsiben meg nem biztos hogy kijönnek a problémák. Legyen más a kísérleti nyúl :D

BPéter 2011-04-08 09:06

re: Gipsz vakolat
 
Ez egy tévhit, hogy mai modern lakásba nem alkalmazhatóak az új fajta vályogvakolatok,sőt! Olyan finom szemcséjű vályog nemesvakolatok vannak már, melyekkel tetszés szerint teljesen síma, vagy rusztikus/antikolt hatást lehet elérni. Akár kézzel, akár vakológéppel kivitelezhetőek. Keress rá a neten jó pár kép van fent.
Az hogy a gipszes vakolat képes szabályozni a belső páratartalmat, valamennyire igaz is, egész pontosan 20g/m2 nedvességet képes felvenni, míg egyes vályogvakolatok 160-180g/m2. Szerintem van egy kis különbség:):)

Joooe 2011-04-08 09:23

re: Gipsz vakolat
 
Igazad lehet, meg abban is igazatok van, hogy a vályogra vályogvakolat az ideális (a mostanit leverem, nem azért mert régi hanem mert egy-két helyen elvált a faltól, kopogós, ráadásul vacak vízzáró festékkel kente le előző tulaj... de ahol jól megvan csinálva alig bírom csákánnyal levakarni, pedig nincs szögelve/drótozva)

Megfontolom, én még mindig a mészvakolatra hajlok kicsit. Jobb vele dolgozni, akár keveréskor, felhordáskor, akár utólagos véséskor. És talán tartósabb. (befalaztunk egy korábbi ajtót vályogtéglákkal, amihez vályog "habarcsot" kevertem, durva volt :))

Gábor 2011-04-11 18:34

re: Gipsz vakolat
 
Én neked sima zsákos nemesvakolatot ajánlanék, mivel az átengedi a leveő, engedi a vályog szellőzését! Sajnos a gipszvakolat, vagy a meszelés csak elősegíti a vízfelvételt! A hétvégén voltam egy helyen, ott a vizesedéssel voltak gondok!

crupie 2011-06-01 09:19

re: Gipsz vakolat
 
Sziasztok !
Vályogra vakolás egy kicsit necces mindig és mindennel.Célszerű először valami rabicot felerősíteni a falra ,ha igazán tartós megoldást akarsz.Utána,ha már valami fogja tartani a vakolatot, már lehet gipszel is vakolni, természetesen gipsz csak akkor ajánlott, ha nem vizes a fal.Érdemes talán a kínálatból a nemrég megjelent Knauf Mp 75L gipszet választani ami kitűnik a kínálatból a 8kg/m2, 1cm vastagságú anyagigényével.Kicsivel drágább a m2 ára mint a mész cement vakolatoké,de ha szépen bedolgozzák a festőgletten meg lehet takarítani és akkor már megver árban bármilyen cementes vakolatot.
Üdv
Egy gépi vakolós


A pontos idő 08:55 , a GMT +1 időzóna szerint.

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.3.2
Copyright © 2016 Építkezés Fórum