Építkezés Fórum

Építkezés Fórum (http://epitkezes.forum.hu/)
-   Képzések, oktatás, tanulás (http://epitkezes.forum.hu/kepzesek-oktatas-tanulas/)
-   -   Képzések (http://epitkezes.forum.hu/kepzesek-oktatas-tanulas/235-kepzesek.html)

Gábor 2010-09-02 21:49

Képzések
 
Kedves Fórumtulaj!

Most éppen képzésváltásban vagyok, ezért eléggé belevágtam újra a tanulásba. Rájöttem, hogyha megakarom tudni, hogy melyik szakon milyenek a tanárok, személyes kapcsolat, vagy egy jó fórum kell hozzá. Azt ajánlanám, hogy csináljunk a fórumon belül egy építőipari képzés kategóriát és utána pedig közép felső, illetve egyéb szaki képzések...
mondjuk a felsőn belül pedig már mehetnek külön topikok... debrecen építész, vagy budapest műszaki... ilyenek... És aki szeretné és már van tapasztalata, az írhat és segíthet egymásnak...

sbs 2010-09-02 22:56

re: Képzések
 
Ha rajtad kívül mást is érdekel a téma, nythatok neki külön fórumot. Szóval várom még a jelentkezőket...

Isutam 2010-09-08 19:21

re: Képzések
 
Mostanában elég kevés az időm, de ezt a kezdeményezést, szívesen támogatnám, és olvasgatnám.

Szeretném tudni például, mi a különbség az építőmérnök, és az építészmérnök, a villanyszerelő, és a villamos berendezés szerelő között.:D

istvan62 2010-09-09 14:45

re: Képzések
 
Nekem is érdekes a téma, érdekel, hogy mi a helyzet manapság a képzésben. Tartok tőle, hogy ismerve a sztárépítészek hozzáállását, a képzés is nagyon eltávolodhatott a realitásoktól.
Isutam kérdése az építő / építész közötti különbségről annyira reális, hogy sokszor még a képzésre jelentkezők sem tudják. (Be kell vallanom, hogy annak idején én sem voltam vele tisztában) Megpróbálom "civil" módon a lényeget megvilágítani:
Az építész alapvetően az épületek tervezésével, vagy várostervezéssel foglalkozik, hozzá tartozik a megjelenés, és a funkcionalitás. A képzésben nagy súlyt kap a művészet.
Az építőmérnök titulust kicsit gyűjtő fogalomként lehet kezelni, mert több terület is tartozik hozzá:
  • statikus (mitől áll meg amit az építész tervezett?)
  • geodéta (földmérő)
  • talajmechnika (talaj szerkezet, teherbírás)
  • úttervezés
  • vízépítő mérnök (folyó szabályozás)
  • hídépítő
Lehet, hogy a lista nem pontos, ezért elnézést kérek, csak hirtelen emlékezetből raktam össze. A lényeg, hogy elvileg minden épület megtervezésénél együtt kell működniük, mert a jogosultsági területek nagyon szigorúan meg vannak határozva, és mindenki csak a saját területén dolgozhat.

Gábor 2010-09-10 06:10

re: Képzések
 
Én most építésznek tanulok így a vállalkozásom mellett. Ezt még sosem kérdeztem meg, de az építészre én úgy emlékszem, mintha mérhetne földet, vagy éppen a diploma után egy egyéves képzéssel lehet belőle műszaki ellenőr.

Mit tudsz erről István. Igazából én azért csinálom meg a diplomát, hogy a céhünk minél több területen tudja magát képviselni az építőiparban...

Gábor 2010-09-10 06:10

re: Képzések
 
Jaj igen. Geodéziai alapismeretekkel kell rendelkezni ahhoz, hogy megkapd a diplomát. Én még mindig nem vettem fel órába, de talán köv. félévben...

istvan62 2010-09-10 08:17

re: Képzések
 
Szerintem geodéziát építész hivatalosan nem csinálhat, mármint olyan esetben, ahol megkövetelik a végzettséget. (pl: épület feltüntetési vázrajz, telek kitűzés)
A jelenlegi munkakezdési jogosultsági szabályokat nem ismerem, nem igazán akarom követni ennek a változásait is. Ha jól tudom, még az önálló építész tervezői munka megkezdéséhez is kell 5(?) év gyakorlati idő tervező mellett. A műszaki ellenőrködéshez is kell 5(?) év gyakorlati idő (tervezés/kivitelezés) és utána egy rövid tanfolyam + vizsga. Szervezéstől függően akár egy negyed év alatt is lefuthat.

Gábor 2010-09-10 09:52

re: Képzések
 
Bameg:D Nem beszélek csúnyán, csak nem tetszik... Bár megvan a lényege és az értelme, de kiöregedek, mire saját terveket kezdek csinálni:D Na jó nem, de elég nehéz így a saját vállalkozásunkra koncentrálni.

istvan62 2010-09-10 10:37

re: Képzések
 
Erre találták ki a felelős tervező rendszert. Te megcsinálod a munkát, ő meg a szakmai kontrollt, és a nevét teszi mellé. Te is szerepelsz a terven, és így a gyakorlati időd is kattog, ha minden igaz.

Gábor 2010-09-10 12:41

re: Képzések
 
Gondolom ilyenkor nekem vmennyi %-ot le kell jattolnom a felelős tervezőnek!


A pontos idő 12:32 , a GMT +1 időzóna szerint.

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.3.2
Copyright © 2016 Építkezés Fórum