Építkezés Fórum

Építkezés Fórum (http://epitkezes.forum.hu/)
-   Betonozás (http://epitkezes.forum.hu/betonozas/)
-   -   Esztrich beton (http://epitkezes.forum.hu/betonozas/851-esztrich-beton.html)

FBX 2012-07-17 18:07

Esztrich beton
 
Tisztelt hozzáértők!

Tetőtérben kellene a felületet vízszintesre hozni, és persze megoldani a lépéshanggátlást. Kb 60 m2 az egész terület. Úsztatott padlóra gondoltam.
A szint adott, mert lépcső visz fel a tetőtérbe.
A jelenlegi sík nem teljesen vízszintes, a feljátarnál kb 2 cm-el alacsonyabb, mint a túloldalon. Sajnos pont úgy jön ki a dolog, hogy a lépcsőnél csak kb 8 cm-t lehet összességében emelni, a túloldalon már 10-et lehetne.
Azt mondják a betonnak minimum 5-6 cm vastagnak kell lennie.
Tehát a szigetelésre marad 2-3 cm. Ezt lépéshanggátló anyaggal tölteném fel.
Viszont a padlón mennek csövek is. amik jó esetben ebben a 2-3 cm-ben elférnek. Úgy olvastam a prospektusokban, hogy a lépéshanggátló anyagok nem lépésállóak, tehát a csövek között lépésálló polisztirolt kell fektetni, és csak az fölé kerülhet a lépéshanggátló anyag. Erre viszont nincsen elegendő magasság.
Ráadásul van olyan hely, ahol a csövek keresztezik is egymást (több helyen is). Ott már kb 6 cm is lehet a 2 cső magassága együtt.
Vajon jó lehet ha így leöntik eszrich-el?
Vagy mindenképpen emeljük meg a szintet, még ha a lépcsők miatt az nem is jönne ki jól?
Érdemes egyáltalán eszrich betont készíttettni?
Állítólag így egy fél nap alatt elkészül az egész munka, és olyan sima lesz a felület, hogy padlókiegyenlítőt biztosan nem kell használni. Sőt az elkészült betont locsolni sem kell.

Egyáltalán szabad ilyen meleg időben betonozni? (Most az idő jó lenne, de amikor a tényleges munkára kerül a sor, akkor már biztosan 38 fok meleg lesz)

Már járt kinn egy eszrich-es terepszemlét tartani. Azt mondta, hogy a szigetelést tegyem le, a szükséges zsaluzást készítsem el. De azt is mondta, hogy a helyiségek közti kapcsolatoknál ott ne tegyek szigetelést, mert ott a mostani aljzatra kell önteni a betont, hogy ott jobban feltámaszkodjon.
Sőt a lépcső lejárat széleinél sem szabad szigetelést tennem, mert ott is fel kell, hogy támaszkodjon a beton az aljzatra.
Én ezt nagyon furcsállom, mert eddig úgy tudtam, az úsztatott padlónak épp az a lényege, hogy sehol nem szabad, hogy hanghidak alakuljanak ki a felületek között.

Most akkor tegyek úgy, ahogy az eszrich-es mondja, vagy inkább keressek egy másik kivitelezőt?

Azt is mondta a kivitelező, hogy mindenképpen 0,8-as kavicsból kell készíteni a betont, mert csak úgy lesz megfelelő minőségű.
Csinálhatja 0,4-esből is, de úgy az sokkal gyengébb lesz. Igaz lehet ez?

istvan62 2012-07-17 19:30

re: Esztrich beton
 
Kedves FBX!

Elsősorban egy dicséret, és egy kis pontosítás: a jól kihegyezett kérdések alapos előkészületről árulkodnak, a hivatkozott anyag pontos neve viszont esztrich. Megpróbálok minden kérdésre válaszolni:
Az úsztatott betonnak 5 cm alá tényleg nem illik menni, esztrich esetében lehet vékonyabb is. (A burkolat fajtájától, és az esztrich összetételétől függően akár 3 - 4 cm! Találtam egy cikket a témáról egy szaklapban: Építési megoldások)
A födém lejtését többféleképpen lehet korrigálni. Ha a födém teherbírása engedi, lehet a betont vastagítani. Lehet lépésenként változtatni az úsztató réteg vastagságát, vagy lehet használni valamilyen feltöltő, kiegyenlítő anyagot (pl.: perlit, vagy Rigidur szárazesztrich)
A padlóba lépéshanggátló anyagoknak lépésszilárdnak is kell lenniük, különben nem tehetnénk padlóba. Az viszont igaz, hogy a sima lépésszilárd szigetelőknél nagyobb az összenyomódásuk.
Az egymást keresztező csövek tényleg problémásak, akár a beton átlyukadását is eredményezhetik, különösen ha merev csövek, és hosszabb távon mennek a beton felszín közelében. Egy ilyen helyzet nem csak az átlyukadást, hanem az aljzat törését is okozhatja, az pedig a burkolat felszínén is megjelenik.
Ha a lépcsőkaron belül egy fok magassága (pl az utolsóé) eltér a többitől, azon nagyot lehet esni. Azt, hogy egy ilyen eltérést a konkrét esetben hogy lehet kijátszani azt látatlanban nem tudom, de előfordulhat, hogy helyiségenként egy fél centit elcsalnak, akkor össze lehet hozni.
Az esztrichnek tényleg nagy előnye a gyorsaság, és a simaság.
Az aljzat készítését kevésbé zavarja a hőség, mint a födém betonozást, vagy a homlokzat vakolást.
Az úsztatott aljzatnak tényleg az a lényege, hogy sehol nem érintkezik közvetlenül, vagy merev anyagon keresztül (pl réz fűtőcső) az épület szerkezetével. Ez sajnos természetesen azt is jelenti, hogy az ilyen helyeken számolni kell a csatlakozó felületek egymástól független "mozgásával". Itt mindig rugalmas fugát, vagy független rögzítésű takaró elemet kell alkalmazni.
A kavics nagyságára azt mondanám, hogy a kisebb szemcsemérethez, azonos szilárdság esetén sokkal több cement szükséges.

FBX 2012-07-17 22:16

re: Esztrich beton
 
Istvan62,
Köszönöm a választ.
Bocsánat, tényleg következetesen elgépeltem az "esztrich" szót. :)
Nálunk nem "zsákos" esztrich-et fognak használni, hanem ott a helyszínen fogják azt összekeverni. Azért remélem jó lesz az is.

Lépéshanggátlónak a polisztirol (pld AT L2) a jó, vagy inkább lépésálló kőzetgyapot?

A peremszigetelésnek milyen vastagnak kell lennie?

istvan62 2012-07-18 07:26

re: Esztrich beton
 
A hangszigetelő képességre vonatkozó konkrét összehasonlító értéket nem tudok mondani, de én általában szálasanyag párti vagyok. Viszont ez az a beépítési hely, ahol a PS lapok esetleg egy kicsit kevesebbet tudnak, más ellenérvem nincs ellene, az ár különbözet viszont sokkal drasztikusabb lesz.
A peremszigetelő vastagságát a helyiség méret, és a padlófűtés szerint szoktuk megválasztani. Padlófűtés esetén érdemes mindenhol a 10 mm vastagot használni.

FBX 2012-07-20 11:59

re: Esztrich beton
 
Kb 8 x 7 méteres helyiséget egyben kell lebetonozni.
Ugye itt már kell a felületen belül is dilatációs hézagot kihagyni?
Az hogyan néz ki? Ezt előre el kell helyezni?

Ckeres 2012-07-20 13:19

re: Esztrich beton
 
Idézet:

FBX eredeti hozzászólása (Hozzászólás: 7292)
Kb 8 x 7 méteres helyiséget egyben kell lebetonozni.
Ugye itt már kell a felületen belül is dilatációs hézagot kihagyni?
Az hogyan néz ki? Ezt előre el kell helyezni?

Nálam úgy csinálták a szakik, hogy ilyen szigetelés csíkot (2cm vastag) vágtak megfelelő méretűre és betonozás előtt/közben azt állították be a betonba. Aztán megkötés után beton tetejénél azt elvágtuk. Nagy teherbírású lemez kell, nem a sima eps, mert az meghajlana simitas kozben, szoval valami lábazatra való azt hiszem, styrofoam pl.

istvan62 2012-07-20 20:48

re: Esztrich beton
 
A 8*7 méter már tényleg a dilatálandó nagyságrend, a dilatáció kialakításának többféle módja alakult ki. Lehet a leírt változat az xps lapokkal, lehet ék alakúra gyalult léc betéttel, és van olyan is, hogy a kivitelező inkább utólag vágókoronggal vágja be a betont. Azt viszont tudni kell, hogy az aljzat dilatációja a burkolaton is jelentkezni fog, tehát ott kell kialakítani, ahol a burkolat is megszakítható rugalmas fugával, vagy takaró léccel. Emiatt előfordul, hogy az ekkora méretet inkább alaposan bevasalják, és elhagyják a dilatációt.

FBX 2012-07-22 21:35

re: Esztrich beton
 
Köszönöm a válaszokat.
Mit kell "alapos bevasalás" alatt érteni?
10x10 cm-es, 4 mm vastag betonháló lesz benne.

istvan62 2012-07-22 22:06

re: Esztrich beton
 
Az már jó lehet, de a toldásoknál ügyelni kell az egységnyi átfedésre

FBX 2012-07-23 05:58

re: Esztrich beton
 
Viszont a mellete levő helyiséget nem szabad "egybe vasalni" a nagy nappalival. Ugye?
Lenne még egy kérdésem a betonvassal kapcsolatban.
Ugyebár az nem túl jó, ha a betonrács lesüllyed a baton aljára. Jó lenne alátenni valamit, hogy ne legyen legalul. Kis tégladarabokkal próbáltuk, de az kicsúszik, ha rámennek, amikor mennek beönteni a betont.


A pontos idő 17:44 , a GMT +1 időzóna szerint.

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.3.2
Copyright © 2016 Építkezés Fórum