Építkezés Fórum   Hofstadter Tüzép Schiedel és Leier kémények - Hofstadter Építoanyag Centrum Kft. Szaniter - Hofstadter Építoanyag Centrum Kft. Nyílászárók - Hofstadter Kft. Beltéri ajtók - Áron Ház Kft. Mixerbeton - HODA Beton Kft. Lájkolj a Facebookon! Kövess a twitteren!

Vissza   Építkezés Fórum > Építkezés > Kémény építés

Válaszol
 
LinkBack Téma eszközök Megjelenítési módok
Régi 2012-12-22, 16:04   #1 (permalink)
sbs
Könyörtelen tereprendező :-)
 
sbs avatarja
 
Csatlakozott: 10-05-03
Hely: Tárnok-Budapest
Összes hozzászólás: 1.594
Kiosztott köszönetek: 542
Begyũjtött 191 köszönetet 170 hozzászólással
sbs Rendkívül híres fórumtagsbs Rendkívül híres fórumtagsbs Rendkívül híres fórumtagsbs Rendkívül híres fórumtagsbs Rendkívül híres fórumtagsbs Rendkívül híres fórumtagsbs Rendkívül híres fórumtagsbs Rendkívül híres fórumtagsbs Rendkívül híres fórumtag
Alapbeállítás Tűzifa vásárlás

Sokat gondolkodtam, hova tegyem ezt a témát, végül ide került, mert köze van a kéményhez és a fűtéshez.

Szóval tüzifa vásárlás előtt állok (még soha nem vettem) és jó szokás szerint ahelyett, hogy elmennék az első tüzelőanyag telepre, jó alaposan körbejártam a témát, amit máris nem bántam meg mivel sok-sok ezer forint spórolható meg egy jó döntéssel.

Azt elárulhatom, hogy nekem kandallóba van szükségem a tűzifára és a gázfűtés kiegészítéseként fogom használni ahogyan eddig is tettem az eddig mindig kéznél lévő szedett-vedett (ámbár ingyenes ) fákkal.

1. Mázsára, vagy köbméterre?

Az első ami a laikus vásárlót elbizonytalanítja hogy mázsára, vagy köbméterre érdemes-e vásárolni. Amit eddig olvastam abból számomra világos, hogy 99%-ban köbméterre érdemes vásárolni, így kevéssé károsítjuk meg magunkat a vizes fa súlya miatt (jaj de szépen megfogalmaztam, hogy ne sértsek meg senkit...). Amíg nem olvastam utána nehéz volt megállapítani hogy 1m3 fa hány mázsa lehet. Ez fafajtától is függ (na meg a víztartalomtól), de 1m3 bükkfa = 6-8 mázsa , 1 m3 akác = 5-6q

2. Milyen fafajta kell nekem?

A második a fafajta kiválasztása, ezt csak felsorolnám, különösebb részletezés nélkül:
- bükkfa: lassan égő fa, amely kitűnően izzik
- tölgyfa: lassan égő fa, amely kitűnően izzik
- akác: lassan, jól égő, és kevésbé izzó
- körisfa: ez is lassan égő, és jól izzó fa
- nyírfa: gyorsan elég és nagyon jó melegít
- fűzfa: gyorsan elég
- fenyő: gyorsan elég, füstöl és gyantás ami nem igazán szerencsés

Tehát amiben érdemes gondolkodni (főleg ezeket kapni úgyis a tüzépeken) az az akác, bükk, tölgy. SZERINTEM kandallóba a jól égő, kazánba a jól izzó fa a megfelelő.

3. Rakott vagy szórt köbméter?

A harmadik ami megzavart, az a rakott 1m3, a szórt 1m3, a rakott erdei köbméter (1,75m3) és a szórt erdei köbméterben mért árajánlatok. Némi utánajárás után azt találtam, hogy 1m3 szórva = 0.75 m3 rakva, tehát 1 negyednyi hiányzik belőle.

Mivel az akác jobb lánggal ég mint a bükk (habár nem izzik olyan jól = hamarabb leég), nekem ezt ajánlották a kandallóba, és nekem is ez tűnt logikusnak, mivel a nagy üvegfelületen keresztül a lánggal égés a legfontosabb szempont. Mivel a kandalló nem tartja a meleget, ezért az izzó fa itt nem olyan jó hatásfokú.

A szénről ne is beszéljünk, mivel kipróbáltam kandallóba és hatásfokában nagyon gyenge, mivel itt is elsősorban izzás van, igy a lassan termelt meleg gyorsan távozik a kéményen és nem sugárzik be a lakásba.

Amit nagyon hiányoltam a megnézett weboldalak árajánlataiban, hogy szinte alig (azaz sehol) nem találtam 25-30 cm-es kugli fákat. Van méteres szálakban, van felvágva és hasogatva, de olyan hogy hasogatás nélküli vágott... na olyan nincs, pedig én szeretem a fejszet használni, gyerekkoromban is sok fát vágtam. Amúgy pedig a különböző típusok között is ALIG van árkülönbség, azaz nem is éri meg a nem "konyhakész" fa, mivel csak 1-2e ft-al drágább a feldolgozatlannál.

Néhány ár amivel találkoztam:

- 1 rakott erdei m3 (1,75 m3 fa) = 27e-31e
- 1 rakott m3 erdei fa = 20e
- 1 szórt m3 = 15e
- 3 szórt m3 fa = 39e
- 1q akác kiszállítva = 2.5e-2.9e
- 1q tölgy kiszállítva 2.2e - 2.5e

Januárban veszek egy adag tüzifát és majd lemérem mennyit spóroltam ezzel a gázon, amit természetesen itt fogok megosztani veletek. Persze fával tüzelni csak akkor tudok ha otthon vagyok
__________________
Az építkezés egy nagy kaland!
Olasz kémények képgalériája 2012: www.kemenyek.info
sbs nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Régi 2012-12-22, 16:16   #2 (permalink)
Szakember
 
Wattocsak avatarja
 
Csatlakozott: 11-05-21
Hely: Budapest
Összes hozzászólás: 316
Kiosztott köszönetek: 2
Begyũjtött 46 köszönetet 42 hozzászólással
Wattocsak Megindult a hírnév útjánWattocsak Megindult a hírnév útjánWattocsak Megindult a hírnév útján
Alapbeállítás re: Tűzifa vásárlás

Én még kiegészíteném egy nem elhanyagolható dologgal.
Egy évet kell a fát pihentetni, azaz a most vásárolt fával csak a következő fűtési idényben érdemes csak tüzelni. Addigra kiszárad teljesen és sokkal jobb hatásfokkal lehet eltüzelni és a kátrányosodás is elkerülhető.
A "vájtfülüek" két évig pihentetik a fát :-)

Mondom én aki sosem tüzelt fával. Ja és nem is szándékozom:-)
Wattocsak nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Hálásak a hozzászólás írójának:
sbs (2012-12-22)
Régi 2013-02-07, 19:26   #3 (permalink)
Bölcs
 
Zsuzsa avatarja
 
Csatlakozott: 10-12-10
Hely: Budapest
Összes hozzászólás: 979
Kiosztott köszönetek: 10
Begyũjtött 133 köszönetet 123 hozzászólással
Zsuzsa Vannak jó hozzászólásaiZsuzsa Vannak jó hozzászólásai
Üzenetküldés Skype™-on keresztül Zsuzsa részére
Alapbeállítás re: Tűzifa vásárlás

Voltak olyan telefonhívásaim, amelyben bogaras tüzifáról számoltak be a hívók.Olcsón kedvezményesen vett tüzelőanyagban lehetnek a kéreg alatt, vagy a fában álcák, amikből majd bogár lesz a bebábozódás után.Ha nincs szerencsénk a május végén, június elején kikelő bogarak a tetőszerkezetet is képesek elfertőzni, a szomszédokét is.
Az egyik hívónak azt tanácsoltam, hogy, ha tél végéig nem tudják elhasználni a tüzifát, inkább adják, valamilyen szegényebb családnak, akik biztosan elhasználják, február végéig. Sajnos a hidegtől sem fagynak el, és a faanyagvédőszer drága ahhoz, hogy tüzifát védjünk vele.Akinek kételyei vannak a tüzifa egészségével kapcsolatban, inkább rakja át, válogassa ki a fertőzött, bogaras fákat és tüzelje el.A kikelő bogarak igaz, hogy nagyon szépek, de komoly műszaki kárt okozhatnak.
__________________
A könnyező házigomba, a lakóépületek legveszélyesebb károsítója!!
Az Építkezés Fórum Igazságügyi faanyagvédelmi szakértője: Holyop Zsuzsa, 06-70-366-60-18
faanyagvédelmi szakértés, kivitelezés, szaktanácsadás
Zsuzsa nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Hálásak a hozzászólás írójának:
sbs (2013-02-10)
Válaszol

Címkék
erdei köbméter, fafajta, tüzifa

Téma eszközök
Megjelenítési módok

Hozzászólás szabályai
Új témákat nem hozhatsz létre
Válaszokat nem küldhetsz
Fájlokat nem csatolhatsz
A hozzászólásaidat nem módosíthatod

BB code : bekapcsolva
Pofik bekapcsolva
Az [IMG] kód bekapcsolva
A HTML kód kikapcsolva
Trackbacks are bekapcsolva
Pingbacks are bekapcsolva
Refbacks are bekapcsolva



A pontos idő 12:11 , a GMT +1 időzóna szerint.


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.3.2
Copyright © 2016 Építkezés Fórum