Építkezés Fórum

Építkezés Fórum (http://epitkezes.forum.hu/)
-   Balesetek, balesetvédelem (http://epitkezes.forum.hu/balesetek-balesetvedelem/)
-   -   csaposgerendás fafödém bontása (http://epitkezes.forum.hu/balesetek-balesetvedelem/402-csaposgerendas-fafodem-bontasa.html)

Zsuzsa 2011-01-27 17:24

csaposgerendás fafödém bontása
 
Kinek van ötlete, tapasztalata, hogy alulról hogy kell kibontani a fafödémet.
Felülről ki van váltva szilárd födémre, tehát nem tárható fel.
Többször átázott, beázott elkorhadt, 13 db gerenda egy belvárosi házban.

istvan62 2011-01-27 19:17

re: csaposgerendás fafödém bontása
 
Jól értem, hogy tiplifás fafödémről van szó, és fölötte szilárd födém?
Ez első darab nagy élvezet lesz, a többi már biztos menni fog. Én úgy fognék hozzá, hogy az egészet alá dúdolnám, és a legrosszabb állapotút kis darabokban szedném ki. Próbafúrással meghatározva a vastagságot, alulról bele lehet vágni, utána vésés. Az első gerendát mondjuk 50 cm darabokban. A többit már a végek elvágása után lehet oldalt mozdítani, és akkor a tiplik engednek.
Viszont utána jön a következő érdekes kérdés, hogy a fölötte lévő szilárd födémet mennyire korrekt módon tervezték, és kivitelezték. A tiplifás födém gyakorlatilag folyamatosan felfekszik a teherhordó falon, akkor hogy lett kialakítva a szilárd födém felfekvése? Nehogy véletlenül kiszedjük alóla azt, amire támaszkodik!

Zsuzsa 2011-01-27 20:40

re: csaposgerendás fafödém bontása
 
István ezek hat méter hosszú 30-50 cm széles gerendák, aminek az egyik oldalon a falra felfekvő vége elkorhadt, persze pontosan nem lehet diagnosztizálni mennyire.
Nekem az a szituáció okoz gondot, hogy , hogy szokták ezt a ducról leemelni kötéllel, vagy csak lelökik az egyik felét, vagy mi lesz vele?
Persze egy colos deszka is van alatta általában, mert a fal nem egyenes.
Mindenesetre a hat méterből öt és fél teljesen jó gerenda, ma fényképről láttam, igaz alulról van fényképezve.13 darabot kell kihalászni.Ha kell valakinek felajánlom hasznosításra.

istvan62 2011-01-27 20:51

re: csaposgerendás fafödém bontása
 
Szerintem ilyen esetben nem igazán beszélhetünk arról, hogy hogy szokták csinálni. A csapok miatt az elsőt nem valószínű, hogy egyben tudnák leszedni, ezért gondoltam a darabolást. A többinél meg valamilyen állítható támasszal ügyeskednék, fokozatosan leengedve, amíg normálisan hozzáférhetővé nem válik. Esetleg alámáglyázott hévérrel, vagy olaj emelővel is lehet próbálkozni.

Zsuzsa 2011-01-27 21:53

re: csaposgerendás fafödém bontása
 
Köszönöm a gondolatokat.A csapok hiányoznak, öklömnyi rések vannak a gerendák között.

istvan62 2011-01-28 07:21

re: csaposgerendás fafödém bontása
 
Ezzel együtt még előfordulhat, hogy rejtetten ott maradt egy-két csap. Általában ami nehezítheti a bontást, az ottmarad. :confused:

hyper 2011-01-28 22:14

re: csaposgerendás fafödém bontása
 
ezt a topicot olvasva elég izgi lehet a kivitelezés, milyen meszel laksz szuszi? mert ha szeged akkor érdekelne a kimaradt gerenda, jó lenne szőlő lugasnak :D
nagyon érdekel hogy emelitek le, és hogy nem e keletkezik valami baj,gond(ilyen ne legyen)
mert énse tudom elképzelni a födém e felett amit bontani akarsz mire támaszkodik...

Zsuzsa 2011-01-29 10:26

re: csaposgerendás fafödém bontása
 
Ez egy olyan ház, amire emeletet épített valaki okos, de a fafödém bent maradt a vizes blokkoknál is és egy szobai részen erkély van felette.
Kiváltották a fafödém teherhordó funkcióját, de mivel többször beázott több helyen, ezért 5-4-4-gerenda megroggyant, elkorhadt, de felül szilárd födémet már nem lehet kibontani, mert azon van a teljes lakás súlya, ezért alulról leverték a vakolatot, és látszanak a gerendák aljai, majd kérek fényképet és beteszem.

Csak alulról lehetséges a bontás, de így is kétséges számomra, hogy a szilárd födém teherbíró-e, a főfalat majd téglákkal ki kell falazni, ahol gerenda volt.
Utána le kell ereszteni valahogy a gerendákat, hogy a közbenső födém ne szakadjon le.

Ezt egy statikus tervezi, remélhetőleg elvégezhető módon.
Normál esetben felső feltárás lenne, a gerendák lefaragása és védőkezelése, de ez a lehetőség elúszott.
Sajnos Szeged messze van, pedig egy kisebb családi ház födéme kijönne belőle, szerintem csak fél méter, max egy méter ment tönkre a hatból a többi jó, de hát ez tartja a többi részét a gerendának.
A 13 db gerenda súlya sem csekély mondhatni.

Ha nem írok többet áldozata lettem a födémbontásnak-de ez vicc volt most.

istvan62 2011-01-29 13:07

re: csaposgerendás fafödém bontása
 
Te Hyper! Mekkora lugasban gondolkodsz?
Hogy tisztább legyen a kép:
Ami neked van otthon, az a borított gerendás födém, jellemzően 80 -100 centinként egy fagerendával. Ezek a gerendák általában a villany oszlopnál vastagabbak, és közel olyan hosszúak is.
http://www.csaladi-epitesziroda.hu/forum/tiplifa.jpg

Zsuzsa 2011-01-30 10:07

re: csaposgerendás fafödém bontása
 
Valóban a gerendák jók kisebb épület, garázs, fészer, pajta, stb.födémének.Ha méterenként rakják a 13 darab gerendát, akkor 12x4 méter símán burkolható vele, vagy lehet 12x 5méter is.


A pontos idő 05:07 , a GMT +1 időzóna szerint.

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.3.2
Copyright © 2016 Építkezés Fórum