Építkezés Fórum   Hofstadter Tüzép Schiedel és Leier kémények - Hofstadter Építoanyag Centrum Kft. Szaniter - Hofstadter Építoanyag Centrum Kft. Nyílászárók - Hofstadter Kft. Beltéri ajtók - Áron Ház Kft. Mixerbeton - HODA Beton Kft. Lájkolj a Facebookon! Kövess a twitteren!

Vissza   Építkezés Fórum > Érdekességek és minden egyéb > Faanyagvédelem
Súgó Közösség Naptár Mai hozzászólások Keresés

Válaszol
 
LinkBack Téma eszközök Megjelenítési módok
Régi 2012-01-04, 15:53   #1 (permalink)
Bölcs
 
Zsuzsa avatarja
 
Csatlakozott: 10-12-10
Hely: Budapest
Összes hozzászólás: 979
Kiosztott köszönetek: 10
Begyũjtött 133 köszönetet 123 hozzászólással
Zsuzsa Vannak jó hozzászólásaiZsuzsa Vannak jó hozzászólásai
Üzenetküldés Skype™-on keresztül Zsuzsa részére
Alapbeállítás Rejtett hiba, régi ház vásárlása, faanyagvédelem

Faanyagvédelem - mire figyeljünk, ha régi házat veszünk, rejtett hiba

Egyik igen tanulságos bírósági esetem a ház vásárlása után történt a vevő volt a felperes. Az eladáskor a vevő nem tudott a padlásra felmenni, azt mondták nincs létra. Ő ebbe belenyugodott és kifizette a vételárat. Amikor elfoglalta az ingatlant, akkor feljutott a tetőtérbe és ekkor érte a trauma, a tetőszerkezet szedett-vedett alulméretezett gömbfácskákból volt összetákolva, szögekkel egymáshoz illesztve. A vételára nem ezt tükrözte.

Persze hosszadalmas polgári peres ügy kezdődött, melynek során a vevő ügyvédje által én is ki lettem hallgatva tanuként. Ezt a dolgot rejtett hibának minősíti a bíróság.

Rejtett hiba az a kategória, amit egy átlag vevő nem köteles egy megtekintés során megállapítani.

Azért a padlásra célszerű felmenni, ha házat veszünk. A pert egyébként megnyertük, a vevő sajnálatos módon meghalt a per végére.Persze felmerülhet a kérdés, ha felmegy a padlásra kell-e neki tudni, hogy a tetőszerkezet staikailag például megfelelő-e?Azt mondhatjuk, hogy a vevő nem szakértő, nem kell neki tudni. Az persze vitatható, hogy ha válaszút előtt áll, miért nem kérdez meg szakértőt.

Rejtett hiba lehet, ha gombás a pince, a lakás padozata, nyílászárói. Ha bogarak rágják a faanyagot bárhol.

Régen még az 1950-es években volt kifejezetten erre vonatkozó jogszabály, hogy gombával fertőzött épületet nem szabad értékesíteni. Persze lehetséges úgy eladni, ha megmondom a vevőnek, hogy ez és az a baja az épületnek, ezért adom olcsóbban.

A könnyező házigomba az épületek legveszélyesebb károsítója, ezt azért tudni kell róla. A megszüntetésére az épületet szerkezetkész állapotig le kell bontani és elég speciális módon fertőtlenítést kell végezni. Ez igen hosszadalmas és drága eljárás.
Miből sejthetjük, hogy gombás egy régi épület? Ha valahol nedvesség látszik a főfalakon már érdemes oda figyelni, a parketta elszíneződött, fel van púposodva, a nyílászáró tokja kilazulva. A falazaton a pincében gombatermőtest növöget.
Ha egy épület sokáig ott áll lakatlanul, fűtés nélkül, akkor állaga rohamosan romlik. A hibákat tetézi a csőrepedés, vízszivárgás, amit hónapokig akár nem vesznek észre.

A szoba, vagy egyéb helyiség mennyezetén beázási foltok vannak, repedés, lehajlik, ennek okára oda kell figyelni.
Általában , ha egy régebben épült épület megvásárlását fontolgatjuk lehetőleg kérjünk, meg egy szakértőt, építészt, statikust, akár faanyagvédelmi szakértőt, hogy járja végig az épületet, hogy ne a vételár kifizetése után lepődjünk meg, azon mibe kerül az épület gatyába rázása. Nagyon nagy divat vidékén tájházat venni, a Balaton környékén sok a 150 éves faluház, nádtetővel, látszódó födémgerendákkal, amiben hemzsegnek a bogarak.

Némelyik vevő még tesz rá egy lapáttal, a bizományíból vásárol régi berendezéseket hozzá, szintén rovarfertőzött, lehetőleg jól megrágott bútorokat, tárgyakat.
__________________
A könnyező házigomba, a lakóépületek legveszélyesebb károsítója!!
Az Építkezés Fórum Igazságügyi faanyagvédelmi szakértője: Holyop Zsuzsa, 06-70-366-60-18
faanyagvédelmi szakértés, kivitelezés, szaktanácsadás
Zsuzsa nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Hálásak a hozzászólás írójának:
sbs (2012-01-04)
Régi 2012-01-10, 14:39   #2 (permalink)
Bölcs
 
Zsuzsa avatarja
 
Csatlakozott: 10-12-10
Hely: Budapest
Összes hozzászólás: 979
Kiosztott köszönetek: 10
Begyũjtött 133 köszönetet 123 hozzászólással
Zsuzsa Vannak jó hozzászólásaiZsuzsa Vannak jó hozzászólásai
Üzenetküldés Skype™-on keresztül Zsuzsa részére
Alapbeállítás 150 éves parasztház, nádtetővel

Egy ismerősöm 150 éves házat vásárolt vidéken a Balaton felvidéken. A ház abból a terméskőből épült, amit ott bányásznak. Nád a fedése. Gyakorlatilag 3 szoba, konyha, fürdő, Wc van benne.
150 éves
A szobában a födémgerendák látszódnak, és nagyon sok kis kopogó bogár jött elő belőle. Gyakorlatilag az ezekben a látszódó gerendákban lévő bogarakat kellett megszüntetni és a tetőszerkezetet védőkezeltük, gomba, rovar ellen.
A kollégámmal megpróbáltuk ezt a sötétbarna pácot leszedni, több órán keresztül, igen változatos módon, de nem sikerült.
Aztán megvilágosodtam, laza 3-4 órai kínlódás után, hogy diópác, ami vízzel lemosható lenne. A favédőszert rákentük a tetejére, szerencsére be tudta a faanyag szívni. Gyakorlatilag leszedhetetlen ez a sötétbarna pác, jó esetben át lehet mázolni, majd valami világosabb lazurral.
Maga a tetőszerkezet igen egyszerű, gömbfákból lévő szarufák vannak. Erre van a nád felerősítve. Viszont nyáron nagyon jó hűvös volt, a levegő nagyon jó a padláson. A tetőszerkezetben nem volt bogár. A födémen vagy 30 cm-es döngölt agyag tapasztás van, elsősorban a hőszigetelés miatt. A szobákban hajópadló van, a többi vizes helyiségben már korszerű építőanyagok vannak betéve.
A kert fantasztikusan szép, sokféle örökzöld van és a szomszédban harkályok.
__________________
A könnyező házigomba, a lakóépületek legveszélyesebb károsítója!!
Az Építkezés Fórum Igazságügyi faanyagvédelmi szakértője: Holyop Zsuzsa, 06-70-366-60-18
faanyagvédelmi szakértés, kivitelezés, szaktanácsadás
Zsuzsa nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Régi 2012-01-13, 17:00   #3 (permalink)
Bölcs
 
Zsuzsa avatarja
 
Csatlakozott: 10-12-10
Hely: Budapest
Összes hozzászólás: 979
Kiosztott köszönetek: 10
Begyũjtött 133 köszönetet 123 hozzászólással
Zsuzsa Vannak jó hozzászólásaiZsuzsa Vannak jó hozzászólásai
Üzenetküldés Skype™-on keresztül Zsuzsa részére
Alapbeállítás penészek a falon

Penészek a falon: a lakásokban gyakran a hőhidaknál alakulhatnak ki penészek. 20 éve költöztem egy kertes családi házba, aminek az északi fala, a fürdőszobában télen fekete penészes lett. Mivel akkor már egy laborban dolgoztam, vittem haza penész ellenes vegyszerekből egy keveset.
Bórax, bórsav, rézgálic, nátriumfluorid, stb. volt a kipróbálás alatt. Először lekapartam a penészeket egy spaklival a vakolatig. Majd felmázoltam a vegyszereket.
Rövid idő múlva a vegyszerek többségének semmi hatása nem volt a penészekre , újra virultak. A végén a rézgálic volt a befutó, 10%-os oldatban, háromszor felkenve, majd háromszor meszelve a fal fehér, tiszta, penészmentes.
Ez a védelem gyakorlatilag évekig véd. Olcsó, mert egy kiló rézgálic kb 10-15nm falra elegendő. Ennek ára 300 Ft volt régebben. Én nem mondom, hogy mindenkinek ez a védőszer a legjobb, nekem feketeszínű penészek ellen nagyon jó. A lakásomban a diszperzitet mellőzni kell, mert ez régi épület, a falainak szellőzés kell.
__________________
A könnyező házigomba, a lakóépületek legveszélyesebb károsítója!!
Az Építkezés Fórum Igazságügyi faanyagvédelmi szakértője: Holyop Zsuzsa, 06-70-366-60-18
faanyagvédelmi szakértés, kivitelezés, szaktanácsadás
Zsuzsa nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Válaszol

Címkék
faanyag kártevő, gomba, házigomba, könnyező házigomba, penész, penész a falon, rejtett hiba


Hozzászólás szabályai
Új témákat nem hozhatsz létre
Válaszokat nem küldhetsz
Fájlokat nem csatolhatsz
A hozzászólásaidat nem módosíthatod

BB code : bekapcsolva
Pofik bekapcsolva
Az [IMG] kód bekapcsolva
A HTML kód kikapcsolva
Trackbacks are bekapcsolva
Pingbacks are bekapcsolva
Refbacks are bekapcsolva



A pontos idő 02:35 , a GMT +1 időzóna szerint.


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.3.2
Copyright © 2016 Építkezés Fórum