Építkezés Fórum

Építkezés Fórum (http://epitkezes.forum.hu/)
-   Milyen házat építsek? (http://epitkezes.forum.hu/milyen-hazat-epitsek/)
-   -   Házat zsalukőből? (http://epitkezes.forum.hu/milyen-hazat-epitsek/779-hazat-zsalukobol.html)

400volt.hu 2012-04-19 21:20

Házat zsalukőből?
 
Terveim szerint 30-as porothermből 15cm dryvit szigeteléssel szerettem volna házat építeni, de tervezőm szeretne rábeszélni Isotech rendszerű falazatra. Olvasgatva erről osztom azok véleményét akik az mondják, hogy a belső szigetelés miatt nem lehet kihasználni a falak hőtároló képességét az Isotech technológiánál.
Tovább gondolva viszon a betonház ötletét, arra gondoltam, hogy zsalukőből építenék házat. 15cm zsalukő+20cm dryvit szigeteléssel. Táblázatok szerint ennek is nagyon jó hőszigetelő képessége van, és mivel a belső falon nem lenne szigetelés a beton hőtároló képessége is ki lenne használva.
Laikusként a 15cm betonfal így is meglenne, mint az Isotech rendszernél, talán van is olyan szilárd? A másik lényeges szempont az ára, sokkal olcsóbb! Nézzük csak meg a zsalukő négyzetméter árakat+25cm dryvit m2 árát, ehhez képest mennyi az Isotech m2 ára? 2szerese. Mások a munkadíjban mondják az Isotech megtérülését, ez sem igaz, mert a zsalukövet 2000-2500Ft/m2 áron rakják a drivitot 800Ft/m2 ár körül. Ezt hozzá adva az anyagárakhoz még mindíg kissebb összeg, mint csak az Isotech rendszer anyagára. A kitöltő betont és vasalást nem számoltam, mivel az az Isotech-hez is kell.
Kérem ha valikinek van zsalukő épület építésével valami tapasztalata, vélemenye ossza meg a fórumon!

istvan62 2012-04-19 22:04

re: Házat zsalukőből?
 
Eltekintve a szubjektív érzéseimtől, nekem csak az a kérdésem lenne, hogy hogyan tervezed a víz, és villanyszerelést?
Azt még hozzátenném, hogy érdekes kérdés lenne megvizsgálni az emeletmagas 15-ös zsalukő teherbírását a kihajlási hossznak megfelelő csökkentéssel, figyelembe véve, hogy főleg a helyszíni mag fog egybe kötni, és az 15 centinél jóval vékonyabb.

400volt.hu 2012-04-20 06:20

re: Házat zsalukőből?
 
Tisztelt Idtvan62!

Víz, fűtés, villanyszerelés nagyrésze elkészíthető lenne az aljzatbetonban, csak a felálásokat kellene a konnektorokig vésni, padlófűtés. Világítási áramkörök kapcsolókból, fel a padlásra. Ezek a szakaszok csövezése előre berakhatók a zsalukőbe, így csak a dobozhelyeket kell kivésni.

A fal méretezése más kérdés, ebben vagyok tanácstalan, ha nem elég erős a 15cm zsalukő, esetleg 20cm-es, vagy 25cm elég lehet, még a 25 cm-es árával számolva, és kéttszer annyi kitöltő betonnal is jóval olcsóbb. Máshol azt is lehet, olvasni, hogy a betonház még erősebb akár melyik másik technikánál, tégla, ytong, könnyűszerkezet... Földrengésbiztos. Mikor zsalukő pincéket építenek az áthidalókat is megépítíik "házilag" zsaludeszkával alátámasztva, több betonvassal, Isotech-hez persze vegyük meg az áthidaló elemeket, és a koszorú elemeket, végzáró lapokat, ezek a kiegészítők minden rendszernél legalább annyiba kerülhetnek, mint maga a falazat. Így számolva még nagyobb árkülömbség jön ki. Precizen rakva a zsalukő belülről sem igényel vakolást, csak glettelést, mint az Isotech, de ugyan úgy ragaszthatunk rá gipszkartont is. Ekkor tehát a belső munkálatok a mindkét falazattal is közel azonosak. Akkor még mindíg nem értem, miért olyan drága az Isotech? 15+5cm hungarocelért elkérnek 12.000 Ft-os négyzetméter árat! Szerintem jelentősen túlárazták, akár mennyire is gyorsan építhető, azért ingyen azt se rakja össze senki. Félretéve a szubjektív érzéseket, drágán Isotechből nagyon jó a beton ház, olcsón zsalukőből nem??? A beton az beton eltekintve, hogy 15cm, 20cm, vagy 25cm vastag.

istvan62 2012-04-20 07:31

re: Házat zsalukőből?
 
A 20-as zsalukő úgy érzésből már megfelelőnek tűnik.
Abban egyetértünk, hogy a beton az mindenképpen beton. Szubjektív érzéseim arra vonatkoznak, hogy falazatba én csak kényszer helyzetben raknék betont, és nekem a PS anyagú LEGO rendszerek sem szimpatikusak.
Viszont ha a falazat zsalukőből épül, én inkább felvállalnám a falon kívüli szerelést, gipszkarton szárazvakolattal, vizes helyiségben pedig az előtét falat.

sbs 2012-04-21 17:23

re: Házat zsalukőből?
 
Nem tudom, én így 40 felett már meglehetősen a szokások és hagyományok rabja vagyok. Nekünk a 38-as porotherm külső szigetelés nélkül is jól működik. Nem mondom, hogy nem spórolhatnék kb évi 70-80e Forintot ha fent lenne a dryvit szigetelés is, de ha felteszem, jópár év mire megtérül.

Éppen ezért nekem a zsalukő és a beton elsősorban a ház alapját és a födémet jelképezi, nem építenék belőle falakat. Annak meg műszakilag kell utána járni pontosan, milyen minimális szélességű zsalukő kell a tartófalakhoz. Téglánál ez ugye 30 cm (a jó öreg B30-as), de szilárdságra ennek megfelelője lehet egy 20-25-ös zsalukő kiöntve betonnal. Viszont akkor a sávalapot és annak vasalását is másképpen kell méretezni az már egyszer biztos, hiszen a szerkezeti falak súlya biztos nagyobb lesz.

A villanyszerelés és egyéb gépészet szintén kérdéses, hiszen nálunk is szinte minden a falba van vésve, ezt jól át kell gondolni. Én is a gipszkarton szárazvakolatot javasolnám, a mögött minden elvezethető és még egy újabb hőszigetelő légréssel leszel gazdagabb. Itt is kérdéses a későbbi rögzítéstechnika (csillárok, karnisok) de az szerintem nem gáz annyira.

Szóval az első lépés, hogy pontosan megtudd a minimális és ésszerű zsalukő falvastagságot. Mondjuk elmehetsz a Leierhez is, ők gyártanak ilyet.

400volt.hu 2012-04-22 11:31

re: Házat zsalukőből?
 
Tisztelt Sds!

Lehet, hogy elnagyolva számolom, de a porotherm 30-as tégla tömege a gyári adatok szerint 15kg, négyzetméterenként kell belőle 16db. 15x16=240kg 1 m2 falazat.
Beton: 20cm-es fal 1m2-e 1mx1mx0,2m= 0,2m3 1 m3 beton 2000 kg,
akkor 1m2 fal 0,2x2000kg=400kg

15-ös betonfal (nem udom elég lenne-? 0,15x2000kg =300kg/m2

Falmagasság 2,6m lenne emelet, tűzfal nincs. Födém fából (könnyebb mint a beton, tetőborítás zsindelyből, könnyebb mint a cserép).
Szerintem így lehet nem is volna lényegesen nehezebb, mint egy normál tégla épület, beton födémmel.

2,6x400kg= 1040kg 1m alapra nehezető tömeg (csak a fal tömege).
Téglánál
2,6x270kg= 702kg
Kb így 40%-al nehezebb a betonfal, mint a tégla.
Igaz én paraszti ésszel számolok, nem vagyok se tervező, se statikus, de szerintem, nem kellhet ehhez lényegesen erősebb alap, mint téglafalhoz, és beton födémhez.

Ha pedig elég a 15cm akkor már közel azonos tömegű a téglafallal.

Mostani házam, 30-as phorotermből épül, 30x80cm mély alapra, beton födémmel +1 szint emelettel 2 tüzfallal, tatai cseréppel. Ha ezen épületnél számolgatnám az alapra nehezedő nyomást, szerintem lényegesen több jönne ki, mint a fentebb leírt zsalukőház alapjára, és 20 éve áll, nem reped, nem mozog, pedig nagy forgalmú főút mellett van.
Tégla falnál a fenti számok a falazóanyag tömegét nem tartalmazzák+1cm belső vakolatét. (zsalukőnél még lehet a belső vakolat se kell, csak glettelés 2-3mm vastagon. (tudom ezek már nem lényeges külömbségek, súlyban, de árban és munkadíjban igen)+1200 Ft/m2 vakolás munkadíjja.
Én még mindíg úgy érzem, hogy a skeptikusok csak a sok egy kaptafára épült panelház miatt tartanak a beton épülettől. Miért nem jó? Erős, tömege miatt jó a hőtároló képessége, szigetelve természetesen. Legalább olyan gyorsan haladós mint a tégla (nagyobbak az elemek), elkészíthetők az áthidalók is belőle, és ami a legfontossabb olcsó. Gépészet, és villamosság is kivitelezhető minimális véséssel aljazatbetonba és a padlástérbe.

400volt.hu 2012-04-22 17:05

re: Házat zsalukőből?
 
Tisztelt Sds!
Köszönöm a tippet, a Leier oldalát olvasgatva, még jobb megoldást találtam a zsalukő helyett. az FF20-as beton falazóelemet, plussz beton kitöltést és vasalást sem igényel, előg erős nekem 5 N/mm2 nyomószilárdságú. Négyzetméterenként csak 300 Ft-al több, de a kitöltő beton és vasalás nélkül összeségében még olcsóbb, mint a zsalukő. A lényeg azomban az összsúlyban van. 1m2 falazat az üregek miatt 234 kg, így már mindjárt a fele a téglafalnak, így akár az alapozáson is spórólhatok :-) . Gyártó szerint függőleges és vízszintes hornyok is könnyedén kialakíthatók benne. A légrések miatt a hőszigetelő képessége is jobb lehet, mint a zsalukő+beton kombináció, ezért lehet hogy a 20cm dryvit szigetelést is csökkenthetem 15cm-re, még 800 Ft/m2 megtakaríás :-). 180m2 falazatom lessz a téglafaltól idáig eljutva már spóroltam vagy 1,5millió Ft-ot. Már csak a tervezőmmel kell "megetettnem" ezeket a gondolatokat.

mihi 2014-08-23 17:44

re: Házat zsalukőből?
 
Tisztelt 400volt.hu!

Mi lett az építkezéssel? Milyen falazással valósult meg?

400volt.hu 2014-08-31 08:24

re: Házat zsalukőből?
 
Tavaly november óta bent lakunk az új házban. Leier FF20 beton falazóelemből épült. 20cm drivittal, padlófűtéssel, szellőztető rendszerrel. Külső munkák még vannak, térkövezés, szinezés, de jó lett a ház. Saját kivitelezéssel. Elektromos fűtés van, de már épül a kertben a naperőművem.

silverspike 2016-01-06 21:00

re: Házat zsalukőből?
 
Szia 440!
Nagyon megtetszett az építőanyag leírásod. ilyesmiben gondolkodok én is, de a tervezőm elhajt a fenébe az ötlettel. A tervben amiből építetted a házad ez a betonblokkos falazat szerepel? Azóta milyen tapasztalataid vannak a házzal kapcsolatban?

Előre is köszönöm a válaszodat!


A pontos idő 00:53 , a GMT +1 időzóna szerint.

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.3.2
Copyright © 2016 Építkezés Fórum