Építkezés Fórum

Építkezés Fórum (http://epitkezes.forum.hu/)
-   Födémkészítés (http://epitkezes.forum.hu/fodemkeszites/)
-   -   Vakpadló készítése (http://epitkezes.forum.hu/fodemkeszites/1867-vakpadlo-keszitese.html)

Kristóf 2018-12-15 10:25

Vakpadló készítése
 
Sziasztok!

Érdekelne a véleményetek a következő témával kapcsolatosan:

Adott egy padlórend, ami 30 cm hőszigetelést, és 8-10 cm betonréteget foglalna magában.
A brutális költségek (lépésálló szigetelés), a várható zsugorodás (5%-ot ír a lépésálló teljesítménynyilatkozata, ami 30 cm esetén már 1,5 cm!), és burkolatként alkalmazni kívánt hajópadló egy merész gondolatot ébresztett bennem:

Mi lenne, ha az egész padlószerkezet vakpadló lenne?

A meglévő vasalt szerelőbetonra, és két réteg vízszigetelésre raknék egy 5x15 centis pallókból készült keretet (szintezve, max 55 cm pallóközzel), közte olcsó üveggyapottal. Erre raknék még keresztben egy ugyanilyen keretet, szintén üveggyapottal kitömve.
Így megvan a 30 cm hőszigetelés, a tetejére pedig közvetlenül mehetne a hajópadló.

Vélemények?

istvan62 2018-12-15 14:35

re: Vakpadló készítése
 
Az elképzelés megvalósítható, de a részletekre nagyon oda kell figyelni.

Nem mindegy hogyan szintezed, és hogyan rögzíted az alsó sor pallót. Ügyelni kell, hogy ne sérüljön a szigetelés se a rögzítéstől, se a teherátadástól. Ha belegondolsz, hogy a vízszigetelés a toldásoknál vastagabb, akkor egy teljesen sík, vízszintes aljzat esetében is négyzetméterenként ~ 4 db féltenyérnyi felületen adjuk át a teljes terhet.

A másik kritikus rész, a felső felület. Egy hajópadló nem elég a 60 cm tengelytávú feltámasztás, kellene alá egy teherhordó felület - deszkázat, vagy OSB

Kristóf 2018-12-15 15:05

re: Vakpadló készítése
 
Kedves István!

Köszönöm az ismételt segítségnyújtást! :)

A részleteket így képzeltem el:
1, Vízszigetelés: A toldások közé szintén olvasztanék egy-egy csík vízszigetelést, így az nagyjából sík lenne. Amennyiben maradnának helyi egyenetlenségek, ott szintén vízszigetelés darabokkal hoznám szintbe a padlót. Lehetséges ez?
2, A falak körbe kapnának dilatációs csíkot (10-15 mm vastagot)a padlószerkezet teljes magasságában, ami egy bizonyos szintű ékként funkcionálna, így a keretet a padlóra nem rögzíteném.
3, A keretek nem csak a falakhoz, de egymáshoz is dilatációval csatlakoznának, mivel a két keret közé öntapadós gumiszalagot raknék (mint a gipszkarton Uw profiljai alá). Esetleg valamilyen gerendarögzítő vasalatot használnék a két keret között.
4, Amennyiben a tetejére így is, úgy is kell valamilyen építőlemez (betonyp, MFP, OSB?), így lehet ritkítani az 5x15-ös pallóvázat mondjuk 60-65 centire? Ha igen, akkor mind a két keretben, vagy csak az alsóban?)? A betonypra találtam ajánlott vastagságot (12 mm), a többire nagyon nem. Mi lenne itt a megfelelő?

istvan62 2018-12-15 16:28

re: Vakpadló készítése
 
A vízszigetelés rétegvastagságának ez a kialakítása számomra inkább elméletinek tűnik, gyakorlatban elég macerás lehet. Én megfontolnék egy 8 cm vastag védőbetont a vízszigetelés tetejére. Abba már óvatosan rögzíteni is lehet, és a védelmet is megoldja.

A két keretréteg közé nem javaslom az öntapadós szalagot. Minimális felfekvési területen adják át a terhet, és ott nem látom szükségét sem.
A borda távolságot kismértékben lehet ritkítani, de nagyon nem tenném. Itt már nem a teherbírási méretezés lesz az érdekes, inkább az, hogy hosszú idő alatt a tartós teher (pl egy szekrény) mekkora lehajlást eredményez, vagy milyen hullámzást (és ezen keresztül nyikorgást) generál az, hogy járkáltok a felületen. Ezek miatt az ilyen szárazpadlós kialakításoknál két réteg 12-es OSB-t szoktam javasolni, eltolt beépítéssel

Kristóf 2018-12-16 11:35

re: Vakpadló készítése
 
Csatolások: 1
Ezen az aljzatkiegyenlítésen még gondolkodom, mivel ha ráöntök egy 8 centis betonréteget, akkor már szinte maradhatnék az eredeti úsztatott aljzatnál is.

Viszont készítettem egy koncepciót (lásd csatolás), annyi változtatással, hogy a drága OSB rétegek helyett a tetején egy sűrűn rakott 2,5x10 cm keresztmetszetű deszka réteget használtam. Erre jönne rá a hajópadló, abból is egy vastagabb, 2,5 cm-es verzió.
A pallók egymáshoz rögzítése a pallók hosszdarabolásából megmaradt és hosszában félbevágott darabokkal történne (7,5x5x30), előfúrt 6x70 mm-es csavarokkal. Deszkázat minden pallón dupla 4x50 csavarral rögzítve.
Életképes ez így? Köszönöm előre is!

istvan62 2018-12-16 17:15

re: Vakpadló készítése
 
Elképzelhető, bár én ennyire nem ritkítanám ki a deszkázatot. Ez így 50%-os fedettség, a hézagot érzésből inkább max 5 cm tájékára állítanám. Gondolj bele, hogy amikor lépsz, akkor a teljes súlyod nagyrészt egy deszkára nehezedik, csak a hajópadló teherelosztó hatása csökkenti. Elég 0,1 mm lehajlás, ha ez rendszeres, akkor egy idő után minden nyikorogni fog.

(A hagyományos vakpadló esetében 1-2 cm volt csak a deszkák között, pedig ott a teljes deszkázat salak feltöltésen feküdt)

Kristóf 2018-12-17 17:23

re: Vakpadló készítése
 
Csatolások: 1
Visszasűrítettem a deszkázatot, így már csak 5 cm van két darab között. A legalsó pallósorba betoldottam plusz egy darabot, így az alsó sorban 46 cm van két palló között, míg a felsőben 51 cm.

Tényleg szeretném, ha masszív lenne, és nem recsegne össze-vissza.

Jó lesz így a szerkezet, vagy még mindig kell erősíteni?

istvan62 2018-12-18 13:58

re: Vakpadló készítése
 
Így megbízhatóbbnak találom. Azért recsegés ügyben a biztonság kedvéért egy próbaterhelést végeznék.

Kristóf 2019-03-18 09:08

re: Vakpadló készítése
 
Csatolások: 2
Szia István!

Sokat gondolkoztam ezen a témán, és a következőkben módosítanám az elképzelésem:

Adott ugye egy téglalap alakú épület, mely 7,9x12,4 méteres belmérettel rendelkezik. A betonpadlóra letennék 3 sor (ház két szélére, és középre) ytong téglát (p4-06) a ház teljes hosszában, így az áthidalandó rész kétszer 3,5 méterre zsugorodik. Az ytong kapna egy 5x15 talpszelement, amire 40 cm osztásközzel kerülnének az állított szintén 5x15 pallók. Erre kerülne egy réteg 8-10 mm OSB, majd erre 6 cm aljzatbeton (C16-20).
Így az egész épület egyetlen összefüggő padlószerkezetet kapna (kvázi fafödém).

A kérdések: Jó-e ez így? Milyen sűrűn kell rakni a pallókat? Érdemes egybe betonozni az egész tetejét, és arról indítani a gipszkarton falakat, vagy helyiségenként legyen betonozva?

Készítettem magyarázó rajzokat is, csatoltam.

Köszönöm a segítséged előre is!

Kristóf 2019-03-18 09:16

re: Vakpadló készítése
 
Csatolások: 2
Az ábrák lemaradtak, valahogy nem akar csatolódni:

Csatolás 226
Csatolás 227


A pontos idő 21:33 , a GMT +1 időzóna szerint.

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.3.2
Copyright © 2016 Építkezés Fórum