Építkezés Fórum

Építkezés Fórum (http://epitkezes.forum.hu/)
-   Milyen házat építsek? (http://epitkezes.forum.hu/milyen-hazat-epitsek/)
-   -   Könnyűszerkezetes épületek (http://epitkezes.forum.hu/milyen-hazat-epitsek/120-konnyuszerkezetes-epuletek.html)

corr 2012-04-29 17:12

re: Könnyűszerkezetes épületek
 
Én még új vagyok ezen a fórumon, de már régóta olvasgatom a hozzászólásokat, nagyon sok ötletet merítettem már a leírtakból.
Most én is szeretnék kérdezni/kérni.
Van egy 46 m2-es téglaépület, amir szeretnék felhúzni egy 35 m2-es faszerkezetes emeletet, eddig kismillió cikket elolvastam, azt hittem hogy hellyel-közzel képben vagyok a dologgal, de most elkezdtem rajzolni a tervet és rájöttem, ez kicsit bonyolultabb lesz, mint gondoltam.
Egy 10mx4,5m es épületre raknám rá, 7,9mx4,5m-es szerkezetet.
Ha valaki lenne kedves ennek a fajta épülettípusnak a technológiáját bővebben leírni, mint ahogy az interneten fellelhető, nagyon megköszönném (mint pl.:falszerkezet, padlózat, födém).
Tudom, hogy ez eléggé bonyolult kérés, de két kisgyermekem várja, hogy ezt a dolgot megoldjam.
Előre is köszönöm!

istvan62 2012-04-29 17:49

re: Könnyűszerkezetes épületek
 
A hozzászólásod alapján sajnos azt kell mondjam, hogy még bonyolultabb lesz, mint feltételezed. A könnyűszerkezetes technológiáról egy könyvet simán meg lehetne tölteni, fal-, födém-, tető rétegrendet pedig a neten is találhatsz. Néhány gyártó a honalapjára felteszi.
Én távolabb kezdeném. A leírt munka építési engedély köteles. Ehhez az építész tervezőn kívül szükséges a meglévő szerkezetek szakértői, és faanyagvédelmi vizsgálata. A tervezésnél a helyi építési szabályzathoz is igazodni kell, ami nem biztos, hogy lehetővé teszi a teljes emelet ráépítését (az építmény magasság mindenhol korlátozott) Az eddig leírtak már több ponton hozhatnak olyan eredményt ami alapján nem lehet egyszerű könnyűszerkezetes épületként kezelni azt, amit "ráteszünk".
Ezeken túlmenően a legtöbb hatóság már az építés felügyelet álláspontjához igazodva a könnyűszerkezetes épületet csak ÉME minősített rendszerből engedélyezi, ami annyit jelent, hogy nem egy ácsot kell keresni, hanem könnyűszerkezet gyártó vállalkozót, akinek minősített rendszere van. Innen kezdve pedig az lesz a kérdés, hogy az adott konkrét szerkezeti rendszert hogy lehet alkalmazni a meglévő épület adottságaihoz igazítva.
Mellesleg a közelmúltban volt egy hasonló tervezésünk, és ott az volt a tapasztalat, hogy a gyártók a ráépítési munkákat sokkal drágábban vállalják, mint az építtető az alap árak alapján feltételezte.

sbs 2012-04-29 19:12

re: Könnyűszerkezetes épületek
 
Corr,

"hagyományos" tetőtér beépítés szóba sem jöhet? :
- tető bontása
- födém ellenőrzése, erősítése (gondolom ez megvan nálad)
- lépcső tervezése / beépítése
- parapetfal építés, kb 1-1,5 m magasan)
- tetőszerkezet visszaépítés (amit lehet átmentesz, pl. cserepek)
- tetőtér beépítés, gipszkartonozás stb.

Persze sok mindent kihagytam, de nem tudom hogy miért is a fán gondolkozol. Te építetted a házat? Ismered a ház alapjait ? Elbírja az alap a ráépítést?

Istvánnak meg abban teljesen igaza van, mielőtt komolyan tervezel tudd meg hogy építhetsz-e rá és ha igen milyen feltételei vannak ennek: helyi építésügyi hatóság a polgármesteri hivatalban.

corr 2012-04-29 19:53

re: Könnyűszerkezetes épületek
 
Tetőteret nem lehet, mert lapostetős, már statikus nézte, csak annyi kell, hogy vasbeton pillért kell beépíteni és elvileg a téglát is elbírja, ennek ellenére én mégis fát szeretnék, ami persze könnyebb, gond nem lehet belőle, felfelé is lehet építeni. A téglát elvetettem, mert helyi viszonylatban kicsivel drágább mint a könnyűszerkezet, viszont azt már nem merném rárakatni jó szívvel, szóval alaperősítés kellene.
Szóval a koszorútól felfelé minden új lenne, ezért is kérdeztem, hogy hol ,kitől lehetne bővebb felvilágosítást kapni erről. Persze kérdeztem egy -két kivitelezőt, aztán meg naponta hívogattak, hogy akkor mikor kezdjünk neki.
Először körbenézegetek, számolgatok, majd ahhoz képest választomki, hogy ki csinálja meg.

istvan62 2012-04-29 21:16

re: Könnyűszerkezetes épületek
 
Azt javaslom, hogy a környéketeken keress egy kivitelezésben is jártas tervezőt, aki ismeri a helyi szabályozást, vagy a könnyűszerkezet gyártó tervezőjét, és kérj egy egyeztetési lehetőséget. Ha a helyi szabályzat nem engedi meg a teljes szintnyi magasítást, akkor valami érdekeset kell kitalálni szerkezetileg, hogy a térdfal magasítással ne legyenek állékonysági problémák.

hehahi20 2013-02-15 00:51

re: Könnyűszerkezetes épületek
 
Érdeklődnék, hogy érdemes-e egy 13 éves könnyűszerkezetes egyszintes családi házat megvenni? Padlófűtés+ Gázfűtés,+cserépkályha, 110 nm2, 1000nm2 telek.17,2 M.

Köszönöm!

djarni 2013-02-15 08:51

re: Könnyűszerkezetes épületek
 
Szerinted érdemes megvenni egy piros autót, ami 5 éves?

Kb. ezzel egyenértékű a kérdésed.

Maga az ár, telekkel együtt barátságosnak tűnik, de nyilván nem mindegy, hogy ki csinálta, hogyan és milyen állapotban van a ház, nyilván.

Nekem az is furcsa, hogy minek 3 (különböző) féle fűtési mód egy ilyen házba.

Üdv.: Arni

istvan62 2013-02-15 09:03

re: Könnyűszerkezetes épületek
 
Idézet:

djarni eredeti hozzászólása (Hozzászólás: 9249)
Szerinted érdemes megvenni egy piros autót, ami 5 éves?

Kb. ezzel egyenértékű a kérdésed.

...

Én is valami hasonlót akartam írni, csak azt tenném hozzá, hogy az sem mindegy, hogy Budapest, vagy Alsóborzasztó

dagadt 2013-02-15 09:29

re: Könnyűszerkezetes épületek
 
Kedves hehahi

Meg kéne tudni, hogy melyik cég építette, és, hogy milyen a falszerkezet. azok tudatában lehet mondani valamit.

djarni 2013-02-20 10:24

re: Könnyűszerkezetes épületek
 
Könnyűszerkezetes épületnél a váz megépítéséhez ugyebár 2 elterjedt mód van, a fa és a fém.

Itt felmerül bennem egy kérdés, de leginkább a fém kapcsán. Én mondjuk ezt választanám. De vajon milyen élettani és egyéb hatása lehet annak, ha egy fémhálóban élek? Olyanokra gondolok, mint például a földsugárzások, hartman sávok, feng shui, stb..

Van ilyen jellegű hatása annak, ha valaki ilyen épületben él?

Üdv.: Arni


A pontos idő 07:51 , a GMT +1 időzóna szerint.

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.3.2
Copyright © 2016 Építkezés Fórum