Építkezés Fórum

Építkezés Fórum (http://epitkezes.forum.hu/)
-   Garázs (http://epitkezes.forum.hu/garazs/)
-   -   Garázs mérete (http://epitkezes.forum.hu/garazs/403-garazs-merete.html)

Attila 2011-01-30 10:25

Garázs mérete
 
Új építésű társasházban vásároltam egy garázst. Sajnos az elkészülte után szembesültem azzal a ténnyel, hogy nem tudok beállni kocsival, mivel a mérete 2,27 széles és 5,2 m hosszú. Ha beállok nem tudok kiszállni!
Tudomásom szerint a garázs méretére vonatkozó előírás a 2,7 x 5,0 méter.
Az építési engedély 2008-as. Kérdésem, hogy ki hibázott? Az építész, aki tervezte? Az építési engedélyt kiadó hivatal? A kivitelező? Az ügyvéd, aki az adésvételi szerződés megkötésekor nem tájékoztatott? Kihez fordulhatok jogorvaslaért?
Köszönöm a segítséget:
Attila

zotya78 2011-01-30 11:03

re: Garázs mérete
 
A parkolóhelyek mérete több tényezőtől is függ, de így elsőre úgy látom kisebb mint a jelenleg előírt. A legkisebb mérete 2,4 m x 5,0 m abban az esetben, ha az út ahonnan rá lehet fordulni a parkoló helyre min. 6,0 m szélességű, és nem fal mellé kell beparkolni. Az általad leírt esetben csak akkor tudom megmondani mi az előírás, ha a következő infókat is megírod.
- közlekedő útvonal szélessége
- parkoló helyzete - fal mellett van-e
- parkolási szög

zotya78 2011-01-30 11:09

re: Garázs mérete
 
A 2009 okt 1-e után érvényben lévő OTÉK-ban találtam egy ide vonatkozó részt...

Mozgáskorlátozottak legkisebb álláshely-szélessége: 3,6 m. Kisméretű gépjárművek számára a közforgalom számára nem megnyitott gépjárműtárolókban az álláshelyek legfeljebb 30%
-ának mértékéig a helyigény 4,1 x 2,2 méterre csökkenthető. A járművek be- és kiállását épületszerkezet, egyéb tárgy nem nehezítheti, ezért szükség esetén a méreteket növelni kell.
Zsákutcás elrendezés esetén a visszafordulás lehetőségét biztosítani kell.

istvan62 2011-01-30 11:26

re: Garázs mérete
 
Kedves Attila!
A kérdés meglehetősen bonyolult, mint minden eset, amikor jogászkodás, és felelősség kerül szóba.
Felelősséget megállapítani részinformációk alapján biztosan nem tudok, de megpróbálom a jogszabályi környezetet megvilágítani.
A jelenlegi szabályozásra vonatkozó 2,70/5,0 m helyes adat. Ezt az OTÉK (253/1997 (XII.20.) Korm rendelet) 6. sz melléklete szabályozza. Ezt a mellékletet a 182/2008. (VII. 14.) Korm. rendelet 51. § (6) bekezdése iktatta be. E módosító rendelet 52. § (1) bekezdése alapján rendelkezéseit a 2008. szeptember 12. napját követően indított ügyekben kell alkalmazni.
A hatályba lépést megelőzően az OTÉK-ban a gépkocsi tároló méretére vonatkozó előírásra nem emlékszem, és nem is sikerült találnom. (Ez azért nem zárja ki, hogy esetleg lett volna)
Ha kicsit régebbre megyünk vissza, akkor az OTÉK előtt az OÉSz még 2,40/5,0 m méretet határozott meg a gépkocsi tároláshoz. Ha a tervező ezt tervezte, akkor még az is elképzelhető, hogy a kivitelezés pontatlansága is képbe kerül.
A többit inkább jogászok tudják megmondani, de fentiek alapján mindenképpen fontos, hogy mi szerepel a terven, és mikor indult az eljárás.

istvan62 2011-01-30 11:31

re: Garázs mérete
 
Idézet:

zotya78 eredeti hozzászólása (Hozzászólás: 3231)
Kisméretű gépjárművek számára a közforgalom számára nem megnyitott gépjárműtárolókban az álláshelyek legfeljebb 30%
-ának mértékéig a helyigény 4,1 x 2,2 méterre csökkenthető. kell.

Jogos a pont, ezt is oda lopták a végére, ezért jó ha többen keresünk, csak párhuzamosan írtuk a bejegyzést

Gábor 2011-01-31 21:54

re: Garázs mérete
 
Hát az őszintét megmondom neked Attila, hogy ha házat megvetted és megnézegetted, szerintem nem érdemes utólag ezen variálni. Miközben megveszed ott vagy te is, megtudod szerintem mérni! Az előírásokat pedig ebben az esetben felesleges nézni!

Én is addig számolgatok most a saját garázsom méretét, amíg tudom hogy 3 autó kényelmesen el nem fér!

Attila 2011-02-01 23:36

re: Garázs mérete
 
Kedves Gábor!
Sajnos nem vagyok építész! Amikor megvettem a 40 m2-es lakást és a fent leírt méretű garázst, még csak papíron léteztek, jogerős építési engedéllyel. Valahogy nem tudtam lemérni, hogy mekkora hely van csak "egy" beálló autó mellett. Úgy gondoltam, hogy a hatóság olyan garázsra ad építési engedélyt, ami annak is használható! Ezért is írtam a fórum oldalára, hogy segítséget kapjak e képtelen helyzetre.
A garázst a tervező építész 2,27 x 5,20 méretre tervezte és ezt a tervet fogadta el a hatóság, és adta ki az építési engedélyt!
Abban szeretnék még segítséget kérni, hogy milyen széles útnak kell lennie a garázsajtó előtt?
Köszönöm a segítséget:
Attila

istvan62 2011-02-02 08:30

re: Garázs mérete
 
Ismét csak a jelenleg érvényben lévő rendeletre tudok hivatkozni. A fent már említett OTÉK módosítás teljes szövegét megtalálod a Magyar Közlöny 2008/103 számában. A gépjármű tároló méretezését a pdf 22.oldalán (6360. oldal) találod. Ez mint már említettem 2008 szeptember 12 után érvényes. Előtte jogszabály szinten legfeljebb a közúti közlekedési előírásokat lehetett keresni.

Gábor 2011-02-02 10:39

re: Garázs mérete
 
Véleményem szerint még 2008 előtt elég sok mindenre adtak akkor engedélyt! Nap mint nap találkozom 2 m-nél keskenyebb garázzsal is, oda az autók féloldalasan állnak be. Képzelheted a legutóbbi embert, behajtja a tükröket, beállt jobb oldalra és kiszállt a 120 kg-val. Megértem, hogy nem vagy építész, de na mindegy:D órákig beszélhetnék...

sbs 2011-02-02 11:11

re: Garázs mérete
 
Ezzel kapcsolatban nekem is van - sajnos - hozzáfűzni való. Édesapámék 7 lakásos társaházban (1972-ben épült) vannak, ahol nincs garázs. Viszont 2 épület van közös telken és a másik ház aljában vannak kialakítva az egyedi garázsok (6 db), igy akinek szüksége volt rá a 2 házból itt tudott venni. Nekünk annak idején nem jutott, azonban évek múlva az egyik lakó eladta az ővét.

Apám nagy örömmel vette meg, aztán kiderültek turpisságok:

- éppenhogy ki lehet szállni a kocsiból (eredetileg skodánk volt), de teljesen rá kell állni a jobb oldalra behajtott tükörrel.
- épphogy befért hosszában a skoda, ez pedig azért van mert ennek a garázsnak a végében van egy "elvett" rész ami mögött az épületben lévő srangok vannak.:confused:

Végül is sok huza-vona után sem lehetett ezzel mit kezdeni, és az új autó vásárlásnál az elsődleges szempont nem a szine vagy a lóerő volt, mint minden más normális esetben, hanem a kocsi szélessége és hossza hogy beférjen a garázsba.....:)

A TE eseted abból a szempontból nagyon dúrva, hogy nem tudsz kiszállni, de itt szerintem már nincs mit nagyon tenni ha már megvetted, gondolom az adásvételin rajta van a "megtekintett állapotban..." igy sajnos TE voltál a figyelmetlen, mint ahogyan Apukám is - persze ez egy olyan evidens dolognak tűnik, hogy az embernek eszébe sem jut..... -:(

Tehát nem tudom hány éves az autód és mekkora, de ha ragaszkodsz a garázshoz már elkezdhetsz nézelődni egy másik autó után, amiből ki tudnál szállni :-(


A pontos idő 22:00 , a GMT +1 időzóna szerint.

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.3.2
Copyright © 2016 Építkezés Fórum