Építkezés Fórum

Építkezés Fórum (http://epitkezes.forum.hu/)
-   Kerítés, járda és utak készitése (http://epitkezes.forum.hu/kerites-jarda-es-utak-keszitese/)
-   -   Térkövezés (http://epitkezes.forum.hu/kerites-jarda-es-utak-keszitese/108-terkovezes.html)

Isutam 2010-05-24 09:52

Térkövezés
 
A térkő, mint kültéri burkolat igen elterjedt a családi házak járda, és kocsibehajtóinak burkolására.
Kíváncsi lennék, hogy összköltség tekintetében mennyivel kerül többe a hagyományos betonjárdához képest?

Térkőmester 2010-05-24 10:18

re: Térkövezés
 
Szia Isutam!

Azt kell, hogy mondjam, hogy szinte semennyivel sem került többe a térkő burkolat, mint a hagyományos betonjárda! Sem az anyag, sem a munkadíj szempontjából. A másik lényeges szempont az a tény, hogy a beton ideje lejárt. Egyszerűen kiment a divatból és felváltották a színes térkövek, díszkövek, díszburkolatok! Az életben minden halad, fejlődik, korszerűsödik! Így van ez az építőanyagokkal is és az építkezési stílusokkal is! Egyébként is az emberek rájönnek arra, hogy lényeges milyen a környezetük, hiszen szép, esztétikus, igényes környezetben jobb élni a mindennapi életüket! Így van ez a térkő ws beton kérdéssel...:)

Üdv: Térkőmester

Isutam 2010-05-24 10:38

re: Térkövezés
 
Köszi a gyors választ!
Ha írnál pár dolgot magadról a Bemutatkozás - Építkezés Fórum rovatban megköszönnénk.:)
A www.terkomester.hu tiéd?

Gábor 2010-05-24 14:47

re: Térkövezés
 
Bocsi, de én vitatkoznék veled a költségekben! Szerintem drágább a térkő, bár szebb is. Mi általában a semmelrock köveit szoktuk használni és megvagyok vele elégedve. De annyival drágább és szebb is, mint amennyit a beton tud nyújtani. Árazása a térkőnek 1m2 kb 2 ezertől indul, de ami normális már 3,5 ezer forint/nm. + ezt még le is kell rakni, kell alá sóder, folyami, meg a burkoló munkaköltsége. Ha pedig rossz helyen laksz és nagyon jó minőséget vársz el, akkor vannak olyan esetek, amikor az egész alatta egy beton placc és rámegy a térkő... Ott legalább nem fog feljönni közte a fű. Betonnál szerintem fele annyiért jössz ki. De én személy szerint a térköveket ajánlom, nekem is van és szeretem. Nem repedt és tört még egy darab sem, bár nem hajtok rá Ifával.:D

Azt amúgy sosem fogom elfelejteni, hogy előttünk csináltunk egy kövezést, melyet külön gyepkővel, vagy most nem tudom a nevét mivel csináltunk meg. Egy nap alatt, földmunkával, bedöngöléssel mindennel kész lett, nem telt bele egy óra a szomszéd mivel építkezett ráhajtottak egy tüzépes Ifával. Na képzelhetitek, hogy volt kiabálás:D

Térkőmester 2010-05-24 18:19

re: Térkövezés
 
Kedves Gábor!

Én kivitelező vagyok és újjat mondok, ha azt mondom, hogy az egyik térkő gyártó céggel vagyok partner kapcsolatban és 1500 Ft/ m2 áron kapom tőlük a követ?! Nem azt írtam, hogy nem költségesebb a térkő mint a beton, hanem azt hogy szinte semmi különbség nincs közte! Ezt azt jelenti, hogy nemsok, tehát azért egy pici mégis csak van. De manapság ki betonoztat már? Inkább kifizet egy picit többet és térkövet rakat. A beton alá is kell sóder, csak sokan nem tesznek, de előírás hogy kell, hiszen annak is kell ágyazat! A fű nem attól jön ki, mert nincs alatta beton, hanem azért, mert nincs jól letömörítve a töltelék anyag vagy akkor jön ki a fű, ha homokkal fugázod és nem kétszerrostál sóderral! Tudni illik a homokban némi föld is van, amiben a fűmag meg tud teremni. A térkő lényege a vízáteresztő képesség! Kérdezem én tőled kedves Gábor, hogy ha beton teszek alá, akkor hol a vízáteresztő képesség? Hiszen a beton le is zárja a vízet és egy nagyobb esőnél úszik az egész burkolat! Száz szónak is egy a vége... A beton ideje lejárt, mert kiment a divatból és az embereknek is egyre nagyobb lesz az igényük, mint hogy betonoztassanak. A Semmelrock termékei valóban minőségiek, ebben egyetértek és dolgozni is jó velük!

Üdv: Térkőmester

Térkőmester 2010-05-24 18:23

re: Térkövezés
 
Szia Isutam!

Igen, az én oldalam a Térkő lerakás, térkövezés, térburkolás, viacolor lerakás, kertépítés, kerítésépítés, díszkő burkolás, kőműves, burkoló munkák mester fokon - Térkőmester és egyben az én cégem is, hiszen ez a szakmám!:)

Gábor 2010-05-24 20:28

re: Térkövezés
 
Idézet:

Térkőmester eredeti hozzászólása (Hozzászólás: 365)
Kedves Gábor!

Én kivitelező vagyok és újjat mondok, ha azt mondom, hogy az egyik térkő gyártó céggel vagyok partner kapcsolatban és 1500 Ft/ m2 áron kapom tőlük a követ?! Nem azt írtam, hogy nem költségesebb a térkő mint a beton, hanem azt hogy szinte semmi különbség nincs közte! Ezt azt jelenti, hogy nemsok, tehát azért egy pici mégis csak van. De manapság ki betonoztat már? Inkább kifizet egy picit többet és térkövet rakat. A beton alá is kell sóder, csak sokan nem tesznek, de előírás hogy kell, hiszen annak is kell ágyazat! A fű nem attól jön ki, mert nincs alatta beton, hanem azért, mert nincs jól letömörítve a töltelék anyag vagy akkor jön ki a fű, ha homokkal fugázod és nem kétszerrostál sóderral! Tudni illik a homokban némi föld is van, amiben a fűmag meg tud teremni. A térkő lényege a vízáteresztő képesség! Kérdezem én tőled kedves Gábor, hogy ha beton teszek alá, akkor hol a vízáteresztő képesség? Hiszen a beton le is zárja a vízet és egy nagyobb esőnél úszik az egész burkolat! Száz szónak is egy a vége... A beton ideje lejárt, mert kiment a divatból és az embereknek is egyre nagyobb lesz az igényük, mint hogy betonoztassanak. A Semmelrock termékei valóban minőségiek, ebben egyetértek és dolgozni is jó velük!

Üdv: Térkőmester

Én nem akarok veled vitázni kedves mester, legutóbb 2000 nm-t húztunk le úgy, hogy alábetonoztunk. De azt muszáj volt, mert általánosságban nagy tömegek mozdulnak meg felette. Szerintem pedig vízáteresztő képességről kár beszélnünk. Az jó, ha elszívja, de nagy mennyiségű csapadéka is tervezni kell, arra pedig ott a lejtés és a különböző beépíthető csapadékelvezetők!

A fű kérdéssel meg ne viccelj nekem, olyan nincs, hogy 10 év után nem bújik ki sehol a fű... Pont ezért van most rengeteg olyan melónk az Úri környéken, hogy felszedetik és rakatnak másfajtát. Egyszerűen megunják, mohás és füves a kő, inkább rakatnak újat. Azért elhiheted, hogy már akkoriban képesek voltunk megvenni mindent ami kell. Még akkoriban a döngölő gép olyan 500 ezer volt, rá két évre vettünk még egy térkőgyártó gépet is, bár rendes piaci térkőhöz sosem használtuk, inkább kísérleteztünk itthon vele. (most árulom a gépet, ha kell, akkor 900 körül megegyezhetünk)

Abban egyetértek, hogy a beton ideje lejárt, de nem kell leugatni ezért senkit, ha mást is használ. Személy szerint én is szívesebben térkövezem, de most ne az olcsó nagykeráras termékeidről beszéljünk, hanem arról, amit végfelhasználói árban megkapnak az ügyfeleid. Gondolom te sem ennyiért adod tovább. Ha pedig igen, akkor hosszútávon nincs sok előnye...

sbs 2010-05-24 21:13

re: Térkövezés
 
Látom egymásra találtatok :-))))

Én azt mondom betonozni minden h ü l y e tud, azaz egy betonjárdát, egy kerti betonutat lenyomni nem nagy vasziszdasz.

Térkövezni, viszont aki nekiáll csak úgy magától, az tuti megbánja. Térkövezni csakis szakismerettel rendelkező cégekkel (májszterrel) érdemes, mert ami a lerakás után szemet gyönyörködtető az egy fél év múlva egy borzalom is lehet.

Nem beszélve a gépkocsikkal terhelt részekről. Magam nevében mondva, hosszú és fáradságos munkával rakgam le a dupla osztrákmintás követ egy gépkocsibeállónak az előző házunkhoz. Egész addig tökéletes volt - mint ahogy Gábor jól jelezte - be nem állt egy IFA. Ment a levesbe az egész.

Én azt ajánlom mindenkinek aki térkövezésen gondolkodik, jól gondolja át mi várható az udvarában és erre méretezze a munkát. Ja ... és semmiképpen sem a megveszem + aláhomokozok + lerakom !!!!

Térkőmester 2010-06-09 20:15

re: Térkövezés
 
Szia Gábor!

Rendben, te tudod.....:)

Üdv.

Térkőmester 2010-06-09 20:17

re: Térkövezés
 
Szia Sbs!

Áááá, dehogy....nem szeretek vitatkozni...! Nyert a Gábor, övé a pont!:) Hiába, én vesztettem.hihi...:)

kicsiati 2010-09-11 06:56

re: Térkövezés
 
Sziasztok!
Most fogom térkövezni a járdát. 10-15 cm 0-16-os sódert fogok tenni teherhordó rétegnek. (Tudom, a murva jobb lett volna) Kérdésem, hogy a sódert döngölőbékával, vagy lapvibrátorral tömörítsem?
Vagy esetleg döngöljem le a földet, rá a sódert amit lapvibrátorral tömörítsek?
A döngöléstől nem lesz baja a szegélykőnek?

hyper 2010-09-11 09:26

re: Térkövezés
 
gábor ne legyél már iléyen az új tagokkal!
te veterán vagy! bölcs légy és kedves;)
kicsiatinak meg a térkőmester adja a tippeket!, amugy én is csinálnám magam de nagyon lebeszéltek

kicsiati 2010-09-11 09:51

re: Térkövezés
 
Idézet:

hyper eredeti hozzászólása (Hozzászólás: 1551)
kicsiatinak meg a térkőmester adja a tippeket!, amugy én is csinálnám magam de nagyon lebeszéltek

Én is csináltatnám mással, de most nincs erre feles 300 ezer Ft-om.

elerbe 2010-09-11 21:34

re: Térkövezés
 
Szia kicsiati!

Elnézést, ha belefolyok a témába, remélem Térkőmester nem haragszik meg, legfeljebb kijavít... ;)

Amit leírtál, az jó lesz. Döngöld meg a földet békával, majd az ágyazatot lapvibrátorral. Az is igaz, hogy a murva jobb lenne, de ha homokos kavics van, az is jó. Ha esetleg tudod növelni a vastagságát 20 cm köré, az még jobb, főleg, ha agyagos a talaj (mert akkor igazából jól ki kellene szedni és feltöltést készíteni...)

A munka menete: termett talaj tömörítése, homokos kavics beterítése, tömörítése lapvibróval (a szegély alá is!), szegély lerakása, feltölteni a homokos kavicsot a végleges szintre, tömöríteni lapvibróval, lerakni a követ 0/4-es vagy 2/4-es zúzalékba és tömöríteni az egészet lapvibróval.

A szegély lerakása után lehetőleg másnap tömörítsd a véglegesre feltöltött ágyazatot, és akkor nem lesz baja (a szegélynek). Ha megfelelő a szegély betongerendája, a megtámasztás, akár a szegély építésének napján is tömörítheted.

Az elején nagyon figyelj a szintek kialakítására, a lejtésre. Nem szerencsés, ha a járdára hulló csapadék esetleg a ház falához gyűlik... :eek:

Nézd meg itt a térkő szegélyezős részt (bár már biztosan utánanéztél, de hátha nem :) ): Gyakran Ismételt Kérdések

hyper 2010-09-11 21:51

re: Térkövezés
 
kicsiati mi kerül 300ezerbe, ? én teljesen laikus vagyok kérlek mesélj mi menyibe kerül, érdemes e térkövezni? énis szereték amjd 1x de most egyenlőre mosógépem sincs :)
tehát mesélj munkadij négyzetméter ár st + a kő ára minden érdekelne, ha irányárakat mondasz nekem az is jó mert akkor tudok kalkulálni a saját igényemre,felületemre, amugy énis magam csinálnám úgy ahogy minden mást is :) de a szakik itt a fórumon óva intenek, bár én simán belevágnék :Dez a rezgő bigyó érdekes, nemtöri össze a térkövet?
és az a béka hogy néz ki meg ez a rezgő izé valakinek van linkje?

elerbe 2010-09-11 22:06

re: Térkövezés
 
Bocsi, de nem tudok aludni... :)

A témaindító hozzászólásra gyorsan összedobtam két 'árajánlatot': 100 m2 felület burkolására térkővel vagy 15 cm vtg. C20-24 betonnal.

Az összehasonlíthatóság kedvéért elmondom, hogy 20 m szegéllyel számoltam (mondjuk 10x10-es terület, két oldalán épület határolja), ez a betonos árajánlatban zsaluzásként szerepel.
A betonos nem tartalmaz vasalást (tehát ennek anyag és munkadíj ára még hozzájönne, ha lenne!!!), csak 20 m dilatációs hézag vágását, Duroplast fugakitöltő szalag elhelyezésével.
Amivel el lehet szállni és itt a legnagyobb költség, az a beton ára. Helyi viszonylatban vettem egy listaárat, mixeres kiszállítással, pumpa nélkül, nagyon alacsony bedolgozási árral.
A térkő anyagárát 2000 Ft nettó árral számoltam.
A földmunka és az ágyazat ára most nem érdekes, csak annyiban, hogy ugyanazzal a munkadíjjal és anyagárral számoltam.

Na most, a két ajánlat között 6.000,- Ft különbség van a betonos javára (ez olcsóbb 0,8%-kal). :rolleyes:

elerbe 2010-09-11 22:10

re: Térkövezés
 
Szia hyper!

Döngölőbéka: http://bomag.hupont.hu/felhasznalok_...oltes/beka.jpg

Lapvibrátor: http://www.haszongép.hu/bin/756-9266...vibrator_1.jpg

A követ nem töri össze a lapvibrátor. Ha esetleg valamelyik kisebb helyi gyártótól veszel térkövet, akkor kérdezd meg, mikor gyártották le, mert friss gyártásnál nem szabad vibrálni, csak 1-2 hét múlva.

sbs 2010-09-11 22:43

re: Térkövezés
 
Idézet:

elerbe eredeti hozzászólása (Hozzászólás: 1559)
Ha esetleg valamelyik kisebb helyi gyártótól veszel térkövet, akkor kérdezd meg, mikor gyártották le, mert friss gyártásnál nem szabad vibrálni, csak 1-2 hét múlva.

Ha már itt tartunk, milyen követ érdemes venni: a márkásat, vagy a helyi gyártásút? Most csöppentem a témába és látom van 3 nagyobb márkanév a piacon: Semmelrock, Leier, KK beton.

Gondolom ezek a márkák egyeben garancia is a minőségre. De mi a helyzet a kisebb gyártókkal? Én személyesen ismerek egy ilyen céget és azt mondják nem igazán megy az üzlet. Lehet azért, mert a nagyobb márkanevekben jobban megbíznak ma már az emberek?

elerbe 2010-09-11 22:59

re: Térkövezés
 
Még nagy márkák: A-Beton Viacolor (ő volt az első gyártó Mo-n), Frühwald, Barabás Téglakő (volt Veszprémbeton), ill. 'ipari' célra a Lábatlani Vasbeton (railone.hu).

Piacon vannak még és nagyon mennek a Weisenböck, Hausler. Ezeket külföldről hozzák be, nem itt gyártják.

A kis helyi gyártókkal nekem még nem volt problémám. Talán még 8-10 éve, amikor indulgattak, de aki idáig eljutott és megmaradt, az már jó. (Környékünkön: Egom-Kő, Kovi-Kő, Tata-Kő).

Egyébként az általad első helyen említett gyártó köveivel is előfordultak problémák, nem is olyan régen. Pár m2-en feljött a kopóréteg (a kőnek 11250 Ft a bruttó m2 ára!). Ebből is látszik, hogy gyártási hibák vannak mindenütt, de a kis gyártók is cserélik ilyen esetben a terméket, hiszen nekik jobban megárt egy rossz vélemény, mint a nagyoknak.

kicsiati 2010-09-12 06:19

re: Térkövezés
 
elerbe!

Köszi a részletes leírást! Arra nem is gondoltam, hogy esetleg a szegély alá is tegyek a sóderből.

kicsiati 2010-09-12 06:37

re: Térkövezés
 
Szia hyper!

Nálam van 65m2 térkövezés, 50m szegély, A kocsi nyomvonalán 2x 5m2 betonozás, és kb 20m2-en föld kiszedés, alap elkészítés...stb. A többi helyen már meg van a beton alap, oda csak a szegélyt, és a térkövet kell lerakni. (kocsi beálló, és a hátsó járda egy része)

Szóval ha nem is 300 ezer, de 200-ba biztos belekerülne.
Nekem 2500Ft-ot mondtak munkadíjnak a térkő lerakására, erre még rájön a plusz betonozás.

A követ én a Bauhaus-ba vettem akciósan 1925 Ft-ért, a szegély ha jól emlékszem 600Ft/db.
A sóder 2900Ft/m3 volt.

Ha még nem dolgoztál "rezgő izékkel", akkor lehet, hogy előbb valakit kérjél meg ennek az elvégzésére. Bár, a lapvibrátor szerintem nem vészes. A döngölőt már meg kell markolni.
A lapvibrátor nem töri össze a köveket, mert homokba (inkább 0-4 sóder) kell lerakni, valamint a fugázó homok besöprése után, le kell söpörni a maradékot, és lehetőleg gumitalpas lapvibrátort kell használni.
Én sem csináltam még térkövezért, de most már egy fél éve bújom az internetet, és olvasgatok róla, kérdezősködöm. Nagy kéz ügyességem van, precíz vagyok. A csempézést sem tanultam, és én csempéztem ki az egész házat, amit meg nézett egy szaki is, és azt mondta, hogy nem hiszi el, hogy ezt nem tanultam.
Szóval remélem a térkövezés sem fog gondot okozni.

Szerintem érdemes térkövezni, mert szép, tartós, és bármikor visszaszedhető, és újból lerakható.

elerbe 2010-09-12 11:36

re: Térkövezés
 
A felülethez képest sok a szegély, ami az árat jelentősen megnövelné. Általában ha két nyomsávot akarnak lerakatni, szinte ugyanannyiból kijön a felület teljes szélességében való burkolása, hiszen nem négy sorban kell szegélyt rakni, csak kettőben.

Idézet:

A kocsi nyomvonalán 2x 5m2 betonozás......A többi helyen már meg van a beton alap, oda csak a szegélyt, és a térkövet kell lerakni. (kocsi beálló, és a hátsó járda egy része)
A térkő alábetonozással vigyázni kell. Ha most készítesz alá betonalapot, akkor azt CKT betonból csináld (ilyen néven árulják a betontelepeken), mert ezen le tud szivárogni a víz. Amennyiben házilag keversz egy brutális betont, majd a burkolat szélein a szegéllyel is lezárod, a térkövön átszivárgó víz nem tud továbbszivárogni és télen pl. megfagy, megemelve a burkolatot.

Meglévő betonjárdára rakva érdemes a járdát egy nagykalapáccsal megtörni, hogy a víz szintén el tudjon szivárogni (főleg, ha 'békebeli' beton, amiből nem spórolták ki a cementet), mert ugye a szélein ezt is lezárod szegéllyel. Nem kell ripityára verni szerencsétlent, csak hogy megrepedezzen és a víz utat találjon lefelé.

Valami különleges oka van, hogy alábetonoztál? Vagy csak biztos, ami biztos?

kicsiati 2010-09-12 14:23

re: Térkövezés
 
elerbe!

A meglévő beton járda négyzetei között rések vannak. Ráadásul a kocsi nyomvonala felé lejt a háztól, ahol csinálok egy 10 cm széles sóderágyat ahová el tud szivárogni a víz. Így a járda felől az egyik kocsi nyomvonalon nem lesz lezárva, csak a másik oldalon. Ott nincs gond. (egybe lesz térkövezve szegély nélkül a járda, és a kocsi egyik nyomvonala)

Viszont a másik nyomvonal, valóban zárt lesz. Gondoltam már rá, hogy valamit kellene tenni a víz elvezetése végett, de nem akarok plusz költséget. A sóder, és a cement már meg van. Én arra gondoltam, hogy a két szegély között nem betonoznám végig, hanem a két szélénél elhagynék pár cm-t. ott le tudna szivárogni a víz az alsó sóderágyba.

Mellékelek egy képet, hogy érthető legyen.
http://www.kephost.com/images3/e9z8dqs61fz36wgelmyr.jpg

Pirossal van jelölve a szegélykő, sötétkék a régi betonjárdára tett térkő, világosabb az új beton alapra tett térkő, szürke a sóderágyra tett térkő.

Egyébként azért akarom lebetonozni, mert számomra egyszerűbb, mint 30-40 cm sódert tenni, és még az sem biztos, hogy nem süllyedne meg a kocsi alatt.

elerbe 2010-09-12 16:57

re: Térkövezés
 
Így már értem. Akkor az a megoldás jó, amit írtál is, hogy elhagysz az egyik szegélysor mellett 5-10 cm-t és oda sódert töltesz.

sbs 2010-09-12 22:06

re: Térkövezés
 
Csak hogy ne unatkozz, éppen ma frissítettem egy oldalam, ahova feltettem az egyik gyártó lerakási utmutatójának leírását: Beton térkő lerakásának menete

Jó olvasgatást :-)

Gábor 2010-09-13 15:12

re: Térkövezés
 
Döngölőgépet nem ajánlok térkövezéshez. Sajnos elég hülye egy szerkezet, ha átmész vele egy nagyobb kavicson, amin nem illik a képbe meg is ugorhat. Azt inkább akkor ajánlom, ha kis felületet kell jobban ledöngölni, lehetőleg álló helyen. A lapvibrátor egy király szerkezet és 5-10 ezer / napért tudsz bérelni. A gumitalpat mindenféleképpen ajánlatos feltenni akkor, amikor már a térkövön döngölsz, mivel másképpen könnyen összekarcolhatod a követ.

A jobb oldali és a kocsibeálló alap közötti résznél nem kell szegélykő. Mi is szoktunk alábetonozni a területeknek, de csak kirívó esetekben. Pl autókereskedéseknek, tereknek. Más esetben nincs rá szükség.

kicsiati 2010-09-13 15:31

re: Térkövezés
 
Idézet:

Gábor eredeti hozzászólása (Hozzászólás: 1580)
Döngölőgépet nem ajánlok térkövezéshez. Sajnos elég hülye egy szerkezet, ha átmész vele egy nagyobb kavicson, amin nem illik a képbe meg is ugorhat. Azt inkább akkor ajánlom, ha kis felületet kell jobban ledöngölni, lehetőleg álló helyen. A lapvibrátor egy király szerkezet és 5-10 ezer / napért tudsz bérelni. A gumitalpat mindenféleképpen ajánlatos feltenni akkor, amikor már a térkövön döngölsz, mivel másképpen könnyen összekarcolhatod a követ.

A jobb oldali és a kocsibeálló alap közötti résznél nem kell szegélykő. Mi is szoktunk alábetonozni a területeknek, de csak kirívó esetekben. Pl autókereskedéseknek, tereknek. Más esetben nincs rá szükség.

Bár, keveset dolgoztam lapvibrátorral, de szerintem a földet azzal nem lehet jól összetömöríteni. Persze a sóder tömörítéséhez már jó.
de javítsatok ki, ha tévedek.
Igazad van, a jobb oldalon ki fogom vágni a szegélykövet. (tavaly betonoztam, akkor tettem be)

Gábor 2010-09-13 17:26

re: Térkövezés
 
Földet minek akarsz tömöríteni? Ha térkövezel, akk ne tegyél alá földet, illetve ne is tölts vissza... Ott nagy valószínűséggel meg fog süllyedni. Am az alábetonozott és sóderágyas résznél is várható a süllyedés... Vagyis a határon. Tudod a nem betonozott felületen egyszerre süllyed meg a térkő és az alábetonozott résznél pedig egyáltalán nem. És így a határon észrevehető a dolog... Am ha jól bevan az egész döngölve és fokozatosan, vagyis egy réteg kő utána döngöl, majd megint réteg kő megint döngöl módszerrel... Ezt akár sokszor is lehet egymás után, akkor nem fog megsüllyedni... Ifával nem ajánloom, hogy ráálj. Akkor inkább betonozd!

kicsiati 2010-09-13 18:48

re: Térkövezés
 
Én nem akarok földdel feltölteni!
Elöl, adott egy meglévő beton járda. A szint miatt fel kell szednem a régi betont, kiszedni földet, (Itt gondoltam ledöngölni, hogy biztosan tömör legyen) feltölteni sóderral, lapvibrátorral tömöríteni, rá a 0-4-es sóder, és a térkő.
Az udvar hátsó részében könnyebb az eset. Megmarad a beton járda, és arra lesz rátéve a térkő.
A beton és a sóder találkozásánál megpróbálom minél alaposabban ledöngölni, remélem nem fog megsüllyedni. Csak személygépkocsival, és csak a nyomvonalon (alábetonozott rész) fogunk közlekedni.

kicsiati 2010-09-29 07:39

re: Térkövezés
 
Tegnap végre elkezdtem a térkő lerakását a járdánál.
A térköveket a szegély magasságától 2cm-re raktam. Csak egészen kicsit ütögettem be (kb 3-4mm).
Bevibrálás után nem ment le a szegély szintig, maradt kb 6-8 mm. Magyarul kb 1cm-t süllyedt bevibráláskor.
0-4-es sóderbe raktam a térkövet, nem tömörítettem, csak lehúztam a tetejét. A lapvibrátor is jó volt, mert megnézte egy ismerősöm. Elvileg kellett volna 2cm-t süllyednie.

Van valakinek ötlete?
A folytatásban azt hiszem nem rakom csk 1-1,5 cm-rel feljebb.

Gábor 2010-09-29 09:22

re: Térkövezés
 
Sajnos nem kell annyit süllyednie:S Csak idővel fog a talaj teljes süllyedésével csökkenni ez a magasság. Sztem még vibráld, de nem hiszem, hogy lejjebb fog menni. Mi még 1 cm--rel sem szoktuk magasabbra rakni, mivel alatta többször döngöljük be az alapot.

Közben egy kis érdekesség. Nagykállóban előttünk is elindult a járdaépítés. Fűkövet felszedték, majd nekem kell visszarakni, mivel nem vállalják... Figyelem: A munkát nem én végeztem!
Majd most hétvégén a fűkövet lerakom, meg parkosítom a helyet, avagy arról is fogok publikálni.
http://www.homlokzatihoszigeteles.hu...k/SNC00040.jpg

http://www.homlokzatihoszigeteles.hu...k/SNC00041.jpg

http://www.homlokzatihoszigeteles.hu...k/SNC00042.jpg

http://www.homlokzatihoszigeteles.hu...k/SNC00043.jpg

A képeken is jól látszik, hogy a mi térkövünknél nincs szegélykő. Sajnos nagy hiba, ezelőtt 15 évvel csináltuk. Ha úgy lesz időnk, felfogjuk szedni és újrafogjuk rakni...

MAJD SBS kérlek valamit csinálj már a képekkel, hogy ne ekkorák legyenek!

sbs 2010-09-29 11:38

re: Térkövezés
 
Idézet:

Gábor eredeti hozzászólása (Hozzászólás: 1753)
MAJD SBS kérlek valamit csinálj már a képekkel, hogy ne ekkorák legyenek!

Sajnos nem lehet. Az eredeti helyeken lévő képeket kéne kisebbre venni... köszi. Amúgy látványos fotók a térkövezésről...

Gábor 2010-09-29 13:33

re: Térkövezés
 
Átméreteztem a fotókat! A második képen pedig mutatok vmit. Van ott egy kábeltévés doboz, amelyet a híres kőművesek sikeresen összetörtek, na mindegy, ezek mellett láthatjátok, hogy ott a szegélykő kivan hagyva a képen. Ott mivel a kábeles doboz belelóg a járdába, így beljebb mennek a kerítés felé, hogy meglegyen mindenhol a szélesség... Nem elképesztően csúnya megoldás?

A másik dolog pedig amiért nagyon összevesztem az építésvezetőjükkel... Azt mondja faszi, hogy járdánál a max lejtés 2 % Na én ezzel egyet is értek, de nekem úgy csinálták meg, hogy a kerítés jobb falánál még szintben vagyunk, de már sajnos a természeti viszonyok miatt balrafelé pl a postaládás oszlopnál is a szegélykő a színezés alá esik... Bevallom, hogy az mindig is fent volt nekünk, bent az udvaron belül is így van... És elkezdett nekem habogni, hogy 2 %lejtés így, meg úgy, én meg feltettem neki a kérdést, hogy miért nem elsőnek a kerítés felől térkövezték le, majd az utca felől elkezdték volna számolgatni a lejtést.... (az a lényeg, hogy elsőnek az utca felőli szegélykövet pakolták végig, majd a kerítés felől berakták a másik oldali sort...

Remélem érthető voltam, ezért az idegbaj kerülgetett engem egész hétvégén! Majd megmutatom ezt a hibát egy kicsit nagyobban, ahol már az utcánkban ez a járda a dombra esik... Pénteken fényképezem...

kicsiati 2010-10-03 13:05

re: Térkövezés
 
Üdv!

Még egy kérdés eszembe jutott.
Mivel egyedül csinálom a térkövezést, és nem minden nap van rá időm, így előfordul, hogy lerakok pár m2-t, és csak másnap, vagy harmadnap tudom folytatni. Ha jön egy eső, akkor takarjam le fóliával a lerakott, még ki nem fugázott köveket? Nem akarok állandóan kibérelni lapvibrátort, csak ha már egy nagyobb felület le van rakva.
Csináltam pár képet. A képeken látszik, hogy egy nagy rész már ki van fugázva, és döngölve, de van olyan rész, ahol még csak le van rakva. Annak mennyire árt az eső?

http://kepfeltoltes.hu/101003/PA0308...toltes.hu_.jpg

http://kepfeltoltes.hu/101003/PA0308...toltes.hu_.jpg

http://kepfeltoltes.hu/101003/PA0308...toltes.hu_.jpg

sbs 2010-10-03 14:27

re: Térkövezés
 
Hát nekem ez a térkövezés igazán elnyerte a tettszésem! Ügyes munka...
Ehhez már - nekem - nem lenne türelmem ....

kicsiati 2010-10-03 15:20

re: Térkövezés
 
Idézet:

sbs eredeti hozzászólása (Hozzászólás: 1765)
Hát nekem ez a térkövezés igazán elnyerte a tettszésem! Ügyes munka...
Ehhez már - nekem - nem lenne türelmem ....

Köszi!
Pedig először térkövezem.

sbs 2010-10-03 18:23

re: Térkövezés
 
Idézet:

kicsiati eredeti hozzászólása (Hozzászólás: 1766)
Köszi!
Pedig először térkövezem.

Akkor meg főleg megy a pont!
Nekem a térkövezés az előző házunknál 2 sor gyeprács lerakása volt, de megszenvedtem vele és tökéletes is lett..... amig földet nem hozattam és egy fullos ifa rá nem tolatott.

Na akkor már tudtam hogy alá kellet volna betonozni... Szóval a térkövezés igazi "kézimunka" és nem csak hogy türelem kell hozzá, hanem JÓL is kell csinálni, nehogy a többnapos (többhetes) munka 2 év múlva egy teherautó beállásával tönkremenjen.

Gábor 2010-10-03 18:31

re: Térkövezés
 
Hellosztok! Nem kell letakargatni, meg majd elég akkor befugázni, ha az egésszel kész vagy és bedöngölted.
Elsőnek rakd le, utána döngöld be, majd fugázd ki. Én a hétvégén térköveztem, de elfelejtettem képeket csinálni... Jövőhéten küldöm a képeket. Bár a járda nem az én munkám, de a gyepkő és a beugrók készítése az enyimé:D

kicsiati 2010-10-03 19:30

re: Térkövezés
 
Idézet:

Gábor eredeti hozzászólása (Hozzászólás: 1768)
Hellosztok! Nem kell letakargatni, meg majd elég akkor befugázni, ha az egésszel kész vagy és bedöngölted.
Elsőnek rakd le, utána döngöld be, majd fugázd ki. Én a hétvégén térköveztem, de elfelejtettem képeket csinálni... Jövőhéten küldöm a képeket. Bár a járda nem az én munkám, de a gyepkő és a beugrók készítése az enyimé:D

Érdekes amit írsz. Én kifugáztam, majd utána döngöltem le. Ha nem így teszek, akkor a fuga hézagok elcsúszhatnak. Nem mindenhol raktam szorosan egymás mellé a térköveket. Na, nem hanyagságból, hanem mert néha kellett egy kicsit csalni. Mint látható egybefüggően raktam a járdát, a kocsibeállót, és a nyomsávot is.

Visszatérve. Szerdán, nagy esőt mondanak, és attló félek, hogy a befolyó víz tönkreteszi a sóder réteget amibe a térkövet tettem.

Gábor 2010-10-04 14:24

re: Térkövezés
 
Nem fogja tönkre tenni. Mi azért szoktuk fugázás előtt is bedöngölni, mert pont hogy akkor mozdul helyre a térkő. Furcsa, de tényleg így van, gumitalpat rakunk a döngölő alár és végigmegyünk rajta egy párszor. Utána mehet a fugázás. Van olyan, hogy utána is döngölünk, de nem mindig.


A pontos idő 20:36 , a GMT +1 időzóna szerint.

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.3.2
Copyright © 2016 Építkezés Fórum