Építkezés Fórum   Hofstadter Tüzép Schiedel és Leier kémények - Hofstadter Építoanyag Centrum Kft. Szaniter - Hofstadter Építoanyag Centrum Kft. Nyílászárók - Hofstadter Kft. Beltéri ajtók - Áron Ház Kft. Mixerbeton - HODA Beton Kft. Lájkolj a Facebookon! Kövess a twitteren!

Vissza   Építkezés Fórum > Építkezés előtt > Szabályok és törvények

Válaszol
 
LinkBack Téma eszközök Megjelenítési módok
Régi 2012-11-11, 22:07   #11 (permalink)
Új tag
 
Csatlakozott: 12-11-05
Összes hozzászólás: 19
Kiosztott köszönetek: 7
Begyũjtött 1 köszönetet 1 hozzászólással
newsy Van már jó hozzászólása
Alapbeállítás re: Ki lehet kivitelező?

Az a fentartásom ezzel a szakember, nem szakember kérdéssel,hogy nem látom a garanciát a szakember álltal elvégzett munkában.
TISZTELET A KIVÉTELNEK, de rengeteg olyan szakember tevékenykedik aki, vagy sosem tanulta meg rendesen a szakmáját, vagy csak már nem érdekli, vagy nemképzi magát tovább. Na már most ez a fajta is megtanult számolni, és vastag tollal írni. ( saját tapasztalatom). Az a félelmem, hogy mire eljut az ember egy korekt szakemberhez, már elfogy a pénze, mert az elrontott munkának is ára van.
Viszont az a véleményem, hogy a technológiai leírások,információk hozzáférhetők, egyszerűbb szerkezeteket építeni nem olyan ördöngősség, ha kellően körültekintő valaki, és ismeri a korlátait.
Viszont ha a törvényi szabályozás ennyire szigorú, akkor nem szabad azon csodálkozni, hogy a régebbi épületek ( amik már így is rendesen szét lettek barkácsolva) még mindíg nem kapnak szakszerű felújítást, anyagi lehetőség korlátozottsága miatt.
Véleményémem szerint a tervező azért volna, hogy kitalálja, hogy hogyan legyen, a felelős müszaki vezető meg, hogy szakszerüen legyen megépítve. Ha valami pedig nem szakszerű akkor a műszaki vezető leállítsa az építkezést, és eltávolítsa az elkövetőt, függetlenül, hogy szakember, vagy sem.
newsy nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Régi 2012-11-11, 22:10   #12 (permalink)
Építész
 
istvan62 avatarja
 
Csatlakozott: 10-06-11
Hely: Budapest
Összes hozzászólás: 3.318
Kiosztott köszönetek: 46
Begyũjtött 826 köszönetet 768 hozzászólással
istvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtag
Üzenetküldés Skype™-on keresztül istvan62 részére
Alapbeállítás re: Ki lehet kivitelező?

Kicsit megmagyaráznám az előző bejegyzésemben említett "semmit nem ér" kitételt:

Saját esetem volt kivitelező koromban: Hívtak egy céghez építésvezetőnek, megállapodtunk. Az új helyen többet kaptam volna nettóban, mint előtte bruttóban. Úgy beszéltük meg, hogy egy hónapra van szükségem, hogy a futó munkámat befejezzem, és tisztességgel léphessek ki a régi helyről. Ebben a köztes időben történt, hogy az új cég építette a saját irodáját, és egy egyszerű ablak beállításra kellett ránéznem. Olyan durva hibát láttam a cég vezér kőművese részéről, hogy ezek után egy percre nem mertem volna otthagyni az építkezést. ("Az ablak fölött, a födémig csak egy sor tégla van, azt elbírja az ablak tokja" - fölötte födém, tető, és az ablakot már állították be ...) Így aztán be sem léptem az új céghez.
Ha szakképzett kőművesnél ezt tapasztalom, akkor mire számítsak annál, aki még képzést sem kapott?
__________________
Mérnöki szolgáltatások álmai megvalósításához - http://www.csaladi-epitesziroda.hu/
istvan62 nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Hálásak a hozzászólás írójának:
newsy (2012-11-11)
Régi 2012-11-11, 22:36   #13 (permalink)
Új tag
 
Csatlakozott: 12-11-05
Összes hozzászólás: 19
Kiosztott köszönetek: 7
Begyũjtött 1 köszönetet 1 hozzászólással
newsy Van már jó hozzászólása
Alapbeállítás re: Ki lehet kivitelező?

Pont nekem is ezek a félelmeim, a mostani házunkban pl. fűtéskorszerűsítést végeztem. A szakembernek nem sikerült beépíteni szabályosan egy egyszerű vegyes tüzelésű kazánt. Hívtam, hogy nem jó, megnézte, majd azt monda ő még ilyet nem látott. Elhajtottam,majd a márkaképviselet szervizesével egyeztetve a beépítésről másik szaki után néztem. (Mellesleg le volt írva a gépkönyvbe), kettő azt mondta telefonba, hogy az hülyeség, másik kettő el se jött a megbeszélt találkozóra, majd jött a referenciával rendelkező tuti szaki.
Őneki csak majdnem sikerült felrobbantani a kazánt, itt megelégelve a dolgott, szépen utánnajárva kijavítottam a hibákat (gyári előírás szerint), és láss csodát működik! Csak a költségszámláló addig átugrott a piros mezőbe!
Ez csak egyik eset volt, nem tartom magam mágusnak, de kellően körültekintően, az adott munkának utánnajárva szoktam eljárni.
Azért érdekel ez magánépítkezés, mert jobb megoldásnak látom újat építeni, mint egy régit venni, és felújítani.( gondolok itt a barkácsmegoldásokra) A másik kérdés ez a szigoruság csak szerkezetkész állapotig tart, vagy az építkezés befelyezéséig?
Felújításnál (mert elképzelésem szerint valószinű engedélyköteles lenne) is ilyen szigorúan veszik a szakmunkát?
newsy nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Régi 2012-11-12, 07:25   #14 (permalink)
Építész
 
istvan62 avatarja
 
Csatlakozott: 10-06-11
Hely: Budapest
Összes hozzászólás: 3.318
Kiosztott köszönetek: 46
Begyũjtött 826 köszönetet 768 hozzászólással
istvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtag
Üzenetküldés Skype™-on keresztül istvan62 részére
Alapbeállítás re: Ki lehet kivitelező?

Ha engedély köteles a munka, akkor teljesen közömbösek a részletek. Nekem 24 hónap alatt 14 építés felügyeleti ellenőrzésem volt, és nem én vagyok az összekötő kapocs! Nyáron egy ~ 30 m2 nagyságrendű födémcserén lett volna a tizenötödik. A munka épületen belül történt, semmi mást nem érintett, tetőt sem kellet bontani. Azzal úsztuk meg a dolgot, hogy előbb lett használatbavételi, mint a bejelentett ellenőrzés. Amíg a munka folyamatban van, bármikor ellenőrizhetnek, használatbavételi után nem jönnek.
A hírek szerint tavaly előtt növelték a felügyelet létszámát, tavaly pedig az építőipar termelési volumene olyan szinten volt, hogy előtte csak a két világháború között volt egy ilyen év. Azóta még mindig csökken a volumen ...
Olvasd végig ezt: http://epitkezes.forum.hu/altalanos-...enorzes-2.html
__________________
Mérnöki szolgáltatások álmai megvalósításához - http://www.csaladi-epitesziroda.hu/
istvan62 nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Hálásak a hozzászólás írójának:
newsy (2012-11-12)
Régi 2014-01-20, 16:14   #15 (permalink)
Új tag
 
Csatlakozott: 13-11-20
Összes hozzászólás: 22
Kiosztott köszönetek: 5
Begyũjtött 0 köszönetet 0 hozzászólással
Toporjack Van már jó hozzászólása
Alapbeállítás re: Ki lehet kivitelező?

Elég régi az utolsó bejegyzés de reménykedem, hogy célba ér a kérdésem.

Az lenne a kérdésem, hogy egy földszintes családi ház építése esetén mely munkákhoz kell mindenképp szakipari végzettség és mely munkákhoz nem?
Ezen felül ha mondjuk elvégzem a szükséges szakipari munkákhoz a szakképesítést, akkor végezhetem e magam a házam teljes kivitelezését? (természetesen segédmunkásokkal )
Az építőipari kivitelezők csoportjába szükséges e a regisztrációm: Ha igen, akkor ezt csak vállalkozóként tehetem meg, vagy magán személyként is megoldható?

Segédmunkásként mindenki után fizetnem kell (adót, TB-t), vagy egy bizonyos rokonsági fokig nem?

Válaszokat előre is köszönöm.
Toporjack nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Régi 2014-01-20, 17:13   #16 (permalink)
Építész
 
istvan62 avatarja
 
Csatlakozott: 10-06-11
Hely: Budapest
Összes hozzászólás: 3.318
Kiosztott köszönetek: 46
Begyũjtött 826 köszönetet 768 hozzászólással
istvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtag
Üzenetküldés Skype™-on keresztül istvan62 részére
Alapbeállítás re: Ki lehet kivitelező?

Kedves Toporjack!

A kivitelezési jogosultság szempontjából közömbös az épület mérete. A kivitelezéssel kapcsolatos előírásokat a 191/2009 korm rendelet tartalmazza. Azon belül a kivitelezőre vonatkozó szabályok a 12§-ban találhatóak.
Általánosságban:
Minden szakmunkát csak megfelelő szakképzettségű szakember végezhet. Ennek határait hivatalosan írásban nem láttam. A kőműves pl kap oktatást a burkolásról is, ráadásul a burkolás önmagában nem engedély köteles tevékenység, szóval itt jönnek azok a részletek, amelyek a jogszabályok értelmezésétől függenek. Erről esetleg a területileg illetékes építés felügyeletnél lehet érdeklődni.
Az biztos, hogy kőműves, ács, villanyszerelő, víz, gáz, fűtésszerelő szükséges. Ennyi szakmát kitanulni szerintem többe kerül, mint mással megépíttetni ...
Ettől függetlenül, ha valaki a saját képzettségének megfelelő munkát a saját házán végzi, ahhoz nem kell jelentkezni a kivitelezői névjegyzékbe. Viszont engedély köteles munka esetén (a ház építése mindenképpen az) ebben az esetben is kell műszaki vezető, és így nem generál kivitelezés lesz, ezért a műszaki ellenőr sem hagyható el.
A segédmunkások TB-jéről nem tudok nyilatkozni, arról egy könyvelőt kell kérdezni.
__________________
Mérnöki szolgáltatások álmai megvalósításához - http://www.csaladi-epitesziroda.hu/
istvan62 nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Hálásak a hozzászólás írójának:
Toporjack (2014-01-21)
Régi 2014-01-20, 18:31   #17 (permalink)
Tag
 
gita3 avatarja
 
Csatlakozott: 13-12-18
Összes hozzászólás: 89
Kiosztott köszönetek: 44
Begyũjtött 10 köszönetet 10 hozzászólással
gita3 Van már jó hozzászólása
Alapbeállítás re: Ki lehet kivitelező?

Idézet:
istvan62 eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése



Az biztos, hogy kőműves, ács, villanyszerelő, víz, gáz, fűtésszerelő szükséges.
A ház külső és belső(padló) szigetelését vajon csinálhatja sajátkezüleg az építtető?
gita3 nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Régi 2014-01-20, 20:05   #18 (permalink)
Építész
 
istvan62 avatarja
 
Csatlakozott: 10-06-11
Hely: Budapest
Összes hozzászólás: 3.318
Kiosztott köszönetek: 46
Begyũjtött 826 köszönetet 768 hozzászólással
istvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtag
Üzenetküldés Skype™-on keresztül istvan62 részére
Alapbeállítás re: Ki lehet kivitelező?

Ezek "azok a részletek, amelyek a jogszabályok értelmezésétől függenek. Erről esetleg a területileg illetékes építés felügyeletnél lehet érdeklődni." Ilyen jellegű "konzultációm" még nem volt a felügyelettel
__________________
Mérnöki szolgáltatások álmai megvalósításához - http://www.csaladi-epitesziroda.hu/
istvan62 nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Hálásak a hozzászólás írójának:
gita3 (2014-01-21)
Régi 2014-01-21, 14:21   #19 (permalink)
Új tag
 
Csatlakozott: 13-11-20
Összes hozzászólás: 22
Kiosztott köszönetek: 5
Begyũjtött 0 köszönetet 0 hozzászólással
Toporjack Van már jó hozzászólása
Alapbeállítás re: Ki lehet kivitelező?

Idézet:
istvan62 eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
Kedves Toporjack!

A kivitelezési jogosultság szempontjából közömbös az épület mérete. A kivitelezéssel kapcsolatos előírásokat a 191/2009 korm rendelet tartalmazza. Azon belül a kivitelezőre vonatkozó szabályok a 12§-ban találhatóak.
Általánosságban:
Minden szakmunkát csak megfelelő szakképzettségű szakember végezhet. Ennek határait hivatalosan írásban nem láttam. A kőműves pl kap oktatást a burkolásról is, ráadásul a burkolás önmagában nem engedély köteles tevékenység, szóval itt jönnek azok a részletek, amelyek a jogszabályok értelmezésétől függenek. Erről esetleg a területileg illetékes építés felügyeletnél lehet érdeklődni.
Az biztos, hogy kőműves, ács, villanyszerelő, víz, gáz, fűtésszerelő szükséges. Ennyi szakmát kitanulni szerintem többe kerül, mint mással megépíttetni ...
Ettől függetlenül, ha valaki a saját képzettségének megfelelő munkát a saját házán végzi, ahhoz nem kell jelentkezni a kivitelezői névjegyzékbe. Viszont engedély köteles munka esetén (a ház építése mindenképpen az) ebben az esetben is kell műszaki vezető, és így nem generál kivitelezés lesz, ezért a műszaki ellenőr sem hagyható el.
A segédmunkások TB-jéről nem tudok nyilatkozni, arról egy könyvelőt kell kérdezni.
Köszönöm a gyors választ. Sejtettem, hogy valami hasonló lesz a válasz.
Holnap, azaz szerdán beszélek Paks főépítészével. Meglátjuk ő mit tud mondani nekem ez ügyben.
A gondolat onnan eredt, hogy magam szeretnék lenni a kivitelező, mert nincs túl jó tapasztalatom a helybéli vállalkozókkal. Főleg nem úgy, hogy egy alacsony energiás házat akarok építeni passzívház minőségben. Természetesen a passzívház minőséget én szeretném hozzátenni a gondossággal ás alapossággal. Ezt elvárni a helybéli kivitelezőktől álom lenne.
Természetesen én sem szeretnék elvégezni 5-6 szakmát, maximum 2-t és ezek konkrétan a kőműves és az ács-állványozó lenne. Ács-állványozó kb. 200.000 Ft 8 hónap távoktatással. Ács, állványozó | MÁTRIX Oktatási Központ - Kecskemét Kőműves szintén 200.000 Ft de 10 hónap. Kőműves | MÁTRIX Oktatási Központ - Kecskemét Ennyit hajlandó lennék az ügy érdekében tenni.

Ilyen áron megéri foglalkozni a kérdéssel?
Ez a kettő vajon a főbb munkákhoz elegendő?
Ács-állványozó bádogozhat e vajon?
Toporjack nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Régi 2014-01-21, 17:48   #20 (permalink)
Szakember
 
Csatlakozott: 12-02-27
Hely: ÜLLŐ
Összes hozzászólás: 391
Kiosztott köszönetek: 2
Begyũjtött 80 köszönetet 77 hozzászólással
gázpityu Van már jó hozzászólása
Alapbeállítás re: Ki lehet kivitelező?

Ez szép és jó,de ki igazolja a minimum 2 év szakmai gyakorlatot visszamenőleg adózva?::)))
gázpityu nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Válaszol

Címkék
családi ház építés, kivitelező

Téma eszközök
Megjelenítési módok

Hozzászólás szabályai
Új témákat nem hozhatsz létre
Válaszokat nem küldhetsz
Fájlokat nem csatolhatsz
A hozzászólásaidat nem módosíthatod

BB code : bekapcsolva
Pofik bekapcsolva
Az [IMG] kód bekapcsolva
A HTML kód kikapcsolva
Trackbacks are bekapcsolva
Pingbacks are bekapcsolva
Refbacks are bekapcsolva



A pontos idő 23:42 , a GMT +1 időzóna szerint.


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.3.2
Copyright © 2016 Építkezés Fórum