Építkezés Fórum

Építkezés Fórum (http://epitkezes.forum.hu/)
-   Telek, átalakítandó épület kiválasztása és megvásárlása (http://epitkezes.forum.hu/telek-atalakitando-epulet-kivalasztasa-es-megvasarlasa/)
-   -   Régi ház fafödém és tetőszerkezet hibái (http://epitkezes.forum.hu/telek-atalakitando-epulet-kivalasztasa-es-megvasarlasa/353-regi-haz-fafodem-es-tetoszerkezet-hibai.html)

istvan62 2016-02-10 09:41

re: Régi ház fafödém és tetőszerkezet hibái
 
Kedves degado!

Úgy érzem, bőven van kellemetlen hírem.
Ha jól értelmezem a leírtakat, az épület padlás födémje faszerkezet, vélhetőleg borított gerendás fafödém, a tetején beton jellegű felülettel. A szerkezet maradt változatlan, alulról gipszkarton álmennyezetet kapott.
Az nem derül ki a kérdésből, hogy a tetőszerkezet teljes cserére kerülne, vagy csak a cserépfedés, de feltételezem a teljes szerkezetről lenne szó, mert az 50 évvel ezelőtti faszerkezetek új korukban sem a Bramac cserépre lettek méretezve.
Általánosságban a födém fagerendáinak megfelelőségéről távolból semmit nem lehet mondani, az csak feltárás után lehetséges. A helyzetet ronthatja a födémre terített kéreg, ami páratechnikailag lezárja a szerkezetet, és ezáltal elindíthatja a faanyag korhadását, illetve ettől függetlenül semmi információnk az esetleges rovarkárról. Mindentől függetlenül javaslom a kéreg eltávolítását. Utána az egyéb tennivalók meghatározásának előfeltétele a födémszerkezet feltárása, ami az összes gerendavég láthatóvá tételét jelenti, vagyis minden teherhordó fal fölött a födém felső deszkázatot 0,5 méter szélességben el kell távolítani.
Ezek után szükség szerint faanyagvédelmi szakértő, statikus bevonásával lehet megtervezni a további munkákat. Várhatóan már ezek a munkák is némiképp megviselik az álmennyezetet, de a tetőcsere a mechanikai hatások mellett még jelentős beázásokat is hozhat, és egyelőre a fagerendák állapotának függvényében a födémszerkezet cseréjének szükségessége sem zárható ki. Az esetleges födémcsere esetén pedig az álmennyezet, és a hozzá tartozó villanyszerelés lesz a legkisebb probléma.
Kívánom, hogy ezek csak lehetséges legrosszabb alternatívák maradjanak, de egyelőre nem lehet őket kizárni.
Arra még felhívnám a figyelmet, hogy a tetőszerkezet cseréje, akár födémmel együtt, akár nélküle építési engedély köteles.

degado 2016-02-10 10:09

re: Régi ház fafödém és tetőszerkezet hibái
 
Kedves István!
Köszönöm a választ, sejtettem, hogy nem lesz egyszerű a dolog... Ha az embernek több pénze lenne, mint ami van, akkor a sorrend nem így lett volna, de sürgetett az idő a beköltözéssel. Igen, teljes tetőcserét terveztünk, mert igaz hogy voltak az előző lakó életében tetőléc-cserék, de én úgy vélem, az én életem hátralévő részére ez nem elegendő. Szeretnék nyugodt szívvel nyugdíjba menni pár év múlva, és a 3 utódra viszonylag jó állapotú házat hagyni...
Újabb kérdések, ha nem gond: Ha minden rendben megy, jól szerveződik a munka, akkor kb. mennyi idő ez a munka? (A beázás lehetősége miatt kérdezem.)
A ház 9x9-es kocka, manzárdtetővel, plusz egy hozzáépített tároló és nyári konyha, ami kb. 6x4-es. 30-35 %-os dőlésszögű sátortetőt képzeltem. Ennek mennyi lehet nagyjából a költsége, ha gerendát is kell cserélni? Tudom, nem könnyű kérdés.
Ha jónak ítéli meg a szakember a gerendák állapotát (amit kétlek), akkor le lehet még kezelni valahogy, hogy tartósabb legyen?
Hogy jobban értse a gondjaimat, nő vagyok... Van már mögöttem egy új ház építése, amit egyedül csináltam végig két kamasz és egy csöpp gyerekkel, de ez most más tészta, kissé nehezebbnek tűnik.
Köszönöm a választ!

istvan62 2016-02-10 11:24

re: Régi ház fafödém és tetőszerkezet hibái
 
A legkedvezőbb, optimális helyzetben a "fedetlen állapot" akár 1-1,5 hétre lecsökkenhet. Ez természetesen nem a teljes munka befejezését jelenti, csak egy fóliázott, viszonylag fedett helyzetet, amikor jelentősen csökken a beázási veszély.
Ha már koszorú is készül, vagy egyéb adalékok, akkor ez növekszik, és akár 1,5-2 hónapig is elmehet, nem számítva a belső helyreállítások igényét.
Megfelelő állapotú faanyaghoz létezik megelőző hatású vegyszer, illetve kisebb károsodás esetén vannak megszüntető hatású készítmények is, de ez már a faanyagvédelem területe.

degado 2016-02-10 12:09

re: Régi ház fafödém és tetőszerkezet hibái
 
Köszönöm az újabb választ, ezek szerint van okom az aggódásra!

Antal bá 2016-04-20 13:00

re: Régi ház fafödém és tetőszerkezet hibái
 
Kedves Szakértők!
Tanácsotokat szeretném kérni,
1997-ben lett beépítve egy régi ház tetőtere, fent két szoba kialakítással.
Nincs betonfödém, fa könnyűszerkezetes.A tető elég régi, és szeretnénk felújítani. Mivel a régi beépítésre nem kértek engedélyt,(ha kellett egyáltalán) a kérdésem az alábbi lenne:
Ha most az egész tetőt felújítanánk, gerendák, cseréplécek, cserép, akkor erre kell engedély, bejelentés? Ha megterveztetem és beadom, még elgáncsolhatják amiatt, hogy a régi beépítésre sem volt engedély? Vagy csináltassam meg és fogjam rá, hogy csak felújítás történt, hiszen az alapterület nem változik.?

istvan62 2016-04-20 13:28

re: Régi ház fafödém és tetőszerkezet hibái
 
Az esélytelen megközelítés, hogy az alapterület változatlansága miatt csak felújítás történt. Ami szerkezetet érint, az építési engedély köteles, és a tető faszerkezete is szerkezet. De van ennél talán meglepőbb is. Ha jól értelmezem egy teljesen új tetőszerkezet épülne. Ebben az esetben az eljárás szempontjából a teljesen új tető azt jelenti, hogy amennyiben időközben változtak a beépítési szabályok, azokhoz kell igazodni, abban az esetben is, ha az eredeti tető teljesen jogszerűen épült, de esetleg a jelenlegi előírások már nem engednék meg. Emellett a helyi szabályozás függvényében egy településképi eljárás során még esztétikai kifogások is előkerülhetnek a hatóság részéről.


A pontos idő 15:53 , a GMT +1 időzóna szerint.

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.3.2
Copyright © 2016 Építkezés Fórum