Építkezés Fórum

Építkezés Fórum (http://epitkezes.forum.hu/)
-   Kertkapcsolat - terasz, előtető (http://epitkezes.forum.hu/kertkapcsolat-terasz-eloteto/)
-   -   Terasz betonból (http://epitkezes.forum.hu/kertkapcsolat-terasz-eloteto/695-terasz-betonbol.html)

csaba69 2012-02-18 12:03

Terasz betonból
 
ÜDV!
Teraszt akarok épiteni családi házhoz. 5mx2,5mx0,85m lenne. A ház alapja 5m,ami a terasz hátsó oldala lenne. Zsalukővel szeretném a 85cm-t felhuzni, a 2,5m valamint az 5m falat. A belsejét nem akarom betölteni földdel vasbetont akarok rá. Tanácsot szeretnék kérni ennek kivitelezéséhez.

Feri67 2012-02-18 15:30

re: Terasz betonból
 
Csaba69!
A teraszod szakszerű kivitelezése a következő:
Oldalai 2x2.5fm hosszú oldala 5fm. Összesen 10fm. Magassága0.85m
Az alapot kikel szedni talajtól függően 65-90 cm mélyen. az alap oldalait kikel takarítani függőlegesen, elvágólag. a legömbölyített alap oldalak, aljak nem megengedettek, mivel rontják az alap teherbíró képességét, statikáját.
Én általában a biztosra megyek igy a sarkokon. illetve a hosszúság középpontján még pont alapot is szedek cca:20cm. /Lapát szélességet, lapát mélységet/
A földet a bebetonozandó placcra lapátolom.
A betonozás mindig sóder betonnal történik. Most nem számolom ki neked a normát mert te is kitudod számolni. A norma a következő: 1m3 sóder/ 330kg cement
A betonozást a föld felszíne alatt vízmértékkel elhúzva, tömörítve fejezem be. Lustaságomra tekintve ezt is neked kell kiszámolni, hogy mennyivel.
Az oldalfalakat 30as zsalukővel építem. A végleges magasságból vonj le 10-12cm-ert.
Felfalazod az oldalfalakat, minden sort befúrsz az alapba 10-12-es periodikus vassal, tüskével.Mérete cca35-40cm, befúrás mélysége cca10-15cm fúróhegytől függően.
A zsaluzó követ minden sorban függőlegesen a zsalukő magasságának a másfélszersének a méretétől betüskézem. Minden idomba egyet. Az idomok füleit letöröm kalapáccsal és az elembe helyezem. Futóra is bevasalom periodikus vassal 0.8-10 átmérőüvel. A sarkokon hajtani szoktam fület cca:30 cm-ert, mert . A hosszú viszintes szálakat kötöző dróttal erősítem a sarokhoz.
A zsalukő falazat végleges magassága a végleges magasság alatt 12-15cm-el legyen.
Most jön a keletkezett üres tér feltöltése. A feltöltés történhet földel, építési törmelékkel
murvával, sóderrel.
Fontos,hogy a feltöltés a falazat széle alatt minimum 10cm-el be legyen fejezve.
Ezt a réteget békával, döngölővel betömörítem vízszintesen.
Nem lapvibrátorral!!!
Erre a rétegre kerül a falazat széléig egy szivárgó réteg 10-12 cm vastagságban, murva vagy sóder. Szintén bebékázva, tömörítve!
Ezután jön a zsaluzás. Körben magasságra figyelve kikarózva, kitámasztva a kifelé lejtésre figyelve. Ekkora távnál kb fél víz elég.
Jöhet a beton a már ismertetett keverési arányban. Az anyag sürűsége inkább keményebb mint hígabb, mert a hígabb kirepedezhet ami minőség romláshoz, felfagyáshoz
porláshoz vezet.
Régen cementporral megszokták hinteni mikor a vizet feldolgozták a felszínre lécezéssel, majd elglettelték a felületen. Én már nem csinálom mert a mai cementek ehez silányak,
felporlanak a legnagyobb jó szándék ellenére is.
Remélem segítettem valamit, ha igen én köszönöm: Feri67
Ha kérdésed van még tedd fel bátran!

istvan62 2012-02-18 16:24

re: Terasz betonból
 
Azt írod, hogy a belsejét nem akarod földdel feltölteni. Ha ezt pincének akarod használni, akkor alatta ki kell mélyíteni, és egészen más szerkezetet kell kialakítani. Ha nem akarod pincének, akkor viszont rengeteg faanyag kell bennmaradó zsaluzatnak.

Feri67 2012-02-18 17:40

re: Terasz betonból
 
Bruttó 85cm-10 cm beton terasz alá? Biztos nem pince, inkább magas lábazat.

istvan62 2012-02-18 19:26

re: Terasz betonból
 
Én is épp erre gondoltam, de akkor miért nem lehet betölteni, és minek a vb? Jöttek már hozzám azzal, hogy utána majd egy kicsit kimélyítik, és az lesz a pince.

sbs 2012-02-18 20:40

re: Terasz betonból
 
Egyenlőre nekem sem világos, hogy miért nem töltöd fel. Eleve sok föld kikerül az alapból. Nálam az 5m x 3m-es vasbeton teraszom 1 sor zsalukő magasan van, és 20-as zsalukővel van körbe megépítve. 10 cm-es beton van a tetején és padlólappal burkolt. Lejjebb van mint a nappali, így EGY lépcsőfokot kell lelépni. amikor kimegyek.

Ha nem akarod 85 magasan hozni, készíthetsz egy szép félköríves lépcsőt is a teraszkijárathoz, akár 2 lécsőfokot is, így nem lesz magasan a járófelület.. Én sokkal jobban szeretem az alacsony teraszt, mert könnyű kilépni a kertbe és ez tavasztól őszig nagyon hasznos tud lenni.

Viszont kimaradt, hogy az épület falához is hozzá kell rögzítened a betont, én 10-15 cm-ként kb 10cm-t kiálló betonvasakat tennék be. A fedbetonba ami meg kb 10cm, én biztos beletennék egy vashálót, amit a zsalukövek vasalatához kötnék be és a ház falához.

csaba69 2012-02-19 17:13

re: Terasz betonból
 
Csatolások: 1
Köszi a hozzászólásokat. Nem gondoltam,hogy ennyi választ kapok.Kis magyarázattal tartozom.Felraktam képet a helyről ahova a teraszt szeretném. Mint látjátok bal oldalon van egy kis ajtó az alapban. Nos ott pince van,ezért nem akarom teletölteni a terasz alapját.A kép jobb oldalán lévő fal sarkáig menne a terasz,ami 2,5m. Zsalukőből tehát egy 2,5m és egy 5m falat kell épitenem. Azt még nem tudom,hogy a lent lévő pincémhez mélyítsem-e a teraszt ,de valami lejárót kell hagynom a pincéhez. Persze a bejárati ajtónál lépcső van ,a ház falánál járda,ami legalább 20cm. Ezeket mind fel kéne törni,ha mélyíteni szeretném a terasz alatti részt.
Előre is köszönöm a megoldásokat.

csaba69 2012-02-19 17:27

re: Terasz betonból
 
Csatolások: 1
Bocsi a képet felraktam újból mert kicsi lett előzőleg.

istvan62 2012-02-19 19:03

re: Terasz betonból
 
Ha kialakítod a pince lejáratot akkor ott a pince padlóig ki kell mélyítened e terasz alatti közlekedőt, ez még több talaj kitermelését jelenti. Így viszont méginkább megfontolandó, hogy a terasz többi részén feltöltsd, annyival kevesebbet kell elszállítani. Hacsak nem akarod megnövelni a pince tároló területet. Az pedig logikus, hogy ahol a talajt lemélyíted, mellette a zsalukövet, és az alapot is ennek megfelelő mélységgel kell elkészíteni.

Az elrendezés részleteit egyébként a környezet alaposabb funkcionális ismerete alapján lenne érdemes kidolgozni. Nem szeretném a dolgot túllihegni, de igazából ez egy kisebb tervezési feladat. A kép csak egy kis kiragadott részlet az épületből, és környezetéből. Ez alapján ötletelni lehet, de itt igazából az lenne az érdekes, hogy ti hogyan, és mire használnátok az épületnek ezt a részletét.

sbs 2012-02-19 22:58

re: Terasz betonból
 
Hát igen, minden épület más (kivéve a típusterveket:D), mindenestre a mi teraszunk így néz ki, hogy mutassam is mire gondoltam: 22 – Fa előtető | Családi ház építés de látom ez nálatok már nem működik.

Mindenesetre alaposan meg kell fontolni ezt a dolgot, ahogy István javasolja...


A pontos idő 04:40 , a GMT +1 időzóna szerint.

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.3.2
Copyright © 2016 Építkezés Fórum