Építkezés Fórum   Hofstadter Tüzép Schiedel és Leier kémények - Hofstadter Építoanyag Centrum Kft. Szaniter - Hofstadter Építoanyag Centrum Kft. Nyílászárók - Hofstadter Kft. Beltéri ajtók - Áron Ház Kft. Mixerbeton - HODA Beton Kft. Lájkolj a Facebookon! Kövess a twitteren!

Vissza   Építkezés Fórum > Építkezés > Kémény építés

Válaszol
 
LinkBack Téma eszközök Megjelenítési módok
Régi 2012-07-20, 13:41   #1 (permalink)
Hal
Új tag
 
Csatlakozott: 12-07-20
Összes hozzászólás: 1
Kiosztott köszönetek: 0
Begyũjtött 0 köszönetet 0 hozzászólással
Hal Van már jó hozzászólása
Alapbeállítás Tartalék kémény

Próbált már valaki tartalék kéményt megszüntetni?
Tartalék kémény nem szükséges, de a tartalék fűtés az kötelező.
Vajon mi kell ahhoz, hogy a tartalék kéményt megszüntessék?
Mik ennek a költségei? Esetleg van valakinek ebben tapasztalata?
Én már próbálkoztam több irányból, de nem egyértelmű, hogy mit kell tenni, érdemes-e belefogni.
Van aki azt mondja, hogy az ELMŰ-től kell igazolás, hogy a többletenergiát tudják biztosítani. ELMŰ telefonos ügyfélszolgálat szerint 3 éve már nem kell ilyen igazolás, ők ilyet nem adnak.
Pedig a Fővárosi kéményseprő telefonos ügyfélszolgálata szerint az kell.
Amikor erősködtem, hogy az ELMŰ ügyfélszolgálat szerint ilyenre már nincsen szükség, akkor azt mondták, hogy elműnél regisztrált szerelőtől kell pecsétes igazolás arról, hogy a ház elektromos rendszere elbírja az elektromos fűtést. De mit kell egy ilyen nyilatkozatba beírni. Már két szerelőt is kérdeztem, de ők még ilyenről nem hallottak, nem tudják mit kellene írni. Ha van egy 2,5-es vezetékkel szerelt konnektor a házban az már alkalmas villanykályha ellátására.

A tartalék kéményt üzemen kívül kell helyezni, amiről a helyi kéményseprőktől kell igazolás. Őket is felhívtam. Elsőre ők is az ELMŰ igazolást emlegették.
ÉN mondtam nekik a villanyszerelői nyilatkozatot, amit "rámhagytak".
A kéményt lebontani nem minden esetben egyszerű, én ezt nem szeretném.
Egyik kéményes kivitelő azt mondja, ők csak annyit csinálnak ilyenkor, hogy rátesznek egy cserepet, és lekenik malterral, az is elég. Másik kéményes azt mondja, hogy át kell minősíttetni szellőzőnek, és akkor nem kell vele semmit csinálni.
A kerületi kéményseprő telefonos ügyfélszolgálat szerint nem lehetséges a szellőzőnek való átminősítés.
Nem kell lebontani a kéményt, de azt hivatalos szerelővel le kell záratni.
Én nem zárhatom le mert ... és akkor felsorolt 20 féle jogszabályt, amit én biztosan nem ismerek, úgyhogy forduljak inkább szakképzett kéményeshez.
Erre én mondtam, hogy az egyik kéményes a szellőzőnek való átminősítést javasolta, a másik meg azt mondta, hogy egy cseréppel zárjam le, és jó az.
És vajon ez a megszüntetés milyen adminstratív költségekkel jár?
A kerületi ügyfélszolgálat szerint először ki kell hívni őket előzetes szemlére. Az már 15 ezer ft-al indul. Utána lehet csak elkezdeni bármit is.
De mit akarnak megnézni? Megnézik, hogy titokban nem szüntettem-e már meg a kéményt? Megjegyzem, a tartalék kéményem már régen le van zárva.
Most mi lesz? Megbüntetnek, ha ezt meglátják?
De a nem tartalék kémény sincsen megnézhető állapotban, mert azt kicsit megbontottuk. Az új bélés elkészítését pedig majd csak a fűtési szezon kezdetekor tervezzük.
Hal nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Régi 2012-07-20, 19:14   #2 (permalink)
Bölcs
 
Csatlakozott: 11-11-12
Összes hozzászólás: 694
Kiosztott köszönetek: 62
Begyũjtött 46 köszönetet 44 hozzászólással
krisz1986 Megindult a hírnév útjánkrisz1986 Megindult a hírnév útjánkrisz1986 Megindult a hírnév útján
Alapbeállítás re: Tartalék kémény

Hal! A kérdésed elégé összetett! Én megvárnám két három olyan ember véleményét akik esetleg segíteni tudnának neked mielőtt én is tudnék segíteni. Legelőször is ezek az emberek István62,Watocsak és SBS. Ők segítenek a jogszabályi útvesztőben eligazodni.

A villanykályhával kapcsolatban annyit én megkérdezek egy szintén megbízható szakít,hogy az Élmű-tol kell e valami vagy ő erről mit tud! A felülvizsgálati papírban amit kapni fogsz annyi fog szerepelni megfelelő a rendszered e célra vagy nem. Mindenesetre én megvárom az ő véleményüket és utána ha gondolod megadom az élérhetőségét a felülvizsgálnak is. Csak kéne tudni helyileg merre élsz.
krisz1986 nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Régi 2012-07-20, 22:16   #3 (permalink)
Építész
 
istvan62 avatarja
 
Csatlakozott: 10-06-11
Hely: Budapest
Összes hozzászólás: 3.318
Kiosztott köszönetek: 46
Begyũjtött 826 köszönetet 768 hozzászólással
istvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtag
Üzenetküldés Skype™-on keresztül istvan62 részére
Alapbeállítás re: Tartalék kémény

Sajnos a megszüntetés gyakorlati kérdéseivel kapcsolatban nincs közvetlen tapasztalatom, de én is úgy tudtam idáig, hogy az ELMŰ nem ad ilyen igazolást, ezért megfelelő jogosultságú villanyszerelő nyilatkozatát kell bemutatni. Az is biztos, hogy a 37/2007 I. melléklet VII oszlop 7. pontja alapján bejelentés köteles, tehát a helyi építésügyi hatóságot sem szabad kihagyni a buliból.
__________________
Mérnöki szolgáltatások álmai megvalósításához - http://www.csaladi-epitesziroda.hu/
istvan62 nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Régi 2012-07-21, 07:03   #4 (permalink)
sbs
Könyörtelen tereprendező :-)
 
sbs avatarja
 
Csatlakozott: 10-05-03
Hely: Tárnok-Budapest
Összes hozzászólás: 1.594
Kiosztott köszönetek: 542
Begyũjtött 191 köszönetet 170 hozzászólással
sbs Rendkívül híres fórumtagsbs Rendkívül híres fórumtagsbs Rendkívül híres fórumtagsbs Rendkívül híres fórumtagsbs Rendkívül híres fórumtagsbs Rendkívül híres fórumtagsbs Rendkívül híres fórumtagsbs Rendkívül híres fórumtagsbs Rendkívül híres fórumtag
Alapbeállítás re: Tartalék kémény

A jogszabályokat nem ismerem ebben a témában, sőt csodálkoznék ha a tartalék kémény megszüntetésével kapcsolatban lenne bármi ehhez hasonló.

A tartalék kémények szabályozása meglehetősen sokszor változott az elmúlt 10 évben, hol kötelező volt, hol nem, így attól függően van két kémény egy házon, hogy mely évben épült.

Azonban, ha gázfűtés a fő fűtési mód, akkor nagyon csodálkoznék, ha az ELMÚ bármi ilyet igazolást kiadhatna. Miért is? Gondolj csak bele, a gázkazánok is árammal működnek, így ha nincs áram - és ezért leáll a kombi cirkó télen a mínusz 20 fokban - akkor az elektromos fűtési alternatívával sem mennél semmire.

Alapvetően a tartalék kémény azért van - és kell - hogy a gáz/áramszolgáltatás szüneteltetésekor, valamely hagyományos fűtési módszerrel lehessen fűteni, ezezk az olaj, a fa vagy a szén.

Gyanítom, hogy spórolni szeretnél a megemelkedett "kéményadó" miatt, ezért szüntetnéd meg a 2. kéményt, de ha ez már egyszer felépült akkor ezt nem tartom célszerűnek. Mi van ha tényleg be kell gyújtani a kandallóba?
__________________
Az építkezés egy nagy kaland!
Olasz kémények képgalériája 2012: www.kemenyek.info
sbs nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Régi 2012-07-21, 07:12   #5 (permalink)
sbs
Könyörtelen tereprendező :-)
 
sbs avatarja
 
Csatlakozott: 10-05-03
Hely: Tárnok-Budapest
Összes hozzászólás: 1.594
Kiosztott köszönetek: 542
Begyũjtött 191 köszönetet 170 hozzászólással
sbs Rendkívül híres fórumtagsbs Rendkívül híres fórumtagsbs Rendkívül híres fórumtagsbs Rendkívül híres fórumtagsbs Rendkívül híres fórumtagsbs Rendkívül híres fórumtagsbs Rendkívül híres fórumtagsbs Rendkívül híres fórumtagsbs Rendkívül híres fórumtag
Alapbeállítás re: Tartalék kémény

Nézzük az ide vonatkozó jogszabályokat:

27/1996. (X. 30.) BM rendelet a kötelező kéményseprő-ipari közszolgáltatásról

tartalékkémény: olyan kémény, amelynél a tényleges igénybevétel a más rendszerű hőellátás miatt nem áll fenn, de a hatályos rendelkezések szerint, illetve a fokozott biztonság miatt használható állapotban való tartása szükséges.

7. § (1) A tartalékkémények és tartozékaik rendeltetésszerű használhatóságát - a (2) bekezdésben foglalt kivétellel - évente egyszer ellenőrizni kell és a tisztítást, ha szükséges, egyidejűleg el kell végezni.

- ha ellenőrízni kell, akkor az azt jelenti, hogy maga a kémény is kell
__________________
Az építkezés egy nagy kaland!
Olasz kémények képgalériája 2012: www.kemenyek.info
sbs nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Régi 2012-07-21, 11:31   #6 (permalink)
Bölcs
 
Csatlakozott: 11-11-12
Összes hozzászólás: 694
Kiosztott köszönetek: 62
Begyũjtött 46 köszönetet 44 hozzászólással
krisz1986 Megindult a hírnév útjánkrisz1986 Megindult a hírnév útjánkrisz1986 Megindult a hírnév útján
Alapbeállítás re: Tartalék kémény

na én jelen pontokban a következőket fűzném hozzá! Bontási engedélyt kell kérni a kéményhez. A 2,5 mm keresztmetszetű vezeték ahhoz,hogy működjön minden kevés. ha nem akarsz jó kis lakástüzet akkor sürgősen kérsz egy felülvizsgálatot és elenörizteted a rendszered. Én adok élérhetőséget. Szakontárokal ne foglakoz. Aki azt mondta neked a vezeték méret megfelel az kontár! és nem sporolsz amit mond azt az öszeget öszeszeded és kifizeted.
krisz1986 nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Régi 2012-07-21, 15:06   #7 (permalink)
Építész
 
istvan62 avatarja
 
Csatlakozott: 10-06-11
Hely: Budapest
Összes hozzászólás: 3.318
Kiosztott köszönetek: 46
Begyũjtött 826 köszönetet 768 hozzászólással
istvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtag
Üzenetküldés Skype™-on keresztül istvan62 részére
Alapbeállítás re: Tartalék kémény

Ha a történetet egy kicsit távolabbról kezdjük, akkor a szabályozás sokkal kevesebbet változott, inkább az értelmezése, illetve az alkalmazás szigorodott.
A tartalék kémény kérdése az építésügyi szabályozásnál kezdődik, és erről jelenleg az OTÉK szól, és jelenleg ezt mondja:

"Tartalékfűtés

94. § (1) A tartalékfűtés lehetőségéről gondoskodni kell

a) minden lakás legalább egy lakószobájában,

b) minden olyan helyiségben, ahol folyamatos tartózkodás szükséges (pl. készenléti, ügyeleti helyiségekben).

(2) A tartalékfűtés lehetőségéről szilárd tüzelőanyaggal üzemeltethető tüzelőberendezés céljára alkalmas, gravitációs üzemű kémény vagy egyidejűleg és folyamatosan igénybe vehető többlet villamos energia biztosításával kell gondoskodni."

Ez a szöveg az 1997-es kibocsájtás óta nem változott. Az OTÉK elődje, az OÉSz is hasonlóan fogalmazott:

"Tartalékfűtés

Tartalékfűtés
140. § ((1) Tartalékfűtés lehetőségéről kell gondoskodni
a) minden lakás legalább egy lakószobájában,
b) minden olyan helyiségben, ahol a folyamatos tartózkodás szükséges (pl. kapus, őrszemélyzeti, készenléti, ügyeleti, telefonközponti helyiségekben).
(2) A tartalékfűtés lehetőségéről
a) helyiségenként 1,5 kW villamos többletenergiának az építményben történő egyidejű szolgáltatási lehetőségével,
b) a többlet villamosenergia szolgáltatási lehetőségének akadálya esetén, tartalékkémény építésével kell gondoskodni."


Engem is meglepett, hogy az OÉSZ-ben az is szerepelt, hogy középmagas-, és magas épületekben a tartalék fűtés csak elektromos lehet!

Az értelmezés viszont térben és időben is szélsőségesen változó lehet. Dunaharasztiban találkoztam olyan értelmezéssel, hogy csak akkor lehet elektromos a tartalék fűtés, az ELMŰ ad egy olyan nyilatkozatot, hogy "az év minden napján, napi 24 órában szünetmentesen biztosítja az elektromos ellátást" különben nem valósul meg az "egyidejű, folyamatos ellátás"

Egyébként az is egy érdekes vetülete a témának, hogy a fő fűtés szóba sem kerül a rendelkezésben (végül is szinte minden rendszer használja a keringető szivattyút) de létezik kifejezetten elektromos fűtés is! Mellé egy elektromos tartalék fűtés?
__________________
Mérnöki szolgáltatások álmai megvalósításához - http://www.csaladi-epitesziroda.hu/
istvan62 nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Régi 2012-07-21, 16:07   #8 (permalink)
Bölcs
 
Csatlakozott: 11-11-12
Összes hozzászólás: 694
Kiosztott köszönetek: 62
Begyũjtött 46 köszönetet 44 hozzászólással
krisz1986 Megindult a hírnév útjánkrisz1986 Megindult a hírnév útjánkrisz1986 Megindult a hírnév útján
Alapbeállítás re: Tartalék kémény

Hát látod barátom megint találtunk egy likat azon a rendszeren. Helyeseben találkoztunk egy újabb anomáliával.
krisz1986 nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Régi 2014-04-25, 05:09   #9 (permalink)
Új tag
 
Csatlakozott: 14-04-25
Összes hozzászólás: 6
Kiosztott köszönetek: 2
Begyũjtött 0 köszönetet 0 hozzászólással
VW80 Van már jó hozzászólása
Alapbeállítás re: Tartalék kémény

Szép reggelt mindenkinek!

A problémám a következő lenne. Vettem egy lakást a napokban, egy tégal építésű 3 emeletes házban. A lakásban két kéményrendszer volt, az egyik a tartalék kémény. Egy földszinti lakásról van szó. Kb. a 90-es évek közepén az akkori tulajdonos elbontotta a tartalék kéményt. Az ezutáni tulajdonos pár éve tudta meg, hogy volt ott kémény egyáltalán, a közösképviselő pedig vissza akarta vele építetni. Nem egyeztek meg és maradt is így minden. 2 éve a teljes házban fűtés korszerűsítés történt. A kémény rendszer, melyre gázkonvektoros fűtőegységek voltak szerelve átalakították. Egy cirkós rendszer lett kiépítve. Minden hatóság átvette így a lakást, senki nem jelezte a tartalék kémény hiányát, valamint a főkűtész is évről évre rendben talál mindent. Arról, hogy annak idején a tulajdonos bontási engedéllyel bontotta e le a kéményt, azt nem tudni. A közösképviselő állítja, hogy nem tudott a bontásról, hozzáteszem még azt is meg tudta mondani hogy mikor történt a bontás...akkor hogy nem tudott róla
A kérdésem az lenne, hogy kötelezhetnek e engem arra, hogy egy közel 20 éve elbontott tartalék kéményt visszaépítessek. Mint írtam, az összes hatóság átvette így a lakást a fűtés korszerűsítés után. Viszont a közösképviselő meg rajtam akarja most "leverni".

Válaszaitokat előre is köszönöm!

Üdv:
VW80
VW80 nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Régi 2014-04-25, 07:51   #10 (permalink)
Építész
 
istvan62 avatarja
 
Csatlakozott: 10-06-11
Hely: Budapest
Összes hozzászólás: 3.318
Kiosztott köszönetek: 46
Begyũjtött 826 köszönetet 768 hozzászólással
istvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtag
Üzenetküldés Skype™-on keresztül istvan62 részére
Alapbeállítás re: Tartalék kémény

A tartalék kémények a korábbi OTÉK tartalék fűtés lehetőségét előíró 94.§-a alapján épültek. A rendeltnek ezt a részét 2012 nyarán eltörölték, azóta még a tartalék fűtés fogalma sem szerepel a rendeletben.
Ez azt jelenti, hogy építésügyi jogszabályra hivatkozva nem kérheti senki a tartalék kémény helyreállítását.
__________________
Mérnöki szolgáltatások álmai megvalósításához - http://www.csaladi-epitesziroda.hu/
istvan62 nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Hálásak a hozzászólás írójának:
VW80 (2014-04-25)
Válaszol

Címkék
kémény, tartalék kémény

Téma eszközök
Megjelenítési módok

Hozzászólás szabályai
Új témákat nem hozhatsz létre
Válaszokat nem küldhetsz
Fájlokat nem csatolhatsz
A hozzászólásaidat nem módosíthatod

BB code : bekapcsolva
Pofik bekapcsolva
Az [IMG] kód bekapcsolva
A HTML kód kikapcsolva
Trackbacks are bekapcsolva
Pingbacks are bekapcsolva
Refbacks are bekapcsolva



A pontos idő 11:11 , a GMT +1 időzóna szerint.


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.3.2
Copyright © 2016 Építkezés Fórum