Építkezés Fórum   Hofstadter Tüzép Schiedel és Leier kémények - Hofstadter Építoanyag Centrum Kft. Szaniter - Hofstadter Építoanyag Centrum Kft. Nyílászárók - Hofstadter Kft. Beltéri ajtók - Áron Ház Kft. Mixerbeton - HODA Beton Kft. Lájkolj a Facebookon! Kövess a twitteren!

Vissza   Építkezés Fórum > Építkezés > Tetőszerkezet

Válaszol

LinkBack Téma eszközök Megjelenítési módok
Régi 2022-09-17, 14:26   #91 (permalink)
Építész

istvan62 avatarja

Hely: Budapest
Összes hozzászólás: 3.281
Kiosztott köszönetek: 46
Begyũjtött 818 köszönetet 760 hozzászólással
istvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtag
Üzenetküldés Skype™-on keresztül istvan62 részére
Alapbeállítás re: Gerenda méretezése

Az ilyen helyzeteket vagy a helyszínen, vagy rajzok/fényképek alapján lehet igazán értékelni. Ha jól értettem a leírtakat, a helyzetet a rajz fekete vonalai mutatják.

Ebben az esetben az aggodalmak jogosak, de a helyzet egyszerűen javítható. A fal fölé be kell építeni a pirossal jelölt szelement, lábakkal alátámasztva.
Válaszol idézettel
Hálásak a hozzászólás írójának:
PeterM (2022-09-17)
Régi 2022-09-17, 18:27   #92 (permalink)
Új tag

Összes hozzászólás: 3
Kiosztott köszönetek: 2
Begyũjtött 0 köszönetet 0 hozzászólással
PeterM Van már jó hozzászólása

Nagyon köszönöm a választ. Igen, a rajz nagyjából visszaadja a helyzetet.

Megpróbáljuk megvalósítani ezt a megoldást, azonban nem tudom jól értem -e. Sajnos elég laikus vagyok a témában, csak emiatt az épület miatt ástam be magam a tudományba.

A pirossal jelölt részről lenne szó. Két szelemenről lenne szó amik valamiféle erős csavarokkal vannak összekötve?
Vagy esetleg szarufánként érdemes egy-egy oszlopgerenda "darabkát" berakni a fal és a szarufa közé? Gondolom nem ez a helyes, mert akkor azt nem szelemennek hívják ha jól tudom.
Nehezíteni fogja a helyzetünket hogy már nem hozzáférhető a koszorú, már OSB, fólia és gerendák közti téglák is vannak a padlásfödémen illetve koszorún, ezeket nem tudom érdemes -e visszabontani, vagy ezekre mehet a szelemen.

Elnézést, ha esetleg butaságot kérdezek.

Illetve még egyet kérdeznék, érdeklődésként, hogy jó pár ilyen (illetve hasonló, csak plusz szelemen nélküli) megoldással készülő régi házat láttam már mióta figyelgetem a megoldásokat és van ahol 30-40 éve áll stabilan a tető külön falra (akkor még sárgerenda) támasztás nélkül. Persze ott nem 7.5x12-es fenyőgerendák voltak a födémgerendák, hanem saccra általában valami 10x12 tölgy, viszont a gerendatávolság sem 45 cm volt, hanem általában 80-90.

Vagy ott annak köszönhető a nagyobb stabilitás, hogy nem iktattak be szelement a födémgerendák és a szarufák közé, hanem direkten kapcsolták össze őket?

Tisztelettel,
Péter
PeterM nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Régi 2022-09-17, 19:00   #93 (permalink)
Építész

istvan62 avatarja

Hely: Budapest
Összes hozzászólás: 3.281
Kiosztott köszönetek: 46
Begyũjtött 818 köszönetet 760 hozzászólással
istvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtag
Üzenetküldés Skype™-on keresztül istvan62 részére

Az egészből a felső szelemen a fontos, ami minden szarufánál be van "kármizva" a szarufába (a rajzon is láthatod, hogy egy kicsit beleharap a szaru aljába), és összecsavarozva, valamint az azt alátámasztó oszlopok, ami akár 2 - 3 méterenként is elég. Az alsó szelement csak azért tettem oda, mert nem tudom, hogy alul milyen a lehetőség az oszlopok rögzítéséhez, a leírásod alapján azt lehet a födémgerendák tetején végigfuttatni.

A másik kérdéseddel az a helyzet, hogy a szelemen a tető elemeinek együtt dolgozását is javítja, így rosszat nem tesz, viszont a régi házaknál is a korrekt megoldás az volt, hogy a szarufa a fal fölött támaszkodott a födém gerendára (így nem hajlította) és a kinyúló födémgerenda részre egy kisebb hajlásszögű szarufa darabot toldottak, ezt hívták vízcsendesítőnek. Ahol a szarufa a gerenda végére támaszkodott, ott inkább csak 20-30 cm volt a túlnyúlás a falon.

Egyébként általánosságban az, hogy látsz valamit, amit nem javaslunk, az kicsit olyan, mint, hogy számtalan ember ment már át gond nélkül a zebrán pirosban, mégsem mondanám, hogy nyugodtan menj utánuk.
Válaszol idézettel
Hálásak a hozzászólás írójának:
PeterM (2022-09-17)
Régi 2022-09-17, 19:14   #94 (permalink)
Új tag

Összes hozzászólás: 3
Kiosztott köszönetek: 2
Begyũjtött 0 köszönetet 0 hozzászólással
PeterM Van már jó hozzászólása

Köszönöm szépen, így már világos minden.
PeterM nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Válaszol

Címkék
fa gerenda, gerenda, tetőgerenda, tetőszerkezet

Téma eszközök
Megjelenítési módok

Hozzászólás szabályai
Új témákat nem hozhatsz létre
Válaszokat nem küldhetsz
Fájlokat nem csatolhatsz
A hozzászólásaidat nem módosíthatod

BB code : bekapcsolva
Pofik bekapcsolva
Az [IMG] kód bekapcsolva
A HTML kód kikapcsolva
Trackbacks are bekapcsolva
Pingbacks are bekapcsolva
Refbacks are bekapcsolva

A pontos idő 02:33 , a GMT +1 időzóna szerint.