Építkezés Fórum

Építkezés Fórum (http://epitkezes.forum.hu/)
-   Faanyagvédelem (http://epitkezes.forum.hu/faanyagvedelem/)
-   -   Azbeszt tartalmú pala tető (http://epitkezes.forum.hu/faanyagvedelem/676-azbeszt-tartalmu-pala-teto.html)

Zsuzsa 2012-01-28 19:47

Azbeszt tartalmú pala tető
 
Azbeszt tartalmú pala tetők

A következő munkám 2008.-ban készült. Egy telken két épület van. Az egyik épület egy nagyon szép kis lakóház, a másik épületben konditerem és uszoda van, mert egyik híres sportolónk élt itt. Halála után eladásra került ez a budai ingatlan.
A munka azért készült mert a területen nem nagyon szívesen adnak ki építési engedélyt. Viszont az ingatlan tetőszerkezetét burkoló pala meglehetősen rossz állapotban volt, az anyagát tekintve azbeszt tartalmú.
A melléképületben : pala alatt borítódeszka, szigetelés és gipszkartonlap van. A vizsgálat idején röviden összefoglalva a lényeget a pala olyan mértékig átereszti a csapadékot, vizet, hogy a belső térben a gipszkartonlapok már erősen el vannak penészesedve, a szigetelés összezsugorodva, a deszkázat meglehetősen elázva. Erre az épületre nagyon ráfér a héjazat kicserélése. Az egészségügyi kockázat nem csak az azbeszt miatt alakult ki, a jelenlévő magas penész spóraszám allergén, fulladást, betegséget okozhat, arra érzékeny egyéneknél.
pala1
A lakóépület is ugyanilyen azbeszt palával fedett. Kívül mohás már nagy részben. Belül a borítódeszka ideig- óráig felfogta a vizet, de sok helyen tapasztalható beázás, penészesedés. Itt a helyzetet súlyosabbá tette, faanyagvédelmi szempontból, hogy a gerendákban 1-2 cm-es mélységű bogárrágás van, többségében házicincérek rágják nagy buzgón a gerendákat. A gerendák 10x12 cm-es méretéből a rovarrágott részek kiesnek szilárdság szempontjából. Ha egy 10x12 cm –es gerendák körben 4 oldalán csak 1-1 cm-rel fosztunk meg az átmérőjétől, akkor 8x 10 cm lesz a hasznosítható keresztmetszetem, vagy még ennyi sem, ha mélyebben rágják a kis bogaraink. A házicincérek, idős, kiszáradt faanyagban a szíjácsos részekben találnak tápanyagot. A szíjács a fa külső része, összetételében fehérjében gazdag rész. Fenyő károsítók. Ezeknek a faanyagoknak a koruk miatt van egy öregedésük, amit avulásnak nevezünk. Ezek miatt a szilárdsági mutatói rosszabbak
pala2
Az azbeszt palatetők Magyarországon 2005. óta veszélyes anyagként vannak számontartva. Elsősorban rákkeltő anyagok, a légzőszerveket támadja meg, ha a repedésekor a levegőbe kerül.

Azbesztózis:súlyos, progresszív, hosszú távú, nem daganatos betegség a tüdőben. Ennek oka, hogy a belélegzett azbesztszálak irritálják a tüdőt és szöveti hegeket okoznak. A szilikózishoz hasonlóan a tüdőben a kötőhártya túlburjánzását jelenti. A hegesedés megnehezíti az oxigén vérbe jutását. Tünete: légszomj; éles, pattogó hang levegővételkor. Nincs hatékony gyógymód.
Tüdőrák:Az azbeszttel kapcsolatos legtöbb halálesetért felelős. Azok az emberek, akik bányásszák, vagy az azbeszt gyártásában rész vesznek, ill. használják az azbeszt termékeket, azoknál nagyobb valószínűséggel alakul ki tüdőrák, mint a lakosság körében. Tünetei közé tarozik a légszomj, a tartós mellkasi fájdalom, rekedtség, és a vérszegénység.
Mesothelioma:A rák egy igen ritka formája, amely a tüdő, a mellkas, a has és a szív vékony hártyáján fordul elő, és szinte minden esetben kapcsolódik azbeszt kitettséghez. Ez a betegség csak az expozíció után évekkel jelentkezik. Ezért is tesznek nagy erőfeszítéseket, hogy megakadályozzák az iskolás gyerekek kitettségét
Az azbeszt veszélyessége a fajtájától is függ: a legnagyobb egészségügyi kockázatot a kék azbeszt jelenti. A szórt azbeszttel szemben a nem sérült azbesztpala nem jelent számottevő kockázatot, ám fúrni, fűrészelni nem szabad.
Az azbeszt belégzése a fent említettek mellett mellhártyagyulladást is okozhat.
Hazánkban 2005. január 1-től betiltották azbesztet tartalmazó termékek forgalmazását és felhasználását. Nem elég a veszélyes anyag használatának betiltás, a beépített anyagokat el kell távolítani, vagy olyan burkolattal ellátni, amely megakadályozza a szálak levegőbe való kerülését, hogy megakadályozzák a további egészségkárosítást.
Aki palatetőt vagy magas azbeszttartalmú hullámpatát bont, először nézzen utána, hogy a lakóhelyén hova lehet szállíttatni. Az azbeszt bontást a munkavédelmi felügyelőségnek be kell jelenteni, mivel a bontási termék veszélyes anyagnak számít. Ezt a feladatot csak nagy körültekintéssel, megfelelő védő felszerelésben lehet végezni. Az azbeszttartalmú építőanyagok kezelésére 16/2001 (VII.18) sz. KöM és a 26/ 2000 sz. EÜ rendeletek vonatkoznak. A mentesítés csak megfelelő védőruhában történhet. Az overall anyagának meg kell akadályozni a szálak átjutását, mert ha azok a bőrre kerülnek, nehéz őket vízzel eltávolítani. Egy idővel ugyan a bőrről a hámló részecskékkel leválnak, de ekkor a levegőbe kerülve a tüdőbe juthatnak.

Az azbesztmentesítést a 12/2006. (III.23.) EüM rendelet rendelet szabályozza. A mentesített területet légmentesen le kell zárni, hogy a bontás során ne jussanak a levegőbe a szálak. A bontott anyagok a veszélyes hulladékokat tároló lerakatokra kerülnek.
A veszélyes anyagot csak duplafalú műanyag zsákban lehet tárolni, és feliratozni kell, hogy mit tartalmaz. A bontási munkát állandó nedvesítés mellett lehet csak végezni, hogy ne kerüljön por a levegőbe.

zotya78 2012-01-29 11:49

re: Azbeszt tartalmú pala tető
 
Kicsi a világ :) Ha jól látom a képek alapján, akkor ennek a háznak a kiviteli terveinek elkészítésében én is részt vettem, akkor még építészirodában, alkalmazottként dolgozva.

istvan62 2012-01-29 13:27

re: Azbeszt tartalmú pala tető
 
Idézet:

zotya78 eredeti hozzászólása (Hozzászólás: 5793)
Kicsi a világ :) ...

De az is lehet, hogy lassan a Fórumra is alkalmazhatjuk a régi mondást: Minden út Rómába vezet :D


A pontos idő 01:39 , a GMT +1 időzóna szerint.

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.3.2
Copyright © 2016 Építkezés Fórum