Építkezés Fórum   Hofstadter Tüzép Schiedel és Leier kémények - Hofstadter Építoanyag Centrum Kft. Szaniter - Hofstadter Építoanyag Centrum Kft. Nyílászárók - Hofstadter Kft. Beltéri ajtók - Áron Ház Kft. Mixerbeton - HODA Beton Kft. Lájkolj a Facebookon! Kövess a twitteren!

Vissza   Építkezés Fórum > Építkezés > Tetőszerkezet

Válaszol
 
LinkBack Téma eszközök Megjelenítési módok
Régi 2013-05-22, 20:54   #1 (permalink)
Új tag
 
Fefy avatarja
 
Csatlakozott: 13-05-22
Összes hozzászólás: 4
Kiosztott köszönetek: 1
Begyũjtött 0 köszönetet 0 hozzászólással
Fefy Van már jó hozzászólása
Válasz Kerti tető tetőszerkezet hogyanok

Tiszteletem a fórumozóknak!

Mivel az építőiparhoz nem sok közöm van (az ács mesterséghez pedig még annyi sem ), így előfordulhat, hogy vétettem pár hibát a mellékletben látható kerti tető tervezésekor. A tető méretei a következők lennének: az alapterülete 4,5m*5,5m és a tető ettől 50 centivel nagyobb (túllógásokkal együtt 5,5m*6,5m a tetőszerkezet alapterülete). A tetőszerkezet magassága ~1m.
A képről jól kivehető, hogy mi az amit 12*12 centis keresztmetszetű és mi az amit 6*12cm-es keresztmetszetű gerendával terveztem. Az egész borítása 2 centis OSB lap + zsindely, valamint a belső fele lambériázva lesz.

A kérdéseim pedig az alábbiak lennének:
Nagyjából eltaláltam-e a gerendák méreteit?
A mellékelt képen melyik részekre kell(ene) még erősítés a tetőszerkezetnek, ha egyáltalán kell (esetleg mi az amit másképpen kell megoldani)?
A 2 centis OSB lap megtartja magát ekkora távon, vagy kell neki valami alátámasztás (esetleg a rétegelt lemez jobb-e, vagy felesleges, esetleg egy harmadik opció a nyerő)?
A gerinc részt alá kell-e támasztani középen vagy elég a "brutális mennyiségű" csavar?

Előre is köszönöm annak, aki segít
Csatolt képek
Fájl típus: jpg fahaz.jpg (19,4 KB, 30 letöltés)
Fefy nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Régi 2013-05-22, 21:41   #2 (permalink)
Építész
 
istvan62 avatarja
 
Csatlakozott: 10-06-11
Hely: Budapest
Összes hozzászólás: 3.318
Kiosztott köszönetek: 46
Begyũjtött 826 köszönetet 768 hozzászólással
istvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtag
Üzenetküldés Skype™-on keresztül istvan62 részére
Alapbeállítás re: Kerti tető tetőszerkezet hogyanok

Sajnos összességében azt kell mondanom, hogy az egyetlen jó hír, hogy a gerincet nem szükséges alátámasztani, egyébként több ponton véres a torka.
Faszerkezeteknél mindig gondolni kell arra is, hogy nem elég, hogy rövid távon nem szakad le. A fának van lassú alakváltozása, vetemedése, és a száradás közben hasadhat is. Feltételezem, hogy látszó szerkezetként gyalult felületű lesz, ami a kiinduló vastagságot csökkenti.
A szarufák így nagyon ritkák, mindenképpen számolni kell azzal, hogy fedés közben a dolgozók súlyát is elbírja. Ilyen kis lejtés esetén a téli hóteher is jelentős lehet. Sűrűbb szaruzat esetén viszont elég vékonyabb OSB.
Ebben az esetben szerencsésebbnek tartanám a 15/15 cm szelemenből kiindulni.
A két vízszintes átkötő gerenda egy síkban rakva középen nagyon elgyengül, elég ha egy ember rákapaszkodik, és letörhet. Ettől függetlenül is az átkötéseket középen célszerű lenne középen felfüggeszteni.
Az oszlopok ebben az elrendezésben nincsenek merevítve, egy kis széltől is felborulhat az egész. Ha nem lesz zárt oldalfal, akkor legalább az oszlopok tetejénél könyökfás merevítést kellene alkalmazni.
Ha holnap hozzá férek, akkor összeütök egy kis modellt, hogy mi lenne jobb megoldás
__________________
Mérnöki szolgáltatások álmai megvalósításához - http://www.csaladi-epitesziroda.hu/
istvan62 nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Hálásak a hozzászólás írójának:
Fefy (2013-05-22)
Régi 2013-05-22, 22:30   #3 (permalink)
Új tag
 
Fefy avatarja
 
Csatlakozott: 13-05-22
Összes hozzászólás: 4
Kiosztott köszönetek: 1
Begyũjtött 0 köszönetet 0 hozzászólással
Fefy Van már jó hozzászólása
Alapbeállítás re: Kerti tető tetőszerkezet hogyanok

Köszönöm a gyors választ. Az oszlopok természetesen merevítve lesznek (de nem is ez a rész aggasztott engem, mert fejben megvolt a merevítés, csak a modellről maradt le), mert így tényleg kártyavár az egész (még teljesen laikusként is látszódik).

A hozzászólás többi része pedig részben megnyugtat (a gerincet eltaláltam) és részben el is szomorít (kb a formáját találtam el részben és itt véget is ért a tudomány). Habár mivel nem ez a szakmám, nem olyan nagy szégyen az, hogy csak sejtésem van egy tetőszerkezet kialakításáról. A tető magassága egyébként nem kőbe vésett dolog, szóval ha árban olcsóbb egy kicsit magasabb tető (másfél-2 méter), akkor ez is szóba jöhet, ha már úgyis kapok egy használható modellt (amit előre is nagyon köszönök).
Fefy nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Régi 2013-05-23, 11:42   #4 (permalink)
Építész
 
istvan62 avatarja
 
Csatlakozott: 10-06-11
Hely: Budapest
Összes hozzászólás: 3.318
Kiosztott köszönetek: 46
Begyũjtött 826 köszönetet 768 hozzászólással
istvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtag
Üzenetküldés Skype™-on keresztül istvan62 részére
Alapbeállítás re: Kerti tető tetőszerkezet hogyanok

Én egy ilyen kialakítást javasolnék.

A képet a Képfeltöltés.hu tárolja. Képfeltöltés.hu - korlátlan ingyen tárhely képeidnek, regisztráció nélkül

Hozzá teszem azt is, hogy oldalanként egy - egy szarufával lehetne ritkítani, de látszó szaruzattal szerintem így kedvezőbb a megjelenése. Ezzel a sűrűséggel nem annyira érthető a kép, de ha kapok egy email címet, átküldök egy forgatható modellt
__________________
Mérnöki szolgáltatások álmai megvalósításához - http://www.csaladi-epitesziroda.hu/
istvan62 nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Régi 2013-05-23, 14:01   #5 (permalink)
Új tag
 
Fefy avatarja
 
Csatlakozott: 13-05-22
Összes hozzászólás: 4
Kiosztott köszönetek: 1
Begyũjtött 0 köszönetet 0 hozzászólással
Fefy Van már jó hozzászólása
Alapbeállítás re: Kerti tető tetőszerkezet hogyanok

Az e-mail címemet elküldtem privát üzenetként.
Fefy nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Régi 2013-05-23, 15:53   #6 (permalink)
Új tag
 
Fefy avatarja
 
Csatlakozott: 13-05-22
Összes hozzászólás: 4
Kiosztott köszönetek: 1
Begyũjtött 0 köszönetet 0 hozzászólással
Fefy Van már jó hozzászólása
Alapbeállítás re: Kerti tető tetőszerkezet hogyanok

Megnéztem a modellt, igaz autocad-ben (mert valahogy jobban szeretem, mint a böngészős plugineket, igaz ehhez kicsit piszkálni kellett egy kicsit az elküldött fájlokat), és azt kell, hogy mondjam, hogy határozottan tetszik a megoldás. A szarufák darabszámán még gondolkozok, hogy a képen látható mennyiség legyen, vagy egy-egyel kevesebb, de ez már csak azon múlik, hogy mennyire leszek lusta autocad-ben megcsinálni a kevesebb szarufás változatot, hogy megnézzem hogyan is néz ki

Szerk.: ha jól számolom, akkor ezek a méretek lettek használva: 7,5x15, 15x15, 12x12, valamint 2,5x12 (csak a méretarányos modell elkészítése végett )

A segítséget pedig mégegyszer nagyon szépen köszönöm.

Utoljára módosítva: Fefy által : 2013-05-23 16:05
Fefy nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Válaszol

Téma eszközök
Megjelenítési módok

Hozzászólás szabályai
Új témákat nem hozhatsz létre
Válaszokat nem küldhetsz
Fájlokat nem csatolhatsz
A hozzászólásaidat nem módosíthatod

BB code : bekapcsolva
Pofik bekapcsolva
Az [IMG] kód bekapcsolva
A HTML kód kikapcsolva
Trackbacks are bekapcsolva
Pingbacks are bekapcsolva
Refbacks are bekapcsolva



A pontos idő 21:20 , a GMT +1 időzóna szerint.


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.3.2
Copyright © 2016 Építkezés Fórum