Építkezés Fórum

Építkezés Fórum (http://epitkezes.forum.hu/)
-   Egyéb munkák a lakószobákban (http://epitkezes.forum.hu/egyeb-munkak-lakoszobakban/)
-   -   Fa emelvény építése (http://epitkezes.forum.hu/egyeb-munkak-lakoszobakban/279-fa-emelveny-epitese.html)

sbs 2010-10-23 23:21

Fa emelvény építése
 
Tibor, új tagunk kérdezi a következőt:

Következő a helyzet. Harmadik emeleti lakásunkba szeretnénk egy emelvény féleséget készíteni/tárolók, stb../. Megvan a faanyag, és kissé tanácstalanok lettünk, hogy talán túl súlyos az egész.
Kiszámoltam, az egész kb. 330 kg, 20 lábon áll és 6 négyzetméteres. Szerintem ezzel nem lesz gond statikailag, de a feleségem nagyon kételkedik és fél.
Azt tudom, hogy ezer literes akváriumnál már kérni szoktak statikai engedélyt, de ez a közelében nincs, szerintem, és nagy területű, nem 4 lábon álló.
Csak megnyugtatás miatt kérnék véleményt egy tapasztalt építőtől.
Megtisztelő válaszát köszönöm!

sbs 2010-10-23 23:29

re: Fa emelvény építése
 
Röviden az én válaszom, bár nem vagyok statikus. (lesz majd olyan is aki válaszol...)

Azt mondod 330 kg, De mi? A Faanyag? Lesz még ott pár kiló vasanyag is, és nem is ez a lényeg, hanem mi lesz rajta (benne), és annak mennyi lesz a súlya?

Egy harmadik emeleti lakásról beszélünk, de az sem mindegy milyen, milyen a teherhordó szerkezet. Egész más a helyzet egy modern épületnél és egy réginél.

Node közelítsük meg más oldalról. Egy kétajtós tömörfa ruhásszekrény alapterülete kb 1 m2 és van vagy 100 kg, mindez 4 lábon! Ehhez képest amit te emlitesz mondhatni semmiség.

Szerintem teljesen kivitelezhető ahogy magam elé képzelem.

istvan62 2010-10-24 08:00

re: Fa emelvény építése
 
sbs mint az építkezés "tapasztalt öreg rókája" jól ráérzett az alapvető dolgokra.
Mivel a kérdésből sok minden nem derül ki, ezért most én is csak általános adatokat tudok megadni. A korábbi méretezési előírások a lakás födém hasznos terhelését 150 kg/m2 értékkel határozták meg. A jelenleg használandó Eurocod ezt az értéket 200 kg/m2-re emelte, tehát a most épülő új szerkezeteket erre kell méretezni. Ez azt a terhelést jelenti amit mi viszünk be a lakásba, bútorok, könyvek, szőnyegek ..., és esetleg még házibuli is zajlik. Ezt a terhelést a födémnek úgy is el kell bírnia, hogy minden négyzetméterére egyszerre rápakoljuk. Az pedig, hogy ez a terhelés pontonként jelentkezik, szintén nem gond (természetesen ésszerű határok közt) mert ha belegondolsz, hogy bemegy egy 120 kilós ember a szobába, amikor lépked, az ő súlya minden lépésnél csak egy pontra terhelődik. Ez még normál használatnak tekinthető.

Gábor 2010-10-24 19:27

re: Fa emelvény építése
 
Sajnos az a gond, hogy én itt a panelban a 90 kilós embernek is hallom a lépéseit, avagy kitudja, hogy másnál milyen jó a födémszerkezet. Egyáltalán minek gondolkodik ilyen komoly tömörségű fán? Vagy én már elkezdenék gondolkodni olyasmin, hogy egyszerű hálós megoldással csinálni egy emelvényt és ha annyira a fához ragaszkodik, akkor kívülről meg felülről deszkázni.

Vagy ez is több lenne, mint a 330 kg? Bár lehet:d Könnyűfémből? Kisebb tömörségű fa?

istvan62 2010-10-24 19:41

re: Fa emelvény építése
 
Gábor! Ne keverd össze a hanggátlást a teherbírással!
A 330 kg nem biztos, hogy sok, kérdés, hogy mi van benne. A leírtak alapján ez egy dobogó jellegű szerkezet lehet, akkor kell rá egy borítás, és pillanatok alatt összejön ez a súly. Nekem inkább ott van kételyem, hogy mennyire lesz használható. Ha tényleg dobogó jellegű, akkor csak a pereménél lehet a tároló részt megközelíteni, viszont a belmagasságot rendesen csökkenti. De ez ismét csak elmélkedés, nem ismerem e konkrét helyzetet.

Gábor 2010-10-24 20:14

re: Fa emelvény építése
 
Nem kevertem össze, csak tudod az embernek olyan érzete van, hogy rászakad a plafon, főleg ha nyekergős a laminált parketta. De amúgy igazad van, ott a pont.


A pontos idő 14:33 , a GMT +1 időzóna szerint.

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.3.2
Copyright © 2016 Építkezés Fórum