Építkezés Fórum   Hofstadter Tüzép Schiedel és Leier kémények - Hofstadter Építoanyag Centrum Kft. Szaniter - Hofstadter Építoanyag Centrum Kft. Nyílászárók - Hofstadter Kft. Beltéri ajtók - Áron Ház Kft. Mixerbeton - HODA Beton Kft. Lájkolj a Facebookon! Kövess a twitteren!

Vissza   Építkezés Fórum > Építkezés > Betonozás
Súgó Közösség Naptár Mai hozzászólások Keresés

Válaszol
 
LinkBack Téma eszközök Megjelenítési módok
Régi 2012-07-19, 13:26   #1 (permalink)
Új tag
 
Csatlakozott: 12-07-19
Összes hozzászólás: 6
Kiosztott köszönetek: 2
Begyũjtött 0 köszönetet 0 hozzászólással
Ckeres Van már jó hozzászólása
Alapbeállítás Aljzatbeton terhelhetőség

A problémám az lenne, hogy egy földszinti mosókonyhába szeretnék betenni egy puffertartályt. A puffer össztömege feltöltve 1,2T.

Az aljzatbeton (6-8 cm vastag, helyszínen kevert 8cm szemcseméretű) alatta 2*5cm lépésálló nikecell van (http://www.nikecell.hu/userfiles/fil..._EPS_NC100.pdf) ez alatt a vasalt szerelőbeton van, valamint itt az alap is erősített mivel közvetlenül a puffer tervezett helye mellett van a kémény.

Az aljzatbetonban a mosókonyhában mennek padlófűtés csövek, illetve az aljzatbeton alatt a szigetelésben mennek egyéb fűtés gerinc vezetékek és vízvezetékek is. Egész gépészet és vizvezetékrendszer központja a mosokonyha, ami elég érzékennyé teszi a kérdést...

A kérdés az, hogy ezt a tömeget hogy fogja bírni az aljzatbeton réteg, illetve az alatta lévő 10cm EPS. Illetve ha ez problémát okozhat akkor milyen megoldások léteznek. Máshol ahol nagyobb súlyt terveztünk az aljzatbetonra (kandalló) oda az aljzatszigetelést (nikecellt) pár helyen 10x10cm kockákban kivágtuk, hogy az aljzatbeton le tudjon folyni a szerelőbetonig. De sajnos a puffernál ezt elmulasztottuk megtenni

Minden segítséget előre is köszönök.
Ckeres nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Régi 2012-07-19, 14:24   #2 (permalink)
Építész
 
istvan62 avatarja
 
Csatlakozott: 10-06-11
Hely: Budapest
Összes hozzászólás: 3.318
Kiosztott köszönetek: 46
Begyũjtött 826 köszönetet 768 hozzászólással
istvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtag
Üzenetküldés Skype™-on keresztül istvan62 részére
Alapbeállítás re: Aljzatbeton terhelhetőség

Feltételezem, hogy a kérdéses puffer tartály ~0,5 - 1 m2 területet foglal. Ebben az esetben a tartály saját tömege hatszorosa a lakóhelyiségeknél tervezendő terhelésnek.
Ha a puffer, és az alatta lévő aljzatbeton súlyát összeadom, akkor a nyomófeszültség akár az adatlapon a 2% összenyomódáshoz tartozó értéket is elérheti. Ez 10 cm szigetelés esetén 2 mm összenyomódást jelenthet a tartály alatt. Ez az aljzatbeton elrepedését is eredményezheti. Az aljzatbeton szilárdságáról nincs érdemi információnk, de az tudjuk, hogy a kisebb szemcséjű adalékhoz (8 mm) több cement szükséges, hogy azonos szilárdságot érjünk el.
A megoldás két irányban lehetséges. Az egyik változat, hogy a terhelést minél nagyobb felületen osztjuk el, pl alátét gerendákkal, a másik, hogy az aljzatbeton kivágása után megfelelő fogadó szerkezetet alakítunk ki.
Szerencsés esetben persze nem kizárt, hogy egy vasalt aljzatnak nem lesz semmi baja.
__________________
Mérnöki szolgáltatások álmai megvalósításához - http://www.csaladi-epitesziroda.hu/
istvan62 nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Hálásak a hozzászólás írójának:
Ckeres (2012-07-20)
Régi 2012-07-20, 12:07   #3 (permalink)
Új tag
 
Csatlakozott: 12-07-19
Összes hozzászólás: 6
Kiosztott köszönetek: 2
Begyũjtött 0 köszönetet 0 hozzászólással
Ckeres Van már jó hozzászólása
Alapbeállítás re: Aljzatbeton terhelhetőség

Először is köszönöm a válaszodat.

A puffer alapterülete valóban elég kicsi, maga a tartály átmérő 80cm, plusz a szigetelés 10cm, radásul alul a "lába" úgy van kialakítva hogy alul összeszűkül, ott a láb átmérője olyan 70cm lehet inkább csak.

Azt nem értem teljesen hogy a terhelés számításnál hogy jött ki a 2% mert az adatlan szerint 2% összenyomódásnál 50kPa terhelést kaphat, én ahogy számoltam 80x80cm felületen a 1300kg (100kg szamoltam a 80x80cm betondarabra, az olyan 19kPa,
viszont ha jól gondolom, akkor az aljzatbeton eloszlatja a terhelest joval nagyobb területre - persze ha nem törik el...
A betonban egyébként vasháló csak úgy van, hogy alulra volt teritve a 15cmx15cm*4mm es betonháló és arra rögzítették a padlófűtés csöveket , tehát a betonvas gyakorlatilag a beton legalján van, igy gondolom veszit a hatékonyságából.
Jelenleg azt még nem tudom, hogy mennyi cement van benne, ennek utána kell kérdeznem.

- A gerendás terhelés elosztással az a bajom, hogy az a aljzatszigetelés terhelésén nem változtat, maximum annyit kuszobol ki, hogy az aljzatbeton talán nem reped meg.

- Az egész aljzatbetont felszedni igazából kb lehetetlen, mert ahogy mondtam padlófűtés csövek mennek benne (nem lehetetlen csak nagyon sok pluszköltség)

A fenti számítástól függetlenül én sem vagyok abban biztos hogy így megtartja a cucc, mert alul a szigetelés nem homogén, nagyon sokat kellett szabnunk a benne futó csövektől (képeken ahogy látszik), és ott nyilván nem oszlik el rendesen a teher, nincs alátámasztva az aljzatbeton megfelelően.

Én egy olyan megoldásra gondoltam, hogy ahol nincs padlófűtés cső, ott kivágom egy darabon az aljzatbetont, alatta finoman az aljzatszigetelést is kiszedem (ott mar mennek csovek...) azt a darabot kiontom teljesen betonnal (es megfelelo vasalassal) akkor az eleg nagy terhelest atvesz, illetve alul ugy kicsit be is engedhetem az aljzatbeton ala a betont, hogy alatamassza a meglevo aljzatbeton.
A képen világoskékkel van a kivágandó terület, sötétzöld a puffer külső palástja, világoszöld a szigetelésének a külső széle, szaggatot fekete vonalak a padlófűtés csövek. Viszont most azon parazok, hogy ha egyik fele aljának alá lesz támasztva stabilan, másik oldala pedig csak a korabbi aljzatbeton+szivetelés módon akkor ez ujabb problémákat okozhat :|

A képek :
https://www.dropbox.com/s/8xwklkf2gvd94g9/terv.jpg
https://www.dropbox.com/s/u3e4np6yrc791vl/kep1.jpg
https://www.dropbox.com/s/oce6gwlggyqgrwn/kep2.jpg
https://www.dropbox.com/s/rfg32ab4f4f6amm/kep3.jpg
https://www.dropbox.com/s/l2r80njxrbjrjku/kep4.jpg






Köszönöm.
Ckeres nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Régi 2012-07-20, 21:04   #4 (permalink)
Építész
 
istvan62 avatarja
 
Csatlakozott: 10-06-11
Hely: Budapest
Összes hozzászólás: 3.318
Kiosztott köszönetek: 46
Begyũjtött 826 köszönetet 768 hozzászólással
istvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtag
Üzenetküldés Skype™-on keresztül istvan62 részére
Alapbeállítás re: Aljzatbeton terhelhetőség

Mivel nem ismertem a puffer lábának kialakítását, csak feltételezésként írtam, hogy akár az 50kPa-t is elérheti. Egyébként ha a 70 cm átmérőt számolod, akkor az 0,385 m2, tehát már így is közel 34kPa-ra jön ki, de ha 3 db tenyérnyi felületen feküdne fel, akkor akár bőven meg is haladhatná az 50-et.
A gerendával arra gondoltam, hogy a terhelt felület nagyságát növeljük meg. Ha kialakítunk a 80*160-as teherátadó felületet, akkor azt a 70 cm átmérőhöz képest több mint háromszorosára növeltük, és ilyen arányban csökkentettük a fajlagos nyomást.
Más ötletem jelenleg sajnos nincs. A felvázolt elképzelésnél a feltámasztás külpontossága lehet probléma. Az egyik felén megoldja a problémát, de pont a fűtő csövek fölött változatlanul terheli az aljzatot. Ilyen esetben egy minimális összenyomódás is a puffer billenését okozhatja, ami a súlypont áthelyeződése miatt még inkább a kritikus részre helyezi a terhet.
__________________
Mérnöki szolgáltatások álmai megvalósításához - http://www.csaladi-epitesziroda.hu/
istvan62 nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Hálásak a hozzászólás írójának:
Ckeres (2012-07-21)
Régi 2012-07-21, 20:20   #5 (permalink)
Új tag
 
Csatlakozott: 12-07-19
Összes hozzászólás: 6
Kiosztott köszönetek: 2
Begyũjtött 0 köszönetet 0 hozzászólással
Ckeres Van már jó hozzászólása
Alapbeállítás re: Aljzatbeton terhelhetőség

Megmértem a puffer alját, egy kör alakú láb van kialakítva, ami 60cm átmérőjű.
Az aljzatbeton kivágást majd ott kibetonozást már én sem látom annyira jó ötletnek, és már is lebeszélt róla.

Egy 1cm vastag 1m*1m vaslemezt ajánlottak, hogy azzal oszlassam el a terhelést, ez frappáns megoldás lenne, és tetszett is amig nem láttam mennyibe kerül egy ilyen lemez (40-50e 1 100cm*200cm*10mm tábla neten)

Viszont a gerendás megoldást ajánlotta más is, olyan formában hogy pár U gerendákat tegyek hosszában a konyhában a puffer alá, ami ktsg oldalról is sokkal előnyösebb lenne mert 6méteres 10es ilyen gerenda olyan 10-20e ha jól láttam Gerenda király - U gerenda 6-12 m, kiszállĂ*tással ebből kijönne pont 4 1,5m darab ami jól eloszlatná terhet.

Köszönöm a segítésget !
Ckeres nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Régi 2012-07-25, 22:00   #6 (permalink)
Új tag
 
Csatlakozott: 12-07-25
Összes hozzászólás: 2
Kiosztott köszönetek: 0
Begyũjtött 0 köszönetet 0 hozzászólással
csedor Van már jó hozzászólása
Alapbeállítás re: Aljzatbeton terhelhetőség

A nappaliban szeretnénk egy vízteres kandallót építeni. Sajnos anno a betonozásnál nem számoltunk vele, így a leendő kandalló helyén is 6 cm-es szerelőbeton rajta 5cm-es isomaster eps 100 lépésálló hőszigetelés majd hd háló ami valószínűleg nincsen megemelve csak a fóliára rárakva. Az aljzatbeton vastagsága 5cm.

Az lenne a kérdésem hogy elbírja-e a beton a kandalló súlyát vagy valamilyen erősítés még szükséges lehet?

A kandalló betét egy Idro 50-es ami vízzel megtöltve, 240kg. A komplett kandalló számításaim szerint kb 450-500kg lesz. Az alapterülete 2m X 1m a betét 70 cm X 70 cm-en ytong-al lesz megemelve.

A segítséget előre is köszönöm!
csedor nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Régi 2012-07-26, 18:52   #7 (permalink)
Építész
 
istvan62 avatarja
 
Csatlakozott: 10-06-11
Hely: Budapest
Összes hozzászólás: 3.318
Kiosztott köszönetek: 46
Begyũjtött 826 köszönetet 768 hozzászólással
istvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtag
Üzenetküldés Skype™-on keresztül istvan62 részére
Alapbeállítás re: Aljzatbeton terhelhetőség

Ha a terhelés a 2*1 méteren egyenletesen oszlik el, akkor eléggé határesetnek tűnik, de ha a nagy tömeg csak a 70*70 centit terheli, akkor jó esélyt adok a repedésnek.
__________________
Mérnöki szolgáltatások álmai megvalósításához - http://www.csaladi-epitesziroda.hu/
istvan62 nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Régi 2012-07-26, 19:59   #8 (permalink)
Új tag
 
Csatlakozott: 12-07-19
Összes hozzászólás: 6
Kiosztott köszönetek: 2
Begyũjtött 0 köszönetet 0 hozzászólással
Ckeres Van már jó hozzászólása
Alapbeállítás re: Aljzatbeton terhelhetőség

Idézet:
csedor eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
A nappaliban szeretnénk egy vízteres kandallót építeni. Sajnos anno a betonozásnál nem számoltunk vele, így a leendő kandalló helyén is 6 cm-es szerelőbeton rajta 5cm-es isomaster eps 100 lépésálló hőszigetelés majd hd háló ami valószínűleg nincsen megemelve csak a fóliára rárakva. Az aljzatbeton vastagsága 5cm.

Az lenne a kérdésem hogy elbírja-e a beton a kandalló súlyát vagy valamilyen erősítés még szükséges lehet?

A kandalló betét egy Idro 50-es ami vízzel megtöltve, 240kg. A komplett kandalló számításaim szerint kb 450-500kg lesz. Az alapterülete 2m X 1m a betét 70 cm X 70 cm-en ytong-al lesz megemelve.

A segítséget előre is köszönöm!

Az aljzatbetonban ott futnak valamilyen csovek ? Mert ha nem akkor par helyen koronafuroval at lehetne furni azt a vekonyka aljzatbeton aztan alul kiszedni a szigetelest es szepen szerelobetonig lemenni, foleg ott ahol az ytong alatamasztas lesz mondjuk 4-6 ponton.
Ckeres nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Régi 2012-07-27, 10:09   #9 (permalink)
Új tag
 
Csatlakozott: 12-07-25
Összes hozzászólás: 2
Kiosztott köszönetek: 0
Begyũjtött 0 köszönetet 0 hozzászólással
csedor Van már jó hozzászólása
Alapbeállítás re: Aljzatbeton terhelhetőség

Előszőr is öszönöm a válaszokat!

Hosszas vívódás után úgy döntöttem, hogy a kandalló betét alatti részen feltöröm a betont és a kiszedem a szigetelést. Inkább kellően bevasalva normális alapot csinálok neki a későbbi problémák elkerülése végett. Úgy gondolom, hogy a burkolat ami számításaim szerint kb 200-250 lesz a teljes alapterületen egyenletesen elosztva nem okozhat gondot. Legalábbis remélem

Üdv.!
csedor nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Régi 2012-08-22, 18:31   #10 (permalink)
Új tag
 
Csatlakozott: 12-08-22
Összes hozzászólás: 4
Kiosztott köszönetek: 2
Begyũjtött 0 köszönetet 0 hozzászólással
Vadcsiga Van már jó hozzászólása
Alapbeállítás re: Aljzatbeton terhelhetőség

Üdv mindenkinek!
Az első témához hasonló problémám van.
A helyzet a következő:Puffer 2200 literes őnsulya kb 6-700 kg tehát kb 3000kg lesz vizzel együtt 3 db 15cm*15cm-es teli lába van.Kazánház ajzat betom kivéstem egy kis helyen kb 10-13 cm vastag és alatta törmelék van jó kemény nek tünik devalt vésőgéppel véstem meg
és nem volt könnyű megkezdeni.
elbirja-e a 3000kg-ot?tartály átmérője 125cm lábai kb 1 négyzetméteren belűl vannak.
Levan burkolva 7-8 mm-es metlakival azt felszedném.
Köszi a válaszokat.
Üdv:Zoli
Vadcsiga nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Válaszol

Címkék
aljatbeton, aljatbeton terhelése, beton


Hozzászólás szabályai
Új témákat nem hozhatsz létre
Válaszokat nem küldhetsz
Fájlokat nem csatolhatsz
A hozzászólásaidat nem módosíthatod

BB code : bekapcsolva
Pofik bekapcsolva
Az [IMG] kód bekapcsolva
A HTML kód kikapcsolva
Trackbacks are bekapcsolva
Pingbacks are bekapcsolva
Refbacks are bekapcsolva



A pontos idő 12:53 , a GMT +1 időzóna szerint.


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.3.2
Copyright © 2016 Építkezés Fórum