Építkezés Fórum   Hofstadter Tüzép Schiedel és Leier kémények - Hofstadter Építoanyag Centrum Kft. Szaniter - Hofstadter Építoanyag Centrum Kft. Nyílászárók - Hofstadter Kft. Beltéri ajtók - Áron Ház Kft. Mixerbeton - HODA Beton Kft. Lájkolj a Facebookon! Kövess a twitteren!

Vissza   Építkezés Fórum > Építkezés előtt > Szabályok és törvények

Válaszol
 
LinkBack Téma eszközök Megjelenítési módok
Régi 2018-12-25, 16:55   #91 (permalink)
Építész
 
istvan62 avatarja
 
Csatlakozott: 10-06-11
Hely: Budapest
Összes hozzászólás: 3.318
Kiosztott köszönetek: 46
Begyũjtött 826 köszönetet 768 hozzászólással
istvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtag
Üzenetküldés Skype™-on keresztül istvan62 részére
Alapbeállítás re: Ki lehet kivitelező?

Nem tudom manapság milyen költségei vannak egy cég alapításának, de azt azért számold bele.
Szakmailag azt találom a legérdekesebbnek, hogy manapság, amikor gyakorlatilag az összes, évtizedes tapasztalattal, referenciával rendelkező kivitelező ismerősöm arra panaszkodik, hogy lehetetlen épkézláb szakembert (munkavállalót) találni - már nem is a pénz a kérdés - akkor egy tervező kolléga pont a felelős műszaki vezető költségének megspórolását említi, aki egyébként szakmailag kéznem tarthatná az építkezést. Ebből jó kis ÓCSÓ ház jöhet össze. A műszaki vezető megspórolása egyébként nem is igaz, az minden egyes kivitelező munkavégzésének feltétele.

Ezzel egyébként nem azt akarom mondani, hogy a gondolat nem jó, csak felhívnám a figyelmet a nehézségekre.
__________________
Mérnöki szolgáltatások álmai megvalósításához - http://www.csaladi-epitesziroda.hu/
istvan62 nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Hálásak a hozzászólás írójának:
hercegnotesz (2018-12-26)
Régi 2018-12-25, 16:58   #92 (permalink)
Építész
 
istvan62 avatarja
 
Csatlakozott: 10-06-11
Hely: Budapest
Összes hozzászólás: 3.318
Kiosztott köszönetek: 46
Begyũjtött 826 köszönetet 768 hozzászólással
istvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtag
Üzenetküldés Skype™-on keresztül istvan62 részére
Alapbeállítás re: Ki lehet kivitelező?

Idézet:
istvan62 eredeti hozzászólása
Szerintem szakképzett segítő közvetlen hozzátartozóként teljesen hivatalosan elvégezheti a munkát, de ha az illetékes kormányhivatal építésfelügyeleti osztályától kértek egy állásfoglalást, akkor írásban is kaptok egy hivatalos választ.


Azt még hozzátehetem, hogy ehhez semmiféle vállalkozói jogosultság, regisztráció nem szükséges, de egy megállapodást kell írni, és azt a szakképzettséget igazoló irattal együtt fel kell tölteni az e-naplóba





A jogszabályok változása miatt közben ez annyit módosult, hogy a szakképzett segítő családtag is csak a megfelelő jogosultságokkal rendelkező, szerződött vállalkozó hozzájárulásával, és felügyelete mellett végezheti a munkát.
__________________
Mérnöki szolgáltatások álmai megvalósításához - http://www.csaladi-epitesziroda.hu/
istvan62 nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Régi 2018-12-26, 09:04   #93 (permalink)
Új tag
 
Csatlakozott: 14-03-02
Összes hozzászólás: 2
Kiosztott köszönetek: 1
Begyũjtött 0 köszönetet 0 hozzászólással
hercegnotesz Van már jó hozzászólása
Alapbeállítás re: Ki lehet kivitelező?

Pontosan ez volt a dilemmám!!!
Több információt is kaptam, melyek közül 3 okozott feltétlen gondot:
1. Csak céggel adhatom el Csokra
2. Az FMV kérdése
3. Eps házak rendszerben, így elég lenne max. 4 fős brigád

Nem az Ócsóság dominál elsősorban, hanem az hogy korrekt és megbízható maradhassak az építkezés közben is!
Elég önérzetesen végzem a munkám, ezért sem megengedett a büntetés vagy a kritika felépítés közben.
Mint említettem nem ez volt a szándékom, valamit kezdenem kell a telekkel.

Köszi istvan62
hercegnotesz nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Régi 2019-07-17, 14:19   #94 (permalink)
Új tag
 
Csatlakozott: 19-07-17
Összes hozzászólás: 2
Kiosztott köszönetek: 0
Begyũjtött 0 köszönetet 0 hozzászólással
Bettina Van már jó hozzászólása
Alapbeállítás re: Ki lehet kivitelező?

Sziasztok!

Abban szeretnék segítséget kérni, hogy már teljesen bele zavarodtam a sok jogszabályokba, és szeretném, ha segítenének valamennyi kérdésemben!

Készülünk építkezni, tehát én vagyok az építtető, édesapám szakképzett kőműves, de nem vállalkozó. nincs generálkivitelezőnk és nem is szeretnénk.

Nővérem házát édesapánk építi (2015-ben kezdték) enaplót könnyedén megnyitották, behelyezték a bizonyítványt és a vele kötött szerződést megallapodast,és a felelős műszaki vezetőt kerestek neki.
De sajnos most az olvasom mindenhol, hogy már nem ilyen egyszerű egyeneságbeli hozzátartozóval az építkezés.

Ezeket a lehetőségeket hallottam:
1. kell keresnünk egy vállalkozót a kőműves munkára, aki édesapámmal köt szerződést, hogy ő építheti ezt és így van felelősség biztositas és muszaki vezető
2.nem kell vállalkozó kivitelező , hanem nekünk kell találnunk műszaki vezetőt neki és leszerződnek , így csinalhjatja a kőműves munkákat( mint nővéremnél kezdte 2015-ben)
3. lehet édesapám akivitelező, de kell neki vállalkozásának(pl.KATA-ja van), csak sajnos ez pedig ütközik a CSOK szabályainak, mert csak házilagok kivitelezésben dolgozhat vállalkozoként nem

Szóval ezzel kapcsolatban kérném segítséget.
Mindenképpen édesapámmal szeretnénk építkezni, de lehetséges e az a verzió, ahogy nővéreméknél, egyeneságbeli hozzátartozóként dolgozik a felelős muszaki vezetővel való szerződéssel együtt.

Köszönöm előre is válaszotokat!
Bettina nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Régi 2019-07-17, 22:36   #95 (permalink)
Építész
 
istvan62 avatarja
 
Csatlakozott: 10-06-11
Hely: Budapest
Összes hozzászólás: 3.318
Kiosztott köszönetek: 46
Begyũjtött 826 köszönetet 768 hozzászólással
istvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtag
Üzenetküldés Skype™-on keresztül istvan62 részére
Alapbeállítás re: Ki lehet kivitelező?

Sajnos itt rossz hír következik. Ennek a területnek a szabályozása több alkalommal (~ rendszeresen) változott. A vonatkozó jogszabály a 191/2009 korm rendelet - a kivitelezési kódex. Ennek 12§ (6) bekezdése mondja a következőket:
(6) Az építőipari kivitelezési tevékenység építési szakmunkáit vagy annak egyes munkafázisait saját részre vagy a Polgári Törvénykönyvről szóló törvény szerinti hozzátartozó részére a vállalkozó kivitelezői tevékenység végzésére nem jogosult személy is végezheti, szakirányú szakképesítés nélkül, a szakmai szabályok betartása mellett

a) ha az építőipari kivitelezési tevékenység végzéséhez nem kell kivitelezési dokumentáció, vagy

b) kivitelezési dokumentációhoz kötött építőipari kivitelezési tevékenység esetében a vállalkozó kivitelező jóváhagyásával, felügyeletével.



Vagyis ha nem kötelező az e-napló, akkor semmi akadálya, ha viszont kötelező, akkor jelen állás szerint a kőműves vállalkozói jogosultság, és egyéb járulékok nélkül még a saját házát sem építheti, csak megfelelő jogosultságú kivitelező felügyeletével. (és felelősségére) Ez a szöveg 2019 februári rendelet módosítás eredménye.

A 3. lehetőséget nem értem. Édesapádnak, van KATA-s vállalkozási jogosultsága, de csak házilagos kivitelezésben dolgozhat? Házilagos kivitelezésnek azt neveztük régen, amikor az építtető a családdal, barátokkal sk építette a házat, más néven a kaláka.
istvan62 nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Régi 2019-07-17, 22:56   #96 (permalink)
Új tag
 
Csatlakozott: 19-07-17
Összes hozzászólás: 2
Kiosztott köszönetek: 0
Begyũjtött 0 köszönetet 0 hozzászólással
Bettina Van már jó hozzászólása
Alapbeállítás re: Ki lehet kivitelező?

Koszonom a segítséget! Én is ezeket a trv. Módosításokat találtam!



“A 3. lehetőséget nem értem. Édesapádnak, van KATA-s vállalkozási jogosultsága, de csak házilagos kivitelezésben dolgozhat? Házilagos kivitelezésnek azt neveztük régen, amikor az építtető a családdal, barátokkal sk építette a házat, más néven a kaláka.”

Ezt úgy értettem, hogy kaptam olyan információt, hogy ha lenne édesapámnak KATA-s vállalkozása (ami van) vagy bármilyen bt. Kft., csak így építheti a házunkat, de ugye mivel CSOK-öt igenyeltunk, így ez nem lehetséges, hogy rokonsági kapcsolat legyen bármilyen vállalkozóval, szoval ő csak úgy építhet, ha házilagos a kivitelezés. (Ez van a szabályzatban és ezt mondtak a bankok)

És mivel meg sajnos mi ott tartottunk, hogy édesapámnak a bizonyítványanak és a vele kötött megállapodásnak való feltöltése és a műszaki vezeto biztosítása számára volt a követelmény, így most kicsit meglepődtünk, hogy ezt is megbonyolították , természetesen az enaploba való regisztralasnal vettuk észre, hogy kivették azt a lehetőséget hogy hozzatartozoval való építkezés.

És ezért kertem a segítséget, mert a CSOK- nak is meg kell felelnem és az Építési szabalyzatoknak is.

De ha jól értelmezem, abban az esetben építheti édesapám, hogy megfeleljek mindkét kritériumnak, ha vállalkozó kivitelezővel kivitelezői szerződést kötünk, hogy hozzatartozokent ő építi a házunkat ?!
Bettina nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Régi 2019-07-18, 09:04   #97 (permalink)
Építész
 
istvan62 avatarja
 
Csatlakozott: 10-06-11
Hely: Budapest
Összes hozzászólás: 3.318
Kiosztott köszönetek: 46
Begyũjtött 826 köszönetet 768 hozzászólással
istvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtag
Üzenetküldés Skype™-on keresztül istvan62 részére
Alapbeállítás re: Ki lehet kivitelező?

igen, ez jön ki a rendeletből
istvan62 nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Válaszol

Címkék
családi ház építés, kivitelező

Téma eszközök
Megjelenítési módok

Hozzászólás szabályai
Új témákat nem hozhatsz létre
Válaszokat nem küldhetsz
Fájlokat nem csatolhatsz
A hozzászólásaidat nem módosíthatod

BB code : bekapcsolva
Pofik bekapcsolva
Az [IMG] kód bekapcsolva
A HTML kód kikapcsolva
Trackbacks are bekapcsolva
Pingbacks are bekapcsolva
Refbacks are bekapcsolva



A pontos idő 14:09 , a GMT +1 időzóna szerint.


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.3.2
Copyright © 2016 Építkezés Fórum