Építkezés Fórum

Építkezés Fórum (http://epitkezes.forum.hu/)
-   Telek, átalakítandó épület kiválasztása és megvásárlása (http://epitkezes.forum.hu/telek-atalakitando-epulet-kivalasztasa-es-megvasarlasa/)
-   -   Domb, domboldalra, vagy hegybe építés (http://epitkezes.forum.hu/telek-atalakitando-epulet-kivalasztasa-es-megvasarlasa/336-domb-domboldalra-vagy-hegybe-epites.html)

Gábor 2010-11-28 19:25

Domb, domboldalra, vagy hegybe építés
 
Sziasztok!

Régi álmom, hogy egy nagyon szép, nagy ablakos házat építsek, félig a hegybe, gyönyörű kilátással, hegytető felőli bejárattal, hatalmas kerítésekkel.

Tudom, hogy elég drága álom, illetve nekem is csak a telekre van még pénzem, de hát valahol el kell kezdeni, telek nélkül nincs építkezés.

Már egy másik témában a telekvásárlást elkezdtük kivesézni, most sztem beszéljünk a hegybe való építkezés előnyéről, hátrányáról! Ti mit sorolnátok fel? Pl hőtechnikailag is nagyon érdekel a dolog!

istvan62 2010-11-28 21:17

re: Domb, domboldalra, vagy hegybe építés
 
Nagyon szép dolgokat lehet belőle kihozni, viszont sok rejtett csapdára kell számítani. Ilyen esetekben sokkal nagyobb jelentősége van a telek tájolásának, és ha tényleg annyira lejtősre gondolsz, mint ahogy a hozzászólásból sejtem, akkor az alaprajzi elrendezésnél sokkal nagyobb kötöttségekre kell számítani. Az ilyen meredek helyeken nem szabad kihagyni a talajmechanikát, próbafúrást sem. A telekvásárlásnál érdemes utána nézni hátha van valaki, aki a környezet talajviszonyait ismeri. Egy esetlegesen egy méter mélyen lévő sziklás altalaj, vagy a tavaszonként forrásszerűen felszínre törő talajvíz egészen új szempontokat hozhat az építkezéshez. Ha nem találsz ilyen ismereteket, akkor esetleg a helyi szabályzat is adhat támpontokat. Ha kötelezően előírják a talajmechanikát, akkor az alapján sejteni lehet, hogy nem szükségszerűen a vizsgálat költsége lesz az igazi plusz, hanem az amit a vizsgálat alapján esetleg előírnak a tervezők. De érdemes az épület összes vonatkozását végiggondolni.
Régen volt egy olyan tervezésünk ahol ha csak az épület alaprajzát, metszetét nézzük, akkor egy fsz+kétszintes lakóépület. A valóságban olyan lejtése volt a teleknek, hogy az utcáról szintben mentünk be a garázsba, ill az ezen a szinten lévő üzletbe, alatta volt a nappali, lakószint, és még eggyel lejjebb a hálók, ahonnan szinten lehetett kimenni a kertbe. És ezen a telken nem volt csatorna, és csak az utca felől volt megközelíthető. Akkor még nem volt ennyire elterjedt az átemelő szivattyú. Ráadásul kivitelezéskor ott volt egy 6-7 méter magas partfal.
A hasonló helyzetek mind a műszaki megoldásokban, mind pedig a kivitelezés módjában pörgetni tudják a számlálót.

Gábor 2010-11-29 12:14

re: Domb, domboldalra, vagy hegybe építés
 
Hát a teleknek nem muszáj nagyon lejtősnek lennie, de igen, a házat mindenképpen beépíteném.

A telket több szinten, de vízszintesre akarom hozni. Lépcsőkkel, kövekkel, fűvel, stb. A lényeg az lenne, hogy az autó beáll a garázsba fent és esetleg csinálnék a ház mellé egy beállási lehetőséget, de lejjebb nem engedném... Nem arra való.

A kerttel több tervem van:D

De ez az ötlet sem lehet rossz, amiben szó szerint mész lefele a házba:D Ez jól meg van fordítva:D A csatornázáson még sajnos sokat kell gondolkodni, elsőnek ehhez telek kell.

De miután meglesz, biztos, hogy addig tervezem, míg el nem kezdek építkezni:D Évekig is

Hőtechnikailag a hegynek van hűtő-fűtő hatása? Ez a dolog nagyon érdekel engem... Úgy tudom, hogy a borospincék is hasonlóan működnek!

istvan62 2010-11-29 13:36

re: Domb, domboldalra, vagy hegybe építés
 
Szerintem direkt módon nincs hűtő/fűtőhatása, bár a lehülő felületek arányai, minősége változik. A borospince azért más jellegű, az mélyen benyúlik a felszín alá, és az ottani állandó hőmérsékletű környezetet lehet esetleg hasznosítani. Most folyik egy tervünk kivitelezése, olyan telken, ahol ~ 400 m2 pince van mélyen az épület alatt sziklába vésve. Ott vetődött fel, hogy a szellőzőz bejövő vezetékét a pincén viszik végig, és ez télen is, nyáron is energia megtakarítást eredményezhet. Egy korábbi változatnál felvetődött, hogy a fűtési rendszert teljes egészében erre alapozzák, de az árajánlatok után elvetették mivel a kütyü 10 milliós nagyságrend volt.

Free 2010-12-03 00:45

re: Domb, domboldalra, vagy hegybe építés
 
Tapasztalat.

Domb esetében lényeges a talaj.
Nekünk olcsó homokdombon környékből 2-3 méterrel magasabban fekvő telek sikerült.
Örültünk neki két folyó közt nem rossz az a kis domb. Csak mikpor építeni kezdtünk...

A domb oldalon tehát az utcafronti 18m telekhosszban közel 2méter szint eltérés volt.

Ha tereprendezem és egy szintbe dózeroltatom de akkor a "felső" szomszéd felöli kerítés támasz hijján ki azaz beborul a telkemre és az egyébként aránylag letaposott összált azaz viszonylag megkötött homokdomb sivatagi "folyóvá" válik.
Ami az alapozásnál jelentős plusz költséget jelent a teljes zsaluzás miatt.

Vagy hagyom a lejtős szintet és így a viszonylag nedves és tömör homokba kiásott alap árkába zsalu nélkül tudunk vasalni és önteni.
Nincs terprendezés tolólapozás zsaluanyag és zsaluzás.
De ez estben a megmaradt szint eltérés az alap magasságában jelent gondot, a telek felső végén 50cm látszik ki a földből a másik végén 160cm.

Maradtunk az utóbbinál.

Úgy hogy felső kerítésnél fél méterrel lejebb hoztuk a szintet egy "lépcsővel" aminek az oldalát rézsű szerűen a leomlás ellen kiraktam betondarabokkal és terméskővel, fugában kövirózsa vagy aki úgy ismeri "fültőrózsa" tetején tujasorral fogatva a homokot végig a kerítés mentén. Kimondottan jól néz ki, olyan természetes "sziklakertes".

A telek szintben így is maradt a homok tetejére hozott termőföld rátöltéssel is kb. 80cm-1m lejtés de ez már 18m-en nem feltűnő, még lenyírt füvön is ritkán indul el a labda.

Free 2010-12-03 00:50

re: Domb, domboldalra, vagy hegybe építés
 
Az igazsághoz hozzá tartozik rengeteg beton ment az itt ott megomló árok alapba, ami akkor fél fuvar többletet jelentett, viszont annyira sem "mozog" a ház mint egy sík talajra építettnél.
És az alap körbe terméskövezve olyan min egy mediterrán erődítmény.

Gábor 2010-12-06 20:25

re: Domb, domboldalra, vagy hegybe építés
 
A mediterrán stílus nekem is nagyon tetszik, ezért is gondoltam ilyesmire... Elég durva, hogy direkt a domb, vagy hegyoldalba akarok építkezni, de ez van... Mániám az ilyesmi, sőt ezt környezetbaráttá is akarom tenni...

tileman 2010-12-07 10:07

re: Domb, domboldalra, vagy hegybe építés
 
Mindenekelőtt feltétlen végeztess el egy talajmechanikai vizsgálatot.
Ezt tartom az első legfontosabb lépésnek,meglepetések helyett...

Emma 2011-02-14 17:32

re: Domb, domboldalra, vagy hegybe építés
 
Sziasztok,
A szerződésben 200m2 telek van írva, a 2 dimenziós terv miatt nem látszik a 40m2 domb
A dombot beleszámolhatja a telek területébe a vállalkozó? Ami 3 méter magas, és 3 méter
re van a ház falától, 45 fokos rézsűbe. Kötelezhetem támfal építésére, a biztonságra hivatkozva?

istvan62 2011-02-14 18:06

re: Domb, domboldalra, vagy hegybe építés
 
Érdekes, hogy én is a napokban gondolkodtam el azon, hogy egy meredek telek esetében hogy számolják a hivatalos területet. Ennek a hivatalos módját inkább a geodéták tudnák megmondani.
Nem biztos, hogy pontosan értem, amit a biztonsággal kapcsolatban kérdezel, de ha a ház mögött van egy 45°-os rézsű, az a talaj minőségétől függően még teljesen biztonságos is lehet. Ha itt az építkezés során készült valamilyen terep alakítás, akkor meg kell nézni az engedélyezési tervet, mert a terepfelszín 1 méternél nagyobb megváltoztatása, vagy az ilyen méretű támfal építése bejelentés, illetve engedély köteles.
Viszont ha ez a rézsü ilyen meredeken lejt az épület felé, akkor meg kell nézni a felszíni, illetve a felszín alatti vizek kezelését is.


A pontos idő 00:53 , a GMT +1 időzóna szerint.

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.3.2
Copyright © 2016 Építkezés Fórum