Építkezés Fórum

Építkezés Fórum (http://epitkezes.forum.hu/)
-   Kertépítés (http://epitkezes.forum.hu/kertepites/)
-   -   Kész faház rögzítése (http://epitkezes.forum.hu/kertepites/253-kesz-fahaz-rogzitese.html)

sbs 2010-09-18 21:29

Kész faház rögzítése
 
Sajnos a sok esőzésnek köszönhetően a pincénk, ami a kert végében egy különálló létesítmény már nem alkalmas arra aminek szántam, azaz sokszor áll benne a víz, illetve dohosodik minden. A pince mennyezete gerendázott födém, birja a terhelést, a teljes felső felület le van betonozva a talajjal egy szinten.

Arra gondoltam, hogy a vizszigetelés fáradságos nyügét félretéve, veszek egy egyszerű kész faházat (OBI, Praktiker, stb) és ráteszem a betonra. Ami kérdésem lenne, mi a legegyszerűbb és a legbiztosabb módszer a rögzítésre, hogy egy nagyobb viharban ne mozduljon el.

Amire gondoltam a menetes betondübel és föntről behajtani egy csavart a faház padlóján keresztül. Van valami más módszer a faház rögzítésére beton felületen?

istvan62 2010-09-18 21:54

re: Kész faház rögzítése
 
A legjobb az lenne, ha a faház mérete illeszkedne a a födém kontúrjához. Ebben az esetben a pince fedése is megfelelően biztosított, és a rögzítés is a koszorúba megy. Lehetőség szerint ne egyszerűen a padlón át rögzíts, hanem a fő bordázatnál, úgy masszívabb.
A menetes fémdübel tényleg jó megoldás. Alternatívaként létezik az utólag beépíthető tőcsavar, ami kicsit olyan mint egy "kifordított" fémdübel, tehát a tőcsavar alsó végét kell beütni a beton furatba, és az anya meghúzásakor a rajta lévő gyűrű elmozdulásával feszül be a betonba. Drágább megoldás, de talán, ha nehezebben mozgatható elemeket akarsz rögzíteni, könnyebben kivitelezhető, mint a dübel. Másik alternatíva a menetes szár műgyantás ragasztása a furatba, de ebből az igazán jó minőségekhez spéci kinyomó pisztoly kell (mint a szilós pisztoly, de két komponensű), a Hiltiét 20 ezer körül hallottam, esetleg régen a Hiltinek volt üveg fiolás, ahol a tőcsavar beütésekor törött össze a dupla falú fiola, és úgy keveredett a műgyanta. Már 1980-as prospektusban láttam olyat, hogy 28 tonna kihúzó szilárdság!

sbs 2010-09-19 19:19

re: Kész faház rögzítése
 
Ez a pali borzasztó.... szinte minden hozzászólását meg kell köszönni...:D
Közben sokat elmélkedtem, és azon agyalok, hogy nem kéne "elpazarolnom" erre az egyetlen betonplaccot az udvarban.
Lehet hogy inkább egy füves területre tenném a faházat (szerszámoskamra). No de ott meg mire kell ügyelni? Elsőször is közvetlenül a földre nem tenném az biztos, valamiféle 4 facölöp kéne max 10 cm magasra emelve a kisház padlószintjét. Viszont ehhez meg a facölöpöket kéne jó alaposan megvédeni.... talán bitumen ráolvasztással?

istvan62 2010-09-19 20:07

re: Kész faház rögzítése
 
A szokásos megoldás a megfelelő helyekre készített beton tuskók sorozata. A rögzítés és a korrózió védelem is egyszerűbb.

sbs 2010-09-19 21:40

re: Kész faház rögzítése
 
Idézet:

istvan62 eredeti hozzászólása (Hozzászólás: 1632)
A szokásos megoldás a megfelelő helyekre készített beton tuskók sorozata. A rögzítés és a korrózió védelem is egyszerűbb.

Ez már olyan egyértelmű volt hogy eszembe sem jutott.... :D:D Lehet kissé elfáradtam... hát persze hogy betontuskók!

Gábor 2010-09-20 07:25

re: Kész faház rögzítése
 
Teljesen igaza van Istvánnak, bár én már találkoztam olyannal, hogy alapozták az épületet, majd a beton placra rácsavarozták a faházat.

Piger 2010-12-12 08:47

re: Kész faház rögzítése
 
Üdv.
Ezeknek a faházaknak a telepítése engedélyköteles?
Én nem szeretnék beton alapot mert csak ideiglenes helyen lenne.
Kb.10-15 cm vastag zúzott kavics alapot gondoltam alá,de a rögzítésén még rágódok.Esetleg a padlót "kibélelném" beton járdalapokkal(talán 40*40-es és olyan3-4 cm vastag nem tudom az igazi nevét:) ) és ezeknek a súlya lenne
a rögzítés.Sajnos jobb ötletem nincs.

sbs 2010-12-12 09:23

re: Kész faház rögzítése
 
A kerti faház építési engedélyével kapcsolatban érdekes módon konkrét ráutalást nem találtam, csak besorolható valamelyik cikkelybe.:

pl. NEM KELL épitési engedély:

a 10 m2 vagy annál kisebb bruttó alapterületű és 2,5 m vagy annál kisebb építménymagasságú, huzamos emberi tartózkodásra nem alkalmas vagy nem emberi tartózkodására szolgáló építmények (pl. állattartási építmény, vadetető, árnyékszék, mozgatható WC) építése,


Ezzel kapcsolatban találtam egy jól összeszedett oldalt: 37/2007.ÖTM | 1. Mihez kell építési engedély?

Körülnéztem a net jogtáron is, a legfrisebb 2010-es anyag: http://www.epitesijog.hu/file/Tablaz...l_20100528.doc

Fontos azonban tudni, hogy az építési engedélyhez vagy bejelentéshez nem kötött építési tevékenységek esetében is teljesíteni kell a településrendezési tervek, a helyi építési szabályzat és az általános érvényű kötelező építésügyi, és más hatósági előírásokat!

Piger 2010-12-12 09:44

re: Kész faház rögzítése
 
Amire én gondoltam akkor ezek szerint nem kell semmi.(10m2-es faház)
És az általad említett helyre besorolható.
Köszönöm.

istvan62 2010-12-12 12:58

re: Kész faház rögzítése
 
A helyedben azért nem vetném el teljesen a betonozást. Ezeknek a házaknak valamilyen váz szerkezete mindig van, ezért nem szükséges folyamatos alátámasztásra gondolni, elegendő a pontonkénti megtámasztás. Ez esetleg egy 10 m2-es faház esetében 6 beton tuskó. Viszont ha kavics ágyra fekteted, akkor meg kell oldani, hogy a talajnedvesség ne jusson a faanyaghoz, mert elrohasztja. Az ezzel kapcsolatos élvezeteket inkább Zsuzsa ismeri. Viszont hasonló célra (faanyagtól függetlenül) talajmechanikusok minimum 20 cm vastag kavicságyat szoktak javasolni.


A pontos idő 08:45 , a GMT +1 időzóna szerint.

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.3.2
Copyright © 2016 Építkezés Fórum