Építkezés Fórum   Hofstadter Tüzép Schiedel és Leier kémények - Hofstadter Építoanyag Centrum Kft. Szaniter - Hofstadter Építoanyag Centrum Kft. Nyílászárók - Hofstadter Kft. Beltéri ajtók - Áron Ház Kft. Mixerbeton - HODA Beton Kft. Lájkolj a Facebookon! Kövess a twitteren!

Vissza   Építkezés Fórum > Építkezés > Kivitelezési hibák
Súgó Közösség Naptár Mai hozzászólások Keresés

Válaszol
 
LinkBack Téma eszközök Megjelenítési módok
Régi 2011-05-11, 18:13   #11 (permalink)
Építész
 
istvan62 avatarja
 
Csatlakozott: 10-06-11
Hely: Budapest
Összes hozzászólás: 3.318
Kiosztott köszönetek: 46
Begyũjtött 826 köszönetet 768 hozzászólással
istvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtag
Üzenetküldés Skype™-on keresztül istvan62 részére
Alapbeállítás re: Áthidalók

A Leier katalógusában nem láttam egyértelműen leírva, hogy kisméretű téglát írna elő, és a ráfalazásnál kétféle falazat szilárdsághoz adja meg az áthidaló teherbírását. Ezzel együtt én csak a kisméretű téglás, vagy rábetonozásos változatot támogatom. Gondolj bele, hogy az áthidaló nyomott öve azt jelenti, hogy a teher hatására jelentkező hajlítás a ráfalazásban egy vízszintes összenyomó terhelést eredményez. Ha ezt hőszigetelő téglából rakod az kicsit olyan, mintha a falazatba a téglákat az oldalukra fordítva raknád.
Korábban háttér infóként hallottam egy olyan hírt, hogy a Wienerberger normál falazó elemekkel is minősíttetné az áthidalóját, de aztán erről néma csend.
Mellesleg felhívom figyelmedet, hogy az áthidaló teherbírási igényét nem csak a saját fesztávja határozza meg. Az sem mindegy, hogy egy oldalról egy 3,0 méteres fesztávú födém, vagy két oldalról két 6,0 méteres terhel rá. Négyszeres terhelés!
__________________
Mérnöki szolgáltatások álmai megvalósításához - http://www.csaladi-epitesziroda.hu/
istvan62 nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Régi 2011-05-11, 19:14   #12 (permalink)
Tag
 
Csatlakozott: 11-02-16
Hely: Tapolca
Összes hozzászólás: 84
Kiosztott köszönetek: 0
Begyũjtött 11 köszönetet 11 hozzászólással
Norbi01 Van már jó hozzászólása
Alapbeállítás re: Áthidalók

Természetesen mindenről van terv, kiviteli terv tartószerkezeti tervdokumentáció, kiviteli terv.
Csupán az nem derül ki nekem elég-e 1sor km.tégla ugyanis a sorok úgy jöttek ki hogy áthidaló fölé vagy1 sor vagy 4 sor kerülne.
A szükségességét értem és egyet is értek csak elég-e 1sor ez sehonnan nem derül ki.
Komoly gerendák vannak az épületben amiken nem gondolkozom el így megzsaluzzuk betonozzuk és ok pedig nem kicsik 3.5m 1db; 3m 2db fafödémes házikó ezeken nyugszik a födém.
Norbi01 nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Régi 2011-05-11, 19:52   #13 (permalink)
Építész
 
istvan62 avatarja
 
Csatlakozott: 10-06-11
Hely: Budapest
Összes hozzászólás: 3.318
Kiosztott köszönetek: 46
Begyũjtött 826 köszönetet 768 hozzászólással
istvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtag
Üzenetküldés Skype™-on keresztül istvan62 részére
Alapbeállítás re: Áthidalók

Elnézést, nem voltam egyértelmű: amiről beszéltem, az a teljes szükséges szerkezeti magasságra vonatkozik, ami az áthidaló aljától, a ráfalazás - koszorú tetejéig értendő. Ez a szükséges magasság a méretezési táblázat szerint a terheléstől függően 19,6 cm, és 69,6 cm között változik. Egyébként ha van statikus terv, akkor abban meg kell határozni a ráfalazás módját, illetve ha csak kisméretű tégla ráfalazás van meghatározva, akkor a teljes fölötte lévő falazat abból készítendő
__________________
Mérnöki szolgáltatások álmai megvalósításához - http://www.csaladi-epitesziroda.hu/
istvan62 nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Régi 2011-05-13, 01:25   #14 (permalink)
Új tag
 
Csatlakozott: 11-05-11
Összes hozzászólás: 3
Kiosztott köszönetek: 3
Begyũjtött 0 köszönetet 0 hozzászólással
zsolt123 Van már jó hozzászólása
Alapbeállítás re: Áthidalók

Kedves István, köszönöm a gyors választ. Az a helyzet, hogy a meglévő 30-as Porotherm falba lenne kivágva egy 90-es ajtónyílás. Az áthidalók megvannak már (125-ös A12), fölötte a monolit födémig még van vagy 80 cm (két sor tégla + 30 cm-es koszorú). Eredetileg arra gondoltam, hogy egyrészt megerősítem az áthidalókat 12-es vasalással + C30 kiöntéssel (a kerámia hőszigetelő nyílásban, mert az nem kell, belső falról van szó), és fölé húzok még 8-10 cm betont 12-es betonvasakkal bevasalva. Ez szerintem így statikailag elegendő lenne (nem nagy a nyílás, a monolit födém és a koszorú miatt elég jól átboltozódik a terhelés), csak azt nem tudom, hogy technikailag hogyan lehet megvalósítani a betonozást úgy, hogy kitöltse a teljes kibontott térrészt. Vagy ne töltsem ki teljesen, hanem utólag rakjak be kisméretű téglából vágott ékeket? Esetleg acéllemezeket? Értem én, hogy ki kell rendesen ékelni, csak a módját nem tudom.

Az is megfordult még a fejemben, hogy élére állítom az A12-ket, mert úgy több fér el belőlük egymás mellett, de erre nem találtam sehol méretezést.
zsolt123 nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Régi 2011-05-13, 07:19   #15 (permalink)
Építész
 
istvan62 avatarja
 
Csatlakozott: 10-06-11
Hely: Budapest
Összes hozzászólás: 3.318
Kiosztott köszönetek: 46
Begyũjtött 826 köszönetet 768 hozzászólással
istvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtag
Üzenetküldés Skype™-on keresztül istvan62 részére
Alapbeállítás re: Áthidalók

Kezdem a végén: Az élére állított A12-t semmiképp nem javaslom. Erre a kialakításra azért nem találsz méretezést, mert nem erre van kitalálva. Az logikus, hogy élére állítva az áthidaló magában merevebb lenne, de ez az áthidaló a ráfalazással együtt dolgozik, és úgy már szerintem gond lenne az együttműködéssel, szóval azt is elképzelhetőnek tartom, hogy a végeredmény gyengébb lenne (Ez egy érdekes méretezés elméleti probléma lehet!)
Ha a rábetonozást csinálod, akkor vasat nem szükséges rakni bele, bár azzal kárt nem csinálsz.
Az is igaz, hogy 90 cm szélességnél, 80 cm magasan már működik az átboltozódás.
Én azt csinálnám, hogy az áthidaló mérete fölött még ~ 15-17 cm magasan bontanék - nem szükséges, hogy a Porotherm sorral találkozzon, és két sor km téglával falaznék rá. A második sort olyan habarcs mennyiséggel kell behelyezni, hogy kitöltse a hézagot.
__________________
Mérnöki szolgáltatások álmai megvalósításához - http://www.csaladi-epitesziroda.hu/
istvan62 nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Hálásak a hozzászólás írójának
sbs (2011-05-13), zsolt123 (2011-05-13)
Régi 2011-05-13, 09:03   #16 (permalink)
sbs
Könyörtelen tereprendező :-)
 
sbs avatarja
 
Csatlakozott: 10-05-03
Hely: Tárnok-Budapest
Összes hozzászólás: 1.594
Kiosztott köszönetek: 542
Begyũjtött 191 köszönetet 170 hozzászólással
sbs Rendkívül híres fórumtagsbs Rendkívül híres fórumtagsbs Rendkívül híres fórumtagsbs Rendkívül híres fórumtagsbs Rendkívül híres fórumtagsbs Rendkívül híres fórumtagsbs Rendkívül híres fórumtagsbs Rendkívül híres fórumtagsbs Rendkívül híres fórumtag
Alapbeállítás re: Áthidalók

Csatlakozom Istvánhoz, hasonló megoldást már mi is csináltunk: Áthidaló + kisméretű tömör tégla. Ennél több nem kell. A betonozást is feleslegesnek tartom.
Az áthidalókat semmiképp se fordítsd élére, hiszen a benne lévő vasalat és a szerkezet is a "normál irányú" nyomásra van méretezve, esetleg előfeszítve még ha nem is látszik rajta.
__________________
Az építkezés egy nagy kaland!
Olasz kémények képgalériája 2012: www.kemenyek.info
sbs nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Hálásak a hozzászólás írójának:
zsolt123 (2011-05-13)
Régi 2011-05-13, 21:49   #17 (permalink)
Új tag
 
Csatlakozott: 11-05-11
Összes hozzászólás: 3
Kiosztott köszönetek: 3
Begyũjtött 0 köszönetet 0 hozzászólással
zsolt123 Van már jó hozzászólása
Alapbeállítás re: Áthidalók

Köszönöm szépen a válaszokat!
zsolt123 nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Régi 2011-05-31, 20:34   #18 (permalink)
Új tag
 
Csatlakozott: 11-05-31
Összes hozzászólás: 5
Kiosztott köszönetek: 1
Begyũjtött 0 köszönetet 0 hozzászólással
Laja79 Van már jó hozzászólása
Alapbeállítás re: Áthidalók

Kedves Szakemberek!

A témát olvasva sok jó információt találtam, amit én is nagyon köszönök! Azért a kérdések körét tovább bővíteném:

Utólagos nyílászáró kialakításánál, amennyiben már teherbíró acélgerendát építenek be áthidalóként úgy halottam, hogy az ilyen megoldás veszélye lehet az ablakkeret utólagos deformálódása, mivel az acél nem olyan jó áthidaló. Igaz lehet ez?

A választ előre is köszönöm.
Laja79 nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Régi 2011-05-31, 21:06   #19 (permalink)
Építész
 
istvan62 avatarja
 
Csatlakozott: 10-06-11
Hely: Budapest
Összes hozzászólás: 3.318
Kiosztott köszönetek: 46
Begyũjtött 826 köszönetet 768 hozzászólással
istvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtag
Üzenetküldés Skype™-on keresztül istvan62 részére
Alapbeállítás re: Áthidalók

Ez így általánosságban eltúlzott dolog. Az igaz, hogy általában az acél szerkezetek rugalmasabbak, ezért nagyobb lehajlás is előfordulhat, viszont a statikai méretezés nem csak a teherbírásról szól, a szabályzatok a lehajlást is behatárolják. Egy szélesebb ablak esetében is ~ 1 mm nagyságrendről beszélünk. Ehhez tegyük hozzá azt is, hogy amikor az ablakot beépítjük, akkor a gerenda már terhelt állapotban van, tehát a megengedett max lehajlás legnagyobb részét már megkapta
__________________
Mérnöki szolgáltatások álmai megvalósításához - http://www.csaladi-epitesziroda.hu/
istvan62 nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Régi 2011-06-16, 00:38   #20 (permalink)
Új tag
 
Csatlakozott: 11-05-31
Összes hozzászólás: 5
Kiosztott köszönetek: 1
Begyũjtött 0 köszönetet 0 hozzászólással
Laja79 Van már jó hozzászólása
Alapbeállítás re: Áthidalók

Köszönöm szépen a választ.
Laja79 nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Válaszol

Címkék
athidaló, áthidaló méretezés, nyomott őv, porotherm a10, porotherm a12


Hozzászólás szabályai
Új témákat nem hozhatsz létre
Válaszokat nem küldhetsz
Fájlokat nem csatolhatsz
A hozzászólásaidat nem módosíthatod

BB code : bekapcsolva
Pofik bekapcsolva
Az [IMG] kód bekapcsolva
A HTML kód kikapcsolva
Trackbacks are bekapcsolva
Pingbacks are bekapcsolva
Refbacks are bekapcsolva



A pontos idő 12:21 , a GMT +1 időzóna szerint.


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.3.2
Copyright © 2016 Építkezés Fórum