Építkezés Fórum

Építkezés Fórum (http://epitkezes.forum.hu/)
-   Garázs (http://epitkezes.forum.hu/garazs/)
-   -   Kétállásos nyitott kocsibeálló építése (http://epitkezes.forum.hu/garazs/439-ketallasos-nyitott-kocsibeallo-epitese.html)

sbs 2011-03-05 12:07

Kétállásos nyitott kocsibeálló építése
 
Szeretnék a házunk mellé egy kétállásos nyitott kocsibeállót építeni. Az elképzelésem egyszerű, betontuskók, abban horganyzott gerendatalpak, és 9 oszlop tartana egy lapostetőt.

A méretekből onnan indultam ki, hogy:
- milyen hosszú egy autó + 0.5m elöl, + 0.5m hátul
- milyen széles 2 autó + 0.5m baloldalt, + 0.5m jobboldalt, + 1.0m középen, hogy egy ajtót teljesen ki is lehessen nyitni.

Igy a méretek a következők lennének: 6m széles, 5,5m hosszú, 2m magas

Első elgondolásom a 9 tartógerendán nyugvó egyszerú lapos tetőszerkezet, valamilyen átlátszó tetőanyaggal borítva. A tető hátrafelé lejtene egy picit hogy az esővíz ott legyen elvezetve. Valami ilyesmi csak 2 autónak:

http://e-kert.hu/upload/termekek/606.3050.0.jpg

Kérdéseim:
- jól gondolkodtam-e a méreteknél
- van valahol kész ilyen terv amit átnézhetnék?
- a lapostető borításnak mit javasoltok?

sbs 2011-03-05 13:11

re: Kétállásos nyitott kocsibeálló építése
 
Például ez az anyag alkalmas a fedésre?:

1. Polikarbonát lemez 1 cellás 6000x2100x10 mm átlátszó

http://webshop.webepker.hu/kep/kozep...nat-lemez_.png

Bár egy kissé drága megoldásnak tűnik: 3.200.- x 30 = 100e :-(
Igez ez inkább akkor kell ha höszigetelni kéne... igy ide nem a legjobb megoldás

2. PVC hullámlemez

http://www.tetouzlet.hu/user_files_i...liss%20pvc.jpg

Ennek máriscsak kb 1000.- Ft a négyzetméterára !!!

istvan62 2011-03-05 13:23

re: Kétállásos nyitott kocsibeálló építése
 
Az elképzeléseddel kapcsolatban a következőket gondold meg:
  • Általában a faszerkezeteket úgy szoktuk tervezni, hogy max 4,0 méterenként legyen valami támasz. Ez nem csak teherbírás szempontjából érdekes, hanem a fa az idő múlásával vetemedni tud.
  • Az átlátszó fedés sem biztos, hogy nyerő választás. Igaz, hogy oldalt nyitott, de ha mellette van valami növényzet, és még a kocsik is alá állnak, akkor azért a légmozgás korlátozódik. Ez egyértelműen a kocsik nyári felmelegedését jelentősen növeli. Ha tehát átlátszó fedést akarsz, akkor érdemes fölötte egy megfelelően tájolt pergola jellegű kialakítást készíteni.
A méret egyébként normális, és ha maradsz az átlátszó fedésnél, akkor polikarbonátot javaslok. Létezik színezett változata is. És ha rákérdezel, valószínűleg azt fogják mondani, hogy engedély köteles.

istvan62 2011-03-05 13:27

re: Kétállásos nyitott kocsibeálló építése
 
Ismét kerülte egymást a két bejegyzés. Erről a polikarbonátról beszéltem. Igaz, hogy drágább, de jobb a tapasztalatom szerint jobb a színtartósága, és az időállósága. Nagyon idős lemezeken sem láttam komolyabb öregedési jeleket. És a PVC talán érzékenyebb a melegben a lágyulásra, ezáltal a behajlásra.
Viszont sajnos a polikarbonát esetében több kiegészítővel kell számolnod. A hullámlemezt oldal irányban egy hullám átfedéssel rakod (ezzel a m2 ára nő), a PC lemez toldásánál egy toldó profilt illik elhelyezni. Találtam egy oldalt, ahol van napvédős is, árlistával. Tényleg nem olcsó. http://muanyaglemezek.hu/?base=static&type=product4

sbs 2011-03-05 19:51

re: Kétállásos nyitott kocsibeálló építése
 
Az alátámasztás egyértelmű, 3 db hosszában és 3 db keresztirányban, tehát középre is kell, igy 9 db 10x10-es tartóoszlop lesz. Valamint utánajártam és oszloponként 0.5x0.5x0.8m-es betontuskók kellenek az alaphoz.

Mindenképp átlátszó tetőfedést szeretnék az biztos, csak nem tudom hogy valóban hol térül meg a polikarbonát háromszoros ára. Esztétikai szempontból, pedig a PVC-ben van trapéz alakú is ami újfent szinpatikus. Szóval még tervezgetek. Egyenlőre úgyis megint fagyok jönnek, igy elég nehéz betonozni a tuskókat.

papesz28 2011-03-05 19:56

re: Kétállásos nyitott kocsibeálló építése
 
István , lehet hogy már az az info nem él , amit apuéknak mondtak mikor hasonlón törték a fejüket, de akkor azt mondták, hogy nem számít épületnek, ha nincs benne nyílászáró, tehát elvileg nem engedély köteles, bár egy keritésen sincs, az meg illeték köteles, nem értem én ezt az egészet:)

már nem tudom, hogy mikor miért húzzák le az embert:)

papesz28 2011-03-05 19:59

re: Kétállásos nyitott kocsibeálló építése
 
A polikarbonát jégeső ellen ellenállóbb, ez már megtérülési ídőt csökkenti, vmint az hogy UV-t is jobban bírja, a hullámlemez hamarabb tönkremegy

istvan62 2011-03-05 20:21

re: Kétállásos nyitott kocsibeálló építése
 
Nem véletlenül fogalmaztam, úgy, hogy "ha megkérdezed". Olyan jogszabály értelmezéseket kell tisztázni, ami hivatalonként változó lehet. Önmagában egy kerti építmény nem engedély köteles, de vannak olyan hivatalok, ahol megtalálják a hivatkozást arra, hogy ha gépkocsival állsz alá, az már nem kerti építmény, és akkor már kérik a tervet.
A kerítés az viszont jelen állás szerint nem engedély köteles.

papesz28 2011-03-05 21:10

re: Kétállásos nyitott kocsibeálló építése
 
Igen nekem is ez a meglátásom,hogy ha nem engedély köteles, akkor illetéket kell fizetni (kerítés), ha az sem, akkor mindig találnak kiskaput, hogy lehúzzanak:)

Más (OFF):
Beszéltem a Húgommal a kemencei kisvasútról, azt mondta, hogy azért állt meg az építkezés, mert az engedélyezésekkel cseszekedtek, és tavaly nyáron lett belőle vmi, mondtam neki nézze meg a terveket Nálad, és majd megmondja hogy mennyire tartották:)(ON)
bocs az OFF-ért

istvan62 2011-03-05 21:38

re: Kétállásos nyitott kocsibeálló építése
 
Velünk az engedélyezési tervig sem jutottak el, ha készült, azt már mástól rendelték. Arról meg sejtelmem sincs, hogy milyen illetéket kérnek kerítés ügyben, még nem hallottam róla.

Norbi01 2011-03-06 13:19

re: Kétállásos nyitott kocsibeálló építése
 
Szerintem a pvc biztos nem lesz a legjobb mert nagyon hamar bemattul kb. félévest láttam tiszta szürke gondolom nem ez a cél.
Ha mindenképp átlátszó vagy áttetsző az elképzelés akkor mindenképp polikarbonát és a télre jégesőre gondolván én 15-20 mm alatt nem is gondolkodnék.
Legolcsóbban a lindab lemezzel lehetne kihozni a dolgot ebbe aztán lehetne megvilágítót tenni azonos a bordázata.
Valószínűleg az átlátszó hullámlemez is olyan sűrű szegezést csavarozást igényel mint az ondoline bitu hullám különben kisimulnak a hullámai 30 cm-enként lécezés mindfen 3. hullám szegezve!!
Egy vastagabb polikarbonát füst színű minden elképzelésedet kielégítené szerintem.
Akár évtizednyi idővel tartósabb lehet mint a pvc hullám.

sbs 2011-03-06 20:24

re: polikarbonát ár - Kétállásos nyitott kocsibeálló építése
 
Köszönöm az infot a tetőanyaggal kapcsolatban. Ezek szerint az átlátszó polikarbonát lenne a nekem való, csak jó árat kéne találnom rá itt érd közelében.

Gábor 2011-03-06 21:32

re: Kétállásos nyitott kocsibeálló építése
 
Am nem akarlak ijesztgetni, de a polikarbonátot is kisüti a nap! De elég csak 5-10 évente kicserélni, ha csúnyának tartanád! Szerintem még ettől is tovább bírja! A pvc sajnos tényleg színeződik:S

djarni 2011-03-07 19:35

re: Kétállásos nyitott kocsibeálló építése
 
Én laikusként szólnék hozzá..

Mi értelme ennek a megépítésének?

1. Kocsit akartál elzárni az időjárástól? - ugyanúgy kapja a hideget, meleget, párát, fagyot. Az eső, jég, hó is be tud esni, ha fúj a szél, és nem függőleges a csapadék iránya. Nem tudom, hogy költség szempontjából van-e így, de ennek nem látom értelmét. Egy zárt mobilgarázs kéne inkább, annak van értelme. Vagy, ha nem is zárt, akkor csak egyik irányból (ahonnét beállsz) legyen nyitott, de ott is a tetejénél legyen lefelé egy kis fal, hogy ne tudjon beverni a csapadék..

2. mert jól néz ki? Ez esetben nem szóltam :)

Arni

sbs 2011-03-09 19:39

re: Kétállásos nyitott kocsibeálló építése
 
Idézet:

djarni eredeti hozzászólása (Hozzászólás: 3804)

2. mert jól néz ki? Ez esetben nem szóltam :)

Arni

Tulajdonképpen "értelme" valóban nincs annyi mint egy zárt garázsé, azonban alap védelmi (ez elsősorban jég, közvetlen napsütés, 20 cm hó) ellen kifogástalan.

Aztán mivel a ház mellé kerül, nem is jöhetne szóba zárt garázs, mivel ezt már nem is engednék, és még rusnyán is nézne ki.

Oda fog kerülni, ahol most a kocsit látod
http://csaladihaz-epites.info/wp-con...keszhaz-04.jpg

papesz28 2011-03-09 21:21

re: Kétállásos nyitott kocsibeálló építése
 
az ablakodon való kilátást nem fogja zavarni?

sbs 2011-03-09 21:46

re: Kétállásos nyitott kocsibeálló építése
 
Idézet:

papesz28 eredeti hozzászólása (Hozzászólás: 3836)
az ablakodon való kilátást nem fogja zavarni?

Nem, mivel nyitott és lapostetős lesz a kocsibeálló. Amúgy sem dunaparti panorámát fog kissé takarni. Meg azért is fontos az átlátszó tető. Az a helyzet hogy máshol nincs hely sehol :-(

djarni 2011-03-11 11:37

re: Kétállásos nyitott kocsibeálló építése
 
Idézet:

sbs eredeti hozzászólása (Hozzászólás: 3831)
Aztán mivel a ház mellé kerül, nem is jöhetne szóba zárt garázs, mivel ezt már nem is engednék, és még rusnyán is nézne ki.

Lehet, hogy hülyeséget kérdezek, de mobilgarázs építéséhez kell engedély?

Arni

istvan62 2011-03-11 14:43

re: Kétállásos nyitott kocsibeálló építése
 
Mit nevezel mobil garázsnak?
Régen voltak azok a ponyva szerkezetek, amit félkörív mentén hajtogatható csőváz tartott, ahhoz, és hasonlókhoz nem kell.

djarni 2011-03-11 18:36

re: Kétállásos nyitott kocsibeálló építése
 
Azt értem mobilgarázs alatt, amit papír szerint így hívnak. Ismerősöm jó néhány évvel ez előtt így csinált magának egy karosszérialakatos műhelyt. Mivel mobilgarázsként lett elkönyvelve, így nem kellett engedély. Valahogy így emlékszem :)

istvan62 2011-03-11 18:56

re: Kétállásos nyitott kocsibeálló építése
 
Szerintem ezt is le kell alapozni, tehát nem egészen mobil, és akkor a szokásos előírások jönnek.
Ha bruttó 50 m2 alatt van a területe, és 2,50 méternél kisebb az építmény magassága, akkor bejelentés köteles, ha bármelyiket meghaladja, akkor engedély köteles.
De igazából ez a lehetőségek határainak feszegetését jelenti. Ilyen esetben mindig az a biztos, ha előzetesen egyeztet az ember a hatósággal. Lehet, hogy valamennyit költenie kell rá, de megspórolja a rengeteg idegeskedést, amíg esetleg sikerül az igazát bizonyítania a hatósággal szemben.

Norbi01 2011-03-12 06:50

re: Kétállásos nyitott kocsibeálló építése
 
Nálunk Tapolcán ez úgy úgy néz ki, hogy 20m2-es nyitott kerti kiülőt csak bejelentettük. Zárt kerti fatárolót (faszerkezetű falakkal) 1.8m magas támfalat egyszerűsített tervvel, anyagjelöléssel, megjelölve pontosan hova kerül illetékbefizetéssel építési osztályra egyben beadtuk.
Tervezés mindössze 30000ft illeték 10000ft volt. Így valóban mindenki nyugodtan alszik.
Nálunk konkrétan azt mondták nyitott oldalú garázs, kerti kiülő nem is bejelentésköteles mi ezt is beleírtuk biztos ami biztos.

sbs 2011-03-14 23:11

re: Kétállásos nyitott kocsibeálló építése
 
Közben a terv annyiban változott, hogy 6 lábon fog állni, elöl Y formában:

http://e-kert.hu/upload/termekek/612.6060.00.00_y.jpg

Ez a megoldás annyira megtettszett, hogy más már nem is jöhet szóba :-)
Holnap alapozunk.

istvan62 2011-03-15 07:13

re: Kétállásos nyitott kocsibeálló építése
 
Figyelj az oldal irányú merevítésre! Én hátul egy kicsivel nagyobbra venném a könyök fákat, és elöl is jó lenne valami, ami merevít.

sbs 2011-03-15 16:33

re: Kétállásos nyitott kocsibeálló építése
 
Befejeztük a kocsibeálló lábak alapjainak betonozását. Kb másfél köbméter beton ment a 6 láb alá, mivel volt még .3-as vasháló itthon felszabtam és azt is beletettük. A középső lábak alá 2x akkora betonalap készült mint a széleké.
A betonba 12-es Y vasak kerültek, amik majd a 12-es gerendákat rögzítik.

istvan62 2011-03-15 18:14

re: Kétállásos nyitott kocsibeálló építése
 
A képet nézegetve egyre inkább azt érzem rajta, hogy gyártmány, tehát nem egy egyszeri összeállítás. Feltételezem, hogy a tető felület táblásítva készült, a kereszt bordákat nem egyszerűen beszögelték a hossztartók közé, hanem csapolva, ragasztva vannak. Az Y felső csatlakozása is a két panel közé befogott csavaros kapcsolat, az Y elágazásánál a kétoldali vasalat átcsavarozva szintén a merevséget segíti. A lényeg, hogy ne egyszerű ács kapcsolatokban gondolkodj, és ne feledkezz meg a faanyag öregedéséről, száradásáról. A kapcsolatoknak ezekkel együtt is biztosítaniuk kell a megfelelő merevséget.

szita 2011-03-15 18:39

re: Kétállásos nyitott kocsibeálló építése
 
Igen , tuti hogy előre gyártott, sorolható végtelenségig. Jó választás volt :) Így nincs útban oszlop kiszállásnál .

sbs 2011-03-15 22:51

re: Kétállásos nyitott kocsibeálló építése
 
A képen valóban egy előre gyártott változat látható. Az ára helytől függően 400-500e Ft amit "csak" össze kell szerelni. Az árban természetesen nincs benne a rögzítő vasalat.

Juteszembe igértem egy képet a gerendatartó vasról:
http://epitkezes.forum.hu/images/epi...atarto-vas.jpg
Ez a 12-es Y vas érden 1.000.- Ft körüli áron kapható.
A kivitelezésre a tervem természetesen ácsokkal való elkészítés, holnap megyek árajánlatért egy régi ismerőshöz.

sbs 2011-03-21 15:41

re: Kétállásos nyitott kocsibeálló építése
 
Ajánlatot még ugyan nem kaptam a kocsibeállóm elkészítésére, azonban közben kiszámoltam a szükséges faanyag mennyiségét, a szerint amit az áccsal beszéltünk. Azaz a dupla felső keresztgerendák helyett szimpla lesz, az első oszlop is fel fog menni a tetőig, igy nem Y hanem 3ágú villa alak lesz, valamint hosszabb merevítések lesznek beépítve.

Tehát a lábak 12x12-es gerendák lesznek, a tető pedig a dupla 5x15-es helyett szimpla 7,5x15-ös keresztgerendákkal lesz megoldva 70 centinként.

Igy a faanyag 1,65 m3, a gyalulás pedig kb. 7m2.

sbs 2011-04-25 10:02

re: Kétállásos nyitott kocsibeálló építése
 
Sajnos még mindig nem jutottam el a részletes leírás elkészítéséig, de a faszerkezet készen van kétszer lekenve. Már "csak" a tetőborítás hiányzik:

http://epitkezes.forum.hu/images/epi...zet_resize.jpg

http://epitkezes.forum.hu/images/epi..._resize%20.jpg

http://epitkezes.forum.hu/images/epi..._resize%20.jpg

sbs 2011-05-03 01:17

re: Kétállásos nyitott kocsibeálló építése
 
A mai napon befejeztük a tetőborítást :-)

http://epitkezes.forum.hu/images/epi...lo-tetovel.jpg

Hamarosan megírom a kocsibeálló teljes kivitelezésének történetét....

sbs 2011-05-06 22:32

re: Kétállásos nyitott kocsibeálló építése
 
Navégre elkészültem a teljes leírással: 21 – Fa Kocsibeálló | Családi ház építés
Jó szórakozást és képnézegetést....

papesz28 2011-05-06 22:46

re: Kétállásos nyitott kocsibeálló építése
 
Gratula , jó kis beálló lett:D

Brick Packing 2011-05-07 08:08

re: Kétállásos nyitott kocsibeálló építése
 
Gratulálok én is nagyon szép lett ácsolási munkához szakembert hívtál vagy te csináltad?
Üdv Laci

Norbi01 2011-05-07 19:50

re: Kétállásos nyitott kocsibeálló építése
 
Tényleg szép minőségi munka.
Egy kis fenntartásom van a dologgal nem-e lesz kevés az alátámasztás a trapézlemeznek? Én lehet léceztem volna de legyen szerencséd és örökké legyen ilyen szép mint most.
A nyár nyilván nem gond csak a téli a hóteher megfagy kiolvad ilyenek.
Igazán drukkolok ne történjen ilyen.
Még egyszer megnéztem a ház teteje tegola? Szép nagy tető sok hó alatta pedig trapézlemez érzésem szerint kicsit ritkán lécezve?
Ne haragudj nem ilyeszetgetni akarlak csak én így gondolom.

istvan62 2011-05-07 20:49

re: Kétállásos nyitott kocsibeálló építése
 
Gratulálok. szép munka, nekem is tetszik. Csak téged nem látni a munka közelében :p

sbs 2011-05-13 10:24

re: Kétállásos nyitott kocsibeálló építése
 
Idézet:

Norbi01 eredeti hozzászólása (Hozzászólás: 4313)
Egy kis fenntartásom van a dologgal nem-e lesz kevés az alátámasztás a trapézlemeznek? Szép nagy tető sok hó alatta pedig trapézlemez érzésem szerint kicsit ritkán lécezve?

A 6 méteres hosszban eredetileg 8 db keresztpalló volt, de ezt megtoldottam még 3-al, mivelt a tarpézlemez vásárlásakor azt mondták, hogy legalább 50-60 cm-ként legyen alátámasztás (1 táblán 4 sor). Igy most 11 sor van ami elég.
Előtte több hasonló tervet is átnéztem és a 3 m-es szélességben ennél a típusú ferde tetőnél ez az élére állított 5x10-es pallózás szintén megfelelő (német tervek)
Persze mint mérnökember én is a 2x-es biztosításban bízok, de többen is megnyugtattak, hogy ez igy jó ahogy van.

Hivatalos ácsokkal szerettem volna ezt a kocsibeállót megcsináltatni isten látja lelkem, de olyan sokat mondtak amit acsaládi kassza nem bírt volna el, ezért álltunk neki.

A munkát a sógorom vezényelte, illetve az oroszlánrészét Ő csinálta a terveim alapján, vállal hasonlókat: Ferentzi Lajos: 06-70-552-5679, Kőműves munkák, hidegburkolás, szigetelés, nyílászáró beépités, gipszkartonszerelés, külső-belső hőszigetelés - Ferentzi Lajos

István, persze hogy nem látsz, mert én fotóztam.... :-)

Norbi01 2011-05-14 09:11

re: Kétállásos nyitott kocsibeálló építése
 
Némelyik hivatalos ács szaki nem végez ilyen precíz pontos finom munkát.
Nyilván mindenki ott spórol ahol tud, pláne ha nem megy a minőség rovására.
(Itt nem ment) A kőműves saját kútfőből mindent 6*osra tervez túl mint kellene
én csak abból indultam ki, hogy ez az anyag max 1.5mm vastag.
Természetesen én is, és szerintem mindannyian annak örülünk ha 100 évig ilyen marad.
Láttam ehhez hasonlót csak 8mm-es polikarbonátból 50 cm enként szarufába süllyesztett lécezéssel.
Még egyszer mondom szép munka.
Nálunk Tapolcán fenyő fűrészáru 1.oszt 54000ft lehet válogatni több m3-es kupacokból.

sbs 2011-05-16 00:42

re: Kétállásos nyitott kocsibeálló építése
 
Ha már polikarbonátot és a 100 évet említetted, épp a tetőanyag választás előtt jártam egy ismerősnél, ahol láttam a 3000+ Ft/m2 árú polikarbonátot is átlyukaszott a jégeső. Nincsenek különösebb illúzióim, egy hatalmas jégesőt nem valószínű, hogy kibir ez az anyag, mindenesetre a ThyssenKrupp gyártmányáról van szó.

Gábor 2011-05-22 16:03

re: Kétállásos nyitott kocsibeálló építése
 
Gratulálok a beállóhoz! Remélem, hogy a polikarbonát tető kifogja bírni az időjárás viszontagságait!


A pontos idő 07:13 , a GMT +1 időzóna szerint.

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.3.2
Copyright © 2016 Építkezés Fórum