Építkezés Fórum

Építkezés Fórum (http://epitkezes.forum.hu/)
-   Engedélyezés (http://epitkezes.forum.hu/engedelyezes/)
-   -   Kivitelezés megkezdésének bejelentése (http://epitkezes.forum.hu/engedelyezes/173-kivitelezes-megkezdesenek-bejelentese.html)

istvan62 2010-07-06 20:36

Kivitelezés megkezdésének bejelentése
 
igazából ez a téma az engedélyezés, és a kivitelezés határán van, legfeljebb áthelyezed, de mindenképpen el kell mesélnem a tapasztalatomat.
Minden építési engedély alapján induló kivitelezés megkezdését be kel jelenteni.
2009 ősze óta a szabályozás úgy szól, hogy 50 MFt építmény érték fölött előzetesen, tíz munkanappal előre kell bejelenteni, az 50 MFt alatti épületeket a munkakezdés után 5 munkanapon belül utólag kell bejelenteni. Az előzetes bejelentés elektronikusan (internet) teljesíthető, az utólagos írásban (fax, posta). Ennek ellenére még 2010 júniusban kiadott építési engedély határozatban is láttam leírva, hogy a bejelentés csak elektronikus úton teljesíthető.
Tavasszal az egyik tulajdonos megtette az elektronikus bejelentését, jóval 50 MFt alatti épületre. Rövid időn belül visszahívták telefonon adategyeztetés céljából.
Az eredmény:
- Az elektronikus úton megtett bejelentés nem törölhető
- A bejelentés alapján mindenképpen számítson ellenőrzésre.
- A mai napon megtörtént az építésfelügyeleti ellenőrzés. Nem lehet rossz szándékúnak minősíteni a hozzáállásukat, de el lehet képzelni egy pici tetőtér beépítésen egy 50 MFt fölötti szinthez előírt ellenőrzést.
Szóval aki nem akarja bonyolítani az életét, az gondolja meg a munkakezdés bejelentésének módját.

sbs 2010-07-07 09:56

re: Kivitelezés megkezdésének bejelentése
 
Valami rémlik erről a bejelentési kötelezettségről, de már csak halványan emlékszem a Tárnoki viszonylatban hogyan is volt ez.
Szerintem bementem személyesen az épitésügyi hatósághoz, és ott irtam 2 sort egy papirra, hogy megkezdjük az építkezést.

Közben elbeszélgettünk egy keveset, mert fontos a hatósággal való jó viszony :-)
Én mindenkinek csak ajánlani tudom, ha kisebb településen építkezik, lehetőleg minnél többször létesítsen személyes kapcsolatot, még akkor is ha irásban kell valamit igazolni. Legfeljebb megirja ott a helyszínen.

istvan62 2010-07-07 13:00

re: Kivitelezés megkezdésének bejelentése
 
igen, én is pártolom a pozitív kapcsolattartást. De ez a bejelentés már nem e helyi önkormányzathoz megy, hanem a területileg illetékes regionális államigazgatási hivatalhoz

Jázmin 2010-11-24 13:34

re: Kivitelezés megkezdésének bejelentése
 
Kedves Fórum!

az alábbi kérdéssel fordulok Önökhöz:
Egy családi ház kétrészre osztásán gondolkodunk., külön-külön bejárattal.
Az új részben kialakításra kerülnek: fürdőszoba és konyha.

A kérdésem az lenne, hogy ehhez az átalakításhoz kell tervezőt fogadni vagy nem? A tervező fel fogja mérni az egész házat, több százezer forintért, ahhoz hogy ez a két helységet megépítsük? Vagy elég ha a kivitelezőnek mondom el, hogy mit hova szeretnék, megspórolva a nem kevés tervezői díjat?

Köszönettel:
Jázmin

istvan62 2010-11-24 13:38

re: Kivitelezés megkezdésének bejelentése
 
Kedves Jázmin!

Amennyiben az átalakítás nem érint szerkezeti falat, és utána marad egy lakás, csak két bejárattal, akkor nem mindenképpen szükséges a tervező. De ha a kettő közül bármelyik nem teljesül, az átalakításhoz nem csak tervező szükséges, hanem építési engedély köteles!
Egyébként ha csak ekkora az átalakítás, nem kell több százezres tervezési díjra készülni.

Gábor 2010-11-24 14:14

re: Kivitelezés megkezdésének bejelentése
 
Hát azért ez az építési bejelentés nem nagyon tetszik. Vagyis igazából szerintetek jelentik az adóhivatalnak? Bár jó nem hülyeség ezt bejelenteni, mert az engedélyezést, ellenőrzést ilyesmit felgyorsíthat (kitudja), de igazából ennek szerintem adóügyi háttere lehet!

Jázmin 2010-11-24 14:19

re: Kivitelezés megkezdésének bejelentése
 
Kedves István62!

Köszönöm válaszát.

istvan62 2010-11-24 14:25

re: Kivitelezés megkezdésének bejelentése
 
Nem csak ők jelentik, ha jól emlékszem az értékhatár fölötti (50 millió) építkezést még mindig be kell jelenteni az APEH-nak is! Ráadásul ezeknél az épületeknél automatikusan számítani kell kivitelezés közbeni építésrendészeti ellenőrzésre - ezt az államigazgatási hivatalnál mondták. Ezért kell odafigyelni, hogy hogyan jelented be a kezdést. Az értékhatár alatti írásban, fölötti elektronikusan. Az elektronikus bejelentést értékhatár fölöttinek tekintik, és jön az ellenőrzés. (Nyáron két ilyet éltem át)

hyper 2010-11-24 15:48

re: Kivitelezés megkezdésének bejelentése
 
szerintem egyáltalán nem kell 1 ilyen jellegű dolgot bejelenteni , najó elhamarkodottan szoltam ha statikailag nézük meg a dolgot és falakat bont ki az ember akkor megéri megnézetni, azonban ha csak 1 ablakot vágnék 1 falba semmiképp nem terveztetnék, vagy ha 1 új ablak vagy 1 új ajtó kerül be , még ekkor sem 1 normális áthidaló, igényes és szakszerű kivitelezés esetén baj nem lehet!
de istván a szaki én csak lelkes laikus és kivitelező vagyok kedves jázmin :)

istvan62 2010-11-24 16:02

re: Kivitelezés megkezdésének bejelentése
 
Csak hogy tudd miről beszélünk:
Engedély nélkül beépítesz 1 db 150*150 méretű ablakot, és valakinek szemet szúr. -> Fennmaradási engedély + bünti. A fennmaradási engedély költsége kb annyi ment az építési engedélyé, de ha az illetékes hatóság úgy értelmezi a rendeletet, akkor nem elég egy sima statikus, statikus szakértőt kell fizetni.
A büntetés:
A nyílásbontás vélelmezett értéke: 1,5*1,5=2,25 m2 *40E Ft= 90 E Ft
A büntetés ennek 50%-a


A pontos idő 17:45 , a GMT +1 időzóna szerint.

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.3.2
Copyright © 2016 Építkezés Fórum