Építkezés Fórum

Építkezés Fórum (http://epitkezes.forum.hu/)
-   Szabályok és törvények (http://epitkezes.forum.hu/szabalyok-es-torvenyek/)
-   -   Gerendaház, rönkház (http://epitkezes.forum.hu/szabalyok-es-torvenyek/819-gerendahaz-ronkhaz.html)

Thomka 2012-06-04 07:27

Gerendaház, rönkház
 
Kedves Fórumozók,
Úgy néz ki, hogy született részünkről egy elhatározás, mely szerint belevágunk egy építkezésbe. Ez persze még csak elvi lépés, hogy a tényleges döntés előtt jó pár információt be kell még szerezni. Párommal egyetértünk abban, hogy csakis gerenda-, vagy rönkház jöhet szóba, de elég sok még a homályos folt. Fontos dolog számunkra, hogy a ház ne csak kívülről legyen szép, hanem belülről is a gerenda-, vagy rönkszerkezetet lássuk. Ez azt jelenti, hogy belső hőszigetelés nélkül kell ezt valahogy megoldanunk. Ha jók az infóim, akkor viszont az új szabályozás szerint minimum 15 cm-es hőszigetelést tenni kell a falakra. Erről ti mit tudtok? Minden esetben így van ez, vagy mondjuk rönk, gerenda esetében van kibúvó? Ha nincs kibúvó, akkor ragaszkodni kell a befúvásos cellulóz szigeteléshez. Igazából szívesen vennék, egy kis összefoglalót arra vonatkozóan, hogy ilyen típusú házak esetében mik az alapszabályok, hogyan zajlik az engedélyeztetés. Kérlek titeket, hogy akinek van ezzel kapcsolatosan tapasztalata, infója, az ossza meg. Köszönettel:
T

istvan62 2012-06-04 13:08

re: Gerendaház, rönkház
 
Ha családi házról beszélünk, akkor nincs kibúvó. A vonatkozó szabályozást minden lakóépületnél be kell tartani. A rendelet meghatározza az egyes szerkezetek (fal, födém, padló ...) maximális U értékeit, valamint további követelményeket is az épület összesített energetikájára vonatkozóan. Ez alól csak akkor van kibúvó, ha pl nem lakóépület, hanem nyaraló (50 m2-nél kisebb alapterület, évi 4 hónapnál kevesebb használat). A témát a 7/2006. (V. 24.) TNM rendelet szabályozza,az 1§ sorolja a kivételeket. (műemléki, vagy hitéleti célra építés érdekes kibúvó lenne :) ) Komolyra fordítva rögtön megjegyzem, hogy a sajátos építmény fajtába biztosan nem fér bele, bár pontosan nem definiálják a rendeletben a fogalmat.
Az engedélyezésről annyit kell tudni, hogy nincs semmi különbségtétel a folyamatban, illetve ami lehet, az inkább negatívumnak érzékelhető. A hagyományos építési módoknál természetesnek, illetve betarthatónak tekintik azt, hogy az építési törvény alapján minden építési anyagnak, szerkezetnek rendelkeznie kell ÉME minősítéssel. Fa szerkezetnél ez kevésbé magától értetődő, és gyakran már az engedélyezési tervhez kérik a minősítést, amit szerkezet gyártójának kell elkészíttetnie az építési rendszerre. (tehát nem az egy konkrét épületre!)

sbs 2012-06-04 20:02

re: Gerendaház, rönkház
 
Hát nem mondom, hogy most irigyelni foglak benneteket, mert habár tényleg gyönyörű egy gerendaház, de azért valóban nem olyan egyszerű a felépítése mint egy hagyományos házé. Már az is szűk keresztmetszet, hogy milyen rendszerű házat építetek, és az is, ki az aki fel is tudja építeni. A négyzetméter ár sem fogja alulról közelíteni a hagyományos házét, ezeket onnan tudom, hogy először (kb 15 éve) én is komolyan gondolkodtam a lehetőségen.

Természetesen nem akarlak lebeszélni titeket, legyetek elszántak, csak azt próbálom sugalmazni, hogy nincs olyan tág teretek mint egy téglaépítésű ház esetében.

Én mindenképpen javaslom, hogy pár komolyabb céghez látogassatok el és kérdezzétek ki ott az egész folyamatot, az tervezéstől, az engedélyezésen át a kivitelezésig.

Egyik kedvenc oldalam ahol valóban nagyon sok szép képet láthatunk a: www.finngerendahaz.hu itt műszaki dokumentációk és némi ÉMI engedélyezési tanúsítvány is látható az építőrendszerre.

Nekem egyébként ha választanom kéne, mindenképpen a rönkház mellé tenném le a voksom, de azt se hagyjátok figyelmen kívül hogy HOL akarjátok ezt az épületet felépíteni. Egy ilyen épület egy kertvárosi, erdőszéli környezetben csodálatos, azonban egy mezei utcában elveszítheti a varázsát, arról nem is beszélve, hogy a területileg illetékes építésügyi hatóság kiadja-e az engedélyt arra hivatkozva, hogy az épület megfelel a városképi elvárásoknak.

Valóban az építési engedély elutasítás két gyakori oka:
  1. a külső falak hőátbocsátási tényezője (U) nem felel meg az érvényes hőtechnikai követelmény rendszer szerinti min. 0,45 W/m2K értéknek,
  2. építendő szerkezetnek nincs műszaki specifikációja, ÉME engedélye vagy európai műszaki engedélye (ETA).
Tehát ezekre kell alapvetően ügyelni.

"Az épület szerkezetre vonatkozóan a 3/2003.(I.25.)BM-GKM-KvVM rendelet pontosan szabályozza, hogy ki építhet, forgalmazhat könnyűszerkezetes - ezen belül rönk- vagy gerendafalas házakat Magyarországon. A rendelet ellenére egyes Önkormányzatoknál nem kérnek megfelelőség igazolást, de olyan hatóság is akad, amely a teljes ÉME dokumentációt kéri az építési engedély kérelem mellékleteként benyújtani, jelenleg a joggyakorlat hiányos, de szigorításokkal a rendelet betartatása várható." A fentieket pedig innen idéztem: www.fagosz.hu/RonkhazakEngedelyeztetese

Remélem egy lépéssel közelebb kerültetek álmaitok házához :)

istvan62 2012-06-04 20:32

re: Gerendaház, rönkház
 
Azt még kifelejtettem a történetből, hogy minden jel szerint hamarosan szigorodni fognak az energetikai előírások!

sbs 2012-06-09 12:24

re: Gerendaház, rönkház
 
Jártamban keltemben találtam még nektek egy céget aki rönkházakat épít: Faház - Rönkház - Gerendaház

log_homes 2012-11-24 07:43

re: Gerendaház, rönkház
 
Üdv mindenkinek. Ha rönkház építésen gondolkoztok, itt egy cég :Rönkház - lakó illetve hétvégi

Erdélyi cég. Külföldi megrendelőknek is építenek. A fa Erdély erdőiből van kitermelve. Nyílászárókat is készítenek.

sbs 2012-11-25 19:47

re: Gerendaház, rönkház
 
Nagyon jók a referenciaképek (kár hogy lassan jönnek be a kisképek is...), a rönkökből készült belső lépcső is csodásan mutat, nem semmi. Mindig is tudtuk, hogy Erdélyben értenek a fához :-)

pulfix 2016-01-22 13:12

re: Gerendaház, rönkház
 
Kedves Fórumozók!
Úgy fest, rönkház építésre adjuk a fejünket. Olvastam az előző hozzászólásokat, de már azóta lehet változott pár dolog.
Két okból döntöttünk a rönkház mellett. Az egyik a "faházszerelem", a másik nem elhanyagolható, hogy szerintünk olcsón ki lehetne hozni egy faház, vagy rönkház megépítését. Nem az a terv, hogy megbízunk egy vállalkozót aki készre építi, hanem, hogy majd mi leszünk úgymond az építésvezetők, mi szerzzük be a hozzávalókat.
Az lenne a kérdésem, hogy ha magunknak csináljuk, akkor tényleg ki lehet-e hozni olcsóbban, mint a tégla vagy könnyűszerkezetes házat?
És az én aggodalmam, hogy recsegni, ropogni, nyikorogni fog az egész. A padló, a lépcső, spontán a falak, mittudomén. Van itt olyan aki rönkházban lakik, és van erről tapasztalata?
Köszönöm! :)

istvan62 2016-01-22 14:08

re: Gerendaház, rönkház
 
Csak két észrevétel a kérdéshez:
- A rönkház fala önmagában nem fog megfelelni a hőtechnikai előírásoknak
- A kalákában építünk módszer nem működik

jegenye 2019-01-22 13:56

re: Gerendaház, rönkház
 
Az előző hozzászóló nagyon eltévedt...

1, Szegény finnek és szibériai rönkházban lakók komoly bajban vannak, amennyiben olvassák István62 megnyilvánulását. Ekkora ökörséget még nem olvastam...
2, Még emlékszem a 80-as években épült a házunk, és a szomszédé is, és még vagy pár ezer barátok segítségével...:)


A pontos idő 19:19 , a GMT +1 időzóna szerint.

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.3.2
Copyright © 2016 Építkezés Fórum