Építkezés Fórum   Hofstadter Tüzép Schiedel és Leier kémények - Hofstadter Építoanyag Centrum Kft. Szaniter - Hofstadter Építoanyag Centrum Kft. Nyílászárók - Hofstadter Kft. Beltéri ajtók - Áron Ház Kft. Mixerbeton - HODA Beton Kft. Lájkolj a Facebookon! Kövess a twitteren!

Vissza   Építkezés Fórum > Építkezés előtt > Tervezés

Válaszol
 
LinkBack Téma eszközök Megjelenítési módok
Régi 2010-12-26, 17:02   #1 (permalink)
sbs
Könyörtelen tereprendező :-)
 
sbs avatarja
 
Csatlakozott: 10-05-03
Hely: Tárnok-Budapest
Összes hozzászólás: 1.594
Kiosztott köszönetek: 542
Begyũjtött 191 köszönetet 170 hozzászólással
sbs Rendkívül híres fórumtagsbs Rendkívül híres fórumtagsbs Rendkívül híres fórumtagsbs Rendkívül híres fórumtagsbs Rendkívül híres fórumtagsbs Rendkívül híres fórumtagsbs Rendkívül híres fórumtagsbs Rendkívül híres fórumtagsbs Rendkívül híres fórumtag
Alapbeállítás Tél a tervezés ideje

Most hogy esik kint a hó és süvít a szél egész nap, nem vitás hogy semmiféle munkát nem lehet kint végezni. De még telket sem tudunk nézni, hiszen nem csak eljutni nehéz a helyszínre, de a hóval födte telkek sok meglepetést takarhatnak, igy ha lehet, kerüljük ilyenkor a telek vásárlást.
Cserébe viszont jó sok időnk van tervezgetni:
- milyen házat szeretnénk (egyszintes, kétszintes, )
- mik legyenek a főbb irányvonalak (amerikai konyha, sok kis szoba, beépített garázs)

Sok ujságot is lehet ilyenkor lapozgatni és ötletet meríteni. A tervezőnek is könnyebb a dolga, ha nagyjából el tudjuk mondani mit akarunk.

Sokminden változik az adózás terén, a CHF is összevissza mozog, szóval tervezhetjuk az anyagiakat is. Most van időnk bőven
- utána járni a jogszabályoknak,
- van idő felhívni a közműveket, hogy mi mennyi és hogyan működik

Egyszóval kellemes téli tervezgetést kívánok nektek!
__________________
Az építkezés egy nagy kaland!
Olasz kémények képgalériája 2012: www.kemenyek.info
sbs nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Régi 2010-12-26, 18:50   #2 (permalink)
Építész
 
istvan62 avatarja
 
Csatlakozott: 10-06-11
Hely: Budapest
Összes hozzászólás: 3.318
Kiosztott köszönetek: 46
Begyũjtött 826 köszönetet 768 hozzászólással
istvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtag
Üzenetküldés Skype™-on keresztül istvan62 részére
Alapbeállítás re: Tél a tervezés ideje

sbs felvetését az előre gondolkodásról (a téltől függetlenül) tervezőként én is fontosnak tartom. Ha valaki végig gondolja a vágyait, elképzeléseit, akkor a tervezővel közös gondolkodás is hatékonyabb lehet.
Az újságok lapozgatása is sok jó gondolatot indíthat el, de itt fontos a látottak tudatos elemzése. Egyik tervezésünknél fordult elő, hogy az építtető az egyeztetések során mutatott egy belső képet, ami szimpatikus lenne az egyik helyiségük kialakításánál. Tényleg szépen komponált, hangulatos kép volt, kielemeztük, hogy az ő szempontjukból mi a fontos, alkalmazható részlet. Kiderült, hogy igazából a narancsos árnyalatú függöny tette az egészet barátságossá számukra. Szóval végig kell gondolni, hogy mekkora a helyigény, milyen elhelyezés kell ahhoz, hogy a képen láthatókat összeállítsuk.
Érdemes még a bútor áruházak összeállításait nézegetni, valóságban. Az Ikeának például régóta szokása, hogy berendez egy szobácskát, ott a méretek jól láthatók.
__________________
Mérnöki szolgáltatások álmai megvalósításához - http://www.csaladi-epitesziroda.hu/
istvan62 nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Régi 2010-12-26, 19:30   #3 (permalink)
sbs
Könyörtelen tereprendező :-)
 
sbs avatarja
 
Csatlakozott: 10-05-03
Hely: Tárnok-Budapest
Összes hozzászólás: 1.594
Kiosztott köszönetek: 542
Begyũjtött 191 köszönetet 170 hozzászólással
sbs Rendkívül híres fórumtagsbs Rendkívül híres fórumtagsbs Rendkívül híres fórumtagsbs Rendkívül híres fórumtagsbs Rendkívül híres fórumtagsbs Rendkívül híres fórumtagsbs Rendkívül híres fórumtagsbs Rendkívül híres fórumtagsbs Rendkívül híres fórumtag
Alapbeállítás re: Tél a tervezés ideje

A téma már csak azért is jutott eszembe és tartom fontosnak, mert az első házunk tervezésekor, odaállítottunk a tervezőhöz és azt mondtuk, hogy tervezzen nekünk csegy kétszintes családi házat 4 főre. Aztán jöttek a kérdések amire a legtöbb válasz a "nemtudom" volt ami nagyban hátráltatta az egész munkát és sok sok vázlatot követelt mire eljutottunk arra a szintre amit elfogadtunk.

Az IKEA-val kapcsolatos felvetésed is nagyon helyénvaló, talán megérdemelne egy külön témát. Azaz, hogy a nyílászárók és belső nyílások (lépcsőfeljáró) egymástól való távolsága mennyire fontos tényező!. Vagy például egy belső ajtó kinyitva mekkora helyet foglal el a mellette lévő falból! Ezek mind fontos tényezői, hogy később milyen bútort tudunk egyáltalán megvenni!

Nálunk például egy hagyományos nappai szekrénygarnitúra el sem fér az ablakok miatt. A nappali-konyha együttest 3 fal és 4db 120x150-es ablak veszi körbe, igy egész nap nagyon világos , viszont nincs olyan egybefüggő falfelület, ahova egy ilyen bútort el lehetne helyezni (no nem is hiányzik, de akinek ez kéne az bizony gondban lenne)
__________________
Az építkezés egy nagy kaland!
Olasz kémények képgalériája 2012: www.kemenyek.info
sbs nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Régi 2010-12-26, 19:40   #4 (permalink)
Építész
 
istvan62 avatarja
 
Csatlakozott: 10-06-11
Hely: Budapest
Összes hozzászólás: 3.318
Kiosztott köszönetek: 46
Begyũjtött 826 köszönetet 768 hozzászólással
istvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtag
Üzenetküldés Skype™-on keresztül istvan62 részére
Alapbeállítás re: Tél a tervezés ideje

Azért nyugtassuk meg azokat is, akik nem érzik magukat képesnek az előzetes döntésre. A tervező kérdése nem szükségszerűen arról szól hogy milyen legyen a szoba, konyha ...
A mi kérdéseink inkább arról szoktak szólni, hogy hogy akarnak élni az új lakásban, milyenek a bútorozási szokások. Szóval a kérdéses döntések a személyes életmóddal kapcsolatosak.
__________________
Mérnöki szolgáltatások álmai megvalósításához - http://www.csaladi-epitesziroda.hu/
istvan62 nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Régi 2010-12-27, 17:14   #5 (permalink)
Szakember
 
Gábor avatarja
 
Csatlakozott: 10-05-12
Hely: Budapest - Nyíregyháza
Összes hozzászólás: 829
Kiosztott köszönetek: 35
Begyũjtött 68 köszönetet 65 hozzászólással
Gábor Igen közkedvelt márGábor Igen közkedvelt márGábor Igen közkedvelt márGábor Igen közkedvelt márGábor Igen közkedvelt márGábor Igen közkedvelt már
Üzenetküldés MSN-en keresztül Gábor részére Üzenetküldés Skype™-on keresztül Gábor részére
Alapbeállítás re: Tél a tervezés ideje

Én is szoktam ilyenkor tervezgetni, bár ma felfutottam egy szép jégtáblára és összeszakadt az autó alatt. Hülye voltam, nem figyeltem azt a nagy sártengert ami a hó alatt volt, sajnos lökhárító bánta. Nem jó sajnos ez a tél, kicsit kivan a tököm a sok bosszúsággal.

A tervezésnél fontos megtanulni a viszonyítást és az arányokat. Sajnos én mindig túlméretezek egy-egy ötletemet, mire felépül, sajnos 20 %-al nagyobb a kelleténél!
Gábor nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Régi 2010-12-27, 20:55   #6 (permalink)
Építész
 
istvan62 avatarja
 
Csatlakozott: 10-06-11
Hely: Budapest
Összes hozzászólás: 3.318
Kiosztott köszönetek: 46
Begyũjtött 826 köszönetet 768 hozzászólással
istvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtag
Üzenetküldés Skype™-on keresztül istvan62 részére
Alapbeállítás re: Tél a tervezés ideje

Idézet:
Gábor eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
...
A tervezésnél fontos megtanulni a viszonyítást és az arányokat....
Ezzel egy nagy titokra irányítottad rá a figyelmet. Akinek nincs jó térlátása, vagy nem szakmabeli, az nagyon nehezen találja meg a megfelelő méretet a helyiségeknek. Ráadásul amikor épül a ház, akkor is folyamatosan változik a térérzet, ahogy a majdani helyiségek méretét érzékeled. És ez egészen a festésig, bútorozásig tart. Szinte minden építkezésünknél megfigyelhettem, hogy a kitűzéstől kezdve, amikor csak az épület sarokpontjai látszanak, az építtető a "jaj de nagy" és a "jaj de kicsi" között folyamatosan ingadozik, mert mindig mást érzékel. Erre szoktam azt javasolni, hogy tessék összehasonlítani a jelenlegi lakás helyiségeinek a méretével, (ez már a tervezés közben is jó viszonyítás), és kitartani a terv mellett.
__________________
Mérnöki szolgáltatások álmai megvalósításához - http://www.csaladi-epitesziroda.hu/
istvan62 nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Régi 2010-12-29, 09:13   #7 (permalink)
Támogató
 
Csatlakozott: 10-05-12
Hely: Budapest
Összes hozzászólás: 125
Kiosztott köszönetek: 30
Begyũjtött 19 köszönetet 17 hozzászólással
Isutam Már kezd közkedvelt lenniIsutam Már kezd közkedvelt lenniIsutam Már kezd közkedvelt lenniIsutam Már kezd közkedvelt lenni
Alapbeállítás re: Tél a tervezés ideje

Róbert Gida: A szervezés az, amit azelőtt csinálsz,
mielőtt csinálni kezdesz valamit, hogy amikor csinálod,
ne kelljen azon gondolkodnod, hogy mit csinálj”

Részlet a Micimackóból
__________________
Napi cikkek, napi hírek
Isutam nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Hálásak a hozzászólás írójának:
sbs (2010-12-29)
Régi 2011-02-28, 13:03   #8 (permalink)
Új tag
 
Csatlakozott: 11-02-28
Összes hozzászólás: 3
Kiosztott köszönetek: 0
Begyũjtött 0 köszönetet 0 hozzászólással
Repvez Van már jó hozzászólása
Alapbeállítás re: Tél a tervezés ideje

Üdv mindenkinek!

lenne pár kérdésem a hozzáértökhöz ház tervezés épités ügyben , eléggé sokrétü lesz a kérdeznivalóm remélem nem baj ha ebbe a topicban teszem ezt és nem darabolom szét a megfeleló helyekre.
Akkor a lényeg, hogy ha minden jól megy 5 éven belül szeretnék egy családi házat épiteni és már most megprobálom összeszedni hozzá az infoka hogy hogyan lehetne egységnyi pénzből a legjobbat kihozni.
Az elgondolásom az hogy egy 2-vagy 3 szobás 90m2-es ház lenne,de olyan elgondolással hogy minél kisebb átalakitással lehessen bőviteni ha a késöbiekben összegyülik rá ujabb összeg.
ugy gondoltam, hogy egy magasabb beltmagassággal készülne el igy készőbb egyszerübben lehetne egy galéria rendszerü szobát kialakitani .
Ugyan ebböl a megfontolásból egy a teljes alaprajz alatti pince kialakitást, hogy később hobbyszoba, mosokonyha, kazánház és egyéb helységeket ki lehessen alakitani.Ezekre van valmilyen megkötés, hogy mit lehet és mit nem bövithetöség cimszóval elkésziteni?
aztán ahogy nézegetem az ujságokat és a netet felkeltette az érdeklődésemet a passziv ház.DE nem nagyon találtam sem sabályozást sem leirást azzal kapcsolatban, hogy a pince és a tetőtés hogyan befolyásolja az elkészitését.Ahogy olvason olyan 30%plusszba kerülne egy pasziv ház kialakitást,de ha azt számolom, hogy a sima háznál a kazánok és a fütöanyag mennyibe kerül akkor ugyan ott vagyok.
DE van pár dolog amiven nem vagyok tisztában.Egy passziv háznál hogyan tudom szabályozni, ha az egyik szobában melegebbet vagy hidegebbet szeretnék ha nincs kályha a házban?A másik, hogy hogyan lehet a falakra súlyosabb tárgyakat felhelyezni, ha beül is ott van az 5cm-es hungarocell?Mennyi energiafogyasztása van egy passzivházba valo hőcserélő rendszernek, hol lehet roluk többet olvasni? Nem romlik attol a ház höszigetelése ha a villany, viz vezetékeit a falba viszik, mert ugye igy csökken a vastagsága azon a helyen.
Mennyire nehezebb a javitás ha csötörés vagy elektromos hálózat bővitést kell javitani szerelni?
Repvez nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Régi 2011-02-28, 14:52   #9 (permalink)
Szakember
 
papesz28 avatarja
 
Csatlakozott: 11-02-08
Hely: Ajka
Összes hozzászólás: 188
Kiosztott köszönetek: 44
Begyũjtött 32 köszönetet 32 hozzászólással
papesz28 Hírneve felfelé szállpapesz28 Hírneve felfelé szállpapesz28 Hírneve felfelé szállpapesz28 Hírneve felfelé szállpapesz28 Hírneve felfelé száll
Üzenetküldés MSN-en keresztül papesz28 részére Üzenetküldés Skype™-on keresztül papesz28 részére
Alapbeállítás re: Tél a tervezés ideje

Elsőnek akkor válaszolok én gépészeti oldalról
Hőm. szabályzás helyiségenként, azokat a helyiségeket amiket külön hőmérséklettel akarod ellátni, azokba kell termosztát, ezek a termosztátok jelet adnak a gépházban a vezérlőegységnek, ami feldolgozza , és indítja a megfelelő gépet, (szivattyúk, fűtőegység, és az osztón a termoelektromos fejet/fejeket), termosztát lehet egy vagy két szondás, aminek eredménye, hogy akár a padlót és a fal/mennyezetfűtést is külön szabályozhatóvá teszi.

Fűtőegység,ilyen házakban általában két féle fűtési technológia kerül, az egyik a hőszivattyú, a másik a hővisszanyerős szellőztető rendszer, fűtési kaloriferrel, ami lehet elektromos,vagy vmilyen folyadékos, de ajánlott egyszerre a kettő.

A hőszivattyú esetében ugye alacsony hőmérsékletű vízzel , felületfűtés van alkalmazva, és a HMV indirekt tárolós rendszerben állítódik elő, amire solar rendszert lehet, ill. célszerű akasztani. ennél a rendszernél lehet a legjobban szabályozni helyiségenként a hőmérsékletet, télen és nyáron is.

Szellőztetés, ennél kicsit nehezebb a helyzet, mivel elég homogenizálja a lakásban a hőmérsékletet, amit nem könnyű,és nem is olcsó szabályozni, lehet termosztáttal,ami jelet ad egy motoros légzsilipnek, csappantyúnak, ami zárja a légáramot vagy nyitja, de ehhez az egész rendszernek egy magas teljesítményen kell zötyögnie, hogy a megfelelő hőmérsékletet be lehessen állítani,és több hangsúlyt kell helyezni a hangtompításra , vmint ügyelni kell a légmennyiségekre, hisz ha befújunk azt vhol el is kell szívni, és mindent összehangolni nem egy egyszerű művelet,és teljes hatékonysággal, nem is nagyon lehet.

Ezenkívűl ha már passzív ház, lehet játszani "hőmérséklet érzékelős" redőnyökkel is, aminek lényege, hogy ha télen mondjuk nincs teljesen felhúzva redőny,és a termosztát hőt kér, akkor először a rendszer ellenőrzi, hogy a redőny le van engedve,felhúzza,és ha elég a hőmérséklet emeléséhez a nap energiája, akkor nem indítja a fűtést, ha nem elég, akkor rádolgoztatja a fűtést is,és ez nyáron visszafelé,csak árnyékol,és ha nem elég, akkor indítja a hűtést, de sztem ezek megfizethetetlen dolgok, amiket utólag ki lehet alakítani,ha eleve motoros redőny kerül a házba.

Elsőkörben én a hőszivattyút felületfűtéssel ajánlom, esetleg egy fapadosabb szellőztetővel,aztán a többi meg alakul, így van friss levegőd, hűtés-fűtésed,és HMV-d, passzívházban ez talán a legolcsóbb megoldás, ha nem akarsz ennyire komolyan passzívat, akkor arra is van egy-két megoldásunk,még fatüzeléssel is.

Kicsit hosszú lett
__________________
http://www.hydrovidra.hu/
Alternatív megoldások, megújuló energiák, innovatív épületgépészet
papesz28 nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Régi 2011-02-28, 15:34   #10 (permalink)
Építész
 
istvan62 avatarja
 
Csatlakozott: 10-06-11
Hely: Budapest
Összes hozzászólás: 3.318
Kiosztott köszönetek: 46
Begyũjtött 826 köszönetet 768 hozzászólással
istvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtag
Üzenetküldés Skype™-on keresztül istvan62 részére
Alapbeállítás re: Tél a tervezés ideje

Akkor nézzünk bele az építészeti oldalába is!
Tényleg sikerült annyi kérdést összehoznod, ami egy kisebb könyvre is elég lenne, de most csak a lényeg:
A magasabb belmagasság, és a galéria párosítást ebben a megközelítésben nem javaslom. Gondolj bele, hogy 4,0 méter belmagasság milyen irdatlan nagy, de ha bele teszel egy 20 cm vtg szerkezetű galériát, akkor marad kétszer 1,95. Azt elképzelhetőnek tartom, hogy a nappali fölött gipszkarton álmennyezet, és annak elbontása után, a padlás szinten kialakítható a galéria, de az ne a belmagasság kérdése.
A pince, amennyiben megvalósítod, az már közel késznek tekinthető, egy hobbiszoba, mosókonyha kialakítása utólag nem nagy tétel, viszont a pincét az építkezés legelején kell kifizeted. Egyébként a kérdésed szempontjából (leegyszerűsítve) ami szerkezetet nem érint az nem engedély köteles. Tehát, ha megépíted a tetőtérbe vezető lépcsőt, és a későbbiekben csak a szarufák közé építesz tetősík ablakokat, akkor az egész nem engedély köteles. A válaszfal nem minősül szerkezetnek.
Passzívházzal kapcsolatban pincét még nem hallottam, de vannak már olyan anyagok, amivel megvalósítható. A lényeg, hogy a hőszigetelés végigvezetése a metszeten folytonos legyen, a szerkezet sem szakíthatja meg! Létezik már olyan hőszigetelő anyag, amit a teherhordó fal első sorába be lehet falazni (feltételezem, a pincét nem akarod a fűtött tér részeként kezelni). Egyébként nem csak ezekből a polisztirolos elemekből lehet passzívházat építeni. Létezik az Ytongnak típusterv szintem minősített passzívháza, és a Porothermből is lehet passzívházat építeni.
Általánosságban a passzívház esetében ez az előre tervezett bővíthetőség egy érdekes kérdés amit passzívházas kollégák jobban átlátnak.
__________________
Mérnöki szolgáltatások álmai megvalósításához - http://www.csaladi-epitesziroda.hu/
istvan62 nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Válaszol

Címkék
tervek, tervezés

Téma eszközök
Megjelenítési módok

Hozzászólás szabályai
Új témákat nem hozhatsz létre
Válaszokat nem küldhetsz
Fájlokat nem csatolhatsz
A hozzászólásaidat nem módosíthatod

BB code : bekapcsolva
Pofik bekapcsolva
Az [IMG] kód bekapcsolva
A HTML kód kikapcsolva
Trackbacks are bekapcsolva
Pingbacks are bekapcsolva
Refbacks are bekapcsolva



A pontos idő 21:39 , a GMT +1 időzóna szerint.


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.3.2
Copyright © 2016 Építkezés Fórum