Hozzászólás egyedi megtekintése
Régi 2012-04-22, 12:31   #6 (permalink)
400volt.hu
Új tag
 
Csatlakozott: 12-04-19
Összes hozzászólás: 13
Kiosztott köszönetek: 0
Begyũjtött 0 köszönetet 0 hozzászólással
400volt.hu Van már jó hozzászólása
Mosoly re: Házat zsalukőből?

Tisztelt Sds!

Lehet, hogy elnagyolva számolom, de a porotherm 30-as tégla tömege a gyári adatok szerint 15kg, négyzetméterenként kell belőle 16db. 15x16=240kg 1 m2 falazat.
Beton: 20cm-es fal 1m2-e 1mx1mx0,2m= 0,2m3 1 m3 beton 2000 kg,
akkor 1m2 fal 0,2x2000kg=400kg

15-ös betonfal (nem udom elég lenne-? 0,15x2000kg =300kg/m2

Falmagasság 2,6m lenne emelet, tűzfal nincs. Födém fából (könnyebb mint a beton, tetőborítás zsindelyből, könnyebb mint a cserép).
Szerintem így lehet nem is volna lényegesen nehezebb, mint egy normál tégla épület, beton födémmel.

2,6x400kg= 1040kg 1m alapra nehezető tömeg (csak a fal tömege).
Téglánál
2,6x270kg= 702kg
Kb így 40%-al nehezebb a betonfal, mint a tégla.
Igaz én paraszti ésszel számolok, nem vagyok se tervező, se statikus, de szerintem, nem kellhet ehhez lényegesen erősebb alap, mint téglafalhoz, és beton födémhez.

Ha pedig elég a 15cm akkor már közel azonos tömegű a téglafallal.

Mostani házam, 30-as phorotermből épül, 30x80cm mély alapra, beton födémmel +1 szint emelettel 2 tüzfallal, tatai cseréppel. Ha ezen épületnél számolgatnám az alapra nehezedő nyomást, szerintem lényegesen több jönne ki, mint a fentebb leírt zsalukőház alapjára, és 20 éve áll, nem reped, nem mozog, pedig nagy forgalmú főút mellett van.
Tégla falnál a fenti számok a falazóanyag tömegét nem tartalmazzák+1cm belső vakolatét. (zsalukőnél még lehet a belső vakolat se kell, csak glettelés 2-3mm vastagon. (tudom ezek már nem lényeges külömbségek, súlyban, de árban és munkadíjban igen)+1200 Ft/m2 vakolás munkadíjja.
Én még mindíg úgy érzem, hogy a skeptikusok csak a sok egy kaptafára épült panelház miatt tartanak a beton épülettől. Miért nem jó? Erős, tömege miatt jó a hőtároló képessége, szigetelve természetesen. Legalább olyan gyorsan haladós mint a tégla (nagyobbak az elemek), elkészíthetők az áthidalók is belőle, és ami a legfontossabb olcsó. Gépészet, és villamosság is kivitelezhető minimális véséssel aljazatbetonba és a padlástérbe.
400volt.hu nem elérhető   Válaszol idézettel