Építkezés Fórum

Építkezés Fórum (http://epitkezes.forum.hu/)
-   Kerítés, járda és utak készitése (http://epitkezes.forum.hu/kerites-jarda-es-utak-keszitese/)
-   -   Térkövezés (http://epitkezes.forum.hu/kerites-jarda-es-utak-keszitese/108-terkovezes.html)

kicsiati 2010-09-11 07:56

re: Térkövezés
 
Sziasztok!
Most fogom térkövezni a járdát. 10-15 cm 0-16-os sódert fogok tenni teherhordó rétegnek. (Tudom, a murva jobb lett volna) Kérdésem, hogy a sódert döngölőbékával, vagy lapvibrátorral tömörítsem?
Vagy esetleg döngöljem le a földet, rá a sódert amit lapvibrátorral tömörítsek?
A döngöléstől nem lesz baja a szegélykőnek?

hyper 2010-09-11 10:26

re: Térkövezés
 
gábor ne legyél már iléyen az új tagokkal!
te veterán vagy! bölcs légy és kedves;)
kicsiatinak meg a térkőmester adja a tippeket!, amugy én is csinálnám magam de nagyon lebeszéltek

kicsiati 2010-09-11 10:51

re: Térkövezés
 
Idézet:

hyper eredeti hozzászólása (Hozzászólás: 1551)
kicsiatinak meg a térkőmester adja a tippeket!, amugy én is csinálnám magam de nagyon lebeszéltek

Én is csináltatnám mással, de most nincs erre feles 300 ezer Ft-om.

elerbe 2010-09-11 22:34

re: Térkövezés
 
Szia kicsiati!

Elnézést, ha belefolyok a témába, remélem Térkőmester nem haragszik meg, legfeljebb kijavít... ;)

Amit leírtál, az jó lesz. Döngöld meg a földet békával, majd az ágyazatot lapvibrátorral. Az is igaz, hogy a murva jobb lenne, de ha homokos kavics van, az is jó. Ha esetleg tudod növelni a vastagságát 20 cm köré, az még jobb, főleg, ha agyagos a talaj (mert akkor igazából jól ki kellene szedni és feltöltést készíteni...)

A munka menete: termett talaj tömörítése, homokos kavics beterítése, tömörítése lapvibróval (a szegély alá is!), szegély lerakása, feltölteni a homokos kavicsot a végleges szintre, tömöríteni lapvibróval, lerakni a követ 0/4-es vagy 2/4-es zúzalékba és tömöríteni az egészet lapvibróval.

A szegély lerakása után lehetőleg másnap tömörítsd a véglegesre feltöltött ágyazatot, és akkor nem lesz baja (a szegélynek). Ha megfelelő a szegély betongerendája, a megtámasztás, akár a szegély építésének napján is tömörítheted.

Az elején nagyon figyelj a szintek kialakítására, a lejtésre. Nem szerencsés, ha a járdára hulló csapadék esetleg a ház falához gyűlik... :eek:

Nézd meg itt a térkő szegélyezős részt (bár már biztosan utánanéztél, de hátha nem :) ): Gyakran Ismételt Kérdések

hyper 2010-09-11 22:51

re: Térkövezés
 
kicsiati mi kerül 300ezerbe, ? én teljesen laikus vagyok kérlek mesélj mi menyibe kerül, érdemes e térkövezni? énis szereték amjd 1x de most egyenlőre mosógépem sincs :)
tehát mesélj munkadij négyzetméter ár st + a kő ára minden érdekelne, ha irányárakat mondasz nekem az is jó mert akkor tudok kalkulálni a saját igényemre,felületemre, amugy énis magam csinálnám úgy ahogy minden mást is :) de a szakik itt a fórumon óva intenek, bár én simán belevágnék :Dez a rezgő bigyó érdekes, nemtöri össze a térkövet?
és az a béka hogy néz ki meg ez a rezgő izé valakinek van linkje?

elerbe 2010-09-11 23:06

re: Térkövezés
 
Bocsi, de nem tudok aludni... :)

A témaindító hozzászólásra gyorsan összedobtam két 'árajánlatot': 100 m2 felület burkolására térkővel vagy 15 cm vtg. C20-24 betonnal.

Az összehasonlíthatóság kedvéért elmondom, hogy 20 m szegéllyel számoltam (mondjuk 10x10-es terület, két oldalán épület határolja), ez a betonos árajánlatban zsaluzásként szerepel.
A betonos nem tartalmaz vasalást (tehát ennek anyag és munkadíj ára még hozzájönne, ha lenne!!!), csak 20 m dilatációs hézag vágását, Duroplast fugakitöltő szalag elhelyezésével.
Amivel el lehet szállni és itt a legnagyobb költség, az a beton ára. Helyi viszonylatban vettem egy listaárat, mixeres kiszállítással, pumpa nélkül, nagyon alacsony bedolgozási árral.
A térkő anyagárát 2000 Ft nettó árral számoltam.
A földmunka és az ágyazat ára most nem érdekes, csak annyiban, hogy ugyanazzal a munkadíjjal és anyagárral számoltam.

Na most, a két ajánlat között 6.000,- Ft különbség van a betonos javára (ez olcsóbb 0,8%-kal). :rolleyes:

elerbe 2010-09-11 23:10

re: Térkövezés
 
Szia hyper!

Döngölőbéka: http://bomag.hupont.hu/felhasznalok_...oltes/beka.jpg

Lapvibrátor: http://www.haszongép.hu/bin/756-9266...vibrator_1.jpg

A követ nem töri össze a lapvibrátor. Ha esetleg valamelyik kisebb helyi gyártótól veszel térkövet, akkor kérdezd meg, mikor gyártották le, mert friss gyártásnál nem szabad vibrálni, csak 1-2 hét múlva.

sbs 2010-09-11 23:43

re: Térkövezés
 
Idézet:

elerbe eredeti hozzászólása (Hozzászólás: 1559)
Ha esetleg valamelyik kisebb helyi gyártótól veszel térkövet, akkor kérdezd meg, mikor gyártották le, mert friss gyártásnál nem szabad vibrálni, csak 1-2 hét múlva.

Ha már itt tartunk, milyen követ érdemes venni: a márkásat, vagy a helyi gyártásút? Most csöppentem a témába és látom van 3 nagyobb márkanév a piacon: Semmelrock, Leier, KK beton.

Gondolom ezek a márkák egyeben garancia is a minőségre. De mi a helyzet a kisebb gyártókkal? Én személyesen ismerek egy ilyen céget és azt mondják nem igazán megy az üzlet. Lehet azért, mert a nagyobb márkanevekben jobban megbíznak ma már az emberek?

elerbe 2010-09-11 23:59

re: Térkövezés
 
Még nagy márkák: A-Beton Viacolor (ő volt az első gyártó Mo-n), Frühwald, Barabás Téglakő (volt Veszprémbeton), ill. 'ipari' célra a Lábatlani Vasbeton (railone.hu).

Piacon vannak még és nagyon mennek a Weisenböck, Hausler. Ezeket külföldről hozzák be, nem itt gyártják.

A kis helyi gyártókkal nekem még nem volt problémám. Talán még 8-10 éve, amikor indulgattak, de aki idáig eljutott és megmaradt, az már jó. (Környékünkön: Egom-Kő, Kovi-Kő, Tata-Kő).

Egyébként az általad első helyen említett gyártó köveivel is előfordultak problémák, nem is olyan régen. Pár m2-en feljött a kopóréteg (a kőnek 11250 Ft a bruttó m2 ára!). Ebből is látszik, hogy gyártási hibák vannak mindenütt, de a kis gyártók is cserélik ilyen esetben a terméket, hiszen nekik jobban megárt egy rossz vélemény, mint a nagyoknak.

kicsiati 2010-09-12 07:19

re: Térkövezés
 
elerbe!

Köszi a részletes leírást! Arra nem is gondoltam, hogy esetleg a szegély alá is tegyek a sóderből.


A pontos idő 14:53 , a GMT +1 időzóna szerint.

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.3.2
Copyright © 2016 Építkezés Fórum