Építkezés Fórum

Építkezés Fórum (http://epitkezes.forum.hu/)
-   Faanyagvédelem (http://epitkezes.forum.hu/faanyagvedelem/)
-   -   Könnyező házigomba:Merulius lacrymans (http://epitkezes.forum.hu/faanyagvedelem/1106-konnyezo-hazigomba-merulius-lacrymans.html)

Zsuzsa 2013-06-07 21:15

Könnyező házigomba:Merulius lacrymans
 
Egy kedves Olvasó küldte nekem ezeket a képeket és kérdezte, hogy milyen gomba látható a képeken.
Ez a gomba a könnyező házigomba, Merulius lacrymans.

Képfeltöltés.hu - korlátlan ingyen tárhely képeidnek, regisztráció nélkül

Képfeltöltés.hu - korlátlan ingyen tárhely képeidnek, regisztráció nélkül

Képfeltöltés.hu - korlátlan ingyen tárhely képeidnek, regisztráció nélkül
Egy rövid jellemzés a gombáról /mert elég kevés olvasnivaló található /:
Egyéb neve:Serpula lacrymans. Termőteste, többé, kevésbé vastaghúsú, az aljzatra ráterülő. Sima felülete korong alakú, sokszor 50-60 cm átmérőjű. A színe rozsdabarna, de a friss gomba először hófehér, ez a korong alak szélén látható. Előfordulhat elálló szélű, fehér húsú változatban is. A termőréteg , lehet ráncos, redős, csöves szerkezetű. Színe kezdetben fehér, majd világos sárga és legvégül rozsdabarna lesz. Spórái babkávé alakúak.
Mycéliuma szürkésfehér, 1-6 mm –es nyalábjai átnőnek a falazaton, betonon is. Naponta akár 3 cm-t is növekedhet. Fenyőn és lombos faanyagon is képes növekedni. Más gombafajok a faanyag bontásával enyhén savanyú ph-t hoznak létre, ez igen kedvező a gombának. 18-22 Celsius fokon tud a leggyorsabban nőni, 19-20%-os viztartalomnál. Vörös korhadást okoz.
A beépített faanyag legveszélyesebb károsítója, önmagának is képes vizet termelni, ezért csak a folyamat elején kell csőrepedés, vízszivárgás, utána már a gomba magának megteremti a növekedéséhez szükséges feltételeket.
A megtámadott épületet gyakorlatilag szerkezetkész állapotig kell szétbontani, és a falat igen alaposan ki kell égetni. Utána speciális vegyszerrel kell kezelni a felületet.
Ez a gomba a vályogházak halálát okozzák, jelen épület is sajnos vályogból épült, így a gombátlanítása ezzel a módszerrel megoldhatatlan.

Zsuzsa 2013-06-10 08:49

re: Könnyező házigomba:Merulius lacrymans
 
Elérhetőségem:holyop@t-online.hu, 06-70 366 60 18.Holyop Zsuzsanna, faanyagvédelmi szakértő.

Zsuzsa 2013-08-07 21:47

re: Könnyező házigomba:Merulius lacrymans
 
Képfeltöltés.hu - korlátlan ingyen tárhely képeidnek, regisztráció nélkül

Képfeltöltés.hu - korlátlan ingyen tárhely képeidnek, regisztráció nélkül

Képfeltöltés.hu - korlátlan ingyen tárhely képeidnek, regisztráció nélkül

Egy vidéki templom padjának az alsó része gombásodik és a kőre is ránőtt a gomba.Egy éve kicserélték már a pad alsó részét, de nem történt fertőtlenítés.Égetés, vegyszerezés szükséges.

emberóz 2014-06-30 15:23

re: Könnyező házigomba:Merulius lacrymans
 
Kedves Zsuzsa!
Kérem adjon tanácsot! A ház melletti melléképületben tárolt polcdeszkáimat támadta meg a könnyező gomba. Az lenne a kérdésem, hogy mit tegyek a fertőzött deszkákkal, mert azt olvastam másutt, hogy tilos betárloni téli tüzelőnek? Hogy szabaduljak meg tőle? Tisztelettel: Emberóz

Zsuzsa 2014-07-01 10:39

re: Könnyező házigomba:Merulius lacrymans
 
Kedves Emberóz!
Jó tanácsból nincs hiány,de jó lenne tudni honnan jött a gomba, ugyanis a polcdeszka elvileg 10-12% nedvességtartalmú.
Tartok tőle, hogy, ha kipakol kellemetlen meglepetés érheti,mert ott valami fertőző fa lehet még.
Én a polcokat kivinném az udvarra, egy fóliát leterítenék és lecsiszolgatnám a gombákat, fonalakat a polcról, amíg ép a felülete.A gombákat jobb lenne elégetni, vagy bezsákolva kidobni, mert a házát is veszélyeztetheti a gomba.
Utána vennék Embalit M nevű favédőszert és legalább háromszor lekenegetném.

A melléképületből pakoljon ki és, ha gyanús, gombás fát, téglát, stb. talál szabaduljon meg tőle. Azért nézze meg a szomszédja nem locsolgatja -e az épületet?Nem volt -e csőrepedés, stb. Mert a gombásodásnak oka van.A védőszer Üllőn kapható, Pesti út 198 alatt a Tűzvédelmi Centrumban.

emberóz 2014-08-02 14:45

re: Könnyező házigomba:Merulius lacrymans
 
Nagyon köszönöm a hozzászólását. Kipakoltam a deszkákat,levakartam a gombát róla, de a túzelésen kívülre ez már nem használható. Faanyag csak ezek a deszkák voltak a tárolóban. Ahogy felderítettem a gomba fonalai (kb, 6mm széles szalagocskák) a fal fugáiból támadtak. Takarítás után a háztartásba ajánlott penészölővel permeteztem be. Most azóta nincs nyoma. Alszik :) Biztos csak az alkalomra vár. Hát fát pedig nem rakok be neki. A szomszéd felől a csapadék víz odafolyhat a falamra. Idén volt is bőven eső. remélem nem fertőzött meg sok mindent. Mindenesetre most már nagyon figyelek minden gyanús jelet. Még egyszer köszönöm. Üdvözlettel :)

Zsuzsa 2014-08-02 16:08

re: Könnyező házigomba:Merulius lacrymans
 
Ha van gázpalackja és égetője, érdemes a falat kiégetni, legalább 60 fokon tartani, 20 percig.Utána Embalit M oldattal kellene lekenni, Üllő,Pesti út 198 vegyszer kapható.Ez azért fontos, mert a gomba elkezd menni valami kaja után.Nem lenne jó, ha terjedne.1 liter vegyszer kb 5 nm falfelületre elegendő.Az aljazatba is tudnak menni a fonalak,ezt sem ártana megnézni.Jó keresést kívánok.


A pontos idő 22:45 , a GMT +1 időzóna szerint.

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.3.2
Copyright © 2016 Építkezés Fórum