Építkezés Fórum

Építkezés Fórum (http://epitkezes.forum.hu/)
-   Kertkapcsolat - terasz, előtető (http://epitkezes.forum.hu/kertkapcsolat-terasz-eloteto/)
-   -   Fa teraszburkolat (http://epitkezes.forum.hu/kertkapcsolat-terasz-eloteto/926-fa-teraszburkolat.html)

istvan62 2012-09-09 10:48

Fa teraszburkolat
 
Kedves Zsuzsa!

Elméletben régóta foglalkoztat egy műszaki kérdés, de most a gyakorlatban szembesülök vele.
Terjednek a különböző szabadtéri faburkolatok. Ezek részben valamilyen műanyaggal telítettek, de van olyan is ami a természetes állapothoz közelebb áll (pl:thermowood) Engem inkább az utóbbiak érdekelnek, szeretem a természetes dolgokat. Ez idáig a terasz burkolata. Előfordulnak viszont olyan helyzetek, amikor egy lakott tér fölötti födémen alakítunk ki teraszt, és ide kellene faburkolatot fektetni. A helyzet különlegessége, hogy itt a födémen vízszigetelést, és hőszigetelést is ki kell alakítani.
http://kepfeltoltes.hu/120909/terasz...toltes.hu_.jpg
Ebben az esetben, ha az egyéb burkolatokból indulok ki, akkor (vázlatosan) a következő a rétegrend:
  • burkolat
  • aljzatbeton
  • hőszigetelés
  • szivárgó
  • vízszigetelés
  • födém
A faburkolatot kültérben ragasztott kivitelben nem tartom szerencsésnek, és a forgalmazó is párnafára csavarozást javasol. Így viszont a párnafát az aljzatbetonra, vagy betonba kell helyezni, így nem csak érintkezik a betonnal, hanem csapadékot is kap, ami megáll mellette / közte. A párnafát minimum egy bonomit kenéssel megvédeném, három, vagy négy oldalán, de nem vagyok biztos benne, hogy ez így faanyagvédelmi szempontból megfelelő. Ha nem szerencsés, akkor a másik irány az lehet, hogy a betont kihagyjuk a rétegrendből, és egy kavics rétegbe fektetjük a párnafát, ami jobb átszellőzést, és száradást eredményez, viszont a mai kivitelezőknek nem annyira megszokott, ezért a részletekre jobban kell figyelni.

Zsuzsa 2012-09-09 13:36

re: Fa teraszburkolat
 
Kedves István!
Köszönöm ezt a száp kérdést, lehet gondolkodni.
1.Minden laÚr postető legalapvetőbb gondja a VÍZ elleni szigetelés.A fő meghibásodási forrás ez, mert ezt látom elsődleges meghibásodási lehetőségnek.
2. kezdjük a fafödém falra felfekvő végeivel:Ha szerencsénk van és a Fellegi Úr árusítja az impra Sanol F favédőszert, akkor ezt kéne a falra felfekvő végekre kenni, mert ez szerves oldószeres, ez azt jelenti, hogy víztől nem mosódik ki a hatóanyaga.
Ha nincs szerncsénk, akkor neki lehet állni otthon készíteni favédőszert:
szerezni Bonobit S, vagy H -t egy dobozzal, egy pár liter lakkbenzint és 1 liter lakkbenzinbe 2-3 evőkanál Bonobitot fel kell oldani, szerencsére hidegen fog oldódni, és ezt tenném afödémgerenda falra felfekvő végére.A falazatban persze 1-2 réteg kátránypapírba be lehet még tekercselni, régen ezt nagyon szépen gondosan tudták hogyan kell.
Itt aztán jöhet mindenféle szigetelés, én bár nem vagyok építész, de 2 réteg beton közé még megkockáztatnék egy teknő szigetelést is, biztos, ami biztos alapon.
Én a 2 réteg betont + közötte a szigetelést jobbnak tartom, mind egy réteg vastag betont.

Utána betonra valami aljzatkiegyenlítő réteget szoktak letenni.Erre bátran lehet majd a fafelületet fektetni.

A fafelületre: hát itt rendszereket kéne keresni és kiválasztani, ilyenre gondolok, mint a Xylamon-Xyladecor rendszer.Kicsit más a Lazurán lenolajkence-Lazurán Univerzális favédő rendszer

Tikkurila Valti primer lenolajos alapozó+ Tikkurila Valti Extra Ec Védőlazur.

Lehet látni atendenciát a felső faréteggel kapcsolatban:

1.lenolajos telítés a víztaszítás miatt
2.uv elleni védelem, a lazur miatt matt, vagy fényes, kopásálló, stb.
Azt azért el kell mondani, hogy a kültéri faanyagot évente, kétévente kenegetni kell.
Aki ezt magára veszi, az szánjon rá időt, pénzt.

Felülre ne tegyünk sódert mert a víz lefolyik mint a szitán.
A felső faanyagot lenolajkencébe be kéne áztatni, legalább 3x egymásután, 10-15 percekre. Ez vízpergető réteg lesz legalább.A főfalak mellett 2 cm rést is érdemes biztosítani a tágulás miatt.Ha kis hengerkéket, vagy kockákat tesznek le nyitott hézaggal kell.Hézagkitöltőnek meg, hogy mit, hát ez is egy jó kérdés???Legyen fagyálló, ne mosódjon ki, de nem egyszerű a dolog.

istvan62 2012-09-09 15:02

re: Fa teraszburkolat
 
Köszönöm a gyors választ, de egy kicsit másra gondoltam. A födém vasbeton, csak a burkolat fa. A rétegrendek amikről beszéltem kb ilyenek lennének:

http://kepfeltoltes.hu/120909/terasz...toltes.hu_.jpg
A párnafa szempontjából az alsót (kavicságyas) szerencsésebbnek gondolom, de kevésbé bízom abban, hogy annak a fától független részleteit megfelelően fogják kivitelezni.

Zsuzsa 2012-09-09 15:11

re: Fa teraszburkolat
 
A betonba is lehet rézgálicot tenni 1 köbméterbe 10 kg-ot , akkor a fa nem korhad el benne.
A PÁRNAFA VÉDŐKEZELÉSÉRE akármelyik szituációban az impra Sanol F kellene .Ha ezt nem hoznak be az országba, akkor lehet a Bonobitos lakkbenzines favédőszer, ez halványbarna kátrányos anyag, víztaszító lesz tőle a faanyag.

A felső burkolatra valamelyik rendszert ajánlott tenni.

Elnézést, de teljesen mást moziztam le magamban a leírtak alapján.

Zsuzsa 2012-10-10 11:18

re: Fa teraszburkolat
 
Thermory Quick-Deck Mosaic - hőkezelt fenyő teraszburkolat


Alapanyag:
Méret:
Profil:

Rögzítés:
Tulajdonságok:

Képek: 210C°-on kezelt északi erdeifenyő
31x199x595/795mm
sima járófelület, a lamellák műanyag hordozóhoz vannak csavarozva amelyek egymáshoz rögzíthetők
nem igényel párnafát, egyszerűen lerakható, felszedhető
Időjárás állóság 3. osztály, nem reped nem vetemedik, alak és mérettartó.
Kép1


Ár: 10 500 Ft/m2+Áfa

Ezt most találtam, mint kültéri burkolat.


A pontos idő 18:16 , a GMT +1 időzóna szerint.

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.3.2
Copyright © 2016 Építkezés Fórum