Építkezés Fórum

Építkezés Fórum (http://epitkezes.forum.hu/)
-   Hőszigetelés (http://epitkezes.forum.hu/hoszigeteles/)
-   -   miért csak kívülről szigetelnek falat (http://epitkezes.forum.hu/hoszigeteles/192-miert-kivulrol-szigetelnek-falat.html)

vik 2010-07-23 14:38

miért csak kívülről szigetelnek falat
 
Tanácsot szeretnék kérni: a mi házunkon még hibátlan a hagyományos vakolat, és a külső szigetelés minden módon drága, de a falak 30-asak és a koszorú sincs jól szigetelve.
A belső falra ragasztott polisztirol és erre egy falra csavart gipszkarton v. osb lap nem oldaná meg a problémát? Ha nincs komoly hátránya, és ér valamit, inkább ezt a módszert választanám ideiglenesen. Előre is köszönöm a tanácsokat.

sbs 2010-07-23 16:59

re: miért csak kívülről szigetelnek falat
 
Habár én nem vagyok szakmabeli, de amit gondolok, a felvetésedről (jó kérdés amúgy :))

Szerintem amiért ez nem nagyon jut eszébe senkinek belülről szigetelni egy falat:

- a falak ugyanúgy kihülnek (átmelegednek) és ezért a belülre felszerelt szigetelés sokkal kevésbé lesz hatékony
- elvesz egy jókora részt a belső térből.
- az sem kisebb munka -sőt - mintha kivül lenne, valamint számos újabb problémát vet fel: viz, villany, gáz szerelvények stb...

Egyenlőre ez jutott eszembe pusztán a kérdésedre válaszolva., de a szakik még szerintem hozzázesznek jónéhányat :D

istvan62 2010-07-23 18:20

re: miért csak kívülről szigetelnek falat
 
Az igazi problémák sokkal súlyosabbak, mint amit sbs felvetett, bár azokkal is érdemes foglalkozni.
A műszaki problémákat két csoportra osztanám. Az első a szerkezeten páratechnika, mit a hőszigetelés esetében mindig vizsgálni kell. A belső oldali hőszigetelés a harmatpontot a belső oldali hőszigetelés a belső falsík irányában jelentősen elmozdítja, és növeli a szerkezeten belüli páralecsapódás veszélyét. Leegyszerűsítve itt kezdődik a penész. Ez ellen kétféle módon lehet védekezni. Vagy teljesen, "légmentesen" lezárjuk a belső falsíkot párazáró fóliával (ebben az eseteben viszont bármely sérülés, lyuk - akár egy szög, tipli - a fólián előidézheti a megelőzni kívánt problémát) vagy pedig kifejezetten a belső oldali hőszigetelés céljára kifejlesztett anyag alkalmazása. Ilyen például a PROMATECT®-MC (:: P R O M A T ::) ami képes arra hogy saját tömegének 2,5-szörösét kitevő mennyiségű nedvességet felvegyen, és később elpárologtasson. Egy ismerősömmel fordult elő, hogy építkezése idejére albérletbe költözött, és karácsonyra a tapétán kirajzolódott a belső oldali polisztirol táblák toldási hálója penészből.
A másik probléma, hogy a belső oldali falszigetelést minden válaszfal megszakítja, és hőhidat képez. Ha ezt a helyzetet nem kezeljük, akkor a falsarkoknál ismét ott a pára lecsapódás, penész lehetősége. Ennek megelőzésére a belső oldali hőszigetelést a merőleges falakra, plafonra érdemes befordítani, egy ék alakú elem elhelyezésével. (Bár ebben az esetben is ott van még a padló ahol nem igazán oldható meg az ék elhelyezése)
Szóval összegezve: belső oldali hőszigetelés csak végső esetben, és akkor is lehetőség szerint erre szakosodott vállalkozóval, aki garanciát vállal a munkájára, és mellékel "használati utasítást".

vik 2010-07-23 21:25

re: miért csak kívülről szigetelnek falat
 
Köszönöm mindkettőtök tanácsait.
Áram és fűtés vezeték is van a kérdéses falban, de remélem, sokáig nem kell bolygatni őket, viszonylag újak.
A penész a koszorúk vonalában és a fal felső végén vígan virágzik most is (egy tetőtérről van szó, és a vékony fal páralecsapódása mellett az is baj, hogy egy viszonylag lapos cseréptető "kutyaól" ablaka két oldalán lévő vápa nem bírta elvezetni a nagyobb mennyiségű vizet, a cserép alatti fólia pedig véget ért a fal fölött, rávezetve az összes rákerült vizet a falra.)

Most megtoldottuk a fóliát, de tudom, hogy nem a fólia dolga lenne a vízelvezetés. Betömtük a lapos vápa és cserép közötti rést most rugalmas fagyálló csemperagasztóval jobb ötlet híján, de a koszorú mentén ettől függetlenül enyhén penészedik a fal, hideg időben is. A padlónál nem lenne gond, mert az lentől kap meleget és talán eloszlik a hideg annyira, hogy a sarkokban sem üt ki már, úgyhogy érdekelne a nedvszívó szigetelés, feltéve, ha nem túl vastag. (Kicsi szoba, helyhiány.)

A mi házunk egy állatorvosi ló, imádom, de számtalan apró baj van vele. Van benne 50 cm-s vályogfal, sok 30-as fal és egy kisszobnányi 25-ös tömörtégla fal, ami szintén kivirágzott idén a hideg tél alatt, és a lucskos nyár eleje okán is:fölötte lapos tető van, és a betonperemre is csurog a tetőről lefolyó vízből, ami a nyár eleji folyamatos létől szép lassan eláztatta a falat is.

Ezt a részt leszigetelném kívülről, ha tudnám, hogy tényleg vízzáró a hőszigetelő rendszerek vakololata. A lapostető betonpereme csak kb. 10 cm, és ha csak 4 cm-s szigetelést választok, akkor is csak pár centire állna ki a perem a faltól a szigetelés után. Nem tudom, elég-e ennyi vagy csak ront a helyzeten a szélre kerülő falsík.

Elnézést a litániáért, a lényeg a párafelszívó belső szigetelés az egyik szobában, és hogy a külső szigetelés vakolata mennyire vízzáró, elég-e pár cm-re kiálló lapos tető-perem egy másik helyen.

Előre is köszönöm a továbi tanácsokat és üdv.:

Vik

istvan62 2010-07-23 21:58

re: miért csak kívülről szigetelnek falat
 
Egy ilyen általad is állatorvosi lónak titulált épületről általánosságban nem sokat lehet mondani, ezt tényleg a helyszínen, komplexen kell kezelni. Szélsőséges esetben az is előfordulhat, hogy részleges megoldás a javítatlan rész helyzetén ront.
Amit az egészből sikerült megértenem, azzal kapcsolatban csak annyit jeleznék, hogy ha nem elég a homlokzat fölötti perem, egy egyszerű bádogozott szegéllyel meg lehet toldani, illetve a részben belül, részben kívül készített hőszigetelés is érdekes kérdéseket vet fel.

sbs 2010-07-24 09:42

re: miért csak kívülről szigetelnek falat
 
Idézet:

vik eredeti hozzászólása (Hozzászólás: 1158)
Ezt a részt leszigetelném kívülről, ha tudnám, hogy tényleg vízzáró a hőszigetelő rendszerek vakololata.

Megint elnézést fogok kérni a hivatalos szakemberektől, ha valótlant állítanék...

Szóval a hőszigetelő rendszerek, már ha a hagyományos DRYVIT-ról beszélünk, amit a hagyományos utólagos külső hőszigeteléseknél használnak manapság, VAKOLATA NEM VÍZZÁRÓ.

De miből is áll a rendszer?

1. Hőszigetelő lapok (austrotherm), ami ha jól egymás mellé van illeszve mindenhol tökéletesen vízzáró.
2. Egy segédháló, hogy a vakolat jobban tapadjon
3. vékony alapvakolat
4. szinező vakolat (pl terranova)

A vakolatok , tudomásom szerint NEM vizzáróak, és úgy vélem nem túl egészséges ha rá tud folyni a víz. A becsapódó eső talán nem is lenne gond...de a rágfolyó viz igen.

Viszont ha jól emlékszem a szinező vakolat lehet valamiféle műanyag bázisú is (?) ami már talán....

Ha megoldható, én is megtoldanám kifelé...

vik 2010-07-24 09:57

re: miért csak kívülről szigetelnek falat
 
Tudom én, hogy a toldás-foldás nem elég, de ez pénz kérdés. Évtizedek óta nem jutunk túl ezen a szinten, és nem valószínű, hogy ez megváltozik. Van bádoglemez. Félek, hogy megint annyit teszek csak a megoldás érdekében, hogy megpróbálom egészen kihajlítani és befestem betonfestékkel a peremet, hogy ne igyon annyi vizet...
A vízfelvevő belső szigetelés továbbra is érdekelne. Te forgalmazol ilyen anyagot? Ha nem túl vastag, érdekelne. (PROMATECT®-MC) . Nem kéne sok, 1-2 kisszoba-falnyi max. A fent említett lapostető alatti mennyezetet évekkel ezelőtt leszigeteltük polisztirol + OSB lap módszerrel, és sokat javult a helyzet tőle.

istvan62 2010-07-24 13:45

re: miért csak kívülről szigetelnek falat
 
A fenti szövegbe beszúrtam a forgalmazó cég honlapját, velük vedd fel a kapcsolatot.
Egyébként ha jól számolom egy 5 cm vastag lap közel 4 cm vtg polisztirol lemez hőszigetelésének felel meg

istvan62 2010-07-24 13:58

re: miért csak kívülről szigetelnek falat
 
Ezek a homlokzati vakolatok tényleg nem vízzáróak, csak a csapóesőt tudják elviselni. A gyártók esetleg az öntisztuló, víztaszító jelzőket aggatják rá.
Műanyag bázisúban eléggé elterjedt a szilikon vakolat, ami jól illeszkedik a polisztirolos rendszerekhez, jó színtartó, és nagyon élénk színeket is el lehet vele érni.

vik 2010-07-24 20:59

re: miért csak kívülről szigetelnek falat
 
Köszönök minden segítséget, utánajárok a lehetőségeknek.

Üdv.:

Vik


A pontos idő 23:14 , a GMT +1 időzóna szerint.

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.3.2
Copyright © 2016 Építkezés Fórum