Építkezés Fórum

Építkezés Fórum (http://epitkezes.forum.hu/)
-   Fűtés és klíma szerelés (http://epitkezes.forum.hu/futes-es-klima-szereles/)
-   -   Csőrendszer anyaga (fűtés) (http://epitkezes.forum.hu/futes-es-klima-szereles/632-csorendszer-anyaga-futes.html)

Bob 2011-12-11 14:57

Csőrendszer anyaga (fűtés)
 
Üdvözletem minden olvasónak ,fórumozónak!
Most találtam ezt a remek fórumot, és egyfolytában olvasom , falom a témákat .
Rengeteg kérdésem van és lesz. De most csupán egy dolog érdekel :fűtésrendszer csöveinek anyaga.
Vásároltunk egy régi házat, szétbombáztam és most tervezem a fűtést.Több szakival is konzultáltam már de egyik sem volt összhangban a másikkal.Ki az egyikre, ki a másikra esküdözik. Mi legyen a rendszer csöveinek anyaga, Réz? Vas?5 rétegű?
A rendszerben lesz vegyes tüzelésű és sima gázkazán is .Nagyon hálás lennék ha tanácsaitokkal illetve tapasztalataitokkal segítenétek .
Előre is köszi! :)

krisz1986 2011-12-11 19:44

re: Csőrendszer anyaga (fűtés)
 
Szia! Én rézel csinálnám. Milyen radiátoraid vannak? Miyen fütésed van?

Bob 2011-12-11 20:36

re: Csőrendszer anyaga (fűtés)
 
Hali!
Még csak kialakulóban van a dolog. Nincs radiátorom ,most fogom megvenni a szükséges anyagokat:radiátorok, szelepek , csövek ..stb . Természetesen van kivitelezőm, de ő azt mondta azzal dolgozik amit én megveszek, amit enged a pénztárcám. Nincs hasra esve a réztől ,az ár érték arány szerinte nem jó.Az 5 rétegűt szorgalmazza. Viszont egy másik szakember a rezet díjazza. De én azt szeretném h megfelelő minőségű anyagokból legyen megcsinálva. Nem a legdrágább, de nem is a leggagyibb.Az arany középútra törekszem. 80 méternyi csőről van szó, tehát nem nagy tétel(viszonylag).
Köszönöm hogy szántál rám időt, és megosztod a véleményed. :)

krisz1986 2011-12-12 09:59

re: Csőrendszer anyaga (fűtés)
 
Hát akkor én leges legelöször elmenék egy pár boltba és kalkuláciot kérnék. Ezek után döntenék. Amelyiket olcsoban megkapod. De mind a kettövel tudsz minöségi munkát csinálni. Ja és tedd hozzá ha acélal csinálnád mekkora kosz lenne. Tudom igy is van de most azért a disunak is van kemény ára.

papesz28 2012-02-15 00:13

re: Csőrendszer anyaga (fűtés)
 
Ha már mindenképp radiátorozni akarsz,akkor 5rtg osztóra kötve:)
nem látsz csöveket, hibalehetőség szinte nulla, nem oxidálódik, egyszerű szerelés persze ha megoldható az aljzati elvezetés,és nem utolsó sorban klasszikusokkal olcsóbb a réztől.

krisz1986 2012-02-15 17:57

re: Csőrendszer anyaga (fűtés)
 
Hát én se vagyok oda a müanyagért. Mert már mondjuk egyszerü és észerü de azért vannak hátrányai is. Meg amikor én jártam súliba akkor még nagy csoda volt mert akkor jött be. Hát tudod kinek a pap kinek a papné. De nekem a rézhez van eszközöm meg az acélhoz.

krisz1986 2012-02-15 18:01

re: Csőrendszer anyaga (fűtés)
 
Közben metekintetem a profilodat és érdekes fotokatat találtam rajta. És jó sok érdekes olvasnivalot.

tata 2019-03-05 10:10

re: Csőrendszer anyaga (fűtés)
 
Sziasztok,

A véleményetek szeretném kérni:
Meglévő vegyeskazános rézcsöves nyitott rendszerű fűtésemet kellene tovább vinnem 2 másik helységbe.
A csövezés a hagyományosnak mondható: falon kívül magasan vezetett - radiátoroknál leágazós szifon kötés.

Első ötletem ötrétegűvel az aljzatban csövezés lett volna, mivel falon továbbvinni körülményes lenne. Útban lenne több ajtónyílás.
A jelenlegi fenti csövezés szintjét emelni kellene, itt az új magasponton meg kellene oldani a légtelenítést, ami nyitott rendszer esetén az automata légtelenítők használatát nem teszi lehetővé - a tágulási tartály szintje innen kb 1.5m-rel van már csak feljebb. Tehát csövezzünk az aljzatban.


Néhány ötrétegű adatlapját nézve azt látom, hogy tartós üzemben max 70°C , átmenetileg 95°C vízhőmérséklet megengedett.

MTech 20x2mm-es szigetelt ötrétegű cső PE-RT/Alu/PE-RT

https://szerelvenybolt.hu/viz-gaz-fu...16x204mm-20342


A jelenlegi fűtésrendszerben nincs keverőszeleppel megfogva az előremenő. Egyedül a vegyeskazán huzatszabályzójával van lehetőségem valamennyire korlátozni a max előremenő hőmérsékletet.

Normál üzemben általában 65-75°C szokott lenni az előremenő, de nem kizárt hogy véletlenül 95°C-ra is felszaladjon.

1.
Mi történik a műanyag csővel a megadott max hőmérséklet felett? deformálódik a műanyag? bizonytalanná válik a press kötés?

2.
A csőre húzható szigetelés elég lehet arra, hogy ne az aljzatbetont - meg felette a parkettát- fűtsem?

3.
Vagy inkább lágy rézcsővel vigyem, azzal is tudnék kanyarogni az aljzatban, meg kötés nélkül kiállni a padlószint fölé.
A félkemény rézcsövet nem szívesen tenném aljzatba, kanyarodásnál illetve radiátorhoz kiálláshoz idomokat kellene forrasztanom az aljzatban, amit szeretnék elkerülni.

Vagy hagyjuk csak meg az ötrétegűt a szabályzott előremenő hőmérséklettel üzemelő rendszereknek, és maradjon a réz...

Köszönöm a véleményetek.

gázpityu 2019-03-05 20:48

re: Csőrendszer anyaga (fűtés)
 
Szia!
A feltett kérdéseidben ,ott van a válasz!Semmi esetben sem használnék Pex csövet!

tata 2019-03-06 07:17

re: Csőrendszer anyaga (fűtés)
 
Igen, én is lassan lebeszéltem magam róla, csak hát csábítónak tűnt a gondolat, árban, munkában is...

Ott tartok, hogy OK, réz. Két opcióm van.

1. lágy rézcsővel aljzatban.
előny:
rövid nyomvonal, radiátoroknál felkanyarodok az aljatból.
hátrány:
szigetelnem kell a csövet, nem tudom így is mennyi hő megy el az aljzabetonba, mi jut a radiátoroknak. Bírja-e a rá kerülő burkolat, hogy alatta 70°C -os víz közlekedik.

A radiátorokra tehetek automata légtelenítőt, (kb 0,2 B előnyomás kell neki, hogy zárni tudjon) Nyitott rendszerm van, a kiegyenlítő tartály a radiátor tetejétől több mint 2m magasan van, így a szükséges nyomás biztosított.

2. félkemény rézcső magasan falon kívül szerelve.
előny:
könnyen hozzáférhető, itt mehet nyugodtan szinte bármilyen meleg víz, nem kell szigetelnem, a sugárzott hő is a helységet melegíti.
hátrány:
Mivel ajtónyílások miatt emelnem kell a jelenlegi felső nyomvonalon, új magaspontot kell kialakítanom, ahol jó lenne légteleníteni.
Automata légtelenítő nem fog zárni az új magasponton , nem lesz meg a megfelelő min víznyomás.

Marad a kézi légtelenítés, valami formás légedény készítése.Na azt megint mekkorára csináljam...


A pontos idő 01:22 , a GMT +1 időzóna szerint.

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.3.2
Copyright © 2016 Építkezés Fórum