Építkezés Fórum

Építkezés Fórum (http://epitkezes.forum.hu/)
-   Fűtés és klíma szerelés (http://epitkezes.forum.hu/futes-es-klima-szereles/)
-   -   Vizes cserépkályha (http://epitkezes.forum.hu/futes-es-klima-szereles/358-vizes-cserepkalyha.html)

sbs 2010-12-19 13:53

Vizes cserépkályha
 
A minap egy barkácsáruházban jártam és ugye fűtésszezon lévén rengeteg kandalló és kályha volt kitéve. Megjelentek a cseréppel borított változatok is, azonban az egyiken megakadt a szemem:

300e forint körüli összegért, azonnal hazavihető vizes cserépkályha, amely a fűtési rendszerre köthető. A mérete is izmosnak tűnt, volt vagy 1,80 m magas, jókora tűztérrel.

Ezek után elgondolkodtam és utána is jártam ennek a szerkezetnek:

A gazdaságosabb fütés érdekében érdemes csempekandallónkat vizes betéttel szerelten megépítetni. Ez esetben a csempekandallónk nemcsak az adott helyiséget füti amelyikben van, hanem a már meglévó fütési rendszerbe kötve a fütőtesttel felszerelt helysiségeket is. Ez persze lehet padlófütés illetve lehet radiátoros fütés , falfütés, vagy ezek bármilyen párositásban. Az igy szerelt kandallók kb. 75-80 %-os hatásfokkal dolgoznak.

A csempakandallóba betétje lehet:
  • öntötvas tüzteres vizes betét: a vizes tüzteres öntöttvas betétek addig melegitenek ameddig fütünk velük. A betétes kandallók az energia bevitel megszüntetését követően hamar kihülnek, és ez miatt sokkal nagyobb a fafogyasztásuk a samottos csempekandallókkal szemben.
  • samottüztérbe épített vizesbetétes: a samot tüzteres csempekandalló úgy viselkedik mint a hagyományos cserépkályha. A vizes betétek vizmennyiség függvényében, elöbb fütenek mint maga a kandalló, de folyamatos fütés esetén a samotttüzteres csempekandalló szinte ki sem hül. A samotteres csempekandalló hatásfokát tovább javítja a tömegéből adódó hosszabb idejü hőtartás.
A biztonságos rendszer kialakítása a vizes betétes fütésnél.

Egyik és legfőbb biztonság az ha betartjuk a kandallóval való fütés minden szabályát, legföbképp azt ami a kályha lezárására vonatkozik. Fontos, hogy akár nyitott akár zárt a rendszer, az üzem biztonságos fenntartásához hozzátartozzon az, hogy a megszerelt fütési rendszer tartalmazza azokat a biztonsági szerelvényeket ami a biztonság szempontjából elengedhetetlen. Ilyen a szivattyut vezérlő termosztát, az elóremenő vezetékbe épített mechanikus müködésü termoszelep, töltőszelep mely több funkciót is ellát,(tartja a beállitott üzemi nyomást, hüti a rendszert.) szünetmentes tápegység,(mely fenntartja a szivattyú üzemét áramszünet esetén a szükséges ideig.)

Az igy szerelt rendszer nem olcsó, de két év fütési szezon alatt megtérül a bekerülési ára. Fontos, hogy a vizes betét méretezése megfelelő legyen, illetve az a rendszer amihez illesztjük az megfelelően legyen szerelve. A két rendszer külön külön biztonságosan üzemeltethető, igy kiaknázhatjuk mindkét fütés előnyeit.

istvan62 2010-12-19 14:14

re: Vizes cserépkályha
 
Én is egyre gyakrabban találkozom hasonló megoldások igényével. Mellesleg a bejegyzésed egy régi véleményemet erősíti, miszerint a típus kandalló tűzterek elterjedése óta összemosódik a cserépkályha és a kandalló, a köztük lévő határvonal egyre bizonytalanabb.
Ami viszont egy ilyen rendszernél telepítése előtt fontos, az az, hogy mivel nem csak egy szobának a temperálását akarjuk megoldani, ezeknek a berendezéseknek valamivel nagyobb a teljesítménye. Ha ezt biztonságosan akarjuk üzemeltetni, akkor nagyobb huzatra, vagyis nagyobb átmérőjű kürtőre, nagyobb hasznos magasságra van szükség.

sbs 2010-12-19 14:20

re: Vizes cserépkályha
 
Sok esetben a kandalló egy azonnali megoldást kínál. Feltételezve, hogy a kémény adott, megveszed, hazaviszed, bekötöd a kéménybe és már lehet is vele fűteni. De ez a vizes cserépkályha nem ebbe a körbe tartozik.

Mivel gondos előkészítést feltételez, magam csak azon csodálkoztam, hogy ki van téve a normál kandallók közé. És ebből azt a következtetést vontam le, hogy bizony lesznek majd olyanok, akik hazavizik és csak otthon fognak csodálkozni, mekkora meló ezt beüzemelni....

hyper 2010-12-20 15:32

re: Vizes cserépkályha
 
nekem cserépkályhám van , nem vízteres, ezer éves, 1-2 dolgot megcsináltunk rajta azért , hogy újabb-nak érezzem , a hatásfoka iszonyatosan, döbbenetesen jó, bár a fura szag amit áraszt az zavaró de majd csak kiszárad,(erre 1 kályhás magyarázatotadhatna)

Mcclode 2010-12-21 10:05

re: Vizes cserépkályha
 
Jól néznek ki ezek a látvány kazánok de én nem vagyok a híve.
A kazán az legyen kazán a kandalló meg kandalló de ez a privát véleményem.
Hatékonysága az megfelel egy vegyes tűtelésű kazánnal + mint egy kályha is működik.
A bekötéssel kapcsolatba meg csak annyit h nem jár nagy kosszal nem többel mint egy radiátor.
Az h milyen drága a bekötése az meg relatív
egy normális esetbe ami kel hozzá:
egy biztonsági szelep.2000ft
Tágulási tartály(ha zártrendszerre tesszük)6-7000ft
visszacsapó szelep2000ft
szivattyú24000ft
csötermosztát(ami vezérli a szivattyút)2000ft
Csővek??????
2 db golyoscsap2000ft
1 db töltő ürítő.1000ft
munkadij 25000ft
Ami összesen a munkadíjjal 60-70eft itt nálunk.

Gábor 2010-12-23 13:54

re: Vizes cserépkályha
 
Sziasztok! Végre ideértem a fórumhoz, bár sajnos mostanában rengeteg ideget megeszem a kintlévőségeim miatt. Ezért sincs időm 3 napja fórumozni! Végre leültem és a színpatikus témákhoz hozzászólok!

A vízteres kandallók, cserépkályhák az őszintét megmondom, hogy tetszenek, de csak akkor, ha az én elképzeléseim szerint beleillenek egy nappali összképébe... Akkor már miért ne legyen az egész lakásra hasznos. Sajnos elég drága mulatság, de ez egy luxus kategória is sztem.

Tomm 2011-01-31 16:19

re: Vizes cserépkályha
 
Szép napot sziasztok!

Egy gyors kérdés.
Ha meg van a központi és van egy használaton kívüli cserépkályhám akkor magát azt össze lehet hozni vizes rendszerre? Ha igen akkor kb árba menyi lenne? Ha vki ebben tudna segíteni azt megköszönném!

papesz28 2011-02-08 20:49

re: Vizes cserépkályha
 
Idézet:

Tomm eredeti hozzászólása (Hozzászólás: 3248)
Szép napot sziasztok!

Egy gyors kérdés.
Ha meg van a központi és van egy használaton kívüli cserépkályhám akkor magát azt össze lehet hozni vizes rendszerre? Ha igen akkor kb árba menyi lenne? Ha vki ebben tudna segíteni azt megköszönném!

Szia!
Hydro-Vidra - Épületgépészet
Ezen az oldalon , és az ott lévő elérhetőségeken , érdeklődj:)
Ahhoz egy megközelítőleges árat kapj , fog még kelleni egy két info.

bkarcsi 2011-03-18 11:53

re: Vizes cserépkályha
 
Sziasztok

A véleményem az hogy egy jól megépített vizes kályha sokat tud lendíteni a helyzeten és ez nem csak a saját véleményem, hanem a klienseimé. Fontos, hogy ne nagy mennyiségű vizet akarjunk egyszerre melegíteni mert a gázkazán sem azt teszi, itt szúrják el a legtöbben. A jól bevált hőcserélő itt látható ebből 40-50 darabot már beépítettem.
https://picasaweb.google.com/bkarcsi...43790403792834

papesz28 2011-03-18 12:56

re: Vizes cserépkályha
 
Szia

Örülünk hogy egy újabb szaki osztja meg tapasztalatait itt, és más-más rendszereket tudunk így felsorakoztatni, a megrendelők igényeinek teljes kiszolgálása érdekében.

A tapasztalataim azt sugallják , hogy egy CSK-ba épített hőcserélős rendszerre csak bizonyos mennyiségű hőleadót lehet rakni, mert a felett a kályha már egyrészt gazdaságtalanná válhat, másfelől pedig károsodhat (kátrány lerakódás, stb...), ezek után jöhet majd a vizes kandalló:)

Üdv a Csapatban


A pontos idő 02:32 , a GMT +1 időzóna szerint.

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.3.2
Copyright © 2016 Építkezés Fórum