Építkezés Fórum   Hofstadter Tüzép Schiedel és Leier kémények - Hofstadter Építoanyag Centrum Kft. Szaniter - Hofstadter Építoanyag Centrum Kft. Nyílászárók - Hofstadter Kft. Beltéri ajtók - Áron Ház Kft. Mixerbeton - HODA Beton Kft. Lájkolj a Facebookon! Kövess a twitteren!

Vissza   Építkezés Fórum > Építkezés előtt > Szabályok és törvények
Súgó Közösség Naptár Mai hozzászólások Keresés

Válaszol
 
LinkBack Téma eszközök Megjelenítési módok
Régi 2014-03-24, 09:16   #71 (permalink)
Új tag
 
Csatlakozott: 14-03-24
Összes hozzászólás: 1
Kiosztott köszönetek: 0
Begyũjtött 0 köszönetet 0 hozzászólással
Viktoria0914 Van már jó hozzászólása
Alapbeállítás re: Ki lehet kivitelező?

Szép napot mindenkinek!

Egy kis segítséget szeretnék kérni: Mi (a férjem és én) most nyáron szeretnénk építkezni. Úgy gondoltuk, hogy nem vállakozóval csináltatjuk (drágább+kevés a megbízható,aki jól is dolgozik), hanem felbérelünk egy jó kőművest, és segédmunkásként beállna mellé a férjem és apósom (nekik nincs ilyen típusú szakmai végzettségük, de vettek részt nem egy építkezésen). A tetőt áccsal (jó szakember) csináltatnánk. A többi munkálatot is így kellene elképezni.

Most akkor következő a kérdésem: Csak vállakozóval lehet csináltatni, vagy lehet úgy, hogy mi keressük meg a szakembereket és vállaltatjuk fel velük a munkát?

Köszönöm előre is a válaszokat!
Viktoria0914 nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Régi 2014-03-24, 09:49   #72 (permalink)
Építész
 
istvan62 avatarja
 
Csatlakozott: 10-06-11
Hely: Budapest
Összes hozzászólás: 3.318
Kiosztott köszönetek: 46
Begyũjtött 826 köszönetet 768 hozzászólással
istvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtag
Üzenetküldés Skype™-on keresztül istvan62 részére
Alapbeállítás re: Ki lehet kivitelező?

Szerintem nem csak az építőiparra jellemző, hogy bármilyen gazdasági tevékenységhez vállalkozói engedély, vagy cégbejegyzés szükséges, a többi a fekete gazdaság területe.
Annak nincs akadálya, hogy egy épület kivitelezését az építtető úgy szervezze, hogy külön keres kőműves vállalkozót, ács vállalkozót, gépész vállalkozót ..., de ezeknek mindegyiknek rendelkeznie kell a megfelelő jogosultságokkal, bejegyzésekkel, és műszaki vezetővel. Az, hogy ők kit alkalmaznak segédmunkára, már az ő dolguk. Ilyen esetekben viszont az építtető köteles műszaki ellenőrt is alkalmazni.
A kivitelezőre vonatkozó legfontosabb előírások megtalálhatóak a 191/2009 korm rendelet 12.§ -ban.
__________________
Mérnöki szolgáltatások álmai megvalósításához - http://www.csaladi-epitesziroda.hu/
istvan62 nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Régi 2014-06-28, 17:45   #73 (permalink)
Új tag
 
Csatlakozott: 14-06-28
Összes hozzászólás: 7
Kiosztott köszönetek: 0
Begyũjtött 0 köszönetet 0 hozzászólással
krisztian Van már jó hozzászólása
Alapbeállítás re: Ki lehet kivitelező?

Idézet:
istvan62 eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
Megfelelő szakképzettség esetén a tulajdonos saját részére elvégezheti a munkát, ehhez nem kell vállalkozói. Véleményem szerint az ács melletti segédmunkát egy szakképzetlen segítő családtag is elvégezheti, térítés mentesen.
Felelős műszaki vezető, e-napló természetesen kötelező.
Jó napot !

Azt szeretném megkérdezni hogy családi ház építésnél a kivetelzővel szerkezetkészre építettük meg a házat a többit azt magunk szeretnénk befejezni a vakolás illetve betonozás kivételével a kivitelező lezárta a építési naplót mert hogy az ő munka köre befejeződött kérdésem az lenne hogy mint család tag dolgozhatok e a ház padlófűtés szennyvíz elvezetés kialakításán (gáz szerelő vagyok ismerem a technológiát) de a teljes gépészetet tehát kazán és hmv és puffertartály automatizálását gépészre bíznám) kérdéesm h kell e építés naplót vezetni mint tulajdonos illetve felelős műszaki vezető kell e ?
Előre is köszönöm a válaszokat !!!
krisztian nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Régi 2014-06-28, 18:50   #74 (permalink)
Építész
 
istvan62 avatarja
 
Csatlakozott: 10-06-11
Hely: Budapest
Összes hozzászólás: 3.318
Kiosztott köszönetek: 46
Begyũjtött 826 köszönetet 768 hozzászólással
istvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtag
Üzenetküldés Skype™-on keresztül istvan62 részére
Alapbeállítás re: Ki lehet kivitelező?

Érzésem szerint a gáz szerelőket is oktatják a többi gépészeti vezeték szerelésére, így nem látom akadályát, ez belefér a szakirányú képzettségbe.
Építési naplót kell vezetni, és kell hozzá egy felelős műszaki vezetőt is alkalmazni. Ezeken túl azt sem szabad elfelejteni, hogy már így is legalább három különböző kivitelező került szóba, így egy műszaki ellenőrt is kell alkalmazni.

Egyébként az ilyen bizonytalannak érzett jogosultsági kérdésekkel kapcsolatban mindenkinek csak azt tudom javasolni, hogy a területileg illetékes kormányhivatal építésfelügyeleti hatóságától kell kérni egy állásfoglalást, akár e-mailben. Csak jót tudok mondani. Ha a kamaránkat kérdezem, sokszor több mint egy hónap, mire kapok valami nehezen értelmezhető választ. A felügyelettől minden esetben fél napon belül (de előfordult 15 perc is!!) határozott, egyértelmű választ kaptam. Természetesen nem mindig kedvező, és szimpatikus, és sajnos az is előfordul, hogy két szomszéd megye nem azonosan értelmezi ugyanazt a kérdést, de válaszolnak, és érthetőek.
__________________
Mérnöki szolgáltatások álmai megvalósításához - http://www.csaladi-epitesziroda.hu/
istvan62 nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Hálásak a hozzászólás írójának:
gita3 (2014-06-28)
Régi 2014-06-28, 20:46   #75 (permalink)
Új tag
 
Csatlakozott: 14-06-28
Összes hozzászólás: 7
Kiosztott köszönetek: 0
Begyũjtött 0 köszönetet 0 hozzászólással
krisztian Van már jó hozzászólása
Alapbeállítás re: Ki lehet kivitelező?

Idézet:
istvan62 eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
Érzésem szerint a gáz szerelőket is oktatják a többi gépészeti vezeték szerelésére, így nem látom akadályát, ez belefér a szakirányú képzettségbe.
Építési naplót kell vezetni, és kell hozzá egy felelős műszaki vezetőt is alkalmazni. Ezeken túl azt sem szabad elfelejteni, hogy már így is legalább három különböző kivitelező került szóba, így egy műszaki ellenőrt is kell alkalmazni.

Egyébként az ilyen bizonytalannak érzett jogosultsági kérdésekkel kapcsolatban mindenkinek csak azt tudom javasolni, hogy a területileg illetékes kormányhivatal építésfelügyeleti hatóságától kell kérni egy állásfoglalást, akár e-mailben. Csak jót tudok mondani. Ha a kamaránkat kérdezem, sokszor több mint egy hónap, mire kapok valami nehezen értelmezhető választ. A felügyelettől minden esetben fél napon belül (de előfordult 15 perc is!!) határozott, egyértelmű választ kaptam. Természetesen nem mindig kedvező, és szimpatikus, és sajnos az is előfordul, hogy két szomszéd megye nem azonosan értelmezi ugyanazt a kérdést, de válaszolnak, és érthetőek.
Értem már csak az a kérdésem hogy elvileg én nem vezethetek e naplót legalábbis a kivitelezőnk ezt mondta.. akkor gondolom erre kell a müszaki ellenőr... és még annyi lenne hogy a barátnőm szülei nevén fut az egész építkezés az engedélytől fogva minden de mi még nem vagyunk házasok de hallottam ma olyat h én nem csinálhatnék ott semmit mert h nem vagyok egyenesági hozzá tartozó mivel nem vagyunk házasok... vagy élettárasi viszonyban ez igaz ? ha ki jönnek a szervek megbüntetnek fekete munkavégzésért vagy mi ? attól h papíron nem az én nevem szerepel mint építtető ? nem elegendő ha azt mondom h a menyasszonyom ? inkább a házra költetnénk a lakodalom árát
krisztian nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Régi 2014-06-28, 20:57   #76 (permalink)
Építész
 
istvan62 avatarja
 
Csatlakozott: 10-06-11
Hely: Budapest
Összes hozzászólás: 3.318
Kiosztott köszönetek: 46
Begyũjtött 826 köszönetet 768 hozzászólással
istvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtag
Üzenetküldés Skype™-on keresztül istvan62 részére
Alapbeállítás re: Ki lehet kivitelező?

Innen kezdve a közvetlen hozzátartozói fok a kérdéses, erről sajnos nem tudok nyilatkozni. Ez az általános jogban szabályozott terület, erről vagy egy jogászt (ügyvédet) vagy a felügyeletet. A pontos jogszabály egyébként így szól:
" Aki vállalkozó kivitelezői tevékenység végzésére nem jogosult, de a tevékenység jellegének megfelelő szakképesítéssel rendelkezik, kormányrendeletben meghatározott építőipari kivitelezési tevékenységet csak saját vagy a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló törvény szerinti hozzátartozó céljára végezhet."

Ha kiderül, hogy a munkát végezheted, akkor a naplóírására is elsősorban te vagy kötelezve. Ezt a kötelezettséget tovább háríthatod az általad megbízott felelős műszaki vezetőre. A műszaki ellenőr ettől független feladat, őt azért kötelező alkalmazni, mert nem egy kivitelező végzi el a teljes kivitelezési munkát.
__________________
Mérnöki szolgáltatások álmai megvalósításához - http://www.csaladi-epitesziroda.hu/
istvan62 nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Régi 2014-06-28, 21:28   #77 (permalink)
Építész
 
istvan62 avatarja
 
Csatlakozott: 10-06-11
Hely: Budapest
Összes hozzászólás: 3.318
Kiosztott köszönetek: 46
Begyũjtött 826 köszönetet 768 hozzászólással
istvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtag
Üzenetküldés Skype™-on keresztül istvan62 részére
Alapbeállítás re: Ki lehet kivitelező?

A kivitelezővel kapcsolatos kérdéskört egyébként elsősorban az ÉTV 39.§ és az építés kivitelezési rendelet 12.§ szabályozza
__________________
Mérnöki szolgáltatások álmai megvalósításához - http://www.csaladi-epitesziroda.hu/
istvan62 nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Régi 2014-08-14, 10:04   #78 (permalink)
Új tag
 
Csatlakozott: 14-08-14
Összes hozzászólás: 1
Kiosztott köszönetek: 0
Begyũjtött 0 köszönetet 0 hozzászólással
Kovi68 Van már jó hozzászólása
Alapbeállítás re: Ki lehet kivitelező?

Nekem is lenne kérdésem. Még új vagyok, most kezdünk építkezni. A kivitelező a párom apjának a cége lenne, aki szerepel a kamarai névjegyzékben, hogy lehet kivitelező, van 1 db kőműves és 1 db ács-állványozó a cégben, viszont felelős műszaki vezetői feladatok ellátására csak tetőfedésnél van jogosultsága. Ebben az esetben a cég többi alkalmazottja megcsinálhatja-e az alapot, a falazást és a tetőszerkezetet segédmunkában, és csak az előző (kőműves munkákhoz) kell műszaki vezetőt felfogadni? Műszaki ellenőrt gondolom valahonnan szerezni kell.
Kovi68 nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Régi 2014-08-15, 16:06   #79 (permalink)
Építész
 
istvan62 avatarja
 
Csatlakozott: 10-06-11
Hely: Budapest
Összes hozzászólás: 3.318
Kiosztott köszönetek: 46
Begyũjtött 826 köszönetet 768 hozzászólással
istvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtag
Üzenetküldés Skype™-on keresztül istvan62 részére
Alapbeállítás re: Ki lehet kivitelező?

Ha megfelelő képzettségű dolgozót alkalmaz, akkor minden munkát elvégezhet, esetleg a cég tevékenységi körét kell bővíteni.
A műszaki vezetővel kapcsolatos kérdést azért nem értem, mert a műszaki vezetői jogosultságok az épületeknél csak az építőmesteri, gépész, és elektromos területekre van osztva. Az építőmesteri jogosultságot a végzettség alapján csak az épület mérete szerint (2000; ill 1000 m2) szűkítették tovább, szakma szerint nem.
__________________
Mérnöki szolgáltatások álmai megvalósításához - http://www.csaladi-epitesziroda.hu/
istvan62 nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Régi 2016-03-03, 17:03   #80 (permalink)
Új tag
 
Csatlakozott: 16-03-03
Összes hozzászólás: 16
Kiosztott köszönetek: 4
Begyũjtött 0 köszönetet 0 hozzászólással
autos999 Van már jó hozzászólása
Alapbeállítás re: Ki lehet kivitelező?

Üdvözlök Mindenkit itt a fórumon!

Remélem jó helyer írok.
Én még új vagyok, most regisztráltam itt a fórumon. A CSOK-kal (10+10Mft) kapcsolatban szeretnék érdeklődni, hogy ha én építem (1-2 részt építtetem) a házamat. Mi kb 10+5Mft-ot szeretnénk felhasználni a CSOK-ból.
1.) Sajnos kevés kp-vel rendelkezünk. A CSOK folyósítása a készültségi fokkal arányosan, utólagosan történik. Ezt maximum hány részletre lehet felbontani? (8-10?) Ezek benyújtására van időbeli határ (pl 50%-nak 1,5éven belül el kell készülnie)?
2.) Az építési telek vételárából visszaigényelhető az áfa? Ha igen az hány százalék? Esetleg mennyi időn belül utalják vissza? Ha ? (5) éven belül beépítjük, akkor nem kell ingatlan illetéket fizetni. Erről csak nyilatkoznom kell, hogy beépítem.
3.) A ház alsó szintje, nem fűtött szint lenne (garázs, tárolók, esetleg műhely-hobby célra). Erre is igényelhető a CSOK? Esetleg külső garázs építésére igénybe vehető a CSOK?
4.) Az én végzettségeim ekeltronika irányú (műszerész, mérnök). Én lehetek kivitelező? Magamnak megcsinálhatom amit tudok a két kezemmel, úgy mint régen apáink? Pl: alap kiásása, zsaluzás, mixeres beton beöntése, villany, csempézés, burkolás, szigetelés, stb. Ezekről csak a számlákat nyújtanám be, így nem lenne csak anyag és szállítási költség, nem lenne munkadíj.
5.) Mikori számlát lehet elszámoltatni a CSOK-ra? Ha pl tudok akciós/leértékelt csempét, azt meg vásárolhatom hamarabb a nevemre mint ahogy megkötöm a CSOK-os szerződést? Szerződéskötés után esetleg megvásárolhatom hamarabb, mint az aktuális készültségi fok? Ezt csak a megfelelő készültségi foknál számolhatom el, vagy hamarabb is, ha volt rá pénzem?
6.) Az összköltségből, pl nálunk a tervezett 15Mft-ból csak a 10Mft feletti összegből lehet az áfát visszaigényelni (5Mft-ból)? Esetleg azt mikor kapom vissza?


Előre is köszönöm a segítségét!

Lóri
autos999 nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Válaszol

Címkék
családi ház építés, kivitelező


Hozzászólás szabályai
Új témákat nem hozhatsz létre
Válaszokat nem küldhetsz
Fájlokat nem csatolhatsz
A hozzászólásaidat nem módosíthatod

BB code : bekapcsolva
Pofik bekapcsolva
Az [IMG] kód bekapcsolva
A HTML kód kikapcsolva
Trackbacks are bekapcsolva
Pingbacks are bekapcsolva
Refbacks are bekapcsolva



A pontos idő 09:49 , a GMT +1 időzóna szerint.


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.3.2
Copyright © 2016 Építkezés Fórum