Építkezés Fórum

Építkezés Fórum (http://epitkezes.forum.hu/)
-   Kertkapcsolat - terasz, előtető (http://epitkezes.forum.hu/kertkapcsolat-terasz-eloteto/)
-   -   Loggia beépítése (http://epitkezes.forum.hu/kertkapcsolat-terasz-eloteto/1054-loggia-beepitese.html)

sbs 2013-03-07 09:57

Loggia beépítése
 
Egy igen izgalmas témát vetett fel az egyik kedves fórumozó:

"Tanulmányozom a fórumot, és keresgélem a loggia beépítés előírásait, lehetőségeit! Az új törvény szerint mit is kellene csinálnom?

Az elmúlt évben a hatóságtól érdeklődtem, és kaptam egy olyan tájékoztató levelet, ami számomra Kínai! Inkább fenyegetésről szól,nem tanácsadásról.

Ennyire bűnös dolog lenne a loggia beépítés gondolata a XXI. században a társasházban. Közösség ellenes magatartás? A szomszéd hozzájárulása, beleegyező nyilatkozata?Tíz lakásból 6-an eladnák a lakásukat, 3 albérlőzik, 1 devizahiteles és kiköltöztek,üres(elváltak), 2 lakva árulja évek óta, eredménytelenül.

Itt egységes homlokzati képről ábrándozni nehéz lenne.
A létező összes energetikai probléma megvalósult az 1980-ban épült házunkon, tipikus esete , hogy nem szabad építkezni. 33 éve erre adtak engedélyt, és lakhatási engedélyt.Tíz éve szeretném a 2 db loggiámat (2x5,25 m) beüvegezni, lezárni.Eddig nem sikerült!Megköszönöm szíves szakmai javaslatát-tapasztalatát loggia beépítés ügyében."


Nos magam részéről, mnt lakótelepi lakás tulajdonos, csak annyit tennék hozzá, hogy tudomásom szerint már NEM engedélyezik (legalábbis nálunk) a terasz/loggia beépítését.

Viszont nekünk van ilyen, azaz már a vásárláskor be volt építve. A történetéről meg annyit tudok, hogy réges-régen 2 tulajjal előttünk egy vállalkozó beépítette, valószínűleg akkor még engedéllyel.

Mit mondjak..... ritka ronda a miénk, de hozzányúlni nem akarunk, mert hasznos. Hasznosabb mint egy nyitott terasz az biztos. Próbáljuk akkor körüljárni, a lehetőségeket, ki mit tud, lát és tapasztal.

istvan62 2013-03-07 10:28

re: Loggia beépítése
 
Elsősorban arra kell felhívnom a figyelmet, amit máshol már említettem, hogy amit idáig az építési engedéllyel kapcsolatban beszéltünk, azt mindenki felejtse el. Tavaly november 08.-án jött ki a 312/2012 Korm rendelet, az új építésügyi eljárási rendelet. Ennek megfelelően a tavaly kiadott tájékoztató levél hatályát vesztette. (Az elvi tartalma, az önkormányzat hozzáállása ettől még lehet változatlan)
A jelen helyzet szerint az építési engedéyl nélkül végezhető tevékenységek listáját a rendelet 1. melléklete tartalmazza. Ez alapján a loggia beépítése (néhány kivételtől eltekintve) nem építési engedély köteles.
A helyzet azért nem ennyire egyszerű. A rendelet alkotó az engedélyezési eljárás különböző egyszerűsített formáit eltörölte az építésügyi hatósági eljárások közül, viszont megjelent a polgármesteri hatáskörbe tartozó városképvédelmi bejelentési eljárás. Ennek a tartalmát, és hatályát viszont minden esetben a helyi önkormányzat határozza meg.
A végkövetkeztetés tehát, hogy ismételten meg kell kérdezni a helyi hatóságot, és ők mondják meg, hogy mit lehet.

Loggi 2013-03-07 19:25

re: Loggia beépítése
 
Üdvözlök Minden Fórumozót! Loggi

Köszönöm a segítséget a feltevésben, és a szakmai hozzászólást is. Még ismerkedem a Fórummal, annak lehetőségeivel, a segítség is jól jött.Várom a további hozzászólásokat, kérdéseket,tapasztalatokat, észrevételeket.

Loggi 2013-03-08 03:48

re: Loggia beépítése
 
T.SBS!
Hogy érted, hogy már nem engedélyezik?Nem engedélyköteles, vagy egyáltalán NEM engedik?Panel épületnél előfordulhat az utóbbi is?
A ritka ronda, mit is jelent? Anyagát, kivitelezését, vagy formáját, megjelenését, vagy a jelenlegi állapotát érted alatta?Netán kilóg a sorból egyediségével?A hasznosságát részleteznéd egy kicsit? Por, zaj, hőmérséklet, fűtésköltség,hüsölés,tárolás,tartózkodás, virágok,stb.
Nálam nem panelról van szó, egyedi többszintes10 lakásos th.

Loggi 2013-03-10 13:39

re: Loggia beépítése
 
Kedves István62!

Köszönöm az írottakat! Én is arra gondoltam, hogy újra kell tájékoztatást kérjek. Egyébként az osztásrendet, és a nyílásméretet nem változtathatom meg, ezt értelmeztem a hatósági tájékoztatóból, talán így meg is csinálható lenne? Mellette fel van sorolva egy csomó jogszabály, főleg arra az esetre, ha eltérnék a jelenlegi állapottól. Akkor engedélyköteles lenne, terv, és a társak hozzájárulása is 75 %-ban kellene. Ez utóbbi a legkérdésesebb jelen esetben? Van itt már fa, MÜablak és hatos osztás helyett 4-es, és + falazat is, az eredeti faltól-falig helyett.
Ami elbizonytalanít, hogy az ügyintéző nem hajlandó részletekről beszélni,tárgyalni, és legfőképpen, hogy a "Tájékoztatóval" egyidejüleg küldött egy bontási határozatot is a helyszínelés eredménye képpen, az oldalfal hőszigetelése átnyúlik a szomszéd telekre, és ez túlépízkezésnek minősül! 32 éve zárt beépítésűnek van minősítve, eszük ágába sincs beépíteni !Én ezt megfellebbeztem, várom a másodfokú határozatot.
A loggia egyébként a terasz fogalomkörébe sorolható? Nekem nem volt egészen egyértelmű az engedély nélküli munkáknál ez a dolog!

sbs 2013-03-10 15:18

re: Loggia beépítése
 
Idézet:

Loggi eredeti hozzászólása (Hozzászólás: 9457)
T.SBS!
Hogy érted, hogy már nem engedélyezik?Nem engedélyköteles, vagy egyáltalán NEM engedik?Panel épületnél előfordulhat az utóbbi is?
A ritka ronda, mit is jelent? Anyagát, kivitelezését, vagy formáját, megjelenését, vagy a jelenlegi állapotát érted alatta?Netán kilóg a sorból egyediségével?A hasznosságát részleteznéd egy kicsit? Por, zaj, hőmérséklet, fűtésköltség,hüsölés,tárolás,tartózkodás, virágok,stb.
Nálam nem panelról van szó, egyedi többszintes10 lakásos th.

Tudomásom szerint a lakótelepen a helyi önkormányzat nem engedi.
Panel épületről van szó.
Ez egy régi fémszerkezet, amiben hálós vasalt ablaküveg van. Én biztos nem tettem volna be ilyet. a közepén nyitható ablakokkal (az is fémkeretes).
Hasznos, mert nem esik be az eső, a hó, nem fúj át rajta a szél, ezért mindent lehet tárolni aminek a fagy nem árt. Por sincs természetesen. Maximálisan hasznos, csak csúnya. Mivel a nappali előtti ablaksor előtt van nem kevésbé hasznos a hőszigetelés szempontjából sem.

Loggi 2013-03-10 15:54

re: Loggia beépítése
 
T.SBS!
Köszönöm a válaszodat és a segítségedet.Kicsit bonyolult még nekem a kapcsolattartás, próbálkozom. Az Ablakosok is bizonytalanok, és sok a mende-monda is! Nem egyértelmű a szabályozás, pedig annak kellene lennie ,Nagyon! Volt energetikusként szemlélni, átélni,vitatkozni, tűrni egy ilyen egyértelmű dolgot nagyon nehéz!A Műanyag tokos -hőszigüveges nyílászárók, és a stadur betétek nagyszerűen szolgálják ezt a feladatot, és órák alatt telepíthetők.A korábbiakban nem volt ilyen nagyszerű lehetőség.A felújításoknak része kellene legyen, előkelő helyen a loggiák beépítése, árnyékolása!

Loggi 2013-03-23 15:45

re: Loggia beépítése
 
18 C-fok hőmérséklet a beüvegezett loggián 6 C-fok külső hőmérséklet mellett a mai napon! Itt fűtés a napsütésen kívül semmi, ajtóval lezárt 20 légköbméter térfogata van.DK-i tájolású.
A lakás lakatlan, üres, és 14 C-fokra temperált a nappali.A többi helyiség hőmérséklete 12-16- fok között változik, a tájolás, és a szintbeli különbözetek miatt.A fűtetlen külső felület 98 négyzetméterről 84 -re csökkent, azaz 14 négyzetméterrel kevesebbet érintenek az időjárás viszontagságai, a padozatot, és a födém felületet még nem is vettem figyelembe, ami jelen esetben + 6, azaz összesen 20 négyzetméter külső homlokzati felület csökkenést jelent. A hosszanti oldalfalak a szomszédokkal határosak, ezek fűtöttek.Közel 20 %-os a veszteséges felület csökkenése így.Szabadon álló, magánházaknál a homlokzati felület ettől nagyobb, még loggia nélkül is.
Fennti beépítés engedély nélkül készült ,telek belsőn, nem utcafronton. Azt kell mondani, hogy már nagyon régen , 10 évnél sokkal régebben készült! Üdv. Loggi

istvan62 2013-03-23 17:30

re: Loggia beépítése
 
Idézet:

Loggi eredeti hozzászólása (Hozzászólás: 9559)
... Azt kell mondani, hogy már nagyon régen , 10 évnél sokkal régebben készült! Üdv. Loggi

Jogilag ez így van, és addig működik, amíg nem tudják bizonyítani az ellenkezőjét, vagy valamelyik jó szomszéd nem nyilatkozik eltérően

Loggi 2013-03-29 15:03

re: Loggia beépítése
 
Köszönöm a kiigazítást!Még megjegyezném, hogy a hőmérőt nem napoztattam, a párkány alatt 80 cm magasságban, árnyékban mértem.

Érdekes loggiákat láttam a hét elején EGER-ben! A kis méretű loggák "gyárilag" megvoltak felezve, és be voltak építve. A homlokzat felöl üvegezéssel, és vékony falazattal-ajtóval megfelezve.A gazdájuk biztos örül, hogy van hová fészkelnie a nyuszinak!Jó lenne, ha valaki a tapasztalatait megosztaná a Fórumon ezekről az építményekről! Anyaga, fagymentessége, rendeltetése, elégedettsége tekintetében.Mikor épültek ezek a házak?
Kellemes Husvétolást Kívánva! Loggi


A pontos idő 01:39 , a GMT +1 időzóna szerint.

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.3.2
Copyright © 2016 Építkezés Fórum