Építkezés Fórum   Hofstadter Tüzép Schiedel és Leier kémények - Hofstadter Építoanyag Centrum Kft. Szaniter - Hofstadter Építoanyag Centrum Kft. Nyílászárók - Hofstadter Kft. Beltéri ajtók - Áron Ház Kft. Mixerbeton - HODA Beton Kft. Lájkolj a Facebookon! Kövess a twitteren!

Vissza   Építkezés Fórum > Társalgó > Általános beszélgetés
Súgó Közösség Naptár Mai hozzászólások Keresés

Válaszol
 
LinkBack Téma eszközök Megjelenítési módok
Régi 2016-01-04, 20:56   #1 (permalink)
speede05
Vendég
 
Összes hozzászólás: n/a
Alapbeállítás 5%-os ÁFA

Sziasztok,

ide írok, mert nem találtam meg a megfelelő topikot ennek a témának.
Január 1-től csökkentették elvileg az építkezés áfáját 5%-ra. Ez viszont néhány helyen nem teljesen tiszta. Akárhány helyen olvasom, mindig más infót kapok, nálunk pedig elég bonyolult a helyzet alapból is.

Adott egy kb. 80 nm alapterületű 3 szintes (garázs, földszint, tetőtér) ingatlan. Ehhez építünk hozzá 2 szinten 120 nm-es, emeleten csak 60 nm-es házat. Minden szint belmagassága 2,5 méter, tehát a garázs, és az emeleté is.
Az ÁFA igénylés 300 nm hasznos terület alatt igénybevehető a legtöbb portal szerint. Mi számít hasznos területnek?

Vagy már ott elbukjuk az egészet, hogy 2 lakásos lesz így a ház? A meglévő ház, és az új ház emelete lesz egy lakás, és az új ház garázs+földszintje a másik.

Hogyan vehetem igénybe a kedvezményt?

Anno a CSOK-ról már lemondtam, mert 160 nm-es korlát volt. Most a 10+10 milliónál se tudtak érdemi infot adni se a nemzetgazdasági minisztériumnál, se a bankomnál. Szóval CSOK-kal nem számolok. De azért az ÁFÁ-s téma jó lenne, ha működne.

Előre is köszönök minden segítséget!
 
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Régi 2016-01-04, 21:37   #2 (permalink)
Építész
 
istvan62 avatarja
 
Csatlakozott: 10-06-11
Hely: Budapest
Összes hozzászólás: 3.318
Kiosztott köszönetek: 46
Begyũjtött 826 köszönetet 768 hozzászólással
istvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtag
Üzenetküldés Skype™-on keresztül istvan62 részére
Alapbeállítás re: 5%-os ÁFA

Az állami támogatással kapcsolatos kérdések már meghaladják a kapacitásomat, de az egyik ügyfelemtől, aki érintett, és végigböngészte a rendeleteket, azt hallottam, hogy megszünt a 160 m2 határ!
Egyébként azt tudom mondani, hogy a támogatással kapcsolatos utolsó (?) módosítások a 206. közlönyben jelentek meg. Ha van türelmed, akkor a Közlönyök is letölthetők, és végig böngészheted a tartalmukat, illetve egy nyilvános jogszabály gyűjteményben rákereshetsz az érvényes szövegre.
__________________
Mérnöki szolgáltatások álmai megvalósításához - http://www.csaladi-epitesziroda.hu/
istvan62 nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Régi 2016-01-05, 08:26   #3 (permalink)
speede05
Vendég
 
Összes hozzászólás: n/a
Alapbeállítás re: 5%-os ÁFA

Elolvastam a jogszabályokat, a közlönyt is. A 160 nm-es határt eltörölték, az egyértelmű. Ugyanakkor lett egy 300 nm-es helyette, csak nem írják, hogy milyen alapterület. Összes hasznos, vagy mit kell számolnom.

A közlönyt elolvastam mikor kijött a jogszabály, de nem túl egyértelmű. A nemzetgazdasági minisztériumnál nem tudták értelmezni tavaly a saját szabályaikat az én esetemben...

Vajon ki/mi lehet az, akinél/ahol valós információt kapok? Az OTP-nél minden ügyintéző mást mondott

Vagy igényeljem meg, és vagy kapok vagy nem? Nekem az ÁFA visszatérítés az egyetlen ami számítana. Ez a 10 milliós téma annyira már nem vonzó, miután ha mégse jön össze a 3 gyerek, akkor 60 nap van a visszafizetésre.
 
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Régi 2016-01-11, 17:50   #4 (permalink)
sbs
Könyörtelen tereprendező :-)
 
sbs avatarja
 
Csatlakozott: 10-05-03
Hely: Tárnok-Budapest
Összes hozzászólás: 1.594
Kiosztott köszönetek: 542
Begyũjtött 191 köszönetet 170 hozzászólással
sbs Rendkívül híres fórumtagsbs Rendkívül híres fórumtagsbs Rendkívül híres fórumtagsbs Rendkívül híres fórumtagsbs Rendkívül híres fórumtagsbs Rendkívül híres fórumtagsbs Rendkívül híres fórumtagsbs Rendkívül híres fórumtagsbs Rendkívül híres fórumtag
Alapbeállítás re: 5%-os ÁFA

István lehet hülyeséget kérdezek, de a garázs az 100%-ban hasznos alapterületnek számít?

"A lakás hasznos alapterületének meghatározásánál a gépkocsitároló helyiség, az erkély, a loggia és a terasz alapterülete nem számítandó be."

amúgy pár érdekes olvasnivaló ezzel kapcsolatban még van itt:
https://hitelnet.hu/szocpol/mi-szami...-igenylesenel/

"A hasznos alapterületet az országos településrendezési és építési követelményekről szóló 253/1997. (XII. 20.) kormányrendelet határozza meg. Ennek értelmében egy ingatlan hasznos alapterülete a következő helyiségek alapterületének összegéből adódik ki: előszoba/közlekedő, nappali, hálószoba, étkező, konyha/étkezőkonyha, fürdőszoba, WC, kamra/tároló, gardrób, mosókonyha, kazánhelyiség és egyéb fűthető helyiségek, kivéve a gépjárműtároló és a pinceszinti helyiség."

CSOK - Mi számít hasznos alapterületnek? - Őszinte ingatlanos

Speede szerintem ezekből kéne kiindulni, nem a belmagasságból. A 300-ba igy símán bele is férhettek.
__________________
Az építkezés egy nagy kaland!
Olasz kémények képgalériája 2012: www.kemenyek.info
sbs nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Régi 2016-01-11, 18:40   #5 (permalink)
Építész
 
istvan62 avatarja
 
Csatlakozott: 10-06-11
Hely: Budapest
Összes hozzászólás: 3.318
Kiosztott köszönetek: 46
Begyũjtött 826 köszönetet 768 hozzászólással
istvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtagistvan62 Rendkívül híres fórumtag
Üzenetküldés Skype™-on keresztül istvan62 részére
Alapbeállítás re: 5%-os ÁFA

A hivatkozásokat nem néztem meg, de feltételezem, hogy ott a CSOK irányából közelítik a témát, és arról tényleg azt az infót kaptam, hogy ott nem számít bele a garázs. Az OTÉK egyszerűen fogalmaz:
"46. Hasznos alapterület: a nettó alapterületnek azon része, amelyen a belmagasság legalább 1,90 m.
46a. Összes hasznos alapterület: az összes építményszint hasznos alapterülete."

Ez a kiindulási alap, amiből az is következik, hogy az erkély, terasz nem számít bele. Ehhez képest tartalmaz további szűkítést a CSOK-ra vonatkozó szabályozás. A félterületes számítások már régen nem léteznek. Véleményem szerint a garázst az új, engedély mentességgel kapcsolatos számításnál is figyelembe kell venni. Erről remélem 20.-án estére többet tudok, akkor megyek egy konferenciára.
__________________
Mérnöki szolgáltatások álmai megvalósításához - http://www.csaladi-epitesziroda.hu/

Utoljára módosítva: istvan62 által : 2016-01-11 18:50
istvan62 nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Régi 2016-01-12, 13:27   #6 (permalink)
speede05
Vendég
 
Összes hozzászólás: n/a
Alapbeállítás re: 5%-os ÁFA

A teraszos résznek örülök. A pince nálunk 2,5m belmagasságú, így azt sejtettem, hogy beleszámít. Ellenben van egy 60 m2-es teraszunk, ha azt levonjuk, akkor csak kb. 280 m2 a hasznos terület, és nem vontam le a 3 lépcsőt se. Ennek alapján jogosult lehetek áfa visszaigénylésre.

Egyébként így azon gondolkoztam, hogyha visszajön az áfa, akkor örülök, hogy kijön belőle a fűtés, víz, gáz... ha nem jön vissza, akkor ott vagyok, ahol most. Szóval ez ilyen próbálkozás lesz részemről év végén, hogy visszakapom-e, vagy nem.
 
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Régi 2016-01-13, 14:06   #7 (permalink)
sbs
Könyörtelen tereprendező :-)
 
sbs avatarja
 
Csatlakozott: 10-05-03
Hely: Tárnok-Budapest
Összes hozzászólás: 1.594
Kiosztott köszönetek: 542
Begyũjtött 191 köszönetet 170 hozzászólással
sbs Rendkívül híres fórumtagsbs Rendkívül híres fórumtagsbs Rendkívül híres fórumtagsbs Rendkívül híres fórumtagsbs Rendkívül híres fórumtagsbs Rendkívül híres fórumtagsbs Rendkívül híres fórumtagsbs Rendkívül híres fórumtagsbs Rendkívül híres fórumtag
Alapbeállítás re: 5%-os ÁFA

Na a végén csak beleférsz :-)
Persze nem kell a linkeket megnézned én átnyálaztam és kiszedtem a lényeget és hogy meglegyen honnan van.
__________________
Az építkezés egy nagy kaland!
Olasz kémények képgalériája 2012: www.kemenyek.info
sbs nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Régi 2016-07-12, 08:36   #8 (permalink)
Új tag
 
Csatlakozott: 16-07-12
Összes hozzászólás: 3
Kiosztott köszönetek: 0
Begyũjtött 0 köszönetet 0 hozzászólással
Meggi Van már jó hozzászólása
Alapbeállítás re: 5%-os ÁFA

Sziasztok!

Az olvasottak alapján szerintem nektek is tudnak segíteni Forrásnavigátor |
Meggi nem elérhető  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usShare on Facebook
Válaszol idézettel
Válaszol

Címkék
2016 csok, 5%-os áfa, csok


Hozzászólás szabályai
Új témákat nem hozhatsz létre
Válaszokat nem küldhetsz
Fájlokat nem csatolhatsz
A hozzászólásaidat nem módosíthatod

BB code : bekapcsolva
Pofik bekapcsolva
Az [IMG] kód bekapcsolva
A HTML kód kikapcsolva
Trackbacks are bekapcsolva
Pingbacks are bekapcsolva
Refbacks are bekapcsolva



A pontos idő 23:14 , a GMT +1 időzóna szerint.


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.3.2
Copyright © 2016 Építkezés Fórum