Építkezés Fórum

Építkezés Fórum (http://epitkezes.forum.hu/)
-   Garázs (http://epitkezes.forum.hu/garazs/)
-   -   Garázsépítés (http://epitkezes.forum.hu/garazs/597-garazsepites.html)

bundi 2011-10-19 19:51

Garázsépítés
 
Üdv Mindenkinek!

Szeretnék egy 2 és fél állásos garázst és tárolót építeni.
A garázs méretre külső mérete 6m*8m lenne.Ezt b-30-as téglából építeném futóba,fa tetőszerkezettel lemeztetővel.
A garázskapu(k) a 8m-es oldalon lennének. A tető lapostető lenne megfelelő ejtéssel. Egyik oldalfala részben a már meglévő kazánházam lenne,azt meghosszabítva 6m-es re. A szarufákat 15* 7-es anyagból raknánk fel, körülbelül 6,5-es hosszúságban nagyjából 1m-es távolságban egymástól.
Az lenne a kérdésem hogy a középső szelemen ami 8m hosszúságú lenne 20*20-as akácfa,igényel-e középen megtámasztást vagy nem? Esetleg a szarufák sűrvítésével nagyobb szilárdságot adnák a tetőnek,így kiküszöbölve a közbenső megtámasztást nagyobb hó esetén sem ?
Ez azért foglalkoztat engem mert ez alapján döntenék hogy egy széles(5m)vagy két normál garázskaput vennék vagy csinálnák

Előre is köszönöm a válaszokat:Bundi

istvan62 2011-10-20 08:40

re: Garázsépítés
 
Szia Bundi
Ennyi adat sajnos nagyon kevés a méretezéshez. Ami viszont biztos:
  • Ez a munka építési engedély köteles
  • Ettől függetlenül is érdemes lenne megterveztetni
  • Ha az említett középső szelemen mestergerendaként működik, tehát a többiek merőlegesen rátámaszkodnak, akkor a szarufák sűrítése nem jelent további erősítést
  • Nekem a 8 m hosszú 20*20 akácfa gyanúsan nagy méret. Tényleg beszerezhető?
Egyébkén nagyon valószínűnek tartom, hogy vagy szükséges a középső támasz, vagy erősebb gerenda kell középre (pl ragasztott KVH)

sbs 2011-10-20 13:25

re: Garázsépítés
 
Ha magamnak építeném középre egy "Y" megtámasztást tennék, vagy akár egy oszlopot, oszlopközépre rögzített 2 andráskereszttel, amik kb 1-1,5 métert fognának be a középső oszloptól előre és hátra is. Igy a 8 m fesztávú középső gerenda 3-2-3 m-ként kapna alátámasztást + ugye a középső gerenda.

Az andrásoknál arra figyelni kell, hogy ne legyen útba a kinyíló gépkocsiajtóknak, tehát ennek megfelelő magasságban kell indulniuk.

A középső gerenda támaszoszlopnak legalább 80 x 80 cm-es és 1 m mély betontuskót javaslok. De ezek pusztán javaslatok, és nem helyettesítik egy helyszíni szemle + talajvizsgálat + tervezés folyamatát.

Valóban engedélyköteles építményről beszélünk, de nyilvánvaló hogy egyes vidéki községekben/faluban ezt nem szokták engedélyeztetni.

bundi 2011-10-20 18:32

re: Garázsépítés
 
Köszönöm a válaszokat.
Annyi kérdésem lenne hogy,a középső szelement nem lehetne-e kiváltani a könnyűszerkezetes építményeknél használt, C vagy Z szelemenekkel ?

istvan62 2011-10-20 20:02

re: Garázsépítés
 
Ismétlem, kevés az adat a méretezéshez.
A gerendát egyébként ki lehet váltani a C; Z szelvényekkel, csak az a kérdéses, hogy milyen sűrű megtámasztás kell alá.

bundi 2011-11-08 16:09

re: Garázsépítés
 
Sziasztok!

Azt szeretném kérdezni hogy milyen széles garázskaput érdemes csinálni?
2,3 m elég vagy kell a 2,5 m ? Nem nagy autóm van.(ford fiesta)

köszi: Bundi

istvan62 2011-11-08 19:32

re: Garázsépítés
 
Én javaslom a 2,5-et. Annál kisebbet nem szoktam betervezni. Gondold végig a következőket:
  • A végleges nyílásméret a névleges méretnél általában kisebb - típustól függ, hogy mennyivel.
  • A fiesta szélességére, tükrökkel 1,91-et találtam. Ez azt jelenti, hogy 2,30 esetén mindkét oldalon marad kb ~ 15-15 cm. Ezen át lehet férni, de kifelé tolatva kell, néha sötétben, és oda nem világít semmi
  • Veled is előfordulhat, hogy egy kicsit nagyobbat veszel.
Egyszer kölcsön ZUK-kal sötétben úgy tolattam ki kapun, hogy 5-5 cm volt szabad. Szerintem még a fülemen is szemet növesztettem.

bundi 2011-11-09 14:29

re: Garázsépítés
 
Köszönöm a választ akkor marad a 2,5m-es ajtó.

bundi 2011-11-11 19:31

re: Garázsépítés
 
Na garázsügyben a helyzet az hogy beszéltem egy tervezővel, és majdnem leültem a meglepetéstől.
Felsorolom a költségeket:
Tervezés: 20000 (szerintem nem túlzás)
Földhivatal:2*11000
P. hivatal:2*25000
Építkezés felelőse:50-60000
Ezek az összegek akkor kellenek ha az épület fesztávja(gondolom a szarufák felől)
nem nagyobb mint 5,40m.
Ha viszont nagyobb akkor kell statikai terv is.Abból mindjárt kétféle.
Az egyik terv :70000 k.b.
A másik terv :15000 k.b.
Hát én ezt piszok soknak találom egy sz*r garázsért! (és ez csak a papírmunka)
Üdv

istvan62 2011-11-11 20:09

re: Garázsépítés
 
A kettes szorzókból azt feltételezem, hogy nem egy ingatlanon áll a két garázs.
De azért folytatnám a sort:
Amire építési engedélyt kértél, arra használatba vételit is kell kérni - illeték megegyezik az ép eng illetékkel.
Használatba vételi engedély jogerőre emelkedés után 30 napon belül épület feltüntetési vázrajzot kell benyújtani a földhivatalhoz - ~ 40-60000
Ráadásul vagy szerencsés helyen építenél, vagy a tervező kolléga maradt el a rendeletektől, az új OTSz minden tervhez tűzvédelmi szakértő által készített tűzvédelmi tervfejezetet követel. Ez messze nem fér bele a 20000-be. :eek:


A pontos idő 16:24 , a GMT +1 időzóna szerint.

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.3.2
Copyright © 2016 Építkezés Fórum