Építkezés Fórum

Építkezés Fórum (http://epitkezes.forum.hu/)
-   Faanyagvédelem (http://epitkezes.forum.hu/faanyagvedelem/)
-   -   Letenyei Városi Könyvtár fazsindelyeinek a védőkezelése (http://epitkezes.forum.hu/faanyagvedelem/714-letenyei-varosi-konyvtar-fazsindelyeinek-vedokezelese.html)

Zsuzsa 2012-02-29 13:13

Letenyei Városi Könyvtár fazsindelyeinek a védőkezelése
 
A letenyei Városi Könyvtár fazsindelyének a védőkezelése
letenye
Ez a munkánk több éven keresztül zajlott, 27 000darab fazsindelyt védőkezeltünk a férjemmel.
Gyakorlatilag az egész eljárást ki kellett dolgozni, mivel felkértek a letenyei Önkormányzat Építési Osztályáról, hogy ezt a munkát végezzük el. Az építész, aki a kivitelezést szervezte Letenyén Nagy Gábor , azóta máshova ment már.
Maga az épület terveit Nagy Ervin készítette, aki jelenleg Főépítész, Makovecz tanítványa.
Az épület az organikus építészet gyöngyszeme, Makovecz szellemiségét viseli, itt a neten találtam olyan cikket, ami neki tulajdonítja az épületet, de ez nem igaz.
Visszatérve a munka a felkéréssel folytatódott, onnantól kezdve a védőszer kiválasztása, az alkalmazott technológia kidolgozása az én dolgom volt, beleértve a kivitelezést is.
Maga a védőszer egy kollégám, Beretzky Albert kutatási témája volt a Faipari Kutató Intézetben, mint vegyészmérnök új favédőszerek kidolgozásán fáradozott. A mai napig is él és dolgozik, sokat tanultam Tőle, nagyon jó barátom, kollégám.
A munkához a fazsindelyeket ott helyben gyártották le, kisebb tételekben. 1.képen a nyers fazsindely látható.
A vegyszerezéshez merítő kádat kellett készíttetni. És egy fészerben tudtunk dolgozni. A képeken a merítőkád . 2 kép.
Lehet látni, hogy a zsindelyeket szinte egyesével mártottuk be, majd lecsöpögött és laza mágiában lett tárolva. 3 kép-4 kép.
Olyan favédőszer kellett ehhez, ami kibírja az időjárás változását, nem mosódik ki, jó a színárnyalata, stabilan véd gombák, bogarak ellen.
A kollégám szerves oldószerben oldódó hatóanyagot alkalmazott, ehhez kis adalékot kevertünk, hogy ne mosódjon ki, és pergesse a vizet, a színárnyalatát megadja és napsugár elleni védelmet.
A védőszert a helyszínen állítottuk össze.
A munka a képeken látható, több éven keresztül tartott és nagyon időigényes , precíz munkát kívánt meg. Az épület ma is látható, a védőkezelés 1991-ben kezdődött. Gyakorlatilag 20 éve bírja a zsindely védőkezelése a kitettséget, ami igen nagy szó, mert a kültéri favédőszerek többsége jó, ha 5 évet kibír.
A munkámmal kapcsolatban hasonló megkeresés nem történt, más épületekkel kapcsolatban, illetve innen Letenyéről sem, hogy frissítsük fel a védőkezelést.
5-6.-ik képeken a kész épület látható, az 5.-ik képen Édesapám is látszik, velem együtt, a 6.-ik képen én vagyok látható, megkönnyebbülve, hogy ezt is meg tudtuk oldani.
Az igazsághoz tartozik, hogy a favédőszer hatóanyaga egy nagyon súlyos allergiás reakciót , mérgezést okozott, ami miatt egész későbbi életemben utána nagyon egészségcenrikusan élek, mert az első reakciója a háziorvosomnak az volt, hogy a halálhíremet keltette. Én azóta nem járok tradicionális orvoshoz, az alternatív gyógyításokba vetettem hitemet, majd 6 hét alatt leküzdöttem a betegségemet, csalántea ivással, diétával, méregtelenítéssel. Azóta is foglakozom az alternatív gyógymódokkal és tanítom is ezt. és az életmódomban ezeket az elveket tartom be.
Néha a legrosszabb dolgokat is a magunk tapasztalatára és hasznára lehet fordítani, legjobb, ha magunkban bízunk, számomra ez volt az eset egyik tanulsága.
Másik tanulság a fazsindelyekkel, fával kapcsolatban, hogy nagyon egyszerű, házilagos módszerekkel is hatékonyan lehet dolgozni, kreativitás, ötletek, szorgalom és kitartás kell hozzá.


A pontos idő 14:20 , a GMT +1 időzóna szerint.

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.3.2
Copyright © 2016 Építkezés Fórum