Építkezés Fórum   Hofstadter Tüzép Schiedel és Leier kémények - Hofstadter Építoanyag Centrum Kft. Szaniter - Hofstadter Építoanyag Centrum Kft. Nyílászárók - Hofstadter Kft. Beltéri ajtók - Áron Ház Kft. Mixerbeton - HODA Beton Kft. Lájkolj a Facebookon! Kövess a twitteren!

Vissza   Építkezés Fórum > Építkezés > Falazás

Válaszol
 
LinkBack Téma eszközök Megjelenítési módok
Régi 2019-01-17, 19:31   #1 (permalink)
Új tag
 
Csatlakozott: 19-01-17
Összes hozzászólás: 2
Kiosztott köszönetek: 1
Begyũjtött 0 köszönetet 0 hozzászólással
Péter023 Van már jó hozzászólása
Alapbeállítás Falrepedés

Kedves Fórumozók!
Ötletet és segítséget kérnék tőletek, mégpedig a házunkon elég veszélyesnek tűnő repedések vannak és nem igazán tudjuk az okát kideríteni. Látta már két okleveles építész-statikus, de azon kívül, hogy „ez érdekes” és „összedőlni biztos nem fog” érdemben mást nem tudtak mondani. Röviden a paraméterek: 1982ben épült ház, 90 cm mély vasbeton alappal, szilikát téglából és a födémen vasbeton koszurúval. Repedések régebben is voltak, de most szaporodtak meg, sőt az egyik szobában kb. 30 percenként roppan, éjszaka is felébredek rá (valószínű a hideg tovább feszítheti). Gyakorlatilag az összes falrepedés függőleges irányú. A padláson a koszorú két helyen el van repedve. Nemrég kiástam az utca felől az alapot, de azon semmi repedés nem látszik. Gondolkodunk a koszorú vassal történő megerősítésével, nem tudom lenne e értelme. Ha valakinek van erről véleménye ne tartsa magában. Előre is köszönöm!

Pár kép:
Képfeltöltés, korlátlan ingyen képtárolás, képmegosztás - www.kepfeltoltes.eu
Képfeltöltés, korlátlan ingyen képtárolás, képmegosztás - www.kepfeltoltes.eu
Képfeltöltés, korlátlan ingyen képtárolás, képmegosztás - www.kepfeltoltes.eu
Képfeltöltés, korlátlan ingyen képtárolás, képmegosztás - www.kepfeltoltes.eu
Képfeltöltés, korlátlan ingyen képtárolás, képmegosztás - www.kepfeltoltes.eu
Péter023 nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Régi 2019-01-17, 22:11   #2 (permalink)
Építész
 
istvan62 avatarja
 
Csatlakozott: 10-06-11
Hely: Budapest
Összes hozzászólás: 3.318
Kiosztott köszönetek: 46
Begyũjtött 826 köszönetet 768 hozzászólással
istvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtag
Üzenetküldés Skype™-on keresztül istvan62 részére
Alapbeállítás re: Falrepedés

A helyzet "érdekes" besorolását én is meg tudom erősíteni. Ha jól értelmezem, az épületen több helyen jelentkeznek ezek a repedések. Kicsit olyan a jellegük, mintha az épület csúszna szét, bár ebben az esetben sem jellemző a függőleges, egyenes repedés. Nem lesz könnyű megtalálni az okát, én a kivitelezés környékére gyanakszom, de pontosabb tippem nincs. Az első képen látszik, hogy már fel lettek helyezve gipsz pogácsák. Én így a távolból azt javaslom, hogy a repedés két oldalán, a lábazati tégla, és az alatta lévő, repedés nélküli beton felület találkozásánál is elhelyeznék ilyeneket, hogy ott is vizsgáljuk az esetleges mozgásokat. Illetve ennek párjaként az elrepedt homlokzat felület két végén, a merőleges sarkoknál ugyanezen a magasságon. Ezekkel kaphatunk plusz információt arról, hogy egy pántolásra mennyire van szükség.
__________________
Mérnöki szolgáltatások álmai megvalósításához - http://www.csaladi-epitesziroda.hu/
istvan62 nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Hálásak a hozzászólás írójának:
Péter023 (2019-01-20)
Régi 2019-01-20, 09:40   #3 (permalink)
Új tag
 
Csatlakozott: 19-01-17
Összes hozzászólás: 2
Kiosztott köszönetek: 1
Begyũjtött 0 köszönetet 0 hozzászólással
Péter023 Van már jó hozzászólása
Alapbeállítás re: Falrepedés

Köszönöm a gyors választ, igen sajnos több helyen van repedés, és pont az első képen lévő a legérdekesebb, mivel középen a koszorúnál a legnagyobb a repedés, és mintha onnan haladna le és fel, de a többi is hasonlóan furcsa. Próbálkozunk további megfigyeléssel, hátha kiderül az ok.
Péter023 nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Régi 2021-12-10, 11:57   #4 (permalink)
Új tag
 
Csatlakozott: 21-12-10
Összes hozzászólás: 7
Kiosztott köszönetek: 3
Begyũjtött 0 köszönetet 0 hozzászólással
makesz1 Van már jó hozzászólása
Alapbeállítás re: Falrepedés

Kedves Fórumozók, Kedves Péter,

Google keresés során találtam ide, ugyanis hasonló cipőben járunk.
Házunk '83-ban épült, mészkő pince szint, rajta 1 szint salakblokk, majd még 1 szint szilikátblokk. (Bár hogy pontosan hol melyik anyagot használták, nem 100%-osan átlátható számunkra.)
Két oldalon a ház közepénél a koszorútól repedések indulnak lefelé. Kint és bent is hasonlóan, bár szerintem nem pont ugyanott láthatóak. Esetünkben nem érik el a lábazatot - egyelőre. Bár a repedések már 10 évvel ezelőtti képeket is jelen vannak, két éves itt tartózkodásunk óta szemmel láthatóan nőtt a méretük.
2 építész-statikus véleményezte a házat, a repedéseket nem tartották veszélyesnek, ők is inkább csak 'érdekes' besorolással látták el. Szerintük az ereszcsatorna hiányából adódó épületmozgás, illetve a hőingadozás okozhatja.
Ittlétünk óta összeraktam a képet: a padlásfödém betongerendái mentén érkezik a repedés a koszorúra, majd halad lefelé a homlokzaton. A betongerendák mentén egyébként a házon belül is elég gyakoriak a plafonon végigfutó repedések.

A házat jövőre tervezzük leszigetelni, ami elfedné ezeket a repedéseket, de félek, az aggodalmam megmaradna. Nem tudom, tudok-e/kell-e tennem valamit a dologgal, vagy lehetséges, hogy az ereszcsatorna pótlása, illetve a hőszigetelés maga megoldja azt? Vajon csak esztétikai a probléma (hallottam, hogy a szilikát szereti ledobni a vakolatot), és statikai aggodalmaim tévesek?
A koszorú repedéséről sem tudom, mit gondoljak: talán a kengyelek mentén pergett ki a beton belőle, vagy akár a futó vas is elszakadhatott?

Tudom, nem számíthatok innen egyértelmű megoldásra, a véleményetekre lennék kíváncsi.

Péter, be tudsz számolni bármi fejleményről az esetetekkel?

Korlátlan képfeltöltés, képtárolás, képmegosztás - www.kepfeltoltes.eu
Korlátlan képfeltöltés, képtárolás, képmegosztás - www.kepfeltoltes.eu
Korlátlan képfeltöltés, képtárolás, képmegosztás - www.kepfeltoltes.eu
Korlátlan képfeltöltés, képtárolás, képmegosztás - www.kepfeltoltes.eu
Korlátlan képfeltöltés, képtárolás, képmegosztás - www.kepfeltoltes.eu
Korlátlan képfeltöltés, képtárolás, képmegosztás - www.kepfeltoltes.eu
Korlátlan képfeltöltés, képtárolás, képmegosztás - www.kepfeltoltes.eu
Korlátlan képfeltöltés, képtárolás, képmegosztás - www.kepfeltoltes.eu
makesz1 nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Régi 2021-12-10, 18:26   #5 (permalink)
Építész
 
istvan62 avatarja
 
Csatlakozott: 10-06-11
Hely: Budapest
Összes hozzászólás: 3.318
Kiosztott köszönetek: 46
Begyũjtött 826 köszönetet 768 hozzászólással
istvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtag
Üzenetküldés Skype™-on keresztül istvan62 részére
Alapbeállítás re: Falrepedés

Kedves Makesz!


Kezdem azzal, hogy Péter eseténél az érdekes titulus annak szólt, hogy jelek sokfélesége miatt nem lesz könnyű megtalálni a kiváltó okot.

A te esetedben a kollégákkal annyiban egyetértek, hogy a helyzetet nem tartom veszélyesnek. A képek alapján nem tudok egyértelmű véleményt mondani, de én az alapozás problémáját kevésbé tartom valószínűnek, az alaposabb véleményhez egyben kellene látni az épületet. A gerenda melletti repedés az egyik képen tisztán látható, viszont a gerenda melletti repedés, és a koszorú repedés ok - okozati összefüggése épp fordított. Az teljesen természetes, hogy a gerenda mellett a födém el akar repedni, a koszorú egyik feladata ennek a lehetőségnek a korlátozása. Ebböl következik, hogy ha így végigfut egy repedés, és a falra lefordul, akkor a koszorú nem működik megfelelően. Arra nem sok esélyt látok, hogy egy hosszvas elszakadjon, annak sokkal nagyobb a valószínűsége, hogy kivitelezéskor a koszorú vasalata nem megfelelően készült - nem elegendő a toldási hossz, vagy nagyon vékony a vas, és az erőhatások miatt megnyúlt. Nem a kengyelek menti kipergésről van szó.

Itt is elsősorban a változásokat kellene ellenőrizni, több helyen, elsősorban a koszorúnál. Az ereszcsatorna pótlása, és a csapadék elvezetése az épülettől általában célszerű az épület védelme érdekében, de a repedések kezeléséhez önmagában biztosan nem elegendő. A hőszigetelés csak akkor takarja el végleg a repedéseket, ha nem nyílnak tovább. Amennyiben nyílnak, egy idő után a hőszigetelés nem tudja áthidalni, és a felületén megjelenik a repedés a táblák mentén.
__________________
Mérnöki szolgáltatások álmai megvalósításához - http://www.csaladi-epitesziroda.hu/
istvan62 nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Régi 2021-12-13, 11:07   #6 (permalink)
Új tag
 
Csatlakozott: 21-12-10
Összes hozzászólás: 7
Kiosztott köszönetek: 3
Begyũjtött 0 köszönetet 0 hozzászólással
makesz1 Van már jó hozzászólása
Alapbeállítás re: Falrepedés

Kedves István,

Nagyon szépen köszönöm a válaszodat.
Tehát véleményed szerint a koszorú a kiindulási pontja a lefelé futó és a födémen futó gerenda menti repedéseknek is. Nagyobb károsítás nélkül lehetséges valahogyan tovább vizsgálni a helyzetet?
Azt írod, hogy a képek alapján nem látod veszélyesnek a dolgot, viszont ha hibás kivitelezésből adódik a koszorú repedése, az számomra - laikusként - elég ijesztően hangzik.
Lenne még egy kiegészítő információ: pince szint nincs végig az egész ház alatt. Körülbelül a ház közepétől indul a ház vége felé, ahol az üvegtéglás lépcsőház található, illetve a repedések. Nem tudom, itt van-e összefüggés.

Az előfordulhat, hogy a (hibás kivitelezésből adódóan) a koszorú a hőingadozásból adódó méretváltozás miatt repedt ott el több helyen, ott dilatál a ház? Ez esetben a repedések további növekedésén egy alapos hőszigetelés nem enyhítene?

Illetve hogyan lehetne javítani az ilyesmit? Érdemes lenne megerősíteni a koszorút valahogyan?
Köszönöm a véleményed, sokat segít!
makesz1 nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Régi 2021-12-13, 21:08   #7 (permalink)
Építész
 
istvan62 avatarja
 
Csatlakozott: 10-06-11
Hely: Budapest
Összes hozzászólás: 3.318
Kiosztott köszönetek: 46
Begyũjtött 826 köszönetet 768 hozzászólással
istvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtag
Üzenetküldés Skype™-on keresztül istvan62 részére
Alapbeállítás re: Falrepedés

Azt, hogy a koszorú az ok, ahogy írtam is, azért feltételezem, mert a gerendás födém esetében természetes, hogy az egymás mellé rakott gerendák, és béléstestek külön akarnak mozogni, és így repednek. Ahhoz, hogy eldöntsük, hogy mit kellene tenni, ahhoz tényleg egyben kellene látni az épületet, a szerkezeti váltásokat, a repedések rendszerét, és ezek viszonyát egymáshoz.

A koszorú pótlására léteznek megoldások, pl falvarrás, vagy ha készül homlokzati hőszigetelés, akkor előtte feszítő csavaros vonóvasakkal össze lehet fogni az épületet.
Nekem az az érzésem, hogy ha ennek a jelenségnek van is valami köze a hőmozgáshoz, egy hőszigetelés önmagában nem javítaná a helyzetet.
__________________
Mérnöki szolgáltatások álmai megvalósításához - http://www.csaladi-epitesziroda.hu/
istvan62 nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Hálásak a hozzászólás írójának
makesz1 (2022-01-06), sbs (2022-01-12)
Régi 2022-01-06, 12:35   #8 (permalink)
Új tag
 
Csatlakozott: 21-12-10
Összes hozzászólás: 7
Kiosztott köszönetek: 3
Begyũjtött 0 köszönetet 0 hozzászólással
makesz1 Van már jó hozzászólása
Alapbeállítás re: Falrepedés

Köszönöm a válaszaidat,
szigetelés előtt még mindenképpen megmutatom egy statikusnak a házat.
makesz1 nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Válaszol

Téma eszközök
Megjelenítési módok

Hozzászólás szabályai
Új témákat nem hozhatsz létre
Válaszokat nem küldhetsz
Fájlokat nem csatolhatsz
A hozzászólásaidat nem módosíthatod

BB code : bekapcsolva
Pofik bekapcsolva
Az [IMG] kód bekapcsolva
A HTML kód kikapcsolva
Trackbacks are bekapcsolva
Pingbacks are bekapcsolva
Refbacks are bekapcsolva



A pontos idő 22:23 , a GMT +1 időzóna szerint.


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.3.2
Copyright © 2016 Építkezés Fórum