Építkezés Fórum   Hofstadter Tüzép Schiedel és Leier kémények - Hofstadter Építoanyag Centrum Kft. Szaniter - Hofstadter Építoanyag Centrum Kft. Nyílászárók - Hofstadter Kft. Beltéri ajtók - Áron Ház Kft. Mixerbeton - HODA Beton Kft. Lájkolj a Facebookon! Kövess a twitteren!

Vissza   Építkezés Fórum > Építkezés > Tetőszerkezet

Válaszol
 
LinkBack Téma eszközök Megjelenítési módok
Régi 2022-09-17, 15:26   #91 (permalink)
Építész
 
istvan62 avatarja
 
Csatlakozott: 10-06-11
Hely: Budapest
Összes hozzászólás: 3.318
Kiosztott köszönetek: 46
Begyũjtött 826 köszönetet 768 hozzászólással
istvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtag
Üzenetküldés Skype™-on keresztül istvan62 részére
Alapbeállítás re: Gerenda méretezése

Az ilyen helyzeteket vagy a helyszínen, vagy rajzok/fényképek alapján lehet igazán értékelni. Ha jól értettem a leírtakat, a helyzetet a rajz fekete vonalai mutatják.

Ebben az esetben az aggodalmak jogosak, de a helyzet egyszerűen javítható. A fal fölé be kell építeni a pirossal jelölt szelement, lábakkal alátámasztva.
__________________
Mérnöki szolgáltatások álmai megvalósításához - http://www.csaladi-epitesziroda.hu/
istvan62 nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Hálásak a hozzászólás írójának:
PeterM (2022-09-17)
Régi 2022-09-17, 19:27   #92 (permalink)
Új tag
 
Csatlakozott: 22-09-17
Összes hozzászólás: 3
Kiosztott köszönetek: 2
Begyũjtött 0 köszönetet 0 hozzászólással
PeterM Van már jó hozzászólása
Alapbeállítás re: Gerenda méretezése

Nagyon köszönöm a választ. Igen, a rajz nagyjából visszaadja a helyzetet.

Megpróbáljuk megvalósítani ezt a megoldást, azonban nem tudom jól értem -e. Sajnos elég laikus vagyok a témában, csak emiatt az épület miatt ástam be magam a tudományba.

A pirossal jelölt részről lenne szó. Két szelemenről lenne szó amik valamiféle erős csavarokkal vannak összekötve?
Vagy esetleg szarufánként érdemes egy-egy oszlopgerenda "darabkát" berakni a fal és a szarufa közé? Gondolom nem ez a helyes, mert akkor azt nem szelemennek hívják ha jól tudom.
Nehezíteni fogja a helyzetünket hogy már nem hozzáférhető a koszorú, már OSB, fólia és gerendák közti téglák is vannak a padlásfödémen illetve koszorún, ezeket nem tudom érdemes -e visszabontani, vagy ezekre mehet a szelemen.

Elnézést, ha esetleg butaságot kérdezek.

Illetve még egyet kérdeznék, érdeklődésként, hogy jó pár ilyen (illetve hasonló, csak plusz szelemen nélküli) megoldással készülő régi házat láttam már mióta figyelgetem a megoldásokat és van ahol 30-40 éve áll stabilan a tető külön falra (akkor még sárgerenda) támasztás nélkül. Persze ott nem 7.5x12-es fenyőgerendák voltak a födémgerendák, hanem saccra általában valami 10x12 tölgy, viszont a gerendatávolság sem 45 cm volt, hanem általában 80-90.

Vagy ott annak köszönhető a nagyobb stabilitás, hogy nem iktattak be szelement a födémgerendák és a szarufák közé, hanem direkten kapcsolták össze őket?

Tisztelettel,
Péter
PeterM nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Régi 2022-09-17, 20:00   #93 (permalink)
Építész
 
istvan62 avatarja
 
Csatlakozott: 10-06-11
Hely: Budapest
Összes hozzászólás: 3.318
Kiosztott köszönetek: 46
Begyũjtött 826 köszönetet 768 hozzászólással
istvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtag
Üzenetküldés Skype™-on keresztül istvan62 részére
Alapbeállítás re: Gerenda méretezése

Az egészből a felső szelemen a fontos, ami minden szarufánál be van "kármizva" a szarufába (a rajzon is láthatod, hogy egy kicsit beleharap a szaru aljába), és összecsavarozva, valamint az azt alátámasztó oszlopok, ami akár 2 - 3 méterenként is elég. Az alsó szelement csak azért tettem oda, mert nem tudom, hogy alul milyen a lehetőség az oszlopok rögzítéséhez, a leírásod alapján azt lehet a födémgerendák tetején végigfuttatni.

A másik kérdéseddel az a helyzet, hogy a szelemen a tető elemeinek együtt dolgozását is javítja, így rosszat nem tesz, viszont a régi házaknál is a korrekt megoldás az volt, hogy a szarufa a fal fölött támaszkodott a födém gerendára (így nem hajlította) és a kinyúló födémgerenda részre egy kisebb hajlásszögű szarufa darabot toldottak, ezt hívták vízcsendesítőnek. Ahol a szarufa a gerenda végére támaszkodott, ott inkább csak 20-30 cm volt a túlnyúlás a falon.

Egyébként általánosságban az, hogy látsz valamit, amit nem javaslunk, az kicsit olyan, mint, hogy számtalan ember ment már át gond nélkül a zebrán pirosban, mégsem mondanám, hogy nyugodtan menj utánuk.
__________________
Mérnöki szolgáltatások álmai megvalósításához - http://www.csaladi-epitesziroda.hu/
istvan62 nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Hálásak a hozzászólás írójának:
PeterM (2022-09-17)
Régi 2022-09-17, 20:14   #94 (permalink)
Új tag
 
Csatlakozott: 22-09-17
Összes hozzászólás: 3
Kiosztott köszönetek: 2
Begyũjtött 0 köszönetet 0 hozzászólással
PeterM Van már jó hozzászólása
Alapbeállítás re: Gerenda méretezése

Köszönöm szépen, így már világos minden.
PeterM nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Régi 2023-01-02, 21:58   #95 (permalink)
Új tag
 
Csatlakozott: 23-01-02
Összes hozzászólás: 1
Kiosztott köszönetek: 0
Begyũjtött 0 köszönetet 0 hozzászólással
Flacie Van már jó hozzászólása
Alapbeállítás re: Gerenda méretezése

Kedves Szakértők!
Egy 3x4 méteres szaletlit szeretnék készíteni, nyeregtetöset. Eredeti tervem szerint lemezfedéssel, 6db 10 * 10 es gerenda oszlopokkal, a 4 méteres oldalon lenne középen is egy oszlop. 10*10 szelemenek fognák össze az oszlopokat, szarufának 5*10 es palló, 50 centinként. Esztétikai okokból felmerült lemez helyett a cserépfedés, mennyivel kellene tuldimenzálni a vastagságokat hozzá?
Köszönettel
Ficza László
Flacie nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Régi 2023-01-05, 05:13   #96 (permalink)
Építész
 
istvan62 avatarja
 
Csatlakozott: 10-06-11
Hely: Budapest
Összes hozzászólás: 3.318
Kiosztott köszönetek: 46
Begyũjtött 826 köszönetet 768 hozzászólással
istvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtag
Üzenetküldés Skype™-on keresztül istvan62 részére
Alapbeállítás re: Gerenda méretezése

Kedves László!
A tervezett építmény elég kicsi ahhoz, hogy ezek a keresztmetszetek a cserepet is elbírják
__________________
Mérnöki szolgáltatások álmai megvalósításához - http://www.csaladi-epitesziroda.hu/
istvan62 nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Régi 2023-01-29, 09:29   #97 (permalink)
Új tag
 
Csatlakozott: 23-01-27
Összes hozzászólás: 4
Kiosztott köszönetek: 0
Begyũjtött 0 köszönetet 0 hozzászólással
otamas Van már jó hozzászólása
Alapbeállítás Kiülő tervezés

Tisztelt Szakik!
Egy kerti kiülő tervezésének végén járok, az ács munka nem szakmám, mérnökként dolgozok infortmatikai területen. Több szakkönyvet elolvastam ( a jövőbeli tetőcserénk miatt is ), azonban szeretnék megbizonyosodni arról, hogy amit építeni készülök, az jól és biztosan lett megtervezve, illetve persze néhány kérdésem is lenne. Igyekeztem ácsokkal is felvenni a kapcsolatot, de sajnos egyikőjüknek sem volt tapasztalata kerti építményekkel kapcsolatban, és a tetőn szerzett tapasztalataikat a gyakorlatba átültetve - véleményem szerint - borzasztóan túlbiztosították volna (nélkülözve minden esztétikát) a szerkezetet. Szóval a kiülőről szerkezetileg:
- alapterülete 5*3,5m, oszlopmagasság 210cm
- a szerkezete 12x12cm-es bsh gerendákból készülne (oszlopok és szelemenek)
- a tetőszerkezet: élszarufák 6x16cm-es kvh, a szarufák 6x14cm-es kvh gerendákból állnának
- a tető dőlésszzöge 25°
- a tető héjazata: hajópadló, zsindelylemez, tetőzsindely
Kérdéseim a következők lennének:
1. Ekkora alapterülető szerkezet esetében valóban szükség van kötőgerendára középen? A tetőben ébredő húzóerők képesek lennének széttolni a szelemeneket nélküle?
2. A képen még nincsenek rajta a fogópárok, melyek alsó vonala a tető magasságának felétől kezdődne.
3. Szelemeneknek megfelel a 12x12cm-es bsh, vagy érdemesebb lenne 16x12cm-ben gondolkodni?
Ugyan igyekeztem nem túlságosan alapul venni netes megoldásokat, ennek ellenére azt láttam, hogy több, jó referenciákkal rendelkező szakember is elhagyja a kötőgerendát hasonló méreteknél, inkább a fogópárokat pozícionálja lejjebb (sokszor egyébként a tető magasságának alsó harmadára, de nem a szelemenekre közvetlenül, lásd: http://www.k2altany.pl/frontend/prod...img_0355-w.jpg )
A tervemről képet csatoltam. Nagyon hálásan köszönök minden segítő hozzászólást!

https://ibb.co/MhcVYJn
otamas nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Régi 2023-01-30, 10:02   #98 (permalink)
Építész
 
istvan62 avatarja
 
Csatlakozott: 10-06-11
Hely: Budapest
Összes hozzászólás: 3.318
Kiosztott köszönetek: 46
Begyũjtött 826 köszönetet 768 hozzászólással
istvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtag
Üzenetküldés Skype™-on keresztül istvan62 részére
Alapbeállítás re: Gerenda méretezése

Kedves Otomas!


A nyeregtetőnek jelentős oldalnyomása van, és ez annál nagyobb, minél kisebb a hajlásszög. Ebben az ábrázolt esetben alacsonyabbra helyezett fogópárok esetében azért tartom elhagyhatónak a kötőgerendát, mert egyrészt kicsi a fesztáv, másrészt az alatta lévő faszerkezet is ácsolt, ami kevésbé érzékeny a pár milliméteres szétnyílásra. A fogópárt én az alsó harmadhoz helyezném.

Szelemennek 2,5 méteres támaszköz mellett, mivel BSH-ban gondolkodsz, elég lehet a 12*12 cm.
__________________
Mérnöki szolgáltatások álmai megvalósításához - http://www.csaladi-epitesziroda.hu/
istvan62 nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Régi 2023-01-30, 12:19   #99 (permalink)
Új tag
 
Csatlakozott: 23-01-27
Összes hozzászólás: 4
Kiosztott köszönetek: 0
Begyũjtött 0 köszönetet 0 hozzászólással
otamas Van már jó hozzászólása
Alapbeállítás re: Gerenda méretezése

Kedves István!

Nagyon szépen köszönöm a választ! A tervezett kiülő kontyolt tetővel kerülne megvalósításra, ez lehet nem látszódott a mellékelt képen. Ha esetleg saját magam megnyugtatásaképpen beépíteném a kötőgerendát, a 12x12-es bsh anyag nem hajlik meg az önsúlyától 3.5 méteres fesztávon (ugye kötőgerendaként csak húzóerőt kapna)? A fogópárok méretezését illetően még az lenne a kérdésem, hogy - valamennyire az esztétikát is szem előtt tartva - elegendő lehet a 2x2,5*15cm-es deszka?
otamas nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Régi 2023-02-03, 20:20   #100 (permalink)
Építész
 
istvan62 avatarja
 
Csatlakozott: 10-06-11
Hely: Budapest
Összes hozzászólás: 3.318
Kiosztott köszönetek: 46
Begyũjtött 826 köszönetet 768 hozzászólással
istvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtag
Üzenetküldés Skype™-on keresztül istvan62 részére
Alapbeállítás re: Gerenda méretezése

A 12x12-es BSH a húzó igénybevételen felül elméletileg nem kap terhelést, csak az önsúlyt - az alatt nem hajlik meg, sőt némi terhelést is elbír. A tapasztalatom viszont azt mutatja, hogy előbb - utóbb a tulajdonos rálógat néhány dolgot. Jön a virág a gyerekhinta, a nyújtó ...
Akadálya ennek sincs, de ott már számolni kell a határokat
__________________
Mérnöki szolgáltatások álmai megvalósításához - http://www.csaladi-epitesziroda.hu/
istvan62 nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Válaszol

Címkék
fa gerenda, gerenda, tetőgerenda, tetőszerkezet

Téma eszközök
Megjelenítési módok

Hozzászólás szabályai
Új témákat nem hozhatsz létre
Válaszokat nem küldhetsz
Fájlokat nem csatolhatsz
A hozzászólásaidat nem módosíthatod

BB code : bekapcsolva
Pofik bekapcsolva
Az [IMG] kód bekapcsolva
A HTML kód kikapcsolva
Trackbacks are bekapcsolva
Pingbacks are bekapcsolva
Refbacks are bekapcsolva



A pontos idő 15:33 , a GMT +1 időzóna szerint.


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.3.2
Copyright © 2016 Építkezés Fórum