Építkezés Fórum   Hofstadter Tüzép Schiedel és Leier kémények - Hofstadter Építoanyag Centrum Kft. Szaniter - Hofstadter Építoanyag Centrum Kft. Nyílászárók - Hofstadter Kft. Beltéri ajtók - Áron Ház Kft. Mixerbeton - HODA Beton Kft. Lájkolj a Facebookon! Kövess a twitteren!

Vissza   Építkezés Fórum > Építkezés > Gépészet > Fűtés és klíma szerelés

Válaszol
 
LinkBack Téma eszközök Megjelenítési módok
Régi 2016-11-17, 14:56   #1 (permalink)
Törzsvendég
 
Csatlakozott: 11-03-03
Összes hozzászólás: 105
Kiosztott köszönetek: 18
Begyũjtött 16 köszönetet 15 hozzászólással
djarni Vannak jó hozzászólásaidjarni Vannak jó hozzászólásai
Alapbeállítás 2016-ban épült társasházi lakás fűtése

Kedves Szakértők!

Hozzátok szólók, mert már nem tudom feldolgozni az anomáliákat, amik vannak.

Nos, 2016-ban épült egy új társasház, 92 lakással, itt vettünk lakást, amibe kb. 1.5 hónapja költöztünk be. A problémáim a fűtéssel vannak. Vannak tippeim, de azért kíváncsi lennék szakmai reakciókra is.

2015-ös rendelet szerint - ha jól tudom -, a falak 0.24, a nyílászárók 1.1 hőátbocsátási tényezővel kell rendelkezni. Feltételezem, hogy ezeknek a szabályoknak megfelel a ház, de azt is, hogy nem lépték túl kedvezőbb irányba.

Végigkövettem az építés folyamatát, még a lakás aljzatbeton előtti készültségétől. A beton alatt van szigetelés, a ház falain is.

A társasház széphő által vezérelt hőközponttal rendelkezik, lakásonkénti egyedi szabályozási lehetőséggel, hőmennyiségmérő alkalmazásával.

Problémáim:

A) Van, amikor nem elég meleg a radiátor, van, amikor nagyon forró. Ezt mondanám, hogy kinti hőmérséklet függő és a széphő szabályozza. De volt, hogy kinti 0 fok esetén a radiátor kb. 35 fokos, és volt, hogy kinti 18 foknál 50(!) fokos volt. Ez mostanra már talán normalizálódott, és ha kint melegebb van, a radiátor nem annyira meleg, stb..

B) Amikor viszonylag forró a radiátor (értsd 40-45 fok), akkor is nagyon lassan melegszik fel a lakás. Van, hogy teljesen nyitva van minden, megy a fűtés, de csak hőmérséklet szinten tartására elég, melegítésre nem. Ezt így értsd: nappali 23.5 fok tartás, szobák 22 fok tartás, folyamatos fűtés mellett

C) Naponta muszáj szellőztetni, hogy kicserélődjön a levegő, és a párát kiengedjem. Ezt általában 2x szoktam. Ha hideg van, szerencsére gyorsan megy, de lehül a lakás, és a visszamelegítése órákba telik.

D) A 23.5 fok nem kevés, tudom. De ülőmunka mellett egyrészt kell, másrészt feleségem nagyon fázós (terhesen pedig még jobban). De egyrészt a lehetőség, hogy még melegebb legyen, nincsen, mert nem tudom megoldani. Másrészt ezen tartásához majdnem folyamatos fűtés kell. Ha besüt a nap, akkor tudok csak spórolni. A szobákban pedig a 22 fok nevetséges, folyamatos fűtés mellett. Alváshoz nem is kell több, de egyrészt lesz gyerekszoba, másrészt ez a max hő, amit ki tudok fűteni, ami már gond.

Számomra felmerülő okok:

- új ház, ki kell száradnia, ki kell fűteni, stb.. (erről pontosabb infó?)
- alsó szomszéd még nincs, aki alám fűtene
- alul méretezett radiátorok
- ház hőközpont (széphő) nem megfelelő beállítása
- egy jó darabig a kivitelező kezében van a társasház irányítása. Tud ő manipulálni a fűtéssel? Volt pl. olyan, hogy vagy a radiátor volt forró, vagy a csapvíz, egyszerre a kettő nem. Szerencsére ez csak pár napig volt így.

Egyebek:

Készítettem egy igen részletes rajzot a lakásról, mely fontos információkat tartalmaz.

Kis méret:

- Nagy méret: http://www.fksz.hu/rajz.jpg

Nem tudom, milyen radiátorok vannak a lakásban. De egyik szobában egy szokatlan méretű (520) miatt rá tudtam keresni, milyen gyártó ez: Vogel & Noot. Megnéztem, milyen teljesítményű nála egy 33k 900x800 radiátor: 2 577W. Néztem más radiátorokat, ahol átlagosan ekkora méretnél 3-3.2 KW a teljesítmény, de találtam 3.4-et is. Ez viszont már rettenetesen nagy szórás.

Az én számításaim szerint kb. a 3.1KW a nappaliba a megfelelő, de ha 500-al kevesebb, akkor igen csak alul van méretezve, és ez minden helyiségre és radiátorra igaz. Én légköbméterenként 35W-tal számoltam. A nappali, közlekedő, stb. együttes 41nm-hez pl. 3.7-3.9KW teljesítmény kell e szerint, ami sehogy sincs meg. Ha pedig a fenti radiátor gyártót nézzük, akkor a 41nm-re 3KW alatti érték jön ki.

Ugyanezek igazak lehetnek a kis szobákra is, ahol folyamatos fűtés mellett max. 22 fok van.

Kíváncsi vagyok a válaszaitokra.

Extra kérdés: ha valahova 1-2 mérettel nagyobb radiátort tesztek. Akkor nagyobb lesz a fogyasztásom, vagy kevesebb? Ez érdekes dilemma, mert a nagyobb teljesítményű hamarabb felfűt, ezért előbb lekapcsol a termosztát. Ellenben a nagyobb radiátor felmelegítéséhez több víz átfolyására van szükség. De ugye ezzel a víz átfolyási sebessége nem változik..
__________________
Feltöltésben: Építőipari Kisokos

Utoljára módosítva: djarni által : 2016-11-17 15:02
djarni nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Régi 2016-11-17, 15:19   #2 (permalink)
Építész
 
istvan62 avatarja
 
Csatlakozott: 10-06-11
Hely: Budapest
Összes hozzászólás: 3.318
Kiosztott köszönetek: 46
Begyũjtött 826 köszönetet 768 hozzászólással
istvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtag
Üzenetküldés Skype™-on keresztül istvan62 részére
Alapbeállítás re: 2016-ban épült társasházi lakás fűtése

Építészként néhány háttérinfót, gondolatot tudok a kérdéshez hozzáfűzni
A hivatkozott 2015-ös U értékek a rendeletben tényleg szerepelnek, de csak 2018 január 1 utáni használatbavétel esetén. Utána hoztak egy másik rendeletet, amiben az szerepelt, hogy állami támogatás esetén már 2016 január 1-től kell alkalmazni. Viszont azt hallottam, hogy ennek értelmezésében még a minisztériumok között is volt eltérés, mert az egyik minden lakással kapcsolatos állami támogatásra értette, a másik csak energetikai célúra.
A lakás kiszáradása kritikus lehet, csak kérdés, hogy mióta van használatban, mikor fejeződött be a kivitelezés.
Az, hogy az alsó lakás nincs kifűtve, már önmagában a hőigény növekedését jelenti. A padlóban lévő EPS feladata nem a hőszigetelés, hanem a hangszigetelés, és hőszigetelési szempontból a mai elvek alapján nagyon vékony.
Önmagában az, hogy a falon van hőszigetelés, az még nem jelenti azt, hogy jól hőszigetelt, nem mindegy milyen vastag, és mögötte milyen a fal.
__________________
Mérnöki szolgáltatások álmai megvalósításához - http://www.csaladi-epitesziroda.hu/
istvan62 nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Hálásak a hozzászólás írójának:
djarni (2016-11-17)
Régi 2016-11-17, 18:17   #3 (permalink)
Törzsvendég
 
Csatlakozott: 11-03-03
Összes hozzászólás: 105
Kiosztott köszönetek: 18
Begyũjtött 16 köszönetet 15 hozzászólással
djarni Vannak jó hozzászólásaidjarni Vannak jó hozzászólásai
Alapbeállítás re: 2016-ban épült társasházi lakás fűtése

30-as ytong a külső falazás. Dokumentáció szerint 5cm polisztirollal, de épp a hétvégén fúrtam az erkélyen, és a szigetelés inkább tűnt 10cm-nek, vagy vastag a vakolat és a festék, passz, nem figyeltem meg nagyon..

De a kiszáradás ennyire hűti a lakást?

1.5 hónapja költöztünk be, azóta van használatban. A kivitelezés melyik része mikor fejeződött be? Melyik az a lépcső, ami kritikus a kiszáradás miatt? Eme lakásnál konkrétan a falak már tavaly nyáron álltak, és talán fél év múlva került fel a polisztirol.

Ilyen adatok mellett milyen légköbméterenként teljesítménnyel érdemes számolni? Jó a 35W kb.?

Üdv.
__________________
Feltöltésben: Építőipari Kisokos
djarni nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Régi 2016-11-17, 20:52   #4 (permalink)
Építész
 
istvan62 avatarja
 
Csatlakozott: 10-06-11
Hely: Budapest
Összes hozzászólás: 3.318
Kiosztott köszönetek: 46
Begyũjtött 826 köszönetet 768 hozzászólással
istvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtag
Üzenetküldés Skype™-on keresztül istvan62 részére
Alapbeállítás re: 2016-ban épült társasházi lakás fűtése

Ytong esetében a falazáskor minimális mennyiségű nedvességet visznek az épületbe, és a vakolás is csak egy vékony glett, így az aljzatoláskor bevitt nedvesség marad, mint jelentősebb mennyiség, aminek ki kell száradnia. Annak viszont a melegburkolatok fektetése előtt ki kellett száradnia. Érzésem szerint a lakásnak már a kiszáradáshoz közel kell állnia. Az ablakokon látszik párásodás?
gépész kollégák talán tudnak mondani irányszámot a méretezéshez, ez már nem az én területem.
__________________
Mérnöki szolgáltatások álmai megvalósításához - http://www.csaladi-epitesziroda.hu/
istvan62 nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Régi 2016-11-18, 15:27   #5 (permalink)
Törzsvendég
 
Csatlakozott: 11-03-03
Összes hozzászólás: 105
Kiosztott köszönetek: 18
Begyũjtött 16 köszönetet 15 hozzászólással
djarni Vannak jó hozzászólásaidjarni Vannak jó hozzászólásai
Alapbeállítás re: 2016-ban épült társasházi lakás fűtése

Nincsen párásodás, mert naponta 2x szellőztetek, illetve nekem mániám a páratartalom mérése is (a hőmérséklet mellett), tehát erre figyelek..

Akkor egyetlen pont van, az alattam lévő lakás nem fűtése (mert még nem lakott). No de kérem, ennyire nem lehet függeni egy szomszédtól sem fűtés terén, nem? No meg, ilyen sokat jelent, hogy pl a kis szobákat max 22 fokra lehet fűteni?

Az aljzatbeton január már megvolt. A hidegburkolat (kerámia) júniusban lett lerakva, a melegburkolat (laminált) pedig már inkább július.

Üdv.
__________________
Feltöltésben: Építőipari Kisokos
djarni nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Régi 2016-11-30, 15:18   #6 (permalink)
Törzsvendég
 
Csatlakozott: 11-03-03
Összes hozzászólás: 105
Kiosztott köszönetek: 18
Begyũjtött 16 köszönetet 15 hozzászólással
djarni Vannak jó hozzászólásaidjarni Vannak jó hozzászólásai
Alapbeállítás re: 2016-ban épült társasházi lakás fűtése

Akar még valaki esetleg hozzászólni a problémámhoz?

Üdv.
__________________
Feltöltésben: Építőipari Kisokos
djarni nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Régi 2016-12-07, 12:51   #7 (permalink)
Törzsvendég
 
Csatlakozott: 11-03-03
Összes hozzászólás: 105
Kiosztott köszönetek: 18
Begyũjtött 16 köszönetet 15 hozzászólással
djarni Vannak jó hozzászólásaidjarni Vannak jó hozzászólásai
Alapbeállítás re: 2016-ban épült társasházi lakás fűtése

Közben újra mértem dolgokat. Szándékosan elzártam az összes radiátort, és csak a hálóban ment. A képen a jobboldali szoba.

Alul felül szomszéd, viszont 2 fala környezettel szomszédos, 1db erkélyajtóval. A radiátor 33K 600x520mm.

Egész nap, viszonylag forró felületű radiátorral (40-45 fok) sem megy a hőmérséklet 22 fok fölé. Elvileg nincsen alulméretezve a fűtőtest.

Ez tényleg normális egy idén épült társasház esetén?
Kivitelezési hiba van, vagy tényleg csak az első fűtési szezon idején van ilyen?

Üdv.
__________________
Feltöltésben: Építőipari Kisokos
djarni nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Régi 2016-12-27, 10:56   #8 (permalink)
Törzsvendég
 
Csatlakozott: 11-03-03
Összes hozzászólás: 105
Kiosztott köszönetek: 18
Begyũjtött 16 köszönetet 15 hozzászólással
djarni Vannak jó hozzászólásaidjarni Vannak jó hozzászólásai
Alapbeállítás re: 2016-ban épült társasházi lakás fűtése

Régebben sokkal aktívabb volt a fórum. Sajnálom, hogy ez már nem így van..

Egyébként rengeteg kérdés foglalkoztat, amire szinte lehetetlen választ találni az Interneten, pedig ott oly sok minden fent van, és én még használni is tudom..

1.
Alapvetően pl. egy radiátor túlméretezése adott helyiségbe miért növeli a fogyasztást? Növeli-e egyáltalán? Vagy csökkenti? Vagy van egy %-os túlméretezési határ, amíg nem befolyásol semmit, utána növeli a fogyasztást, vagy egyéb ismeretlen paraméterek?

Ha nagyobb a radiátor, akkor több víz fog átfolyni a rendszeren, ugyanakkor előbb felfűti a helyiséget, ezért kevesebb ideig kell fűteni. Így most akkor a méretezés növelésével spórolok, vagy többet fogyasztok??

2. Hogyan működik a gyakorlatban egy fűtéshez használt hőmennyiségmérő?
Elméletileg méri az átfolyó víz mennyiségét és hőmérsékletét is, nem? De hogy van ez a gyakorlatban?

3.
Miért van az, hogy a hőszolgáltató az időjárás / hőmérséklet függvényében változtatja a fűtővíz hőmérsékletét? Pl. ha 5-10 fok van, akkor szinte csak langyos a radiátor, de így sokkal tovább ideig kell fűteni is. Nem lenne egyszerűbb, ha forró lenne, és lehet, hogy 15-20 perc fűtéssel elérjük a kívánt hőmérsékletet, mintha 3 órán keresztül langyos radiátorral fűtünk?

4.
Ha a 2-es pontban leírtak szerint működik a hőmennyiségmérő, akkor minek csökkenti a fűtővíz hőmérsékletét, ha úgyis meg van fizetve? Hacsak nem ugyanannyit fizetek a langyos vízért, mint a forróért, ezért a hőszolgáltató így spórol?

Üdv.
__________________
Feltöltésben: Építőipari Kisokos
djarni nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Régi 2016-12-29, 09:10   #9 (permalink)
sbs
Könyörtelen tereprendező :-)
 
sbs avatarja
 
Csatlakozott: 10-05-03
Hely: Tárnok-Budapest
Összes hozzászólás: 1.594
Kiosztott köszönetek: 542
Begyũjtött 191 köszönetet 170 hozzászólással
sbs Rendkívül híres fórumtagsbs Rendkívül híres fórumtagsbs Rendkívül híres fórumtagsbs Rendkívül híres fórumtagsbs Rendkívül híres fórumtagsbs Rendkívül híres fórumtagsbs Rendkívül híres fórumtagsbs Rendkívül híres fórumtagsbs Rendkívül híres fórumtag
Alapbeállítás re: 2016-ban épült társasházi lakás fűtése

Szia, én máshonnan közelíteném meg a problémát.
Először is beszélnék a szomszédokkal, nekik mi a tapasztalatuk. Én családi házban, a fiam lakótelepen él. Én tudom szabályozni a fűtést, Ő nem igazán.
Hiába vannak a lakótelepen hipermodern termosztátok jeladóval amihez a leilvasónak be sem kell menni már a lakásba, egyszerűen a lépcsőházból olvassa ki az adatokat, Van hogy télen elzárt termosztátnál, nyitott ablaknál sincs hideg, de előfordult már hogy a kinti 10-15 fok esetén is fáztak.

Szerintem ennek semmi köze a radiátoraid méretéhez, az valószínűleg jó, hiszen egy projektet át se tudnának adni alulméretezett, vagy szar minőségű radiátorokkal, igy aztán hiába számolsz vagy cserélnél, nem biztos hogy eléred azt amit szeretnél.

Itt a kulcs a központi fűtés víz-hőmérséklete, amit egy nem te szabályozol. Ezért is beszélnék a szomszédokkal, hogy Ők mit tapasztalnak.
__________________
Az építkezés egy nagy kaland!
Olasz kémények képgalériája 2012: www.kemenyek.info
sbs nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Régi 2016-12-29, 09:18   #10 (permalink)
sbs
Könyörtelen tereprendező :-)
 
sbs avatarja
 
Csatlakozott: 10-05-03
Hely: Tárnok-Budapest
Összes hozzászólás: 1.594
Kiosztott köszönetek: 542
Begyũjtött 191 köszönetet 170 hozzászólással
sbs Rendkívül híres fórumtagsbs Rendkívül híres fórumtagsbs Rendkívül híres fórumtagsbs Rendkívül híres fórumtagsbs Rendkívül híres fórumtagsbs Rendkívül híres fórumtagsbs Rendkívül híres fórumtagsbs Rendkívül híres fórumtagsbs Rendkívül híres fórumtag
Alapbeállítás re: 2016-ban épült társasházi lakás fűtése

"Ha nagyobb a radiátor, akkor több víz fog átfolyni a rendszeren, ugyanakkor előbb felfűti a helyiséget, ezért kevesebb ideig kell fűteni. Így most akkor a méretezés növelésével spórolok, vagy többet fogyasztok?"

Én próbáltam itthon azzal játszani, hogy a központi kazánunk radiátorokba menő vízhőmérsékletét feljebb vettem, gondolván én is hogy hamarabb felfűti a helyiségeket, de ép ésszel mérhető különbséget nem értem el az eredeti beállításhoz képest.

Ilyenkor szerintem... a radiátor nem képes egy bizonyos mennyiségű hőnél többet leadni, igy a visszatérő viz marad melegebb, aminek felmelegítéséhez kell ugye kevesebb energia a kazán részéről.

De mondom, én nem éreztem forintban mérhető különbséget.
__________________
Az építkezés egy nagy kaland!
Olasz kémények képgalériája 2012: www.kemenyek.info
sbs nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Válaszol

Téma eszközök
Megjelenítési módok

Hozzászólás szabályai
Új témákat nem hozhatsz létre
Válaszokat nem küldhetsz
Fájlokat nem csatolhatsz
A hozzászólásaidat nem módosíthatod

BB code : bekapcsolva
Pofik bekapcsolva
Az [IMG] kód bekapcsolva
A HTML kód kikapcsolva
Trackbacks are bekapcsolva
Pingbacks are bekapcsolva
Refbacks are bekapcsolva



A pontos idő 10:39 , a GMT +1 időzóna szerint.


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.3.2
Copyright © 2016 Építkezés Fórum