Építkezés Fórum   Hofstadter Tüzép Schiedel és Leier kémények - Hofstadter Építoanyag Centrum Kft. Szaniter - Hofstadter Építoanyag Centrum Kft. Nyílászárók - Hofstadter Kft. Beltéri ajtók - Áron Ház Kft. Mixerbeton - HODA Beton Kft. Lájkolj a Facebookon! Kövess a twitteren!

Vissza   Építkezés Fórum > Érdekességek és minden egyéb > Faanyagvédelem
Súgó Közösség Naptár Mai hozzászólások Keresés

Válaszol
 
LinkBack Téma eszközök Megjelenítési módok
Régi 2012-02-26, 14:55   #1 (permalink)
Bölcs
 
Zsuzsa avatarja
 
Csatlakozott: 10-12-10
Hely: Budapest
Összes hozzászólás: 979
Kiosztott köszönetek: 10
Begyũjtött 133 köszönetet 123 hozzászólással
Zsuzsa Vannak jó hozzászólásaiZsuzsa Vannak jó hozzászólásai
Üzenetküldés Skype™-on keresztül Zsuzsa részére
Alapbeállítás Pincegomba megszüntetése

Coniophora cerebella-Pincegomba megszüntetése az alagsori lakásban

pincegomba
Amikor elkezdtük a kivitelezést, már 15 év szakértői múlt állt mögöttem. A Faipari Kutató Intézetben 12 évet dolgoztam, mint faanyagvédelmi szakértő. 1991-ben kezdtem kivitelezni is a leírt faanyagvédelmi szakértői véleményeket.
Egész más munka a kivitelezés, az íróasztal mellett adott jótanácsokat végre kell , vagy kellene hajtani, ha lehetséges, ha nem , akkor ki kell valamit a helyszínen találni.
Persze a gyakorlat számtalan meglepetést tartogat, ami nem biztos, hogy a tankönyvekben le van írva. A fantázia, a kreativitás jól fog jönni.
A kivitelezés nehézkes dolog, mert előre kell adni egy árajánlatot, aztán ezt vagy be lehet tartani, akkor jó, vagy könnyen ki lehet csúszni és akkor kifizetik, vagy sem a többlet munkákat. Érdemes építési naplót vezetni igen részletesen és pontosan, valamint felmérni a munkaterületet.
Könnyen el lehet képzelni, hogy vegyészként a vakolatveréstől elkezdve a betonkeverésig minden új volt számomra, és nagyon meg kellett dolgoznom mindenért. A férjem, aki építőipari kivitelező sokat tanított, amiért a mai napig hálás vagyok érte, hogy 16 nehéz évet végig csinált velem, a kivitelezés területén. 2004 óta kettéváltak útjaink.
Ez az alagsori lakás a Kútvölgyi úton egy Önkormányzati épületben volt. A parkettás szobában a szobán keresztbe ment egy vízvezetékcső, ami szivárgott, padozat alatt, kb. fél méter mélyen. Ezt előre nem lehetett látni, hogy mennyit kell kilapátolni a feltöltésből.031-sorszámú kép.
A lakás falai amúgy is vizesek voltak, mivel a ház egy domboldalban épült, és fentről folyamatosan éri a víz, egyrészt a csapadékvíz is, másrészt a közlekedő edényekben működő elv alapján az épület kapillárisaiban magas a víz.
Amikor víz éri a szoba padozatát, a parketta, vakpadló, párnafa elkezdi a vizet felszívni, a víz hatására gomba tud megtelepedni, sőt egymás után több féle fajta gomba fog megtelepedni, mert ezek egymás számára előkészítik a táptalajt, megváltozik a faanyag ph-ja, a sejt szerkezeti elemeit elkezdik lebontani, egyik fajta a cellulózt, más gomba a lignint, persze a végén elkorhad a faanyag, csak nyomokban marad.
A pincegomba –Coniophora cerebella, igen magas nedvességigényű gombafaj. Általában pincékben fordul elő, mert a növekedéshez sok víz kell, valami tápanyag, ami cellulóztartalmú, ez lehet papír, textil, fa, tüzifa, limlom. A gombafonalak legyezőszerűen, szétterülnek az aljzaton és meglehetősen gyorsan növekednek. A pincegomba szétbontja a vakpadlót, párnafát, a felettük lévő parketta elszíneződik, felpúposodik, esetleg beszakad. Ajtótok, ablaktok is a gombabontás hatására eltörik, beszakadhat, a végén ezek kiesnek a tokjukból. A gomba rá tud nőni a ruhákra, könyvekre, meg mindenre, ami a helyiségben van és számára tápanyag.
Na de ami érdekesebb a gomba nem áll meg a falnál a vakolat alá is képes alánőni. Még itt sem áll meg, konkrétan ebben a lakásban a válaszfal lyukacsos téglából épült.
A legnagyobb meglepetés az volt a számomra, hogy a téglák lyukacsaiba szépen belenőtt a gombafonal és ott a falazatban vándorolt, elég hosszan. ilyet nem olvastam, szerintem nem igen írták le. Ezt sem lehetett előre megjósolni.
A lakás mellett pince volt, a lakás és a pince közötti lyukacsos válaszfalat szakaszosan ki kellett váltani. A csempék alatt és a betonban is bátran kereshetjük a gombafonalakat, biztosak lehetünk benne, hogy megtalálhatjuk.
A gombátlanításnál nagyon sok a bontás. A szemmel látható gombás részekre még rá kell tenni fél métert legalább, mert ott spórás állapotban lehet még gomba. Ez a feltöltés mélységére is vonatkozik, horizontális és vertikális értelemben kell alkalmazni.
Ezeket a gombabontott cuccokat megfelelően bezsákolva kell kivinni, mert különben a szomszédok megkaphatják a szél által odavitt gomba spórákat. Persze az utca itt jó messze volt, le kellett a lépcsőn szállítani a sittet.
A bennmaradó falazatban gombafonalakat égetéssel lehet a legjobban kiirtani, ehhez egy gázperzselő és egy palack gáz elegendő, amivel igen aprólékosan át kell égetni a falat, a betont. A falazatban a fugákat gondosan ki kell kaparni, a falat letisztitani.
Amikor normál kisméretű téglák vannak a válaszfal könnyen kiégethető, de a vastag falak fertőtlenítése igen aggályos, nehéz. Mélyvédelem szükséges. Hálós furatok a falban, és azt kell védőszerrel feltölteni.
A falra ezek után olyan falra alkalmazható védőszert kell helyezni, ami megakadályozza a gomba visszanövését. A gombátlanítás legnagyobb kockázata, ha visszanő a gomba, és után ingyenesen lehet kivitelezni, ha még a garanciális időn belül jön ki a gomba.
A gombátlanításnál a kiváltó okot feltétlenül meg kell szüntetni. Az épület szigetelése fontos. Vakolásra szellőző vakolat javasolható, ha nedves a fal. Persze a beépítésre kerülő faanyagokat is védőkezelni kell, gomba ellen. A betonba gombaölő adalékot érdemes tenni. Ha egy gombás lakást csak szétbontunk, majd gombátlanítás nélkül, helyreállítjuk, akkor a gomba igen hamar ki fog nőni. Egy pár hónap, maximum fél éven belül újra előjönnek a gombák, ezért nem érdemes otthon magunknak gombátlanítani, mert a végén nagyon sokba fog kerülni.
__________________
A könnyező házigomba, a lakóépületek legveszélyesebb károsítója!!
Az Építkezés Fórum Igazságügyi faanyagvédelmi szakértője: Holyop Zsuzsa, 06-70-366-60-18
faanyagvédelmi szakértés, kivitelezés, szaktanácsadás

Utoljára módosítva: Zsuzsa által : 2012-02-26 15:06
Zsuzsa nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Válaszol

Címkék
faanyagvédelem, gombátlanítás, kivitelezés, lyukacsos tégla, pincegomba


Hozzászólás szabályai
Új témákat nem hozhatsz létre
Válaszokat nem küldhetsz
Fájlokat nem csatolhatsz
A hozzászólásaidat nem módosíthatod

BB code : bekapcsolva
Pofik bekapcsolva
Az [IMG] kód bekapcsolva
A HTML kód kikapcsolva
Trackbacks are bekapcsolva
Pingbacks are bekapcsolva
Refbacks are bekapcsolva



A pontos idő 03:51 , a GMT +1 időzóna szerint.


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.3.2
Copyright © 2016 Építkezés Fórum